Nakup zbrane pro firmu

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
hadrburg

Nákup zbraně pro firmu

Příspěvek od hadrburg » 13 úno 2009 14:06

Nemůže mi někdo poradit jak je to s nákupem zbraně (která podléhá ZP) na firmu?
Co je k tomu potřeba? Musí mít ZP daný zaměstnanec, jednatel? Co musí mít nakupující firma?


Uživatelský avatar
Willy
Příspěvky: 52
Registrován: 27 dub 2006 21:22
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Willy » 13 úno 2009 16:26

Hlavně firma musí mít "Zbrojní licenci". Tady Zbrojní průkaz nestačí...
Dobrý úsudek pramení ze zkušeností. Zkušenosti bohužel pramení ze špatného úsudku.
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 13 úno 2009 16:33

To zřejmě není úplně vždy pravda a je to složitější, ale po pravdě to přesně nevím.
Ano, výše uvedené platí, pokud si firma chce koupit zbraň - pak musí mí licenci a odpovědnou osobu.

ALE

Pokud chce zbraň třeba pro disponenta, který nosí peníze z a do banky, pak si ten dotyčný prostě udělá ZP a všechno se napíše na něj. Ale doklad se dá do účetnictví do majteku. Teď jde o to, jestli jim to finančák z toho nevyhodí.

Ty předpisy přesně neznám, bylo by fajn kdyby nás někdo odkázal na zákon co to řeší.
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 13 úno 2009 17:00

Jsou jen dve moznosti jak nejakym zpusobem manipulovat se zbrani.
ZP se vydava pouze fyzicke osobe. viz zakon o zbranich a strelivu (119 §16) je to stejne i po novele.
ZL se vydava jak fyzicke tak i pravnicke osobe. viz tentyz zakon §31. skupiny licence jsou od A az do K. podle ziskanych skupin pak pravnicka ci fyzicka osoba muze se zbranemi nakladat.
Pravnicka osoba se ZL musi mit fyzickou osobu se ZP aby mohla se zbranemi a strelivem nakladat v rozsahu ZP.
Pokud chci mit na firmu zbran za ucelem ochrany at uz zamestnance nebo klienta, musi mit firma licenci skupiny G a zamestnance se zbrojmim prukazem skupiny D (nebo E to si nejsem tak uplne jisty). (vykon zamestnani nebo k ochrane zivota ....atd.) v D to znamena ze mam ochranku ktere vydam zbran aby chranila zamestnance jdouciho do banky. v pripade E (jak jsem rekl, nevim jestli zamestnanec se skupinou E muze pouzit firemni zbran ke sve vlastni ochrane byt je to v ramci prace), se zamestnanec chrani sam sebe. Jestlize chrani penize firmy, tak by asi mel mit D. Tohle je ale potreba vyresit bud u pravnika nebo primo na policii. pravnik to vyresi jak to chape on, a bude to jinak nez to chape policie a bude o tom pak rozhodovat soud. Lepsi je udelat to tak jak to chape policie, pokud to neni primo hovadina, ktera je opravdu nelogicka dle zakona.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 13 úno 2009 17:08

Asi je potřeba definovat dva stavy:

- zbraň je koupená na firmu (a firma je také oprávněná s tou zbraní nakládat)
Například bezpečnostní agentura, která vydává zbraně strážníkům.
(Což chce patřičnou licenci a v rámci licence jsou ozřejmeny omezení a požadavky)

- zbraň je pouze v účetnictví firmy jakožto nákladová položka
(zbraň pro disponenta, skupina E ochrana zdraví, života a majetku)
Podnikatel, který si dá do majetku zbraň.(Pro sebe, disponenta...)
(Toto téma by mě dost zajímalo.)
Toto je zajímavé především k vůli odpočtům DPH jak za zbraň, tak za munici.
Podle všeho záleží na konkrétním finančním úřadu.
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 13 úno 2009 17:32

zbran muze byt nakoupena firmou pouze dle zakona.
kdyz prijdes ke mne jako pan XY tak ti prodam zbran pouze na doklady zakonem predepsane. tj vydam na to i danovy (prodejni) doklad. Jestli ty to pak das do nakladu a firemnich a zduvodnis si to na FU je tvuj problem.
Ale ja zbran na firmu bez ZL neprodam.
musim to totiz napsat
1. do knihy
2. vystavit a odevzdat sedivak
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 13 úno 2009 18:25

Ano, jistě, samozřejmě.

