Metodika sportovni strelby

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Chiko » 01 dub 2013 20:23

parabelum:S tím okem nalepeným na irisku máš pravdu.Někde tady už jsem to psal v trochu jiné souvislosti.Můžeš to kombinovat s kšiltem popř. vysunutí krytky trochu nahoru,polepit hlaveň kobercovou páskou, místo plexi mušky tam dát plechovku mušku (ta je proti sluníčku imuní) a trochu se šoupnout dozadu od palebné čáry.Mám to vyzkoušené a vždycky něco fungovalo.


parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od parabellum » 02 dub 2013 00:52

Chiko: Šilt používam štandardne, aj krytku posúvam šikmo nahor. Olepiť lauf kobercovou páskou by sa mi nejako priečilo, možno by to čiastočne pomohlo, ale takto by som moju Anču nikdy nezohavil :lol: Ináč, keď už sme spomínali G+E pažbu z uhlíkových vlákien, tak robia sa aj hlavne obtiahnuté vrstvou z uhlíkových vlákien. Zatiaľ som to zaznamenal iba u veľkorážnych benchrestových puškách, napr. Kelbly a u vzduchovky Walther LG 400 ALUTEC EXPERT. Tam by to pomohlo možno redukovať odrazy svetla :D Plechovú mušku si možno zoženiem, vďaka za tip. Keď bol najväčší gril minulý rok, veru som sa šupol dosť dozadu od palebnej čiary :D Najhoršie je, že slnečný pás sa počas pretekov posúva.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od harpplayer » 02 dub 2013 12:31

Pokud máš správně překrytou nebo přelepenou drážku v tunelu určenou pro rychlo instalaci mušky, a kužel mušky koturovaný černou matnou barvou, nemělo by čelní světlo vadit ani plastikové mušce. Proti pronikání nežádoucího světla do průhledítka pomáhají tubusové clony dioptru, které u moderních dioptrů bývají součástí jeho jejich tělesa. Já používám (zatím) dioptr z A Mod.54. Do něj jsem si ten přední tubus nechal vytočit na soustruhu. Současně jej používám pro našroubování barevných filtrů (Mikroma).
Rovněž bych hlaveň nezohavil nalepenou kobercovkou, ale stejný efekt pokytuje "lenta" původně používaná u velkorážních pušek pro odvod teplého vzduchu mimo přímku mířidel. Pro její výrobu se dá použít černá široká prádelní guma, kterou koupíš skoro v každé galanterii. Uchycení na tunelu a na dioptru je věcí tvůrčích a manuálních dispozicí každého soudruha. Jen je třeba mít na paměti, že se tím poněkud zmenší přístup k nabíjecímu okénku. Na onu střelnici s nepříjemným "předním" slunečním svitem taky vozím deku. Na stanovištích jsou napevno namontovány odkládací stolky (pro pistoli a stojáka) a občas se problém podaří vyřešit clonou v podobě volně visící deky. Už jsem taky zažil střelce, kteří si ssebou brali pro vytvoření clony deštník. To už jsou ale extrémy, které by na normálně postavené střelnici neměly být zapotřebí.
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Chiko » 02 dub 2013 18:29

