Fórum GunShop.cz - zbraně, střelivo, optika

Diskuzní fórum o zbraních, střelivu,optice

Právě je 19 lis 2017 09:48

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nákup zbraně pro firmu
PříspěvekNapsal: 13 úno 2009 14:06 
Nemůže mi někdo poradit jak je to s nákupem zbraně (která podléhá ZP) na firmu?
Co je k tomu potřeba? Musí mít ZP daný zaměstnanec, jednatel? Co musí mít nakupující firma?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 13 úno 2009 16:26 

Hlavně firma musí mít "Zbrojní licenci". Tady Zbrojní průkaz nestačí...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 13 úno 2009 16:33 
To zřejmě není úplně vždy pravda a je to složitější, ale po pravdě to přesně nevím.
Ano, výše uvedené platí, pokud si firma chce koupit zbraň - pak musí mí licenci a odpovědnou osobu.

ALE

Pokud chce zbraň třeba pro disponenta, který nosí peníze z a do banky, pak si ten dotyčný prostě udělá ZP a všechno se napíše na něj. Ale doklad se dá do účetnictví do majteku. Teď jde o to, jestli jim to finančák z toho nevyhodí.

Ty předpisy přesně neznám, bylo by fajn kdyby nás někdo odkázal na zákon co to řeší.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 13 úno 2009 17:00 

Jsou jen dve moznosti jak nejakym zpusobem manipulovat se zbrani.
ZP se vydava pouze fyzicke osobe. viz zakon o zbranich a strelivu (119 §16) je to stejne i po novele.
ZL se vydava jak fyzicke tak i pravnicke osobe. viz tentyz zakon §31. skupiny licence jsou od A az do K. podle ziskanych skupin pak pravnicka ci fyzicka osoba muze se zbranemi nakladat.
Pravnicka osoba se ZL musi mit fyzickou osobu se ZP aby mohla se zbranemi a strelivem nakladat v rozsahu ZP.
Pokud chci mit na firmu zbran za ucelem ochrany at uz zamestnance nebo klienta, musi mit firma licenci skupiny G a zamestnance se zbrojmim prukazem skupiny D (nebo E to si nejsem tak uplne jisty). (vykon zamestnani nebo k ochrane zivota ....atd.) v D to znamena ze mam ochranku ktere vydam zbran aby chranila zamestnance jdouciho do banky. v pripade E (jak jsem rekl, nevim jestli zamestnanec se skupinou E muze pouzit firemni zbran ke sve vlastni ochrane byt je to v ramci prace), se zamestnanec chrani sam sebe. Jestlize chrani penize firmy, tak by asi mel mit D. Tohle je ale potreba vyresit bud u pravnika nebo primo na policii. pravnik to vyresi jak to chape on, a bude to jinak nez to chape policie a bude o tom pak rozhodovat soud. Lepsi je udelat to tak jak to chape policie, pokud to neni primo hovadina, ktera je opravdu nelogicka dle zakona.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 13 úno 2009 17:08 
Asi je potřeba definovat dva stavy:

- zbraň je koupená na firmu (a firma je také oprávněná s tou zbraní nakládat)
Například bezpečnostní agentura, která vydává zbraně strážníkům.
(Což chce patřičnou licenci a v rámci licence jsou ozřejmeny omezení a požadavky)

- zbraň je pouze v účetnictví firmy jakožto nákladová položka
(zbraň pro disponenta, skupina E ochrana zdraví, života a majetku)
Podnikatel, který si dá do majetku zbraň.(Pro sebe, disponenta...)
(Toto téma by mě dost zajímalo.)
Toto je zajímavé především k vůli odpočtům DPH jak za zbraň, tak za munici.
Podle všeho záleží na konkrétním finančním úřadu.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 13 úno 2009 17:32 

zbran muze byt nakoupena firmou pouze dle zakona.
kdyz prijdes ke mne jako pan XY tak ti prodam zbran pouze na doklady zakonem predepsane. tj vydam na to i danovy (prodejni) doklad. Jestli ty to pak das do nakladu a firemnich a zduvodnis si to na FU je tvuj problem.
Ale ja zbran na firmu bez ZL neprodam.
musim to totiz napsat
1. do knihy
2. vystavit a odevzdat sedivak

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 13 úno 2009 18:25 
Ano, jistě, samozřejmě.