Ale to vůbec nesouvisí s tím, jestli to můžeš a nebo nemůžeš dát do účetnictví.
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 13 úno 2009 18:37

to jsem taky napsal, je to o tom jak si to udelas s tvou ucetni a ev. vyvsvetlis pri kontrole FU.
zatim FU a PCR nema provazane registry.
Ale pak je zbytecne to tady rozebirat.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 13 úno 2009 19:00

Pokud tomu rozumíš, tak mi prosím vysvětli na jaké účty se zbraň účtuje, jestli si můžeš uplatnit DPH pokud jsi ,,koncový" zákazník a jestli si vedeš knihu střeleb a vnitřním předpisem stanovuješ, kolik firemní munice můžeš vystřílet.

Zbraň jde do spotřeby s poznámkou
DPH si uplaťnuju

Ale jestli jsi prodejce, je to pro tebe materiál na skladě ne?
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 13 úno 2009 19:13

Protoze ucetnictvi nerozumim, tak mam ucetni. Platim ji za to aby to bylo ucetne dobre. Takze to prober s ucetni.
Zbrane co jsou firemni mam v knize jako dlohodobe zapujcene a mam je napsane i v EZP.
Strelivo nekupuji ani neprodavam z duvodu nesmyslne evidence a papirovani.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Uživatelský avatar
Art
Příspěvky: 385
Registrován: 23 lis 2009 22:12

Re: Nákup zbraně pro firmu

Příspěvek od Art » 13 led 2010 10:25

tak jak jste to dořešili ? Chci si koupit zbraň a protože jsem plátce DPH ,chci si DPH odečíst. Je to vůbec reálné ?
Uživatelský avatar
RedCrown
Příspěvky: 47
Registrován: 21 zář 2011 22:11
Bydliště: Liberecký kraj _____________________ člen sdružení LEX | http://www.gunlex.cz

Re: Nákup zbraně pro firmu

Příspěvek od RedCrown » 27 zář 2011 21:12

Zdravím, tak protože mě tohle taky zajímá, tak jsem zprostředkovaně vznesl tuhle otázku na daňové poradce. Pokusil jsem se to trochu shrnout a tak jsem námět posbíral v tomhle vlákně.

Otázka zní:

Podnikatel - jednatel společnosti si z důvodu obav o majetek, své zdraví či život chce pořídit střelnou zbraň. Na zbraň má ZP (zbrojní průkaz) sk. E. Lze tuto zbraň zahrnout do účetnictví a provést odpočet DPH?

K situaci dále uvedl:

Jsou jen dvě možnosti jakým způsobem manipulovat se střelnou zbraní kat. B.
ZP (zbrojní průkaz) se vydává pouze fyzické osobě. viz zákon o zbraních a střelivu (119 §16) je to stejné i po novele.
ZL (zbrojní licence) se vydává jak fyzické tak i právnické osobě. viz tentýž zákon §31. skupiny licence jsou od A až do K. podle získaných skupin pak právnická či fyzická osoba může se zbraněmi nakládat.
Právnická osoba se ZL musí mít fyzickou osobu se ZP, aby mohla se zbraněmi a střelivem nakládat v rozsahu ZP.
Pokud chci mít na firmu zbraň za účelem ochrany ať už zaměstnance nebo klienta, musí mít firma licenci skupiny G a zaměstnance se zbrojním průkazem skupiny D. (výkon zaměstnáni nebo k ochraně života ....atd.). V případě sk. D to znamená, že má ochranku, které vydá zbraň, aby chránila zaměstnance jdoucího např. do banky.
V případě sk. E, zaměstnanec chrání sám sebe.

Asi je potřeba definovat dvě situace:

1) zbraň je koupená na firmu (a firma je také oprávněná s tou zbraní nakládat)
Například bezpečnostní agentura, která vydává zbraně strážníkům.
(Což chce patřičnou licenci a v rámci licence jsou zřejmé omezení a požadavky)

2) zbraň je pouze v účetnictví firmy jakožto nákladová položka
(zbraň pro disponenta, skupina E ochrana zdraví, života a majetku)
Toto je zajímavé i k vůli odpočtům DPH jak za zbraň, tak za munici, která je důležitá pro udržení střelecké kondice.

Zbraň nelze zakoupit na právnickou osobu bez ZL. Tzn. ze v průkazu zbraně může být uveden pouze majitel ZP.

Argument pro nákup zbraně viz. situace 2) je, že pokud by nevykonával své zaměstnání, obavy o majetek a zdraví neměl.


odpověď zní:

Pokud by zbran porizovala uvedená s.r.o., posuzovala by se danová úcinnost vynaložených nákladu podle obecného pravidla uvedeného v § 24 odst. 1 zákona o daních z príjmu, tj. s.r.o. by musela být schopna prokázat prímou vazbu takto vynaložených nákladu na dosažení, zajištení a udržení zdanitelných príjmu.
Oprávnenost porízení zbrane by pricházela v úvahu napríklad tam, kde casto dochází k manipulaci s vysokými financními cástkami a hrozí pri tom nebezpecí krádeže.

