Na obranu ???

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Na obranu???

Příspěvek od vito » 12 pro 2005 15:03

pro Kubajzz: Ale fuj, pane kolego. Kde berete informace,že 38 Spl je výkonově na úrovni 7,65 Br ? I ta nejslabší laborace osmatřicítky je daleko nad 7,65 Br a jsou laborace s Eo okolo 500 J. Tovární laborace. To jenom na ujasnění. 357 Mg je podle mého názoru pro krátkou zbraň k osobní obraně zbytečně výkonná. Měl jsem Ruger SP 101 v ráži 357 Mg s dvoupalcovou hlavní a můžu vám říct, že kope jako kůň. Přitom s pěti náboji váží cca 800 gramů a tolik váží můj Glock 19 s 15 ti náboji. Pokud revolver za rozumnou cenu tak Taurus 85 UL a nějaké výkonnější laborace osmatřicítek.


Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 12 pro 2005 15:54

2Vito: Máš pravdu, nějak jsem se do toho zamotal. :oops:
To je tak, když píšeš něco z hlavy a ještě u toho i pracuješ. :wink:

Tak tady je to přesně podle SB:
běžný .38Spec má 376J
7.65Br má 240J
běžný 9mm Luger má něco přes 500J
357Mag má 760J

Ty plusové laborace u 38Spec bych do toho nepočítal, protože abys ho mohl používat, tak potřebuješ revolver se zesíleným rámem, což je vlastně zbraň pro 357Mag. A nic nebrání tomu, aby se ze zbraně pro 357Mag střílel náboj 38Spec.
Prostě myslím, že revolver 357Mag je univerzálnější.

Ještě chci říct, že podle mě na sebeobranu v klidu stačí ten 7,65Br.
Ale když ono dneska se všeobecně tvrdí, že 9mm Luger je minimum...
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Na obranu???

Příspěvek od vito » 12 pro 2005 16:22

pro Kubajzz: O.K. to se může stát každému. Já bych ty pluspéčka tak nepřeceňoval. Dělal jsem poměrně rozsáhlou studii včetně článku do SM právě o problematice těchto nábojů. Je prokazatelně zjištěno, že značné množství továrních laborací 38 Spl je výrazně výkonnějších, než většina pluspéček stejné ráže. Náboj 38 Spl německé firmy GECCO je v jedné laboraci skutečně na cca 500 J Eo. A to je téměř, zdůrazňuji téměř na úrovni 357 Mg a je možné tyto náboje střílet z jakékoliv osmatřicítky. Sám jsem je střílel ze svého Taurusu 85UL bez problémů. Stejně tak všechny dostupné náboje plus P. Určitě se nedoporučuje takové náboje užívat pravidelně, ale k nošení na obranu žádný problém.
g.man
Příspěvky: 99
Registrován: 20 zář 2005 20:23

Příspěvek od g.man » 12 pro 2005 21:50

Ještě bych rád dodal, že údajně není moc dobré strkat 38 do 357. Nějak se to brzdí v tom přechodovém kuželu a může to vést až k destrukci zbraně.
Abych se vrátil k tématu, tak ten Taurus 85UL střelivo +P občas určitě snese. Nebo pořídit jen obyčejný model 85, je ocelový, levnější a unosit se to taky dá. Nebo něco solidního v komisi.
Lépe zbraň mít a nepotřebovat ji, než ji potřebovat a nemít.
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 13 pro 2005 06:21

38spl ve 357: Rozdíl je v délce nábojnice pro 38/357. Standartní 357ka je cca o 3-4 mm delší. Při výstřelu 38spl se střela má šanci rozběhnout do vyšší rychlosti a její "zpracování kuželem" je poněkud náročnější na materiálovou pevnost (rámu, hlavně, vymezovacích nákružků v komorách válce). Realita je taková, že dnes skoro všechny nové revolvery stavěné na 357Mag jsou schopny přežít pravidelné a dlouhodobé střílení náboji ráže 38 speciál (Taurus, S&W, Rossi, Ruger).

Důsledky: Při pravidelné střelbě dochází k vyhlazení nákružků v komorách válce a v důsledku toho ke snížení precize (nákružek tam je pro lepší usazení náboje v komoře), dál k vytlučení náběžného kužele ve vývrtu hlavně a nakonec k protažení pláště, nebo vytlučení hlavňové matice a ke zvětšení štěrbiny mezi válcem a hlavní.

POZOR: už jsem ale viděl několik revolverů (většinou ale starších), které dostaly pěkně na frak dík vzniku rázových vln při výstřelu. V okamžiku, kdy střela z krátké nábojnice naráží na kužel vývrtu dojde ke skokovému zvýšení tlaku, který nestačí uniknout štěrbinou a dojde ke vzniku rázů mnohdy namáhajících komoru válce až nad kritickou mez. Před nějakým časem se na toto téma vedla i diskuse v odborných časopisech, bohužel s neurčitým výsledkem.

Doporučením je pro tréning prostě přebíjet nábojnice 357Magnum s laborací 38Special. Zbraň se tak nenadře a střelce nebolí zápěstí.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Odpovědět