Ale to vůbec nesouvisí s tím, jestli to můžeš a nebo nemůžeš dát do účetnictví.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 13 úno 2009 18:37 

to jsem taky napsal, je to o tom jak si to udelas s tvou ucetni a ev. vyvsvetlis pri kontrole FU.
zatim FU a PCR nema provazane registry.
Ale pak je zbytecne to tady rozebirat.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 13 úno 2009 19:00 
Pokud tomu rozumíš, tak mi prosím vysvětli na jaké účty se zbraň účtuje, jestli si můžeš uplatnit DPH pokud jsi ,,koncový" zákazník a jestli si vedeš knihu střeleb a vnitřním předpisem stanovuješ, kolik firemní munice můžeš vystřílet.

Zbraň jde do spotřeby s poznámkou
DPH si uplaťnuju

Ale jestli jsi prodejce, je to pro tebe materiál na skladě ne?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 13 úno 2009 19:13 

Protoze ucetnictvi nerozumim, tak mam ucetni. Platim ji za to aby to bylo ucetne dobre. Takze to prober s ucetni.
Zbrane co jsou firemni mam v knize jako dlohodobe zapujcene a mam je napsane i v EZP.
Strelivo nekupuji ani neprodavam z duvodu nesmyslne evidence a papirovani.

Předmět příspěvku: Re: Nákup zbraně pro firmu
PříspěvekNapsal: 13 led 2010 10:25 

tak jak jste to dořešili ? Chci si koupit zbraň a protože jsem plátce DPH ,chci si DPH odečíst. Je to vůbec reálné ?

PříspěvekNapsal: 27 zář 2011 20:12 

Bydliště: Liberecký kraj _____________________ člen sdružení LEX | http://www.gunlex.cz
Zdravím, tak protože mě tohle taky zajímá, tak jsem zprostředkovaně vznesl tuhle otázku na daňové poradce. Pokusil jsem se to trochu shrnout a tak jsem námět posbíral v tomhle vlákně.

Otázka zní:

Podnikatel - jednatel společnosti si z důvodu obav o majetek, své zdraví či život chce pořídit střelnou zbraň. Na zbraň má ZP (zbrojní průkaz) sk. E. Lze tuto zbraň zahrnout do účetnictví a provést odpočet DPH?

K situaci dále uvedl:

Jsou jen dvě možnosti jakým způsobem manipulovat se střelnou zbraní kat. B.
ZP (zbrojní průkaz) se vydává pouze fyzické osobě. viz zákon o zbraních a střelivu (119 §16) je to stejné i po novele.
ZL (zbrojní licence) se vydává jak fyzické tak i právnické osobě. viz tentýž zákon §31. skupiny licence jsou od A až do K. podle získaných skupin pak právnická či fyzická osoba může se zbraněmi nakládat.
Právnická osoba se ZL musí mít fyzickou osobu se ZP, aby mohla se zbraněmi a střelivem nakládat v rozsahu ZP.
Pokud chci mít na firmu zbraň za účelem ochrany ať už zaměstnance nebo klienta, musí mít firma licenci skupiny G a zaměstnance se zbrojním průkazem skupiny D. (výkon zaměstnáni nebo k ochraně života ....atd.). V případě sk. D to znamená, že má ochranku, které vydá zbraň, aby chránila zaměstnance jdoucího např. do banky.
V případě sk. E, zaměstnanec chrání sám sebe.

Asi je potřeba definovat dvě situace:

1) zbraň je koupená na firmu (a firma je také oprávněná s tou zbraní nakládat)
Například bezpečnostní agentura, která vydává zbraně strážníkům.
(Což chce patřičnou licenci a v rámci licence jsou zřejmé omezení a požadavky)

2) zbraň je pouze v účetnictví firmy jakožto nákladová položka
(zbraň pro disponenta, skupina E ochrana zdraví, života a majetku)
Toto je zajímavé i k vůli odpočtům DPH jak za zbraň, tak za munici, která je důležitá pro udržení střelecké kondice.

Zbraň nelze zakoupit na právnickou osobu bez ZL. Tzn. ze v průkazu zbraně může být uveden pouze majitel ZP.

Argument pro nákup zbraně viz. situace 2) je, že pokud by nevykonával své zaměstnání, obavy o majetek a zdraví neměl.

odpověď zní:

Pokud by zbran porizovala uvedená s.r.o., posuzovala by se danová úcinnost vynaložených nákladu podle obecného pravidla uvedeného v § 24 odst. 1 zákona o daních z príjmu, tj. s.r.o. by musela být schopna prokázat prímou vazbu takto vynaložených nákladu na dosažení, zajištení a udržení zdanitelných príjmu.
Oprávnenost porízení zbrane by pricházela v úvahu napríklad tam, kde casto dochází k manipulaci s vysokými financními cástkami a hrozí pri tom nebezpecí krádeže.

