Naboje "povolene" pro sebeobranu

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od JirkaS » 28 úno 2010 10:49

Childeater: prosím tě nepiš sem ty tvoje nesmysly... nevím co to cituješ za zákon, ale určitě to není 119/2002 sb aktuálně platný po novelizaci od 1.2.2009
§4 Zbraně kategorie A
...
b) střelivo
1. se střelou průbojnou, výbušnou nebo zápalnou,
2. pro krátké kulové zbraně se střelou šokovou nebo střelou určenou ke zvýšení ranivého účinku,
3. které neodpovídá dovolenému výrobnímu provedení, a
4. munice;
...
EFMJ je zakázané jen do krátkých zbraní, přečti si rozhodnutí zkušebny, zařazeno do kat. A podle §4 písm b) bod 2 zák. 119/2002 sb

http://b.mujglock.com/zarazeni_efmj_1.jpg
http://b.mujglock.com/zarazeni_efmj_2.jpg

takže do dlouhé ho koupit můžeš (v prodejně předložíš průkaz dlouhé zbraně v dané ráži) a pak ho můžeš v klidu vystřílet.
Childeater píše:Braň se s kosou s HP s řízenou deformací, máš nejspíš na krku i nedovolené ozbrojování.
Absolutní nesmysl! Řízená deformace (zvýšený ranivý účinek) pro dlouhé zbraně je dle zákona v pořádku, lze použít i pro sebeobranu bez strachu z postihu, protože to zákon nezakazuje.

Navíc od ledna platí nový trestní zákoník, takže pokud máš doma zakázané střelivo (neodpovídající dovolenému provedení, průbojné, zápalné, munici apod), tak je to trestný čin nedovoleného ozbrojování až "ve větším množství".


CZ_Iceman
Příspěvky: 82
Registrován: 27 čer 2007 19:58
Bydliště: Rychvald
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od CZ_Iceman » 28 úno 2010 10:52

O tom EFMJ sem nevedel, ze je zakazano jen do kratkych - v tom pripade neplati o EFMJ co jsem psal vyse a Childeater mel pravdu.

EDIT: 2 JirkaS >Tedj sem si procetl ty scany a nikde z toho nevyplyva, ze se jedna jen o katagorizaci pro kratke zbrane (taky sem predtim nikdy tento termin neslysel). Pisou tam obecne neco ve smyslu, ze se jedna o naboj do kratkych kulovych zbrani. A tak se domnivam,ze ani v dlouhe zbrani komorovane na tento naboj bys jej nemel pouzit z duvodu kategorizace jako zakazane strelivo, ale to je skutecne jen muj nazor. Nicmene erudovana odpoved na to jak to skutecne s EFMJ vs dlouhe zbrane je by me skutecne zajimala.
Naposledy upravil(a) CZ_Iceman dne 28 úno 2010 11:00, celkem upraveno 2 x.
Childeater
Příspěvky: 901
Registrován: 08 bře 2007 21:11
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od Childeater » 28 úno 2010 10:55

Také jsem s v něčem mýlil, koukám.

Nu - sypu si popel na hlavu.
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od JirkaS » 28 úno 2010 17:34

CZ_Iceman píše:Tedj sem si procetl ty scany a nikde z toho nevyplyva, ze se jedna jen o katagorizaci pro kratke zbrane (taky sem predtim nikdy tento termin neslysel).
Prosím tě, přečti si to ještě jednou, první strana, první věta v odstavci "Odůvodnění"
... bylo zjištěno, že předložený typ střeliva včetně variant splňuje požadavky stanovené v § 4 písm. b) bod 2. zákona č. 119/2002 Sb., zákona o střelných zbraních a střelivu, v platném znění, neboť ...
a pak si nalistuj ten zákon a přečti si co je v tom § 4 písm. b) bod 2. napsaný.

A kdybys nebyl línej, tak si najdeš webový stránky zkušebny a podíváš se co tam mají uvedený. Abych ti ušetřil práci, tak sem to našel za tebe: http://cuzzs.cz/index.php?topic=32

Druh a typ střeliva / komerční název: pistolový náboj ráže 40 S&W (9 mm Luger, 45 ACP) se střelou EFMJ/ Premium Tactical, Premium Personal Defence, FEDERAL CARTRIDGE COMPANY, USA 9 mm Luger, 40 S&W, 45 ACP
číslo rozhodnutí: 92-03485-09
datum rozhodnutí: 15.7.2009
kat. : A pro krátké palné zbraně

