Metodika sportovni strelby

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Chiko » 12 bře 2013 20:05

No já mám podobný prkýnka akorát místo hranolku 30x30x30mm tam mám trojúhelník s rádiusem 5mm,a snažím se na tom udržet stabilitu. Zkusím Tvoji variantu a uvidím.Předpokládám že výsledek se dostaví do 2 dnů :lol: . Teďka trochu vážně.Při ležáku mě asi po 20 min začne bolet sval palce levé podpěrné ruky.Když si na chvilku odpočinu ,tak to přejde a vydržím déle.Docela často suším, loket nebolí paže taky ne,ale tohle mi komplikuje ležák.Poraďte někdo prosím co s tím mám udělat?
Naposledy upravil(a) Chiko dne 14 bře 2013 18:18, celkem upraveno 1 x.


Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Vaskent » 12 bře 2013 20:39

co s tím? pokud to nepřejde treninkem, tak asi nějak upravit polohu, změnit jezdec... možností je spousta a takto přez internet jsou rady tímto směrem si myslim pasé...
qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od qwer » 12 bře 2013 20:50

Je několik možností co s bolestí podpěrné ruky, příčinou může být: 1) příliš utažený (krátký) řemen. 2) nekvalitní rukavice. 3) nevhodný tvar jezdce. 4) špatná taktika rozvržení odpočinkových přestávek. Odhaduji Tě, že používáš Suhl 150 s originálním jezdcem pro řemen. Pokud máš tento DDR vynález, doporučuji obstarat si jezdec s válcovým profilem, aby byla větší plocha pro přenos tlaku. Zapoměl jsem na 5. možnost - více trénovat. :D :D
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od harpplayer » 12 bře 2013 20:58

Dávám Qwerovi za pravdu. Dokud jsem používal rukavici Gehmann, měl jsem tentýž problém. Začal jsem používat Thune Solid a problém do značné míry ustoupil. Ten endéerácký "jezdec" je skutečně nepoužitelný. Sám používám anschützkovou "podkůvku", ale uvažuju o výměně za "vřetenovitý" jezdec. Každopádně ta podkůvka je mnohem lepší, než to endéer - zřejmě tady soudruzi udělali chybu. A málo platný, je nutno sušit, sušit a sušit a.....
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Chiko » 13 bře 2013 08:48

díky za rady.Mám A1913,dřevěnou pažbu,jezdec klasický(plastová podkůvka) a starší trochu omačkanou rukavici gehman.
V tomhle období suším tak 2.5h týdně(vím,není to moc) a v létě trénuji 1-2krát týdně(před republikou 3krát)+co nejvíc závodů.
Už hodně dlouho přemýšlím o tom,že na vině bude jezdec.Asi si pořídím ten úplně jednoduchý,bez jakýchkoliv opěrek apod.Kdysi jsem s ním střílel a nebyl problém,ale to není měřítko,protože se střílelo téměř všude na placky.V napnutí řemenu to asi nebude.Hodně si to hlídám(při nabití mi zůstane hlaveň téměř ve stejné poloze,nebo se jen malinko skloní dolů).Odpočívám tak 2krát za závod.Během závodu nesundávám hák z ramene,ale hodlám to změnit a sundávat po 5-10 ranách.(budu se na to muset zaměřit na tréninku)Takže ze začátku zkusím jezdec a popř. rukavici.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od harpplayer » 13 bře 2013 17:48

Ten problém vidím skutečně primárně v té rukavici. Tam bych začal. Vím, že za Thune Solid vysolid(t) 18 stovek není žádná láce, ale ta rukavice Ti to několikanásobně vrátí. Díky Kodiakovi, že mě přesvědčil o jejích kvalitách.
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Chiko » 14 bře 2013 08:19

harpplayer píše:Ten problém vidím skutečně primárně v té rukavici. Tam bych začal. Vím, že za Thune Solid vysolid(t) 18 stovek není žádná láce, ale ta rukavice Ti to několikanásobně vrátí. Díky Kodiakovi, že mě přesvědčil o jejích kvalitách.
Koukal jsem na ní a připadá mi strašně masivní.Ale bude asi pohodlná a možná,že do ní půjdu.
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Chiko » 14 bře 2013 10:50