Déle by bylo nutno prokázat, že daný výdaj skutecne slouží k podnikatelským úcelum, nikoliv napr. pro osobní potrebu nekteré fyzické osoby.

Ve vašem prípade však celou situaci komplikuje fakt, že príslušné doklady budou vystaveny na fyzickou osobu a že vlastníkem zbrane tedy nebude právnická osoba, ale fyzická osoba – jednatel této spolecnosti.

Z toho vyplývá, že právnická osoba nebude mít nárok na odpocet DPH, protože nesplní základní podmínku, nebude mít rádný danový doklad (viz § 72 a násl. zákona o DPH).

Rovnež z hlediska zákona o daních z príjmu nebudou náklady pro s.r.o. podloženy rádnými doklady.

Pokud s.r.o. unese dukazní bremeno, že její jednatel potrebuje k výkonu své cinnosti zbran, muže postupovat napr. podle § 6 odst. 7 písm. d) a odst. 8 zákona o daních z príjmu, tj. muže jednateli poskytovat náhrady za opotrebení jeho vlastního náradí.

doufám, že jsem vám taky trochu pomohl.

PříspěvekNapsal: 08 říj 2011 18:49 

Pěkně "ošajslich" téma. Taky jsme to v jedné firmě řešili a dobré řešení neexistuje. Alespoň pro menší firmy.

Zcela čisté řešení je zbrojní licence, koupit zbraň na firmu. Odpočet DPH ani uplatnění u DP nejsou problém, pochopitelně za předpokladu, že ta zbraň se používá v souvislosti se zajištěním a udržením příjmů. Jenže už vidím klenotnické s. r. o. o pěti lidech, jak si dělá kocesi - to si radši zaplatí nějakou SBSku.

U zbraně v držení soukromé osoby je to na vnější rodidla:
- Odpočet DPH bez šance
- Stran DP lze zaměstnanci kompensovat použití soukromé zbraně, podobně jako například použití soukromého auta. Jenže: zákony a vyhlášky řeší pouze cestovní výdaje a ne použití jiných předmětů. Takže tato kompensace je na straně zaměstnance zdanitelným příjmem, podléhajícím odvodům. Navíc hodně blbý a aktivní živnostenský odbor by to ještě teoreticky mohl považovat za nedovolené podnikání (soustavně, s vlastním náčiním)

Existují tam nějaké další triky, (např. typu krátkodobého pronájmu), jenže ty zase fest smrdí přestupkem na úseku zbraní a střeliva.

Laßt uns fest zusammenhalten - In der Eintracht liegt die Macht - Mit vereinter Kräfte Walten - Wird das Schwere leicht vollbracht

PříspěvekNapsal: 21 srp 2015 11:20 

Zrovna stojim pred naprosto stejnym problemem a jako PO podle formulare zadosti o nakupni povoleni proste musim mit zbrojni licenci.

Jinymi slovy formular zadosti o povoleni k nakupu automaticky predpoklada, ze kazda PO, co chce mit zbran ji musi pouzivat jako sluzbu jinym. Mne jde o ochranu dejme tomu kancelare, prevozu penez, apod. ale vlastnich, nikoliv cizich jako sluzbu.

Nakupni povoleni se pak ale rovna tomu, co bude na fakture od zbrojire a to se doklada PCR pred vystaveni prukazu zbrane (dnes jsem si to u nich na overoval). Jelikoz to je ale uz na fakture, tak jsem opet nahrany.

Ja to z pohledu duvodu proc to tak je celkem chapu, protoze vzdycky musi byt nekdo za tu zbran fyzicky zodpovedny, tzn. FO, nebo PO a ta musi mit zbrojni licenci = koncesi a tam je uvedena taky zodpovedna osoba. Pri nakupu jako FO ale pak do ucetnictvi zbran nedostanu, takze pokud to spravne chapu jsem skoncil a narazil do zdi jenom proto, ze nefunguji jako zivnostnik.

Zajimalo by mne jak ti, co tady psali, ze dal podnikatel zbran do majetku a pak s ni fungoval jako disponent pouzili fakturu vystavenou na jejich jmeno v ucetnictvi pravnicke osoby. Kdyby jste to nahodou nekdo resili a vyresili poslete mi prosim SZ, diky.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina