Musky, pruhleditka pro LM

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Mušky, průhledítka pro LM

Příspěvek od harpplayer » 12 pro 2013 09:41

Jaké používáte mušky - hranolové nebo kruhové, trojúhelníkové, čtvercové.... jaké rozměry pro jakou polohu? Pokud tunel montujete na difuzor, bylo by dobré uvést jeho délku, případně celkovou vzdálenost mířidel (dioptr/muška). Používáte irisové mušky - s nastavitelným vnitřním nebo i vnějším průměrem, s horizontálními "křidélky", s "křížem" nebo prostý kruh? Používáte barevné kotoučky kruhových mušek? Irisová průhledítka asi používá většina z nás - jaké preferujete průměry otvoru v souvislosti se vzdáleností oka od dioptru? Filtrujete - jak a čím?
Vzhledem k tomu, že tyto otázky se často řeší na střelnicích a odpovědi se značně liší podle individuálního přístupu střelců, předpokládám, že by bylo zajímavé zde toto téma probrat.

Já sám střílím (pouze polohu vleže) kruhovou plastikovou muškou o průměru 3,6 mm (A 1907 bez difuzoru), ale zvažuji pořízení irisové mušky, protože někdy mám při přesvětlení terčů pocit příliš velkého mezikruží mezi obrazem terče a okrajem mušky. Průhledítko dioptru mám cca 7 cm od oka (používám brýle), irisku roztahuji od 0,6 (při přesvětlení) do 1,1 (při nedostatku světla). Nejčastěji používám otvor 0,8mm. Přebytek svěla filtruji dvojitým polarizačním filtrem (nevím jestli je to dobře), do stínítka (tubusu dioptru) montuji často různě žluté nebo žlutozelené filtry (nepoužívám filtry v irisce) - pocitově lépe vnímám kontrast žlutá/černá, než bílá/černá. Dělám něco špatně? Jaké jsou vaše zkušenosti?


Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Mušky, průhledítka pro LM

Příspěvek od Chiko » 15 pro 2013 17:03

Ahoj
Mám A1913 a nepoužívám difuzor.Střílím klasickou plechařinou 3.4mm. a to všechny polohy.Plechová muška je podle mě lepší než plexi.S plexi muškou jsem střílel ale někdy mi vadil nějaký lom světla či nepravidelně osvětlený nebo zatmavený kruh. Ten průměr se odvíjí především od stojáka.Při tréninku se učím střílet tzv.do kruhu.Mám celkem slušnou stabilitu a když mám dobrou polohu a klidně spustím ,nemusí být terč vůči mušce vystředěný.Dokonce stačí, aby terč lízal vnitřní průměr kruhu a když jsou ostatní věci v pořádku, tak je zásah kolem 9.0. Proto ten průměr 3.4mm. Naopak v leže se mi někdy stává, že úzkostlivě a dlouho centruju terč vůči mušce.Myslím si, že použitím menšího průměru mušky tento problém odpadne.Nebude moc prostoru pro pochyby ohledně vycentrování mušky a terče.Ale nechce se mi na každou disciplínu přehazovat muška, proto uvažuji jako Ty harpe o koupi iris mušky.Jinak používám irisku, ale bohužel nevím na jaký průměr jí roztahuji.Nikdy jsem to nezjišťoval a nastavoval jsem jí intuitivně.Nevím jestli je dobře když harpp používá polarizační filtry.Já je používám jenom když se tetelí vzduch a na ostré sluníčko mi bohatě stačí kouřové filtry.Jenom si harpe zapomněl říct , jestli žlutou používáš stále i za dobrých podmínek nebo jenom při ranním oparu či mlze.Já třeba používám 1.kouř i když je pod mrakem.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Mušky, průhledítka pro LM