harpplayer píše:Pokud máš správně překrytou nebo přelepenou drážku v tunelu určenou pro rychlo instalaci mušky, a kužel mušky koturovaný černou matnou barvou, nemělo by čelní světlo vadit ani plastikové mušce. Proti pronikání nežádoucího světla do průhledítka pomáhají tubusové clony dioptru, které u moderních dioptrů bývají součástí jeho jejich tělesa. Já používám (zatím) dioptr z A Mod.54. Do něj jsem si ten přední tubus nechal vytočit na soustruhu. Současně jej používám pro našroubování barevných filtrů (Mikroma).
Rovněž bych hlaveň nezohavil nalepenou kobercovkou, ale stejný efekt pokytuje "lenta" původně používaná u velkorážních pušek pro odvod teplého vzduchu mimo přímku mířidel. Pro její výrobu se dá použít černá široká prádelní guma, kterou koupíš skoro v každé galanterii. Uchycení na tunelu a na dioptru je věcí tvůrčích a manuálních dispozicí každého soudruha. Jen je třeba mít na paměti, že se tím poněkud zmenší přístup k nabíjecímu okénku. Na onu střelnici s nepříjemným "předním" slunečním svitem taky vozím deku. Na stanovištích jsou napevno namontovány odkládací stolky (pro pistoli a stojáka) a občas se problém podaří vyřešit clonou v podobě volně visící deky. Už jsem taky zažil střelce, kteří si ssebou brali pro vytvoření clony deštník. To už jsou ale extrémy, které by na normálně postavené střelnici neměly být zapotřebí.
No konečně vím na co je ta páska u VT.Velkoráž jsem nikdy nestřílel,jenom párkrát viděl v reálu.No já proti kobercovce nic nemám, akorát jí přilepíš a pak zase odlepíš.Jestli myslím tu samou střelnici jako Ty,tak stolky už tam nejsou napevno přidělaný,ale místo palebné čáry je tam zídka vysoká 10cm.Takže se stejně musím posunout trochu dozadu,abych se nedotýkal levou rukou.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od harpplayer » 02 dub 2013 19:50

Tak koukám, že těch nablble postavených střelnic je u nás víc. Na té "naší" ty stolky jsou pořád a budování "zídky" naštěstí nikoho nenapadlo. To se mi líbí na klubových závodech, že každá střelnice má svoje "špecifikum". Někde střílíš do kopce, jinde z kopce, někde přes potok,někde ti sluníčko svítí do xichtu, jinde ti po terči běhaj stíny od okolních stromů, někde převíječe sotva lezou, jinde je maj na "tryskovej" pohon, ještě jinde maj ještě terčový pásy, takže střílíš v ležáku 3x nástřel, jinde do toho přistoupí faktor rozhodčího a teď ještě zídka. To jsem se docela pobavil. Aspoň netrpíme stereotypem. :D :roll:
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Chiko » 02 dub 2013 20:44

Opravdu nekecám.Je to takovej rantl asi jako mají koulaři v atletice,že když vrhnou,tak do něj švihnou tretrou aby nepřešlápli.Ale největší problém mi dělalo usazení dalekohledu.Zídka je široká na cihlu,takže se na to nedá postavit trojnožka.Když jí dáte před zídku(blíže k terčům),tak jste asi 0,5m od dalekohledu.Když jí dáte za zídku(dovnitř střelnice),tak se musíte posunout dozadu,až vám boty koukaj ze dveří střelnice.Ještě že jsem měl sebou můj adaptabilní do všech stran naklápěcí a hlavně stabilní stativ.Jinak bylo zataženo,občas poletoval sníh,pořadatelé byli ochotní a vstřícní,takže jsem si nakonec dobře zastřílel.Byla docela zima a mezi plackama jsme se mohli krásně ohřát u kamen.
parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od parabellum » 16 dub 2013 14:55

Aká je podľa vás lepšia varianta polohy v ležačke LM60? Nižšia (predlaktie podpernej paže je nízko nad podložkou) alebo vyššia (predlaktie podpernej paže je vysoko nad podložkou)? Čomu dávate prednosť a prečo? V čom vidíte výhody a nevýhody? Ja som si vyskúšal obidve variantky. Nižšia poloha sa mi viac pozdáva, lebo je stabilnejšia, ale je namáhavejšia na podpernú ruku, je to viac bolestivé a horšie sa v tejto polohe dýcha, vzduch v pľúcach sa horšie vymieňa a organizmus začne skôr trpieť deficitom kyslíka, čo má vplyv na ostrosť videnia a svalový tras. Naopak vyššia poloha je menej stabilnejšia (chvenie obrazu mieridiel), je pohodlnejšia na podpernú ruku, lepšie sa v nej dýcha a zásobuje telo kyslíkom, ale svaly chrbta a krku sa rýchlejšie unavia a môže dôjsť k svalovému trasu zo svalovej námahy. Všimol som si, že väčšina top strelcov používa skôr vyššiu polohu (okrem pár výnimiek ako Guy Starik a Nemanja Mirosavljev).
Shindel
Příspěvky: 127
Registrován: 03 dub 2010 13:32