Déle by bylo nutno prokázat, že daný výdaj skutecne slouží k podnikatelským úcelum, nikoliv napr. pro osobní potrebu nekteré fyzické osoby.

Ve vašem prípade však celou situaci komplikuje fakt, že príslušné doklady budou vystaveny na fyzickou osobu a že vlastníkem zbrane tedy nebude právnická osoba, ale fyzická osoba – jednatel této spolecnosti.

Z toho vyplývá, že právnická osoba nebude mít nárok na odpocet DPH, protože nesplní základní podmínku, nebude mít rádný danový doklad (viz § 72 a násl. zákona o DPH).

Rovnež z hlediska zákona o daních z príjmu nebudou náklady pro s.r.o. podloženy rádnými doklady.

Pokud s.r.o. unese dukazní bremeno, že její jednatel potrebuje k výkonu své cinnosti zbran, muže postupovat napr. podle § 6 odst. 7 písm. d) a odst. 8 zákona o daních z príjmu, tj. muže jednateli poskytovat náhrady za opotrebení jeho vlastního náradí.


doufám, že jsem vám taky trochu pomohl.
Doufej ve spravedlnost, ale buď připraven i na bezpráví.
Uživatelský avatar
Warthog
Příspěvky: 1638
Registrován: 20 bře 2010 23:59
Bydliště: Rijnland (NL), Sudetenland (CZ)

Re: Nákup zbraně pro firmu

Příspěvek od Warthog » 08 říj 2011 19:49

Pěkně "ošajslich" téma. Taky jsme to v jedné firmě řešili a dobré řešení neexistuje. Alespoň pro menší firmy.

Zcela čisté řešení je zbrojní licence, koupit zbraň na firmu. Odpočet DPH ani uplatnění u DP nejsou problém, pochopitelně za předpokladu, že ta zbraň se používá v souvislosti se zajištěním a udržením příjmů. Jenže už vidím klenotnické s. r. o. o pěti lidech, jak si dělá kocesi - to si radši zaplatí nějakou SBSku.

U zbraně v držení soukromé osoby je to na vnější rodidla:
- Odpočet DPH bez šance
- Stran DP lze zaměstnanci kompensovat použití soukromé zbraně, podobně jako například použití soukromého auta. Jenže: zákony a vyhlášky řeší pouze cestovní výdaje a ne použití jiných předmětů. Takže tato kompensace je na straně zaměstnance zdanitelným příjmem, podléhajícím odvodům. Navíc hodně blbý a aktivní živnostenský odbor by to ještě teoreticky mohl považovat za nedovolené podnikání (soustavně, s vlastním náčiním)

Existují tam nějaké další triky, (např. typu krátkodobého pronájmu), jenže ty zase fest smrdí přestupkem na úseku zbraní a střeliva.

Laßt uns fest zusammenhalten - In der Eintracht liegt die Macht - Mit vereinter Kräfte Walten - Wird das Schwere leicht vollbracht
Uživatelský avatar
Magic
Příspěvky: 2
Registrován: 10 srp 2015 00:34

Re: Nákup zbraně pro firmu

Příspěvek od Magic » 21 srp 2015 12:20

Zrovna stojim pred naprosto stejnym problemem a jako PO podle formulare zadosti o nakupni povoleni proste musim mit zbrojni licenci.

Jinymi slovy formular zadosti o povoleni k nakupu automaticky predpoklada, ze kazda PO, co chce mit zbran ji musi pouzivat jako sluzbu jinym. Mne jde o ochranu dejme tomu kancelare, prevozu penez, apod. ale vlastnich, nikoliv cizich jako sluzbu.

Nakupni povoleni se pak ale rovna tomu, co bude na fakture od zbrojire a to se doklada PCR pred vystaveni prukazu zbrane (dnes jsem si to u nich na overoval). Jelikoz to je ale uz na fakture, tak jsem opet nahrany.

Ja to z pohledu duvodu proc to tak je celkem chapu, protoze vzdycky musi byt nekdo za tu zbran fyzicky zodpovedny, tzn. FO, nebo PO a ta musi mit zbrojni licenci = koncesi a tam je uvedena taky zodpovedna osoba. Pri nakupu jako FO ale pak do ucetnictvi zbran nedostanu, takze pokud to spravne chapu jsem skoncil a narazil do zdi jenom proto, ze nefunguji jako zivnostnik.

Zajimalo by mne jak ti, co tady psali, ze dal podnikatel zbran do majetku a pak s ni fungoval jako disponent pouzili fakturu vystavenou na jejich jmeno v ucetnictvi pravnicke osoby. Kdyby jste to nahodou nekdo resili a vyresili poslete mi prosim SZ, diky.
Odpovědět