Malorazkove tlumice

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Alda7777
Příspěvky: 13
Registrován: 28 led 2011 06:13

Re: Malorážkové tlumiče

Příspěvek od Alda7777 » 28 dub 2011 13:42

Koukám, že jsem rozpoutal pěknou válku mezi zastánci a odpůrci tlumičů. K čemu nám na střelnici asi tlumič bude – úplně na nic a názor, že vystřel ruší koncentraci střelce je velice zajímavý (střelec se přece má dostatečně chránit použitím vhodné ochrany sluchu). Jestliže odcházím na střelnici tak musím počítat s tím, že tam bude hluk a jestliže se tam budou používat tlumiče tak si budu připadat jako na vzduchovkářské střelnici.


derringer
Příspěvky: 435
Registrován: 04 pro 2007 20:53

Re: Malorážkové tlumiče

Příspěvek od derringer » 28 dub 2011 13:48

jsem vždy nadšen z lidí, kteří tvrdí, že je něco zbytečné a nepotřebné a k ničemu - pro vás je třeba tlumič na prd, ale jsou lidi, kteří ho prostě chtějí

to je stejné jako debata s člověkem, podle kterého civilovi stačí 7,65br a tudíž by všechno větší pro civil zakázal

že já chci svou .45acp, protože mám jiný názor na obrannou ráži je pro něj naprosté šílenství
login89
Příspěvky: 303
Registrován: 14 dub 2010 11:09

Re: Malorážkové tlumiče

Příspěvek od login89 » 28 dub 2011 13:54

Žádnou válku tu nevidím. :-)

Neodpustím si ale poznámku: Viděl (slyšel) jsi někdy vystřelit zbraň s tlumičem? Nemyslím teď malorážku, ale třeba pistoli ráže 9 mm Luger.

Tlumič, který utlumí ránu z kulovnice na úroveň alespoň malorážky ja na mezinárodní stupnici hodnocen jako vynikající... To jen tak na okraj.

A jestli si myslíš, že Ti sluchátka ochrání zdraví, tak ochrání, ale jen částečně. A nejde jen o střelce a návštěvníky střelnice, ale i o okolí. Už děti ve škole se učí, že se vlese nemá hulákat a dělat randál. :-)
Alda7777
Příspěvky: 13
Registrován: 28 led 2011 06:13

Re: Malorážkové tlumiče

Příspěvek od Alda7777 » 28 dub 2011 14:05

to derringer:Já netvrdím, že je něco zbytečné a nepotřebné, ale pouze jsem vyslovil svůj názor a to je v demokratickém státě zcela běžné a v zakotvené v ústavě (svoboda projevu). Sám sem zastánce a majitel zbraní větších ráží a jsem rozhodně zastánce názoru, ať si na osobní ochranu každý zvolí sám ráži zbraně, tudíž i zbraň která mu bude vyhovovat a ne si to nechat diktovat.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: Malorážkové tlumiče

Příspěvek od Kubajzz » 28 dub 2011 15:34

Důvody pro zákaz tlumičů na palné zbraně celkem chápu, protože na střelnici je tlumič nanic a akorát by to vedlo k tomu, že lidi budou střílet tam kde nemají.
Ale průser je, že je to zakázané i na vzduchovky, se kterými se může střílet třeba na zahradě, takže bez tlumiče lidi dělají kravál a jenom provokují sousedy.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
palong74
Příspěvky: 1315
Registrován: 08 zář 2009 22:08
Bydliště: Doma

Re: Malorážkové tlumiče

Příspěvek od palong74 » 28 dub 2011 18:23

jen doplnim tusim ze je to ve francii co maji povoleny tlumice a pry si to nemuzou vynachvalit obcane zijici kolem strelnice.vzpomenme si na reportaze vysilane u nas kolik bylo a je stiznosli na hluk kolem nich.sice spatna ukaszka ale taky ukazka Hamry u Prostejova.spolupracovnik tam bydli je uz sice imuni ke strelbe ale komu by to nevadilo.tim chci jen dodat ze na strelnicich by mely byt povoleny.strilet s nimi mimo strelnici je to samy jako strilet bez nich takze flastr
Prosport .22-Delta Titanium 4-16x42...u ceho jsem zacinal u toho koncim
Uživatelský avatar
PEPAN
Příspěvky: 1695
Registrován: 11 říj 2009 22:19
Bydliště: z5 na 9