Příspěvek od harpplayer » 15 pro 2013 19:32

Jsem rád, že se někdo ozval s konstruktivním příspěvkem. Plechovou mušku jsem používal dlouho, ale přešel jsem na plast z několika důvodů. Jednak střílím na regionální úrovni a tak čas od času jsem nucen střílet "na placky" a horizontální křidýlka mušky mi ztěžují orientaci, na který terč mám zorientovanou polohu. Konus mušky mám obtažený modelářskou černou matnou humbrolkou (myslím, že je to č.33). Aby nenastávaly nežádoucí reflexy, je třeba drážku v tunelu sloužící pro vkládání mušky dostatečně zastínit. Používám originální plastikové stínítko, ale pod něj ještě lepím černou izolepu. Žluté, resp. zelenožluté filtry používám skoro pořád, pokud střílím na bílý podklad. Nepoužívám je, pokud jsou terče tištěné na nažloutlém kartonu. Protože nemám irisku s různě odstíněnými šedými skly, používám místo nich polarizační filtr, který dokáže šedá skla docela dobře suplovat. Často kombinuju žlutou (G1) s polarizací podle osvětlení. Kromě toho množství světla reguluju iriskou na dioptru. Chico, 3,4 mi na stojáka připadá opravdu dost přísný, na ležáka bych řekl - akorát. Je to ale, jak jsem psal, značně individuální. Když to ustojíš, jen dobře. (Mimochodem, dnes jsem koukal na biatlonářku Gábinu Soukalovou a taky mi přišlo, že střílí proti jiným hodně "přísným" kruhem - přitom je tam potenciální nestabilita polohy dost značná.) Já střílím ležáka 3,6 a viděl jsem borce střílet velmi úspěšně vleže kruhem 4,1. Dokonce jsme to kdysi úspěšně používali jako tréninkovou metodu, pokud střelec předržoval vlivem přílišné snahy o vycentrování v "přísné" mušce. Viděl jsem rovněž borce střílet vleže muškou 2,8, ale to už je fakt malý a logicky musí nastávat problém při přesvětleném, resp. nedosvětleném terči. Kromě toho to musí i při normálním osvětlení neúměrně unavovat oko (a to i zdravé).
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Mušky, průhledítka pro LM

Příspěvek od Chiko » 16 pro 2013 19:23

Uznávám.3,4 je na stojáka hodně přísný,ale mě to při střílení uklidňuje.Při stojáku nemám trhovou cukatůru,ale celkem pravidelný několik vteřin trvající a stále se zmenšující krouživý z kruhu nevylézající pohyb. :) Proto 3.4.Horizontální křidýlka plechu zase používám jako kontrolu naklopení pušky.Mám jí trochu doleva naklopenou(asi 5 stupňů)a tunel nastavený tak aby křidýlka byla vodorovně.Jo a myslím si že kdybych vleže zkusil větší mouchu tak budu úzkostlivě centrovat ještě víc.Znám se moc dlouho.Moje teorie je taková jakou jsem zde již popsal.Na ležáka menší mušku a zkusím časově kratší zamíření.Akorát si musím sehnat iris mušku,protože mě nebaví přehazovat po každé disciplíně.Ale trochu se bojím jedné věci.Že to bude odvádět pozornost od ostatních věcí anebo že budu utahovat a utahovat,utahovat.......
Kodiak
Příspěvky: 134
Registrován: 27 lis 2009 09:47