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Shindel » 16 dub 2013 21:41

Sám preferuji vyšší polohu, ale je dobré dát si pozor na tzv. beton, polohu která je hrozně upnutá, držená silou, tak se moc nastřílet nedá, dělá to neuvěřitelné úlety, dochází k neočekávanému cukání atd. Výhoda vysoké polohy je pohled zpříma do dioptru, pomaleji se unavuje oko. Proti únavě krčních svalů se dá bojovat tréninkem. Nižší poloha je problematičtější na dýchání a může zradit výstroj (sesmekne se řemen, padne poloha - s horší výbavou). Nízká poloha je mi sama o sobě nepohodlná, tak ji více méně zavrhuji.
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Chiko » 16 dub 2013 22:29

parabellum píše:Aká je podľa vás lepšia varianta polohy v ležačke LM60? Nižšia (predlaktie podpernej paže je nízko nad podložkou) alebo vyššia (predlaktie podpernej paže je vysoko nad podložkou)? Čomu dávate prednosť a prečo? V čom vidíte výhody a nevýhody? Ja som si vyskúšal obidve variantky. Nižšia poloha sa mi viac pozdáva, lebo je stabilnejšia, ale je namáhavejšia na podpernú ruku, je to viac bolestivé a horšie sa v tejto polohe dýcha, vzduch v pľúcach sa horšie vymieňa a organizmus začne skôr trpieť deficitom kyslíka, čo má vplyv na ostrosť videnia a svalový tras. Naopak vyššia poloha je menej stabilnejšia (chvenie obrazu mieridiel), je pohodlnejšia na podpernú ruku, lepšie sa v nej dýcha a zásobuje telo kyslíkom, ale svaly chrbta a krku sa rýchlejšie unavia a môže dôjsť k svalovému trasu zo svalovej námahy. Všimol som si, že väčšina top strelcov používa skôr vyššiu polohu (okrem pár výnimiek ako Guy Starik a Nemanja Mirosavljev).
Já střílím poměrně nízkou polohou z důvodu pohodlí a pocitu, že už se mi poloha během závodu nesesune níž.Pažbu mám kvůli nabíjení nakrátko(netlačí do ramene a při nabíjení se hlaveń tolik nesklápí dolů a zůstává téměř vodorovně) a hák vysunutý hodně nahoru.Kvůli pažbě nakrátko a nízké poloze(není to žádný extrém)mám jezdec asi 10-12cm před koncem předpažbí.Tím že držím pušku hodně vpředu,získávám lepší pocit při ovládání a mikrokorekci polohy pušky vůči terči.Problém z dýcháním a následným deficitem kyslíku jsem nikdy neměl.Pravou nohu mám lehce pokrčenou a jsem trochu přetočený na levou stranu.Když zkouším nový prvek polohy,je pro mě důležité pohodlí a lehkost.Nikde nesmí nic tlačit a hlavně žáný šponunk.Vysoká poloha:Nikdy jsem jí nestřílel a asi bych jí střílet neuměl.Mám pocit , že jí střílej takový ty vysoký šlacháči s dlouhejma rukama a dlouhým krkem.Tím chci říct, že každá poloha vyžaduje trochu jinou postavu.(podle mého názoru).
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od harpplayer » 17 dub 2013 06:29

