Nakup streliva na ZP sk. B

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

eagle
Příspěvky: 9
Registrován: 02 črc 2010 22:49

Re: Nákup střeliva na ZP sk. B

Příspěvek od eagle » 02 črc 2010 22:56

Dobrý den,
reaguji na toto téma až te'd, ale až těď jsem si důkladně přečetl zákon a kvůli díře jsem prohrál flašku finské vodky. Vsadil jsem se že pokud jdu nakupovat střelivo se zbrojním průkazem skupiny B nebo C, potřebuji k tomu průkaz zbraně, do které to chci. Divím se, ale podle zákona v podstatě není potřeba k nákupu ani zbrojní průkaz, vlastně nic.
"(2) Drzitel ZP sk. B nebo C je opravnen
c) nabyvat do vlastnictvi strelivo nebo jednotlive casti naboju do zbrani kat. B nebo C."
Tady není ani napsáno, že se musím prokazovat zbrojním průkazem prodejci. => můžu koupit cokoliv, aniž bych měl ZP
Problém nastává, až to střelivo držím podle § 29, pís. i. No kterej blbec to psal by opravdu zasloužil metál.

Navíc, proč je na skupinu ZP E potřeba průkaz zbraně, když na B a C není, přitom se jedná o ty samé zbraně (ikdyž pro jiný účel)?


Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nákup střeliva na ZP sk. B

Příspěvek od Artifex » 02 črc 2010 23:36

No, praxe je taková že ať jsem kdykoli kupoval cokoli tak po mně nikdo nikdy nechtěl průkaz zbraně, jen ZP, pravda je že mám B,E.
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
PatrikV
Příspěvky: 355
Registrován: 03 kvě 2008 11:20
Bydliště: NOVOJIČÍNSKO

Re: Nákup střeliva na ZP sk. B

Příspěvek od PatrikV » 04 črc 2010 20:45

eagle píše: No kterej blbec to psal by opravdu zasloužil metál.
Jak to tak vidím, tak začala okurková sezóna neboť se začínají řešit kraviny. To, že to nedává smysl tobě, neznamená, že to psal blbec, ale, že jsi to prostě nepochopil. :wink:
Uživatelský avatar
PetrosK
Příspěvky: 94
Registrován: 23 zář 2009 15:07
Bydliště: Šumpersko

Re: Nákup střeliva na ZP sk. B

Příspěvek od PetrosK » 06 črc 2010 09:41

Souhlasím s Artiflexem. Po mně taky nechtěli průkaz zbraně. Skoro to vypadalo, že nebudou chtít ani ZP ale o ten si těsně před placením řekla :-)
CZ75 SP-01 9x19
rx6
Příspěvky: 99
Registrován: 26 led 2009 19:26

Re: Nákup střeliva na ZP sk. B

Příspěvek od rx6 » 15 črc 2010 11:13

Přidám i já trochu "do mlýna"...Má zkušenost s prodejci je ta, že ač mám sk. B,E tak někde vyžadují pouze ZP (správný postup), tak někde i průkaz zbraně. Jelikož nemám náladu dotyčnému prodejci vysvětlovat, že na to vlasně nemá právo, tak mu PZ ukážu a mlčím. Problém by asi nastal, kdybych PZ neměl u sebe (krochna je v trezoru), tak bych ho asi vykázal do patřičných mezí. Druhá věc je ta, zda při nákupu střeliva prodejce po vás vyžaduje vaši adresu. Prý pro jakousy evidenci prodeje střeliva, kterou je povinnen předkládat PČR??? Jak jste na tom vy??

p.s. Dokonce jeden obchodník vyžaduje od lidí i rodné číslo???
Uživatelský avatar
kayakero
Příspěvky: 804
Registrován: 22 zář 2008 14:12

Re: Nákup střeliva na ZP sk. B

Příspěvek od kayakero » 15 črc 2010 12:32

rx6 píše: . . . prodejce po vás vyžaduje vaši adresu. . . . . . p.s. Dokonce jeden obchodník vyžaduje od lidí i rodné číslo???
Jestli na vyzvídání trvá i když ho upozorníte že je to podobně trestné, jako kdyby po každém zákazníkovi žádal felaci, tak to už je vyloženě na udání: žhavý bonz mobilem české obchodní inspekci (ta tam pošle lítačku), na okrsku PČR asi nebudou nadšení že je někdo otravuje, ale když jim sdělíte že přinášíte info o nedovoleném shromažďování cizích osobních údajů (a k tomu mu pod nos podstčíte výtisk paragrafu stažený z webu), netroufnou si nezareagovat - a do zákonné lhůty (tuším 30 dní) musí protokol o vyšetření uzavřít (a Vy můžete žádat o nahlédnutí do spisu), takže šmíráckému prodejci hrozí obžaloba, za kterou se v ČR nyní nedává podmínka, ale už pobyt.

Jinak moje zkušenosti: průkaz zbraně po mně nechtěli zatím nikdy nikde (munice jsem nakoupil v posledních letech ve spoustě obchůdků za desetitisíce Kč): asi že krom sebeobranného "E"-čka mám i jiné katogorie zbrojáku - vždy jen mávnou rukou, že je to taky jen otravuje.