Re: Mušky, průhledítka pro LM

Příspěvek od Kodiak » 17 pro 2013 14:13

Velikost dírky v kruhové mušce a případně v průhledítku neřešte, každý z nás má jiné oko a jinak vnímá terč, proto si každý z nás nastaví vše tak, jak mu to nejvíc vyhovuje s ohledem na podmínky při střelbě. V tomhle je zbytečné hledat nějaký universální nastavení.
Harpe, pokud si chceš udělat k vánocům radost, tak si irisku do tunelu rozhodně kup, je to fajn a děsně pohodlný.
Podle mne nemá žádný význam si kupovat irisku i se štelováním šířky kroužku, je to další věc, kterou musíš nastavovat. Výrobci těchto irisek (myslím Centra) vyrábí kroužky ve dvou tloušťkách stěny - hubený a silnější, každému vyhovuje něco jiného. Třeba já si koupil to tlustější, protože to tak mám rád :wink: .
Ještě si řekni, jestli chceš používat difuzor, nebo jestli budeš používat Anču bez ničeho. Pokud budeš prodlužovat vzdálenost mezi dioptrem a tunelem zvaž i nákup většího tunelu M22x0,5 a k tomu odpovídající iris mušku. Má to za vliv dostatek světla v tunelu při míření. A další věc, pokud Ti nevyhovují rafičky v tunelu podle kterých se dá jakož takož kontrolovat náklon zbraně, tak ještě zvaž libelu do tunelu, protože, když jsem na tebe koukal, tak Ti flinta postupně padá (a to už jsem Ti taky říkal) a taky by sis měl trochu zvednout mířidla, abys nemusel tak mačkat hlavu dolů do polohy, je to nepohodlné a vlivem toho nedáváš hlavu k lícnici stále stejně a tím koukáš do mířidel pokaždé jinak - a co z toho vyplývá? No to, že děláš chyby při míření a z toho jsou ty daleký úlety, u kterých se nestíháš divit.
Když ti to tak nalinkuju, tak vidíš, že Ti bůro nebude stačit :lol: !
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Mušky, průhledítka pro LM

Příspěvek od Chiko » 18 pro 2013 17:43

Ten nabarvený konus plexi mušky není vůbec špatný nápad.Určitě to v příští sezoně vyzkouším.Ještě se Tě chci harppe zeptat na ten malý kroužek 2.8.Píšeš tady o problému přesvětleného či nedosvětleného terče v kombinaci s tímto kroužkem.U nedosvětleného terče to chápu,ale když je světla hodně,tak si myslím, že to nevadí.Je to můj možná špatný názor,nejmenším kruhem jsem střílel tak o 0.4-0.5mm.větším.Ještě ta iris muška.Letos jsem střílel v Č.Lípě a v Semilech pěkné závody na placky.Všechno v pořádku,pořadatelé super.Akorát poslední terče na plackách byly tak 4-5cm od konce placky,takže mi kružnice mušky přesahovala papír.Mít iris mušku,tak bych jí trošku utáhnul a bylo by po problému.Holt pistolníci.
qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Re: Mušky, průhledítka pro LM

Příspěvek od qwer » 18 pro 2013 18:07

Na soutěži LM60 v CL na placky bylo možné nacvaknout kus papíru za poslední terč aby se dalo kloudně zamířit. Praktikoval to tak jeden profesor sportovní střelby a nikomu z pořadatelů ani soutěžících to nijak nevadilo. Tuším, že ani pravidla nic v tomto smyslu nezakazují, tak by to snad mělo jít i na ostatních střelnicích.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Mušky, průhledítka pro LM