Stačí ti to jako erudovaná odpověď ?
CZ_Iceman
Příspěvky: 82
Registrován: 27 čer 2007 19:58
Bydliště: Rychvald
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od CZ_Iceman » 28 úno 2010 19:58

Ano 100% bezpochyby staci. Diky
PS: nebyl jsem linej, jen jsem psal z PDA a tam se to hleda dost blbe-byl sem o vikendu mimo barak a ml u sebe jen PDA.
Kubis
Příspěvky: 87
Registrován: 11 zář 2009 12:11
Bydliště: Praha

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od Kubis » 01 bře 2010 16:05

Tak bych řekl, že díky plodné diskuzi už mám zhruba obrázek jak to funguje a jelikož jsem toto téma založil tak bych rád shrnul co jsem z toho tedy pochopil a co si myslím o legálním střelivo pro NO :

- Do dlouhé zbraně i pro nutnou obranu veškeré legálně zakoupené střelivo - bez problémů vše

- Do krátké i zcivilněné "vojenské" střelivo pro 9mm Makarov, 7,62 mm Tokarev pokud jsou klasické legálně dostupné FMJ - bez problémů

- Do krátké, střelivo Hollow Point, expanzní náboje atd. - Možný problém

jelikož není nikde v zákoně napsáno co to vlastně střelivo se zvýšeným ranivým účinkem je a pokud by toto střelivo bylo použito a Státní zástupce rozhodl že po Vás za NO s tímto střelivem půjde (což on díky zákazu střeliva se zvýšeným ranivým účinkem do krátkých může) tak asi soud rozhodne na základě tvrzení nějakého znalce v oboru Zbraní a střeliva. Tam pak záleží jaký on má na to pohled, jaký měl sex s manželkou/milenkou/milencem atd. a tomu bych se tedy radši vyhnul...

Rozhodnutí soudu by už zřejmě bylo dle názoru pana znalce a jak už psal Dykmore, každá jiná prdel - jiný názor... :lol:
Kubis
Uživatelský avatar
kayakero
Příspěvky: 804
Registrován: 22 zář 2008 14:12

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od kayakero » 03 bře 2010 12:38

Dobrý postřehnout, že v §4b2 je zakázáno ranivé jen do krátkých kulových.
Takže než to v příští edici zákona napraví, můžu zatím na lidi nosit jakkoliv svinské střely, pokud budou v dlouhých nebo v krátké brokové http://forum.gunshop.cz/kdyz-sebeobrana ... lit=lupara Taková segmentová střela nebo koule spojené ocelovou strunou v lupaře by mohly udělat divy. http://forum.gunshop.cz/strelivo-pouziv ... t2555.html


Ale i pro ranivé střely do krátkých kulových lze mezi paragrafy zakličkovat:
- dle §28(2)b si lze přebíjením pro sport/myslivost lecos vyrobit + držet (krom průbojného), tedy i notně ranivé (aby lépe trhalo karton);
- dle §28(2)c lze takové střelivo i nosit (ne ve zbrani, ne viditelně - ale lze nosit; netřeba transportovat zamklé v pixle, třeba)
- dle §2(2)a)1. v interierech + za plotem se souhlasem disponujícího lze mít i nabito a není to nošení, ale stále jen držení
- dle §2(2)a)2. považují za držení zbraně, pokud nemám na veřejnosti náboje v zásobníku/komoře/bubínku, ale ani slovo o nábojových páscích.


Takže IMHO:
1. doma můžu mít i v krátké zbrani (registrované na sebeobranu) nabité jakékoliv ranivé (formálně sportovní) střely a je to stále jen držení, tj.: nikdo to nezakázal; Kdybych šel ven, musel bych je vyndat, ale pokud jimi doma (na svém pozemku) někoho (v časové tísni) střelím, je to jako sebeobranné použití zbraně registrované na sport/myslivost, tedy: obhajitelné bez trestu.