Jo a ještě dotaz k tý rukavici.Můžu na závod použít dvě rukavice?A nemyslím tím levou a pravou,ale třeba na stojáka jednu a ležáka druhou.Prosím, poraďte mi ti kteří se lépe vyznáte v pravidlech.Já jsem to tam nenašel,nebo jsem hledal blbě.Díky za odpověď.
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Vaskent » 14 bře 2013 11:30

v tom neni žadny problem ;) jen dvě zbraně se nesmějí používat ;)
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Chiko » 14 bře 2013 18:30

Vašku H.Budu upravovat svoje prkýnka na cvičení stability.Opravdu máš základnu pod deskama 3x3x3 cm?Nepleteš se?Opravdu to je jenom taková kostička?Díky za odpověď.
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Vaskent » 15 bře 2013 00:02

jo, maš pravdeu, krapet jsem to pomotal, co použivam tak je 4x4 zakladna, jen zaobleny to je tak, že je 3x3 (radius 5...)
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Chiko » 21 bře 2013 11:11

harpplayer píše:Když ti jde světlo zpředu až na stanoviště, je každá rada drahá. Taky mám v okolí jednu takovou střelnici a z uvedeného důvodu se tam nikomu nechce jezdit na závody a když, tak je potíž obsadit první směnu. Slunce totiž pere vyloženě zpředu, navíc je to u řeky, takže občas do toho slunce přijde lehký opar a je to v....
Mnoho střelců používá neoprénový kšilt a asi je to dost dobrá věc (zatím jsem se k němu neodhodlal). Dále je vhodné použít boční clonu na stranice brýlí. Já jsem ji zatím jen vystřihl z papíru a připevnil kouskem lepicí pásky a to jen na straně mířícího oka. Clonu mám poněkud zahnutou vpředu směrem ke sklu, takže mi částečně sbírá i přebytečné světlo zpředu. Druhé oko cloním páskem mirelonu 100 x 30 mm (dle pravidel ISSF) upevněným na irisce. Boční clonu na nemířícím oku nepoužívám, protože bych jinak neviděl do pozorovacího dalekohledu.
Asi tuším o které střelnici mluvíš.Je to střelnice pistolářů a těm to nevadí.Střílel jsem tam jenom jednou před mnoha lety a myslím,že ještě na placky.Jinak k těm kšiltům.Všimnul jsem si, že je používá dost střelců a opírají je o dioptr.Podle nových pravidel to bude zakázané.(dotek kšiltu na dioptr)
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Chiko » 21 bře 2013 11:25

harpplayer píše:Dovolím si pochybovat o tom, že bys měl ostřejší obraz při bližším pohledu do průhledítka. Že tak dostaneš do oka více světla je pravda, ale ostrost naopak zvětšíš zmenšením otvoru průhledítka nebo odstupem od něj - fyzika je jen jedna a platí všude (díky Bohu) - viz princip clony např. u foťáku. Problematiku poměrně úspěšně vyřeší irisová clona s dostatečným rozsahem (0,6 až x) a pak je relativně jedno, jak jsi od ní daleko. No a vzhledem k tomu, že všichni vrcholoví sportovci ji bez výjimky používají, mohou být klidně od průhledítka třeba ty 2 cm. Protože se ale v českých krajích stále a zejména na základní a nižší výkonnostní úrovni střílí pouze s výměnnými průhledítky, je ta vzdálenost 6 - 8 cm dost důležitá, protože průhleditko pod 0,8 zpravidla nebudeš mít k dispozici. Irisku jednoznačně doporučuji, dost významně řeší změnu osvětlení během tréninku nebo závodu. Já tedy vzdálenost od průhledítka taky nemám exaktně změřenou, ale těch cca 8 cm tam mám už jen proto, že používám střelecké brýle. Irisku používám v rozsahu 0,6 až 1,2 (ikdyž má možnost až 3,5) podle momentálního světla. Už jsem psal, že se snažím filtrovat do žluta. Nicméně nejsem vrcholový sportovec, spíš jen takový "olizovač" limitu 1.VT.
Já mám oko dost blízko irisky a obočím ji trochu lechtám.Nevím jestli je to dobře,ale já si tím hlídám vzdálenost a polohu tváře na lícnici.Ale nedoporučuju to používat u FWB300.Jako dorostenec jsem s ní střílel a na celostátní lize v Plzni jsem si špatně pohlídal vzdálenost oka a byl knokautován.V červenci při 35stupních a zpocený,to byla pěkná sprška potu.
parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od parabellum » 29 bře 2013 21:40