Na otázku výhodnosti té které polohy asi nelze dát jednoznačnou odpověď. Do jisté míry jste si už odpověděli sami. Vše je relativní, podobně jako je často vedena diskuze o tom, zda je výhodnější klasická sportovní poloha, kdy je střelec připlácnutý celou plochou trupu k podložce, nebo zda je výhodnější finská (estonská) poloha, případně jejich kombinace. Výhodnost je dána fyzickými dispozicemi konkrétního střelce. Vyšší štíhlí střelci s dlouhýma rukama zpravidla střílejí ve vyšší poloze a je to pro ně přirozené. Stejně tak pro střelce s menší ramenatou postavou a kratšíma rukama je přirozená nížší poloha. Výhody a nevýhody jste již vyjmenovali. Důležité je, že poloha musí být pro střelce PŘIROZENÁ a nesmí být střelci jaksi vnucená. Nevýhody jednotlivých poloh je možno velmi výrazně eliminovat suchým tréninkem (ale upřímně, komu z nás se chce sušit?). Sám mám vyzkoušeno, že právě cílevědomý suchý trénink dokáže odhalit chyby a problémy konkrétní stavby polohy a jeho pomocí je možno spoustu prvků nutných pro zaujetí a orientaci polohy zautomatizovat. Zas mě ale neberte příliš vážně, v současné době jsem na té úrovni, že střelit přes 580 je pro mě "státní svátek", čili nic moc na to, abych mohl někomu radit.
parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od parabellum » 17 dub 2013 11:40

Tak určite sa dá poradiť dobre, aj keď človek nestrieľa 590 a vyššie, veď ani tréneri častokrát nespĺňajú toto kritérium a dokážu byť aj napriek tomu špičkoví experti a ich zverenci dosahujú top výsledky a vyhrávajú súťaže a možno samotný tréner by nenastrieľal vo svojom top období ani 580. Záleží veľa aj od toho, koľko toho človek naštudoval v literatúre, koľko mal možnosť počas života konzultovať problémy s inými trénermi a top strelcami atď. Každá teória vychádza zo skúseností xy iných top strelcov a tá sa potom odovzdáva ďalej a aplikuje. Aká je to fínska, resp. estónska poloha? Môžeš to prosím detailnejšie opísať? Ešte som sa s týmto pojmom nestretol. Ja mám vyššiu a štíhlejšiu postavu a aj napriek tomu mi vysoká poloha moc nesedí a nižšia mi skôr vyhovuje. Keď je hrudník čo najviac na podložke, tak to považujem za výhodu pre nízke ťažisko a vysokú stabilitu a tak sa dá z ležačky vyťažiť maximum oproti klačiaku a stojáku.
Naposledy upravil(a) parabellum dne 18 dub 2013 21:47, celkem upraveno 1 x.
Kodiak
Příspěvky: 134
Registrován: 27 lis 2009 09:47

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Kodiak » 17 dub 2013 13:05

Co se týká polohy, souhlasím s Harpem – je to totálně individuální záležitost vycházející především z fyzických dispozic a pocitů střelce. Ale nenechte se mýlit tím, že si střelec najde polohu a je hotovo. Vývoj polohy je dost často věcí kterou řeší střelec po celou kariéru. Já osobně nejsem žádný experimentátor, střílím v celku vyšší klasickou polohu, důvodem vyšší polohy je co nejvíc zlepšit vidění v mířidlech, protože když to nevidím dobře, tak to nemůžu dobře spustit, to dá rozum.
Pro ty, kteří si nejsou úplně jisti tím, jak asi má dokonalá klasická poloha vypadat, tak se podívejte na polohu našeho nejlepšího ležačkáře Vaška Bečváře ( http://www.becvar.estranky.cz ), ve fotoalbu jistě nějakou tu fotku najdete. Při důkladném rozboru zjistíte, že ta poloha nemá nic špatně, vše je naprosto perfektní. A když by jste ještě měli možnost za ním stát při závodech, to by jste teprve viděli koncert. Jinak opět doporučuji přečíst publikaci – Horneber – Střelba z pušky. Je tam spousta odpovědí na spoustu otázek!
parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od parabellum » 17 dub 2013 13:29