Pokud prodejce munice žádá víc než jen zbroják: tak když chcete koupit víc než banálních pár krabiček (tj. stovky kusů a více), tak by rád, abyste mu (krom ukázání zbrojáku) dali i hlášku pár dní napřed (třeba mailem) a dohodli si s ním termín, aby na Vás mohl být připravený, tj.: abyste mu nevysáli skladovou zásobu a ostatní neodešli zklamaně nakoupit jinam (zvláště před kropičskými závody se mu může sejít pár zájemců, kdy každý nakoupí batoh munice - a jeho samozřejmě zamrzí, když o takového přijde), aby stihl s předstihem poslat objednávky na další předzásobení skladu. A jelikož je to i v mém zájmu, tak vždy když někam jedu na nákupy, domlouvám se s nimi pár dní dopředu mailem - a nebo minimálně těsně před cestou pak telefonem - a radši pár dní cestu odložím, ale zato jedu najisto ke spokojenosti obou stran.
Naposledy upravil(a) kayakero dne 15 črc 2010 12:53, celkem upraveno 1 x.
rx6
Příspěvky: 99
Registrován: 26 led 2009 19:26

Re: Nákup střeliva na ZP sk. B

Příspěvek od rx6 » 15 črc 2010 12:50

souhlasím s kayakero
...asi před 3měsíci jsem kupoval nějaké střelivo a v krámě měl obchodník svého obchodního kamaráda, také prodejce zbraní a střeliva a tuze se podivoval, že "můj" obchodník, kam chodím celkem často ode mě žádá "jen" adresu bez rodného čísla. :D Čučel jsem já i on a já neměl chuť se bavit a dohadovat s lidmi, kteří dostatečně neznají zákony ač by právě oni měli!
libertas
Příspěvky: 3
Registrován: 30 lis 2011 20:04

Re: Nákup střeliva na ZP sk. B

Příspěvek od libertas » 22 kvě 2012 17:12

ahoj lidi, ZP mám cca rok a nedávno jsem nakupoval střelivo u Brymové, kde po mě prodavač také mimo jiné požadoval sdělení adresy atd. Stalo se mi to poprvé, ikdyž kupuju náboje celkem často dokonce i tam. Původně jsem ho chtěl poslat do jistých temných míst, ale nebyl jsem si tak nějak úplně jistý zákonem, tak jsem mu sdělil adresu, která mě zrovna napadla :D a potom se obrátil s dotazem na MVČR. Odpověděli mi toto:

"Osobní údaje držitele zbrojního průkazu při nákupu střeliva (do zbraně
kategorie B)


...Podle ustanovení § 12 odst. 1 vyhlášky č. 384/2002 Sb., o provedení
některých ustanovení zákona o zbraních, ve znění pozdějších předpisů (dále jen
„vyhlášky“), vede držitel zbrojní licence evidenci zbraní kategorie A, B anebo C
a střeliva do těchto zbraní, které jsou předmětem činností uvedených v § 2 odst. 2
písm. d) zákona, v evidenční knize zbraní a střeliva (dále jen „evidenční kniha“).
Držitelem zbrojní licence je právnická osoba nebo fyzická osoba, která je oprávněna
k nabývání vlastnictví a přechovávání zbraní nebo střeliva v rozsahu oprávnění
stanovených pro její jednotlivé skupiny, v případě zbrojní licence skupiny C je jím
i obchodník se střelivem. Podle ustanovení § 12 odst. 2 vyhlášky pak tento držitel
zbrojní licence uvádí mimo jiné v evidenční knize i osobní údaje fyzické osoby (nebo
údaje identifikující právnickou osobu), na kterou bylo vlastnictví střelivu převedeno
nebo jíž byly střelivo přenechány, včetně (jejího) oprávnění, a to podle písmene f)
cit. ustanovení vyhlášky. Pojmem osobní údaje se ve smyslu ustanovení § 10 odst. 1
písm. a) zákona č. 119/2002 Sb., o zbraních, ve znění pozdějších předpisů (dále jen
„záko n o zbraních“), rozumí jméno a příjmení, rodné příjmení, datum a místo
narození a místo pobytu fyzické osoby. Postup obchodníka prodávajícího Vám
střelivo a vyžadujícího Vaše osobní údaje v zákonném rozsahu byl ted y s uvedeným
plně v so ulad u. Evidenční knihy jsou pak u držitelů zbrojních licencí předmětem
kontrolní činnosti příslušných subjektů státní správy podle ustanovení § 75 zákona o
zbraních. Bylo by v rozporu s výše uvedeným, pokud byste se s takovým
požadavkem ze strany obchodníka nesetkával při prodeji střeliva pokaždé."

Trochu mě to zklamalo, chtěl jsem si na něm příště smlsnout... By mě zajímalo, kdo potom zaručí, že s těmi údaji obchodník nebude provádět i jiné obchodní praktiky... :evil:
Odpovědět