harpplayer píše:Dovolím si pochybovat o tom, že bys měl ostřejší obraz při bližším pohledu do průhledítka. Že tak dostaneš do oka více světla je pravda, ale ostrost naopak zvětšíš zmenšením otvoru průhledítka nebo odstupem od něj - fyzika je jen jedna a platí všude (díky Bohu) - viz princip clony např. u foťáku.
Irisku pouzivam. Suhlasim s principom clony, to je sice pravda a samozrejmost, ale tam islo o riesenie ineho problemu. A sice, ze ked bolo moc slnecno v lete, blba strelnica, kedy svetlo dopadalo tesne pred strelca (dokonca casto aj na neho), tak cim dalej bolo oko od irisky, tak tym viac bocneho svetla oko dostavalo a kedze to bocne svetlo bolo intenzivnejsie, obraz mieridiel v iriske prestal byt kontrastny a stracal sa, clovek tam proste zacal vidiet figu borovu. Ked som priblizil diopter/irisku skoro na dotyk k oku, ona vytvorila akysi tien a uz menej bocneho/spodneho svetla ovplyvnovalo mieriace oko. Fyzikalny princip tu nie je clona na fotaku, ale preco nevidime hviezdy cez den. Problem by vyriesilo na 100% pouzitie tienidla na mieriacom oku, ako pouzivaju biatlonisti, co vsak pravidla ISSF zakazuju (myslim, ze kedysi to bolo povolene, opravte ma, ak sa mylim). Bohuzial funkcionari si neuvedomuju, ze vacsina strelnic nema podmienky ako na svetovom pohari v Mnichove, kde vladnu prijemne svetelne podmienky a niekolko metrov smerom k tercom je strelnica kryta. Mame na Slovensku strelnicu, kde sa strielaju majstrovstva republiky v gulovych disciplinach a ked trafite v lete prvu zmenu a nezabezpecite si clonenie vlastnej vyroby (ani to moc nepomoze, lebo svetlo sa posuva, ako stupa slnko), tak sa tam hodinu grilujete na priamom slnku. Slnko vam svieti priamo do tunelu musky a odraza sa od celej hlavne do vasho oka. Odraza sa zo spodu pred vami od svetleho betonu a pred stavmi je svetlym strkom vysypana cesta. Myslim, ze taketo podmienky na strelnici aj zakazuju pravidla ISSF. To by nebolo nic, ale zrovna vedla vas je nejaky kolega, ktory je pekne cely v tieni (trafil miesto kde je priecka, ktora oddeluje skupinu stavov). Cize regulerne podmienky ako vysite, niektori sa smazia na slnku a niektori su v prijemnom tieni. Kedysi tam bola pred stavmi strieska, ktoru uz zub casu znicil a su tam po nej iba stopy po ukotveni. Za tie roky to proste nikto nedokazal dat do poriadku, kaslu na to. Tam by sa nemala strielat ani okresna liga a nie majstrovstva republiky pri takom pristupe. To je celonarodna vizitka a prezentacia.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od harpplayer » 30 bře 2013 11:23

Tu střelnici se slunečním grilem vám nezávidím. Dnes jsem měl střílet na podobné střelnici, ale nakonec jsem nejel, kombinace nastupující virózy, stále ještě zimního chladu, toho slunce a domácích povinností mi vystavily jasný stop.
Ale k tomu problému - dost pomohou boční clony na postranicích brýlí, které jsou pravidly povoleny (mají stanovené rozměry). Něco se dá odfiltrovat barevnými filtry v dioptru. Slunce zpředu je ale hodně nepříjemé a moc se s tím dělat nedá. Dokonce jsem jednou lepicí páskou přelepil libelu na tunelu, protože mi házela blýskavé odrazy do očí a s tím se fakt mířit nedalo. Ještě víc na 3,14ču je, když slunce svítí na stanoviště a přitom jsou terče ve stínu. Na takový závod je třeba se vy...., jelikož blbě postavená střelnice prostě nemá řešení. .
Odpovědět