Nakupni povoleni (nutnost uvedeni modelu)

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Zefran
Příspěvky: 36
Registrován: 09 bře 2006 13:34
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zefran » 02 říj 2006 13:55

Teto odpovedi jsem se bal jak cert krize... :twisted: Ale dekuji.


Glock 19, 9mm
benpet

Příspěvek od benpet » 02 říj 2006 14:02

To Zefran: Je to tak, nepotrebujes nakupku. Zakon byl drobne novelizovan a zbran presunuta do sk. C. Takze ji uz nemuzes nosit :D .
Zefran
Příspěvky: 36
Registrován: 09 bře 2006 13:34
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zefran » 02 říj 2006 14:15

Tak to je super. Diky moc. :!:
Glock 19, 9mm
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 02 říj 2006 17:04

tomasek píše:Ahoj,
mám zbroják A,B,E
na zadní straně Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Měl jsem asi hokej v pojmech držení a nošení

Ptal jsem se policistky zda když ćhci zbraň jen na sportovní účely, že ji nabitou u sebe nosit nebudu, tak jestli povolení k nošení není zbytečné.

Tak mi řekla že držení = mít v ruce a nošení = přenášet
To už jsem se dlouho TAK nenasmál, jako teď. Mám zdvořilý dotaz: myslíte, že dotyčná dáma měla kromě svých JINÝCH kvalit (pokud ji příroda něčím takovým vybavila) i inteligenci? A pokud ano, uměla číst? A pokud uměla, četla hned jeden z prvních odstavců vysvětlivek pojmů, kde se hovoří o tom, co se rozumí držením?

Vidíte, já myslel, že věude jsou všichni alespoň tak dobří jako u nás. Ale zdá se: ZLATÁ OLOMOUC
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Milda

Příspěvek od Milda » 05 říj 2006 14:42

Už jsem o tom psal na střelectví, ale u nás v Mladé Boleslavi chtějí pokud chceš i nošení , výrobní číslo, bez něho jen nákup a držení,zkoušel jsem si stěžovat přes ministerstvo,ale první odpověď dala za pravdu mně a druhá zase úředníkovi, chrání si své lidi,takže na h.
A v ZP mám uvedeno poprávněn nosit zbraň kat.B, ne ZBRANĚ tak nevím proč tam píšou každému něco jiného nebo až budu mít 2 tak musím nechat zase udělat nový ZP ???
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 05 říj 2006 14:51

No jo. To je tak, když je blbě napsaný zákon. Pak si ho každý vykládá po svém. A pak stačí mírně iniciativní ouředník, a dovíte se věci... (jako s nošením a držením) - to pak kroutíte hlavou, div si ji z krku neukroutíte....
Blbovi námá cenu nic vysvětlovat. A (nejen) v této oblasti je jich jak naseto.. :twisted:
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Anorektik
Příspěvky: 91
Registrován: 03 bře 2006 21:42
Bydliště: Vedle sousedů

Příspěvek od Anorektik » 05 říj 2006 22:01

Asi uz je po terminu a mas vystaveno, ale u nas mame jednoho policistu (typický byrokrat, jednou mě chtěl vyhodit, když jsem donesl vyplněnou žádost z tiskárny počítače - kvůli špatnému odstínu barvy, ale jeho kolega se me zastal a tak jsem se k okynku vratil) a s tim jsem se postupne dobral jako ze nevim a jeste vybiram k povolení k nabytí, držení a nošení zbraně krátká kulová. Když jsem při nákupu mlsně obhlížel vitríny, dozvěděl jsem se, že takový "zlatý" povolení ještě neviděli. Cloumalo to se mnou, ale odolal jsem a toho Rugera GP 141 jim ve vitríně nechal, i když jsem na něj měl, a ještě bych ušetřil :cry: Holt přijde na řadu později ...
Walther P99C AS, CZ 550, S 631
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 06 říj 2006 11:16

Já jednou prodával zbraň panáčkovi, který přišel s povolením velmi podezdřelého tvaru (prostě něco takového snad ani nebylo množno akceptovat) na kterém bylo opravdu napsáno: typ: pistole/revolver, ráže 6,35 browning - .45ACP. Další nebylo uvedeno.

