Metodika sportovni strelby

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Metodika sportovní střelby

Příspěvek od harpplayer » 12 čer 2011 11:30

Zakládám toto téma, aby mohla fungovat diskuze mezi začátečníky a zkušenými střelci, případně trenéry za účelem získání správných návyků a případně odstranění těch špatných při sportovní střelbě v disciplínách ISSF. Rovněž zde uvítám diskuzi ve věci závodní taktiky v různých podmínkách soutěže.

Současně přicházím s konkrétním problémem: Po cca 18 letech znovu začínám se střelbou ISSF. Po 3 měsících poměrně intenzívního tréninku jsem se dostal na úroveň II.VT a šlo by to výše, jenže... Při střelbě vleže, přestože věnuji pozornost dokonalé orientaci polohy proti terči i dokonalému uvolnění "řemenové" paže i opěrného ramene, objeví se po serii dobrých ran (vesměs 10) skupina ran odlétnutých o 1 až 2 kruhy vlevo (na 8 až 10 hodin). Po odpočinku a novém zaujetí polohy se zpravidla vrátí soustřel do středu, ale po několika ranách (cca 10) se problém objeví znovu. Upozorňuji, že jsem levák, takže u praváka by tyto rány byly na 2 až 4 hodiny. Mám subjektivní pocit, že na jezdci je větší tlak, než v rameni, ale realita může být jiná. Je příčinou těch flyerů krátká pažba mezi hákem a pistolovou rukojetí nebo je nutno chybu hledat jinde?Vím, že těch příčin může být víc, ale např. polohu lokte spouštějící paže i tlak na pistolovou rukojeť si dost hlídám. Dost mě to štve, protože ulétnuté osmičky mi značně snižují skóre. Děkuji za rady odborníků.


Shindel
Příspěvky: 127
Registrován: 03 dub 2010 13:32

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Shindel » 12 čer 2011 17:00

Mohlo by to souviset s kabátem. Jeden čas jsem si začal brát pod kabát jiné tričko, po kterém pozvolna sklouzával, čímž se uvolnila výstroj a poloha se stala nevyhovující - krátkým odpočinkem a srovnáním polohy se to také na chvíli spravilo. Vyřešil jsem to střeleckým svetrem místo trika.
qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od qwer » 12 čer 2011 20:53

Zdar! Z pohledu praváka: rány vpravo většinou souvisí s chybami ve spouštění, naopak rány vlevo jsou důsledkem samovolného sklouzávání řemene a uvolňováním polohy. Uvolňování řemene asi nepřipadá v tomto případě v úvahu z důvodu kvalitního měřenkového kabátu. Další věcí může být nekontrolované stranové vychylování pušky do stran. Stranový úlet na terči se pak musí korigovat nejen horizontální korekcí ale je třeba korigovat i vertikálně. Při použití libely v tunelu mušky by mohlo dojít ke zlepšení soustřelu a odstranění dalekých "ústřelů".
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od harpplayer » 14 čer 2011 14:11

Děkuji za zasvěcené rady. Jakou vodováhu preferujete - nad tunel mušky nebo na spodek tunelu? Bojím se, aby ta na spodku tunelu neodváděla pozornost od soustředěného míření. Co vy na to, odborníci?
Shindel
Příspěvky: 127
Registrován: 03 dub 2010 13:32

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Shindel » 15 čer 2011 21:00

Osobně jsem o vodováze nikdy neuvažoval, právě kvůli soustředění se na míření, ale kdybych do toho šel, nejdřív bych nalepil malý předmět do/na tunel a zkoušel to doma na sucho, nebo možná i na střelnici. Pak to prohodit a udělat si závěr, na co se líp "pokukuje" při míření. Ideální předmět pro zkoušení by byl asi kousek skleněné kapiláry. Jestli má být vodováha k něčemu platná, musí zákonitě pohled na ni zabrat nějaký ten čas z každého zamíření. Cca od začátku června se učím s novou zbraní a vodováhu se nechystám aplikovat ani po plánovaném vyosení miřidel :)
qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od qwer » 15 čer 2011 22:20

Psal jsem o libele protože mě to jen bezprostředně napadlo. Souhlasím, že libela není zcela nutná a sám ji zatím také nepoužívám. Nejsem příznivcem mít zbraň ověšenou jako stromeček. Pro pušku mám k dispozici dva tunely. Ten novější má uvnitř průhledu taková křidélka, která se pomocí obvodové matice nechají libovolně natáčet. Při zaujmutí polohy a následném zamíření se pak snažím aby křidélka byla vždy v rovině. Nijak to neodvádí moji pozornost od vlastních mířidel. Další obdobou výše popsaného jsou některé typy plexi-much, které mají vyznačenou vodorovnou rysku.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od harpplayer » 16 čer 2011 07:58