Kodiak píše:Co se týká polohy, souhlasím s Harpem – je to totálně individuální záležitost vycházející především z fyzických dispozic a pocitů střelce.
Pokiaľ by to bola iba individuálna záležitosť, tak by sme nepozorovali celosvetový trend používania skôr vyššej polohy a videli by sme rovnako zastúpenú aj nižšiu polohu. Asi najvyššiu, čo som doteraz mal možnosť vidieť má Matt Emmons. Mohol by si trochu viac opísať polohu Bečváře?
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od harpplayer » 17 dub 2013 13:46

Konečně tady diskuze začíná mít smysl. Jinak materiál Horneber -Sportovní střelba z pušky doporučuji velmi podrobně prostudovat, je to dle mého mínění jakési moderní pokračování Jurjevovy střelecké bible.
Uvádím několik "studijních" pohledů na polohu Venci Bečváře (snad se na mě kvůli tomu nebude zlobit. Pojďme si tu polohu trochu rozebrat: Venca střílí v kombinaci finské a klasické polohy, která je dnes množstvím střelců propagována. Protože je hrudník uvolněn a netlačí na něj váha těla, má střelec možnost bezproblémového dýchání, což je u dlohotrvající střelby důležité. Blíže má ta poloha k "finské" (v ní střílí např. Martynov). Venca má v poměru k šířce ramen relativně dlouhé ruce, takže je pro něj naprosto přirozená vyšší poloha. Klidně by s jezdcem mohl popojet dopředu ještě o dobré 3-4 cm a pořád by byl s výškou polohy "v pravidlech". Jistě ale ví, proč leží, jak leží. Na čelním obrázku si je dobré všimnout přirozené polohy hlavy vůči záměrné a vytvoření tak ideální pozice pro mířící oko. Rovněž stojí za povšimnutí, že Venca pušku téměř nevytáčí do strany (přesto má pro kontrolu na tunelu vodováhu). Odpadá tak nutnost přídavné korekce při nacvakání dioptru. Hák zasazuje Venca co nejblíže krku, což je další přínos pro již zmíněnou pozici hlavy a ideální podmínky pro míření. Je ale docela zajímavé, že narozdíl od množství ležačkářů Venca hák vysouvá z pušky vzhůru jen o nějaké 2 cm. Celkově poloha působí vyváženě a pohodově, přičemž je dostatečně tuhá a při dobrém vybavení a tréninku (obojím Venca disponuje v dostatečné míře) se v ní dá vydržet celý závod bez nutnosti odpočinku za cenu zrušení polohy. Snad jedinou "kosmetickou" výhradu bych měl k prstům objímajícím předpažbí. Je ale vidět, že Venca předpažbí nesvírá, má prsty pouze lehce přiloženy, takže to nevytváří nežádoucí boční tlak na zbraň, ani přídavné napětí v dlani. Takže je vlastně vše v pořádku. Pro střelce se somatotypem Venci lze jedině doporučit. Možná v té poloze objevíte ještě další zajímavé nuance.
Přílohy
Venca Bečvář vleže 3.jpg
Venca Bečvář vleže 2.jpg
Venca Bečvář vleže 1.jpg
Venca Bečvář vleže.jpg
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od harpplayer » 17 dub 2013 13:57

Martynov - typická poloha.jpg
Sportovní střeba vč. stavby polohy je vždy velmi individuální záležitost. Chápu Tvůj závěr o vysoké poloze, pokud se díváš např. na videa ze SP na youtube. Ber ale taky v úvahu tělesnou konstituci (somatotyp) těchto střelců. Podívej se v souvislosti s těmito informacemi např. na polohu ležačkového "mimozemšťana" Martynova (viz přiložený obrázek) a porovnej ji s polohou Venci. Martynov je vzrůstem menší, skoro drobný, nemá v poměru k tělu významně delší ruce. Podívej se, o kolik je ta poloha nižší proti Vencovi. Tahle poloha by si zasluhovala podrobnější rozbor a to od zasvěcenějších lidí, než jsem já.
Odpovědět