Narizla spicka u naboje

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Pier

Nařízlá špička u náboje

Příspěvek od Pier » 03 lis 2005 18:04

Měl bych jeden zajímavý dotaz. Jsem v tomto oboru teprve zelenáč, tak mě tak berte. O víkendu jsem koukal na film Medvěd a tam nějací lovci nařezávali hlavičky u nábojů (špičky). K čemu to je dobrý? Sem to ještě nikde jinde neviděl.


Richi

Příspěvek od Richi » 03 lis 2005 18:39

Zvýši sa ranivosť na úkor balistických parametrov.
HoCHiMin

Příspěvek od HoCHiMin » 03 lis 2005 19:00

co ja vim tak se tomu rika DUM-DUM. a je to docela mazec! :twisted:
Smazaný uživatel 111

Re: Nařízlá špička u náboje

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 04 lis 2005 07:01

Pier píše:Měl bych jeden zajímavý dotaz. Jsem v tomto oboru teprve zelenáč, tak mě tak berte. O víkendu jsem koukal na film Medvěd a tam nějací lovci nařezávali hlavičky u nábojů (špičky). K čemu to je dobrý? Sem to ještě nikde jinde neviděl.
Pokud nařezávali spičky celoplášťú a nožem tak to musel být dlouhý film :lol:
Naříznutí polopláštové (SP) střely taky nic moc neřeší,protože se ta střela při narazu na kost tak jako tak rozmázne
Dum dum střela je střela s velkou dutinou ve špici,tyto střely mají velky ranivý efekt.
Slim Jim

Příspěvek od Slim Jim » 04 lis 2005 07:53

Ti lovci museli být amatéři, jeden můj kamarád vrtal špičky kulí do .357 Magnum stojanovou vrtačkou, protože si chtěl vyzkoušet, jak vypadá DUM-DUM v akci (na Zlatých stránkách, naštěstí :wink: ). Tím vlastně vyrobil skutečně DUM-DUM jak má být. Je to dost dávno, nejsem si jist, jestli tehdy už byly zakázané (ale asi jo :? ). Ani nevím, jak ty testy dopadly a jestli má dodnes ZP 8) (nějak jsme se pohádali a delší dobu spolu nemluvíme :cry: ).
Pier

hm

Příspěvek od Pier » 04 lis 2005 08:19

No ty náboje, co je ti lovci upravovali, vypadaly vzhledově jak náboj do .38 spec. Tzn. žádný špičky a "lahvičkový" nábojnice jako u dnešních puškových nábojů, ale olověná kule. A tu právě nařezávali. Ono to mělo být asi z poloviny 20.stol.
Slim Jim

Příspěvek od Slim Jim » 04 lis 2005 08:43

To je docela možné, ale spíš než .38 Special to byly právě .357 Magnum (v USA i některých dalších státech je povolen lov krátkými zbraněmi a právě .357 Mag se považuje za spodní hranici dostatečného výkonu; tam, kde to není povoleno, se takhle dost často pytlačí). .38 Spec a .357 Mag od sebe na první pohled téměř nerozeznáš (rozhodně ne ve filmu). Jinak teoreticky by to mohla být ještě .44 Rem Mag, .454 Casull Mag nebo jakákoli jiná revolverová "sloní" ráže (a že jich zejména v USA je požehnaně).
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Re: hm

Příspěvek od Andy » 04 lis 2005 09:54

Pier píše:No ty náboje, co je ti lovci upravovali, vypadaly vzhledově jak náboj do .38 spec. Tzn. žádný špičky a "lahvičkový" nábojnice jako u dnešních puškových nábojů, ale olověná kule. A tu právě nařezávali. Ono to mělo být asi z poloviny 20.stol.
Jestli je to z filmu "Medvedi" tak to byli asi 45-70GOV ci neco podoneho. Samozrejme celoolovena strela.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 04 lis 2005 09:54

Dum Dum se tomu říká podle továrny na munici ve stejnojmenné části Kalkaty v koloniální Indii. Tam se vyráběly od 19. století střely s odkrytou olověnou deformovatelnou špičkou. Byl to náboj .303 British, který byl původně celoplášťový a plněný černým prachem. Vznikl na požadavek britských vojáků, kteří měli špatné zkušenosti při střelbě z tehdejších zbraní do indických a zulských rebelů, kteří byli zfanatizovaní a často pod vlivem drog.
S nařezáváním kulky to nemá nic společného.
Tento typ střel byl pro vojenské účely zakázán už v roce 1899 Haagskou konvencí (nikoliv Ženevskou, jak se často mylně uvádí).
Odpovědět