Nejdřív jsem si říkal, zda mu můžu zbraň vůbec dát do ruky, ale zbroják i občanku měl, obé vypadalo v pořádku, xichtuška ukazovala stejný obličej, jako měl ten dotyčný a ostatní vlastně nemám ani oprávnění zkoumat.

Víc jsem o dotyčném člověku s potvrzením (zaplaťpámbůh) neslyšel...! Dané povolení (i člověk) pocházelo z Teplic.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Uživatelský avatar
Silencer
Moderátor
Příspěvky: 1480
Registrován: 15 kvě 2006 08:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od Silencer » 06 říj 2006 12:15

Já bych v tomhle neviděl problém, já si žádal o povolení k nošení spolu s nákupkou a na rovinu jsem té paní na PČR řekl, že nemám jasnou představu co chci. Výsledkem bylo, že jsem do kolonky Druh napsal PISTOLE a normálně mi to vzala :lol: . Příští tejden bych na tom měl mít štempl, tak se podělím zda mi to prošlo (otázkou je zda mi na to někdo něco prodá, ale není problém, až budu mít jasno, to tam všechno dopsat) Osobně mi přijde nesmysl vyžadovat všechny údaje značkou počínaje a VČ konče. Normálně bych dal např. krátká kulová, 9mm Luger a nazdar, zbytek si dopíšu na prodejně, stejně s tou zbraní pak musíš na registraci a v obchodě by ti nic co nabýt nesmíš neměli prodat.
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 09 říj 2006 14:36

Oni i policajti si nektery stezujou, ze je to jen zbytecnej opruz.
Pokud clovek spravne vyplni zadost a jako duvod uvede citaci zakona (tzn. ochrana zivota, zdravi, nebo majtku, pripadne ten duhej odstavecek o spotu a pripave na budouci povolani), tak oni to v podstate MUSEJ vydat i kdyby nechteli.
Akorat, ze dle smernic EU proste zbrane musi byt rozdelny do kategorii A,B,C,D, pistole, revolvery apod. musi byt v B a musi s o ne zadat - to je proste jen prepis Evropskych pozadavku do naseho zakona.
Marek

Příspěvek od Marek » 09 říj 2006 15:00

Kua toto ziadanie o nakupku na konkretnu zbran musi byt strasny opruz... Na Slovensku je to tak, ze pridem na policiu, podam ziadost o vydanie nakupneho povolenia, kde uvediem o aky druh zbrane ide a na pockanie mi vystavia nakupne povolenie. Napriklad "kratka gulova", alebo "samonabijacia gulovnica" (na 858) a pod. Takze ziadne cisla, ziadna znacka, v podstate len druh zbrane a je to. Policajti sa zvyknu este pre istotu spytat aku zbran si chcem kupit, aby vydali nakupne povolenie spravne, ludia ze vraj v tom nemaju vzdy celkom jasno... :D
Zase mame ale na hlavu postavene ine veci ohladom zbrani, idealne to v blizkom okoli asi nie je nikde :evil:
KurtCz

Příspěvek od KurtCz » 06 lis 2008 12:33

Policie u nás (Louny) vždy požaduje na žádost i výr.č. zbraně.
Zde na foru se píše, že pokud ho neznám, tak ho vyplňovat nemusím.
Nicméně v zákoně 119/02 se píše že:

3) O povolení podle odstavce 1 žádá držitel zbrojního průkazu nebo zbrojní licence na předepsaném tiskopise, jehož vzor stanoví prováděcí právní předpis. Obsahem žádosti musí být
a) osobní údaje nebo údaje identifikující právnickou osobu,
b) údaje o zbrani, které se povolení týká,
c) číslo zbrojního průkazu nebo zbrojní licence a
d) důvod žádosti.