Re: Malorážkové tlumiče

Příspěvek od PEPAN » 28 dub 2011 20:26

Alda7777 píše: K čemu nám na střelnici asi tlumič bude – úplně na nic a názor, že vystřel ruší koncentraci střelce je velice zajímavý (střelec se přece má dostatečně chránit použitím vhodné ochrany sluchu). Jestliže odcházím na střelnici tak musím počítat s tím, že tam bude hluk a jestliže se tam budou používat tlumiče tak si budu připadat jako na vzduchovkářské střelnici.
Sluchátka jsou pro Rákosníka, nejde o koncentraci- v soustředění mi to nevadí ale je to napytel. Asi podobný jako když si nějakej soploš vykuchá vejfuk u motorky,taky tlumič.
Když jsem v zimě urval výfuk na zmrzlý hromadě taky jsem řešil navzdory lenosti s úctyhodnou rychlostí(asi 14 dnů :lol: ) a nebojim se že mě někdo nařkne z nějakých nekalostí, prostě je to dobrým zvykem
Nejde!Prostě NNe
milius
Příspěvky: 3134
Registrován: 19 črc 2006 09:05

Re: Malorážkové tlumiče

Příspěvek od milius » 28 dub 2011 22:49

Na střelnici byl a bude kravál stejně jako na diskotéce,u letiště nebo u nádraží.Komu to vadí,ať tam nechodí a kdo si chce koupit silnou zbraň,tak musí čekat velkou ránu a tlumič na malorážku je zase víc než "průhledný".Navíc to zase taková rána není ani s HV.Spíš takovej štěkanec.
Narazit na špatný kus se stane.... ,ale je to určité procento blížící se pravděpodobnosti......
Kublajchán
Příspěvky: 149
Registrován: 26 pro 2010 20:27

Re: Malorážkové tlumiče

Příspěvek od Kublajchán » 29 dub 2011 14:08

I kdyby byly tlumiče hluku povolené, kolik zbraní jimi lze osadit ? Já bych řekl/napsal, že jich moc nebude, spíše minimum. Můžete namítat, že to lze řešit výměnou hlavně, ale tu hlaveň musíte sehnat, koupit a zaregistrovat. Je to spoustu práce navíc, kterou by vyřešila sluchátka.
Každý za sebe zodpovídejme bez ohledu na víru a nejbližší pomoc hledejte vždy nejdříve na konci své paže.
login89
Příspěvky: 303
Registrován: 14 dub 2010 11:09

Re: Malorážkové tlumiče

Příspěvek od login89 » 29 dub 2011 16:32

Zbraně nejsou jen ČZ 75 a Glock 17... :-) Na většinu pušek dodatečná montáž tlumiče problém není a dá se řešit i bez zásahu do zbraně (hlavně). Nevšiml jsem si, že by tu někdo psal, že by se měly tlumiče hlukou používat povinně...

Např. odhlučnění vnitřní střelnice v zástavbě je docela problém a není to zrovna levná záležitost. Dokážu si představit, že by někde byla povolena střelba pouze s tlumičem, ap. Mimochodem, existují i brokovnice s integrovaným tlumičem - vznikly právě kvůli omezení hluku, ap...
Uživatelský avatar
harrykv
Příspěvky: 166
Registrován: 21 led 2011 19:06

Re: Malorážkové tlumiče

Příspěvek od harrykv » 29 dub 2011 20:27

Kdyby to byla povinnost, tak už vidím jak by jste tady řešili, že je to buzerace střelců a nesmyslný zásah do peněženek. Zase zpátky na zem :D
Každopádně jsem pro uvolnění tlumičů do kat. B a C, ale považuji to za sci-fi. To se nestane. Trend je zpřísňování, nikoliv uvolňování. Dokážete si představit tu reportáž na TV ZHOVNA, PRIMITíVi a duchaplný články na serveru Zhovadinky.cz jak se stáváme zemí gangsterů a nájemných vrahů?
Jules Winnfield a Vincent Vega:
- Na takovejhle kšeft bysme měli brát brokovnice. - Kolik jich je?
- Tři, čtyři... - Včetně toho našeho?
- To nevím. - Takže to znamená, že jich tam taky může bejt pět.
- Může. - Chtělo to brokovnici.
Uživatelský avatar
PEPAN
Příspěvky: 1695
Registrován: 11 říj 2009 22:19
Bydliště: z5 na 9