Děkuji za názory, chyba ale pravděpodobně byla někde úplně jinde, zdá se, že jsem na to přišel. Mimoděk jsem totiž zaostřoval oko na terč místo na mušku (pravděpodobně zlozvyk z několikaletého střílení pouze s optikou). Obraz se mi celkově jevil krásně ostrej, zvlášť, když jsem hodně uškrtil irisku. Jenže odtud pravděpodobně vznikaly ty úlety. Na závodech jsem poslouchal jednoho střeleckýho guru, kterak to tam vysvětloval jednomu elévovi a říkal jsem si - vždyť tyhle věci jsou jasný - nebyly. Včera jsem na tréninku tenhle problém objevil, zvětšil jsem díru v průhledítku a silou vůle se nutil ostřit na mouchu. Ze začátku to byl docela opruz, ale z terčů 92 a 93 se to radikálně zvedlo v průměru o 3-4 body na položku (stříleno Lapua Magazine). Tak uvidíme, co potvrdí další trénink.
Shindel
Příspěvky: 127
Registrován: 03 dub 2010 13:32

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Shindel » 19 čer 2011 17:57

Po dnešku bych se chtěl poradit o pro mě neznámé oblasti použití filtrů. Na extrémně intenzivní světlo použiji šedý filtr (se svým okem potřebuji hodně světla), ale co dělat, když je skoro tma nebo mlha? Dnes bylo dost pod mrakem a na poslední chvíli jsem to řešil stažením vnějšího průměru kruhovky irisového tunelu na minimum. Lze takové světelné podmínky řešit i filtry na dioptru?
qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od qwer » 19 čer 2011 18:38

Použití filtrů je dobře popsáno v Jurijevovi. Na mlhu a opar je vhodný žlutý až žlutozelený filtr.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od harpplayer » 20 čer 2011 20:48

Jurjev je sice skvělej, ale nedá se to paušalizovat. Není nad osobní vyzkoušení. Mám vyzkoušeno, že daleko lépe vnímám kontrast černá/žlutá, než černá/bílá. Z toho důvodu mám taky raději, když se střílí na nažloutlé kartony, než na na bílé. Ale zpět k filtrům - používám filtry z foťáku Mikroma - označení G - žlutý, GR - zelený GGR - žlutozelený, čím vyšší číslo, tím větší hustota. Tam, kde běžně střelci říkají, že je ideální světlo (rovnoměrně rozptýlené), používám na bílý terč filtr G1, případně G2, v případě, že se vyjasňuje, použiju GGR-1 nebo GR-1. Pokud máš možnost polarizace, je možno při jasném světle použít 1. stupeň polarizace jako kouřový filtr, případně kombinovat "barvu" a "kouř". Na sněhu se mi osvědčil G3, což je v podstatě oranžová. Ještě jsem neměl možnost G3 posoudit v kombinaci s polarizací.
Je třeba si uvědomit, že každý filtr krade světlo, hutší ho krade víc. Je-li světla opravdu málo, snažím se filtr vůbec nepoužívat. Otevřu irisku na maximum a plynule ji stahuju, až dostanu ostrý obraz mušky a k tomu akceptovatelný obraz terče. Jak jsem psal jinde, není třeba mít ostrý obraz mušky i terče (ta kombinace většinou nedopadne dobře), důležitá je ostrá moucha, přičemž světlo nesmí "píchat" do očí. Na barvu a hustotu filtru má ale taky vliv průměr používané mušky, z níž vyplývá velikost mezikruží mezi její hranou a obrazem terče. Lepší větší, než malý - to platí i ve střelbě a zejména za horšího světla. Já používám vleže mušku o průměru 3,6 mm. Berte mě ale s rezervou, jelikož jsem opětovný začátečník... :wink:
Styblo
Příspěvky: 19
Registrován: 22 pro 2010 17:30

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Styblo » 10 črc 2011 20:31

Řeším správnou techniku míření dioptrem, respektive kde má být oko. Jurjev zmiňuje obě možnosti, blízko i daleko s tím, že se neví že by jedno bylo lepší než to druhé. Když si vybavím nějaké fotky ze současnosti tak se mi zdá že všichni jsou nalepeni co nejblíže k dioptru. Víte někdo jak tedy na to?

Děkuji za radu.

J.V.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od harpplayer » 10 črc 2011 21:23