Takže jestli to dobře chápu, tak musím vyplnit všechny údaje o zbrani.
Už jsem se tam s nimi několikrát dohadoval a vždy se odvolali na tento odstavec zákona.
Tak jak to tedy je?
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 06 lis 2008 13:15

No, situace je zcela zřejmá. Zákon říká toto:

§12

(3) O povolení podle odstavce 1 žádá držitel zbrojního průkazu nebo
zbrojní licence na předepsaném tiskopise, jehož vzor stanoví prováděcí
právní předpis. Obsahem žádosti musí být

a) osobní údaje nebo údaje identifikující právnickou osobu,

b) údaje o zbrani, které se povolení týká,

c) číslo zbrojního průkazu nebo zbrojní licence a

d) důvod žádosti.

Nikde se nehovoří o tom, že by zde mělo být například číslo zbraně, nebo její model. Zejména proto, že v mnoha případech není číslo zbraně, nebo model znám.
Všeobecně, udaji o zbrani jsou myšleny: typ zbraně (pistole samonabíjecí, revolver, houfnice....), výrobce (ČZ, SIG, Mauser), jméno, nebo vzor (ČZ 75, PPK, P99), ráže (ideálně podle CIP) a výrobní číslo.
Jelikož v zákoně není řečeno, které jsou povinné položky v žádosti, postupuje se podle ústavy ČR. Zde je jednoznačně řečeno, že občan smí činit vše, co mu nezakazuje zákon. Smí tedy i žádat o povolení k nabytí a držení zbraně, i když nemá všechny údaje o zbrani.
Naproti tomu státní orgán (Policie ČR) smí vymáhat splnění pouze těch nařízení, které jsou jasně uvedeny v zákoně (kde není řečeno, že součástí povolení MUSÍ být konkretizační údaje).

Za svou karieru jsem viděl asi pět povolení na "Pistoli 9mm x 19" bez udání čehokoliv dalšího (vydáno tuším v severních Čechách). V Olomouci mi povolení vydají bez čísla a typu běžně.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Kurt
Příspěvky: 172
Registrován: 25 pro 2007 21:37
Bydliště: CR

Příspěvek od Kurt » 06 lis 2008 13:43

KurtCz: a co tak je odkázat na paragraf 10? Ono to chce těch předpisů číst více a číst je celé, nejen to, co se právě hodí. V tom paragrafu stojí mj.:
§ 10
(1) O udělení výjimky podle § 9 odst. 2 žádá držitel zbrojního průkazu nebo zbrojní licence na předepsaném tiskopise, jehož vzor stanoví prováděcí právní předpis. Žádost musí obsahovat

a) jméno a příjmení, rodné příjmení, datum a místo narození a místo pobytu fyzické osoby (dále jen "osobní údaje"), anebo název nebo obchodní firmu, právní formu, sídlo a identifikační číslo právnické osoby (dále jen "údaje identifikující právnickou osobu"),

b) druh zbraně, značku výrobce zbraně, vzor (model), ráži a výrobní číslo zbraně, pokud je žadateli známo (dále jen "údaje o zbrani"),
.

A v souvislosti s tímto pak požadavek paragrafu 12 na uvedení "údaje o zbrani, které se povolení týká" vypadá docela jinak, že? :wink:
Stručně: § 10 stanovuje definici pojmu "údaje o zbrani", který je poté použit i v § 12. Tedy výrobní číslo se uvádí jen pokud je žadateli známo.
KurtCz

Příspěvek od KurtCz » 06 lis 2008 14:21

Děkuji za odpovědi.
To HanuIv: No právě že oni operují s tím, že v zákoně je uvedeno: obsahem žádosti musí být .... údaje o zbrani, které se povolení týká. A na žádosti o povolení k nabytí vlastnictví, držení, nošení zbraně kat.B jsou přímo kolonky "Údaje o zbrani", čili dle jejich výkladu zákona, musí být vyplněny všechny. Prostě se vozí na "musí být".

To Kurt: já měl pocit, že ten § 10 se týká jenom udělení vjímky. Když jsem si přečet to pořádně a nškolikrát, tak je to tak, jak jsi napsal. Zkusím to teda s odkazem na § 10 , uvidím co mě na to řeknou.

Ještě jednou díky.
Odpovědět