Re: Malorážkové tlumiče

Příspěvek od PEPAN » 29 dub 2011 20:54

taky si nic neslibju, držkování nepomúže- leda se odstěhovat. ale zas tak zle tu není a kvuli jednomu blbýmu zákazu se nikdo nepo**re. to je pravda.
jo ty média, vynikající to masový vygumovávač :lol:
Nejde!Prostě NNe
rmp
Příspěvky: 90
Registrován: 08 kvě 2008 11:20

Re: Malorážkové tlumiče

Příspěvek od rmp » 29 dub 2011 21:10

login89 to řekl rozumně. Jen bych částečně poopravil tu "většinu pušek". Většina střel z pušek totiž létá nadzvukovou rychlostí, kdy vzniká sonický třesk, a ten utlumit nelze. Na druhou stranu, i u těchto zbraní tlumič hluk alespoň trochu snižuje, o tu složku, vznikající v důsledku expanse plynu na ústí hlavně.
Rozhodně bych tlumiče povolil. Ono se to na první pohled nezdá, ale při provozu střelnice je v drtivé většině případů mnohem větším problémem hluk, než balistika (prostě vymezení prostoru, kam mohou zalétnout střely). Tak, jako v provozních podmínkách střelnic dnes máte uvedenu maximální použitelnou ráži, tak by jako houby po dešti vyrostly střelnice typu "pouze 22LR s tlumičem". Nic moc, ale zase by na to stačil kdejaký dlouhý sklep.
Rozmachu pytláctví bych se nebál. Jednak ti, kteří pytlačí už dnes, tak ti tlumiče už dnes mají (ruku na srdce - obzvláště na tu malorážku je úkol pro podprůměrně zdatného strojaře), za druhé: drtivá většina pytláků jsou myslivci, a pytlačení se vesele děje bez tlumičů (aby bylo správně chápáno - netvrdím tím, že drtivá většina myslivců jsou pytláky!), a za třetí si myslím, že pokles stavu zvěře, způsobený pytlačením za pomocí tlumiče by byl zanedbatelný např. s úbytkem zvěře, daným automobilismem.
A PŘEDEVŠÍM považuji za NEPŘIJATELNÉ, aby ti slušní, kterým by tlumiče přinesly užitek (tj. veliká řada střelců a střelnic) byly omezování jen na základě obavy z hypotetického zneužití tlumičů těmi neslušnými, kteří ostatně tlumiče již dávno mají, jak bylo již vícekrát řečeno.

TI, KTEŘÍ SE SVOBODY VZDAJÍ VÝMĚNOU ZA BEZPEČÍ, NAKONEC ZTRATÍ OBÉ!
navip
Příspěvky: 292
Registrován: 11 říj 2010 10:55
Bydliště: okr.Český Krumlov

Re: Malorážkové tlumiče

Příspěvek od navip » 01 kvě 2011 11:02

Plně s rpm souhlasím a připomínám, že většina střelnic které byly zrušené tak to bylo kvůli tomu, že zástavba se příblížila a střelci prohráli kvůli hluku.
I u nadzvukových rychlostí se dá tlumičem odstranit velká část hlukovédo spektra a například ve Švícarsku mívají na střelištích výškově posuvné kontejnery ve tvaru válce s vnitřní tlumicí vložkou o vniřním průměru 30-50 cm do kterých se vsune hlaveň pušky a které omezují měřitelný hluk na na hraně sousedního pozemku, což je právě to co se měří.Výroba takového tlumiče,povoleného protože není upevněn na zbraň :D ,z menšího barelu od technických kapalin + tlumící vrstva např. Rotaflexu a pod. upevněný zevnitř zkrouženým pruhem tahokovu není ani finančně ani výrobně náročná.Následné zlepšení vztahů se sousedícími spoluobčany je vždy výhodnější než spory.
Nadšení z velké rány je na úrovni chovatele psa kterému olíznutí obličeje působí blaho na rozdíl od nemajitelů a je hodno méně bystrého nedospělce :evil:
Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 1099
Registrován: 09 črc 2008 00:28
Bydliště: LKPR

Re: Malorážkové tlumiče

Příspěvek od Biggles » 01 kvě 2011 12:16

Nemýlím-li se, tak jsou i země, kde je "tlumení" na střelnicích povinné (severské státy?). Každopádně použití tlumičů na střelnici je poměrně elegantní způsob k vylepšení vztahů mezi střelci a okolními obyvateli.
Odpovědět