Příspěvek od harpplayer » 19 pro 2013 07:35

To Kodiak: Ještě před tím, než jsem flintu zazimoval, pamětliv naší diskuze na posledním závodě, jsem vyzkoušel zvednutí přímky mířidel o 8 mm nad stávající stav. Získal jsem totiž 2 dioptry s levým ovládáním (jeden trochu veterán od Walthera, ale proměřen v metrologické laboratoři a bez mrtvých chodů) a chtěl jsem to ještě před zimou vyzkoušet. Chvilku jsem laboroval s výškou lícnice a když jsem to vychytal, postoupil jsem z položek 95,96 na 98,97,99. Pak už začala být tma a zima, tak jsem musel skončit. Je jasný, že z jednoho (a ještě k tomu krátkýho) tréninku nelze dělat závěry, ale je to docela optimistický signál. Chvíli jsem zvažoval, zda nejít do roury na laufu, ale tohle zatím řešit nebudu. Martynov taky střílí bez roury a dokazuje, že to jde. Vodováhu na tunelu už používám celou tuhle sezónu (ikdyž z důvodu onemocnění manželky jsem toho moc nenastřílel). Nemám ji ale v tunelu, nýbrž nad tunelem - neodvádí to pozornost při soustředění na míření. Na irisce do tunelu se již pracuje (rád bych skleněnou bez "nožiček"). Už jsem asi taky přišel na příčinu vytáčení flinty během závodu a rovněž na příčinu "nepochopitelného" nahopdilého tlaku ramene do zbraně a následkem toho k úletům dalekých 9, někdy 8 na 2 hod. Bude to chtít pohrát si s délkou pažby na háku a posunutím báze hák - jezdec, takže mám přes zimu na čem makat.
To Chiko: Příliš úzký proužek světla mezi muškou a terčem na přesvětleném terči sice dokáže na chvíli zpřesnit střelbu, ale v konečném důsledku "píchá" do očí, nehledě na skutečnost, že oko se tím, jak hlídá ten přesný proužek, rychle unavuje. Pojďme projít následující hypotézu: Černý terč se ti na 50 m jeví jako tečka o průměru 2,5 mm (nechce se mi to počítat, někdo to někde napsal). Uvažujme vzdálenost mířidel cca 1m a průměr mušky 3,5 mm. Světlo mezi obrazem terče a muškou máš tedy po obvodu 0,5 mm. Pokud uděláš úhlovou chybu v zamíření, která se projeví odchylkou 0,1 mm na obrazu mušky a terče (a tu bezpečně poznáš, jelikož je to 1/5z daného světla), v teoretickém zásahu na terči se to projeví odchylkou pouze 5 mm a to je stále ještě desítka. Pokud se nestřílí na elektroniku, je to pořád slušná rána. V případě, že se ti ta desetinová odchylka začne na světelná mezeře projevovat jako větší poměrná část, začneš ji intenzívně hlídat a začneš dělat chyby vlivem neschopnosti ohlídat ostatní prvky správné střelby (teda pokud nejsi takovej borec, že bys je měl naprosto zautomatizovaný).
To qwer: Myslím, že tam, kde se střílí na "placky", bychom měli u pořadatelů prosazovat, aby na obou stranách ty bílé plochy měli. Konkrétně Semily jsou pěkná pakárna, zvlášť, když ti začne na stanoviště, do mířidel a do dalekohledu čelně svítit slunce. Už jednou se mi podařilo tam prosadit posunutí začátku závodu o hodinu, aby to slunce nebylo vyloženě čelně. Ale mám pocit, že se tam zas vrátili ke starému modelu a zas začínají v 9,00, přesto, že se tam schází střelců tak na 2 rundy.
Shindel
Příspěvky: 127
Registrován: 03 dub 2010 13:32

Re: Mušky, průhledítka pro LM

Příspěvek od Shindel » 22 pro 2013 15:39

Pěkné téma,
sám bojuji s tunelem duo glass. Vnitřní průměr kruhovky na ležáka mám mezi 3.5 a 3.7, vnější průměr řeším okometricky podle světla, podobě jako průměr průhledítka: 1.2 - 1.4 mm. Rovněž si rád pomohu škálou šedých filtrů. Flinta H-2010 se středním difuzorem; sám mám raději šero. Mé výsledky za rok 2013 hodně poznamenala práce, díky níž jsem spadl z 12-ti na 3 tisíce tréninkových ran za rok. To mi dalo široké rozpětí výsledků mezi 575 a 585. Flintu mám až příliš uzpůsobenou na ležáka, takže to vypadá na nového mazlika pro 3x40, čili v nové sezoně se těším na novou hračku :-)
S.
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Mušky, průhledítka pro LM

Příspěvek od Chiko » 24 pro 2013 15:35

harpe:Při zvýšení miřidel a nastavení lícnice dávej velký pozor.Nejsem sice žádný velký metodik,ale všimnul jsem si v naší tréninkové skupině,že někteří střelci co s tím laborovali měli trošku problém.Sice zvedli miřidla i lícnici,ale jak se následně štelovali do polohy(především laborace s řemenem, hákem a jezdcem¨)tak jediného co dosáhli bylo to,že snížili úchop pušky,ale úhel krku vůči tělu zůstal naprosto stejný.Takže výsledek=0.Určitě si tohle uvědomuješ ,ale radši ti to připomínám.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Mušky, průhledítka pro LM