S tím nalepením na dioptr to není tak úplně pravda. Je třeba si uvědomit, že většina střelců používá irisovou clonu vybavenou filtry nebo polarizací, případně obojím, k tomu často přistupují střelecké brýle. Často střelci používají gumovou clonu nasazenou na průhledítko, takže se to jeví, že oko je skoro u průhledítka, ale není tomu tak. Dle mého názoru je ideální vzdálenost oka od průhledítka 6 - 8 cm. Pak je odpovídající průměr průhledítka 0,9 - 1,2 mm. V případě, že je průhledítko blíž, je třeba volit menší průměr a naopak, přičemž je třeba mít rezervu na přivření pro případ zvláště ostrého světla, zejména pokud střelec nemá možnost použít filtr. Irisová clona zpravidla nejde zavřít na méně, než 0,6 mm a otevřít na víc, než 3 mm (to ale téměř ve 100% není potřeba). Průměr průhledítka je třeba volit tak, aby střelec dokázal podvědomě centrovat tunel a mušku do středu průhledítka, přičemž je třeba mít ostrý obraz mušky. Příliš malé průhledítko dává navíc značný kontrast terči, takže nutí oko ostřit na terč, příliš velké průhledítko poskytuje zbytečně mnoho světla a zejména střelcům s oční vadou (jako jsem já) znesnadňuje zaostření mušky. Kromě toho může dojít k "zaklemování" (nevycentrování) mušky v průhledítku, což přináší zbytečnou přídavnou chybu. Není velká, ale často může rozhodnout o hodnotě zásahu.
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Vaskent » 06 srp 2011 00:25

tak koukam taky moje oblast střelby zde :)

když zmiňujete Jurieva, je to užasný zdroj vědomostí o střelbě, ale v dnešní době je ho třeba značně začínat brát s rezervou. Uvědomme si, že je na světě déle, než většina z nás.... V tu dobu bylo jiné vybavení, jiné zbraně, jiné střelivo, jiné terče atd atd....Ale neřikam že se z něj neda čerpat, je to skutečně užasná kniha. Jen je smutné, že spousta lidí co si toto jméno berou do úst, tak například v životě ani nevyčistili malorážku. Už to je zaklad toho, že Jurieva v životě ani neviděli :D jinak by se zde dočetli o duležitosti čištění.... (jen příklad)

ale ohledně rad přez internet. Velký problém. když napiši co mam za problem, muže to mit milion důvodů a mužou se prolínat.... ale jednu věc osobně prosazuji. Je hloupost aby někdo někomu radil bez vědomí trenera. To je tedy zejmena pro mladé začínajicí střelce. I špatý trener je lepší, než deset vynikajicich.... To je fakt který mi asi nikdo nevyvrátí. sám jsem zažil a zažívám střelce, které někdo vede, třeba skutečně špatně, ale pak jednou, dvakrat do roka jedou na soustředění, tam je jiný trenér (at dobrý nebo špatný, to je fuk), předělá mu polohy, ale k čemu to je když neni kdo by ho pohlídal zda se nedopustí chyb, starý trener co s ním je porát neví co s tím, tak z toho je kočkopes... a je to v řiti než se to zase da trochu dokupy a pak to zase někdo nakopne nějak do "lepší" polohy a je to tu nanovo.... Ale i kuli něčemu podobnému, proč jste to tu založili, jsem se rozhodl dělat soustředění. Za týden jedu na první do Opavy, kde především trenérům chci vysvětlit co ve světě převládá, a bavit se o jejich postoji na střelbu. Ano, nejsem genius který vše ví, ale něco málo už vím a myslim že většině českých trenérů dokažu poradit aby nedělali chyby, které všude na těch dětech a na přístupu trenerů vidim.... Tak do budoucna kdyby někdo další měl zajem o soustředění s mou účastí, mužeme se domluvit :D
SMK
Příspěvky: 39
Registrován: 29 črc 2011 15:00

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od SMK » 06 srp 2011 11:01

Ahoj chci se zeptat kromě knihy A. A. Jurjeva je k dispozici dnes ještě něco jiného - novějšího ohledně sportovní střelby - hlavně pušky ? Tu knihu Jurjeva mám a je moc fajn jen je překlad z roku 1966 a originál bude asi ještě starší a od té doby se přeci jen určité věci trošku (trošku víc) hnuly jinam. Tak kdyby někdo věděl o něčem v českém překladu - a pokud nic tak alespoň cizí u nás sehnatelné - zatím sem nic nějak nenašel. Díky.
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Vaskent » 06 srp 2011 11:45

SMK píše:Ahoj chci se zeptat kromě knihy A. A. Jurjeva je k dispozici dnes ještě něco jiného - novějšího ohledně sportovní střelby - hlavně pušky ? Tu knihu Jurjeva mám a je moc fajn jen je překlad z roku 1966 a originál bude asi ještě starší a od té doby se přeci jen určité věci trošku (trošku víc) hnuly jinam. Tak kdyby někdo věděl o něčem v českém překladu - a pokud nic tak alespoň cizí u nás sehnatelné - zatím sem nic nějak nenašel. Díky.
ahoj, dnes asi nejvíc a nejuznávanější literatura ve světě o střelbě je od Mika Eckharta. Ale bohužel pokud vim tak je jen v němčině a angličtině, přecijen naklady na překlad by se v ČR jen s těží zaplatili.... mrkni sem:
http://www.shop.mec-shot.de/medien/index.php
já i jakýkoli jiný dealer si myslim tyto knihy bezproblémů dakáží zprostředkovat...
Odpovědět