2. venku nesmím nosit ranivé (formálně sportovní) střely v zásobníku, ale smím je nosit v nábojovém pásku v kapse. Takže třeba s Tokarevem by mi mělo projít, kdyby mi nevyvrátili tvrzení, že jsem pistoli registrovanou na sebeobranu měl v holstru nenabitou, když útok započal a trval, došlo mi že musím nabít - a za probíhajícího útoku jsem v krajní nouzi natlačil shora do zásobníku ranivé střely z nábojového pásku (tj.: během 0,5 sec) - a následnou palbou útočníka potrhal k nepoznání. Následky jsou na jednání v krajní nouzi, tj.: pokud mi neprokáží opak, trest IMHO nebude.
Uživatelský avatar
admix
Příspěvky: 325
Registrován: 01 led 2008 23:01
Bydliště: Plzen
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od admix » 03 bře 2010 13:15

Kdyz nekoho zastrelis v sebeobrane, tak je to krajni nouze? Nacetla se mi prvni stranka a uz tady padaly takovy klenoty, az se na policejnim prezidiu museli popadat za bricho smichy :lol:
Uživatelský avatar
kayakero
Příspěvky: 804
Registrován: 22 zář 2008 14:12

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od kayakero » 03 bře 2010 14:05

Admix, jsi tu opakovaně konfliktní-konfrontační a zbytečně toxický. To by u držitele zbrojáku být nemělo + můj názor: třeba psychotesty pro PČR by IMHO měly být nastaveny tak, aby tam lidé právě s takovou jedovatou konfliktní povahou neprošli.

Navíc svými jedovatostmi netrefuješ - zde střílíš na své (mylné) domněnky, ne na fakta
1. pročti to a zjistíš, že já ani slovo o tom, že by útok směřoval na mne, tedy nikoliv nezbytně nutná obrana, ale klidně krajní nouze.
2. nikoliv zastřelíš, ale jen střelíš. Já o zabíjení ani slovo.
Ale jinaxi tu klidně dál jalově pruď dál; nadále budu ignorovat projevy tvé ubohosti a reagovat leda na informační obsah, bude-li u tebe k nalezení.


Ostatním:
Nechci radit ke kličkování mezi paragrafy, nemám rád právníky ani jejich slovíčkaření, spíš jen vidět chybné relikty zbylé v zákoně z doby kdy se směly nosit jen krátké kulové. Mne osobně ranivé střelivo neuráží, ale zbraň nosím-li vůbec, pak leda s továrními FMJ. Já vražedný útok neočekávám - a budu raději, když útočnému pomatenému nepřizpůsobivému opilci (se kterým se nedalo dohodnout) prostřelená hnáta sroste, nežli že mu ji budou muset uříznout pro devastační poškození fragmentovou střelou. Nemám rád nevratné devastace, nevratné změny vůbec.
Uživatelský avatar
admix
Příspěvky: 325
Registrován: 01 led 2008 23:01
Bydliště: Plzen
Kontaktovat uživatele:

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od admix » 03 bře 2010 23:06

Ach jak jsem ubohy a toxicky! :lol:
Moje mylna domnenka rika, ze at uz strilis v sebeobrane, nebo chranis jiny zakonem chraneny zajem, at uz zastrelis, nebo postrelis, tak je to ve vetsine pripadu nutna obrana. Dokonce se to i zobecnuje. Ale tebe jsem zrovna nemyslel, i kdyz potrefena husa se ozvala ;)
Hlavne tady hodne doporucuj strilet opilce do rukou apod. (BTW, na posuzovani nutne obrany nehraje pouzita zbran nebo strelivo zadnou roli)
imi.ltd
Příspěvky: 5
Registrován: 03 led 2011 21:50

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od imi.ltd » 03 led 2011 22:07

a co tyhle FIOCCHI 9 LUGER FMJTC BM 6.5g/100 grs. BLACK MAMBA :D se daji pouzit na NO
nejsou EFMJ

http://www.supra.cz/obrazky.php?meno=co ... dzb=219216
Naposledy upravil(a) imi.ltd dne 04 led 2011 13:01, celkem upraveno 1 x.
BUBBA
Příspěvky: 65
Registrován: 25 led 2010 21:23

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od BUBBA » 04 led 2011 09:18

Ano,ty jsou povolené.
imi.ltd
Příspěvky: 5
Registrován: 03 led 2011 21:50

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od imi.ltd » 04 led 2011 13:03

Jsem rád že je co nosit :mrgreen:
selag
Příspěvky: 167
Registrován: 02 zář 2005 13:52

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od selag » 04 led 2011 14:32

Tak to si moc nepomůžeš :-( Nemají žádný "příznivý" efekt.
imi.ltd
Příspěvky: 5
Registrován: 03 led 2011 21:50

Re: Náboje "povolené" pro sebeobranu

Příspěvek od imi.ltd » 07 led 2011 11:00

podle popisu na strance maji
Střela je maximálně odlehčená s důrazem na maximální předání energie při dopadu do měkkého a středně měkkého cíle (zvýšený zastavující efekt)
Odpovědět