Příspěvek od harpplayer » 24 pro 2013 17:32

Chiko, dík za upozornění. je jasný, že současně se zvednutím přímky mířidel musíš zvednout lícnici, ale hák, jezdec a řemen musí zůstat na místě, resp. jejich posun nesmí mít souvislost se zvednutím přímky. Mám v úmyslu, jak jsem psal, pohnout s bází hák - jezdec dopředu, ale její velikost musí zůstat stejná. Nemělo by to mít vliv na délku řemenu.
Přeji všem pohodový Vánoce.
Shindel
Příspěvky: 127
Registrován: 03 dub 2010 13:32

Re: Mušky, průhledítka pro LM

Příspěvek od Shindel » 27 bře 2014 07:37

Máte někdo zkušenosti s použitím sluneční clony do dioptru? Kolega mi ji nabízí, ale zatím s tím nemám žádné zkušenosti. Může to být přínosem, nebo je to jen zbytečný doplněk? Dík.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Mušky, průhledítka pro LM

Příspěvek od harpplayer » 27 bře 2014 08:29

Sluneční clona má význam v případě, že slunce jde zčela nebo šikmo zpředu. Clonu jsem si nechal vyrobit, ale za jiným primárním účelem - na jejím konci mám vnitřní závit a montuju do ní světelné filtry z Mikromy (starý legendární "špionážní" foťák). Moje rady ale berte s rezervou, letošní sezóna mi nezačala dobře, nicméně pravděpodobně jsem přišel na problém a odstranil ho - rád se podělím a protože kvůli tomu nechci zakládat nové téma, dávám to sem, ono to tak trochu souvisí s tématem.
Na konci minulého roku jsem v aukci koupil dioptr s levým ovládáním stranové korekce (jsem levák). Jde o starší dioptr Walther. Lehce jsem jej očistil od skladového prachu, namontoval na flintu a lehce s ním posušil. Na posledních 2 závodech jsem ale nastřílel naprosto tristní výsledky a začal jsem mít pochybnosti o jeho správné funkci. Rány nešlo odlepit z místa, načež po dalším kliku náledoval skok (řekněme) o 5 kliků. Nedávno jsem měl možnost dioptr proměřit na indikátoru (hodinkách) a moje pochybnosti se potvrdily. Následovala kompletní rozborka dioptru - doporučuji takovou práci dělat nad miskou, která zachytí případné vypadlé kuličky a vyskočená pérka. Vzhledem k tomu, že jde o rybinový systém, vyzkoušel jsem nejprve vůli v rybinách (byla prakticky nulová) a pak posun jednotlivých kamenů v rybinách. Tady byl problém - v obou rybinách zhruba ve středu dráhy se kameny odmítaly po sobě lehce posouvat. Vyřešil to konkor (skvěle rozpouští zašlá maziva a uvolňuje špínu), lapovací papír, hadr a mezimolekulární mazivo Militec. Následovala sborka s nastavením síly přítlačných pružin (ty eliminují mrtvé chody) a opětovná kontrola na hodinkách. Mrtvé chody a následné skoky zmizely, dioptr kliká spolehlivě a rovnoměrně.
Poučení: Koupíte-li na nějaké aukci starší součást vybavení, je třeba dokonale přeskoušet jeho funkci a pokud je to možné, rozebrat, vyčistit sestavit a znovu zkontrolovat. Nevíte, v jakých podmínkách to kde leželo. To, že má něco svůj věk ještě neznamená, že to musí být špatné, jen je třeba důsledná kontrola.
Jen teď nějak nevím, na jaký problém se budu vymlouvat na příštích závodech. Mám takový vemlouvavý pocit, že je to někde mezi puškou a podlahou. :oops: :lol:
jirvo
Příspěvky: 2
Registrován: 14 lis 2021 17:53

Re: Mušky, průhledítka pro LM

Příspěvek od jirvo » 16 pro 2021 16:08

Není zde někdo kdo by měl zkušenosti s "ruským" průhledítkem dioptru (CM2) v iris provedení? Narazil jsem na to a zvažuju koupi.
Odpovědět