Mala odstrelovacka

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Malá odstřelovačka

Příspěvek od harpplayer » 07 čer 2006 10:32

Po rozpoutání relativně vzrušené diskuze a po nedospění k dohodě v bloku Klubu sběratelů palných zbraní v auditoriu Změna pravidel u odstřelovaček, jsem po úvaze přijal jako určitou výzvu příspěvek p.Oldy Hajny staršího, když napsal .... uspořádejte vlastní soutěž, vymyslete vlastní pravidla a uvidíte, že se najde řada oponentů, kterým nebudou sedět.....
Mám pocit, že disciplína "malorážná odstřelovačka" začíná mít značné množství přiznivců a chtěl bych tedy zkusit uspořádat ten zmíněný vlastní závod (případně serii závodů), ale tak abych zbytečně nedráždil účastníky nesmyslnými pravidly. Proto bych chtěl nejprve s Vámi, potenciálními účastníky, probrat Vaše představy o takovém závodě.
Je třeba vyjít z reality, že k dispozici je střelnice v lokalitě jičínského okresu s 8 až 10 stavy, vzdálenost střelby do 50 m, na 50 m pevné terče v celém rozsahu, na 25m pevné nebo otočné terče na 5 stavech, předpoklad v budoucnu pohyblivého terče na 50 m. Dále je možno umístit přenosné terče kdekoli na ploše do 50 m. Předpokládaná kapacita závodu je do 20 střelců. Střelba je možná pouze ráží .22LR. Byl bych rád, kdybyste se ozvali s Vašimi názory na způsob střeby, průběh závodu, technické vybavení,případně dalšími nápady. Na základě Vašich podnětů se pokusím sestavit pravidla taková, aby pokud požno v maximální míře vyhovovala Vašim představám. Myslíte, že se dokážeme dohodnout?


Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 07 čer 2006 14:59

Myslim ze zakladem je, zda pujde o simulaci "odstrelovace" a nebo pouze o strelbu malorazkou s optikou. V prvnim pripade by mela zavodu predchazet nejaka fyzicka namaha, vybaveni by melo byt jen tolik, co clovek v pohode unese na zadech a pozadavky na vybaveni take nemuzeme uplne vypustit - puska lehka, urcite opakovacka s kapacitou zasobniku alespon 3 rany. OPtiku pouzivat se zvetsenim 12x a nebo mensim, atd.. Druha moznost by vybavenim kopirovala stavajici souteze - povoleno prakticky jakekoli vybaveni - omezit jen BR vybavu a mozna i zvetseni puskohledu.

Pokud jde o streleckou polohu - pokud ma jit o odstrelovacku, zde by se schopnostem strelce - vybudovat si stabilni polohu s pomoci dostupneho vybaveni nemelo branit - tedy povolit i treti nohu, nebo nejakou jednoduchou podlozku pod pazbu (co kdo vymysli nebo bude mit v kapse - treba fusekli s fazolema nebo krabicku od naboju) .. :)

Pokud pujde o stavajici sportovni strelbu - zde je to otazka. Vsude je pojeti jine ..

Ptal jsem se pana Frydy - ktery organizuje mizive cile v HK - bylo mi receno, ze drive toto nikoho ani nenapadlo resit - strileli tak vsichni (s pazbou nejak podlozenou rukou) .. parkrat se resilo podkladani pazby krabickami od naboju - coz bylo zakazano jako pevna opora, ale jinak zadny problem. Az v posledni dobe pry hlavne rozhodcim CSS v cele s panem Geblem podpirani pazby rukou polozenou na podlozku vadi - takze se na mizivych cilich muze stat, ze bude za takovou polohu strelec napomenut. Je to sice proti odstrelovacskemu presvedceni, ale je to tak. Uvazuje se pry o zmene (dodefinovani) pravidel - ale samozrejme az od dalsi sezony. Takze jak je videt - i zde zalezi na vykladu rozhodciho a resi se toto pouze pri protestech. Cista poloha bez jakekoli diskuze je takova, kdy se ruka podpirajici pazbu nebude o podlozku opirat - bude se opirat pouze o rameno ci druhou ruku strelce ..
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 07 čer 2006 15:12

20km pochod v neznámém terénu s 30kg batohem na zádech a pak 10 ran na plechovku houpající se na provázku.
A koho při tom uvidím, ten je diskvalifikovaný. :lol: :wink:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 07 čer 2006 15:45

Jo tak to sem asi vyrizenej :D

Biatlon neE.

Ja si myslim, ze realnou "odstrelovacskou soutez" nelze poradne zorganizovat. To byste chlapci museli odjet tak na tyden do VVP Boletice :lol:

Cili vzdy to bude o nejakem kompromisu. Cili ten spravny kompromis pro ty z vas, kteri se chteji neceho podobneho ucastnit je prizpusobit se soucasnym regulim v jiz existujicich soutezich.

Ti co se nechteji zucastnit, se nezucastni. To je proste.

Myslim, ze sance na vlastni soutez je miziva...

Celkove je mi blizka idea SHIVY, ktery tvrdi, ze pravidla by se mela prizpusobit strelcum, nikoliv rozhodcim a organizatorum.
MarK
Příspěvky: 176
Registrován: 29 bře 2006 20:21
Bydliště: Wien8 / Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MarK » 07 čer 2006 16:04

On ostatně existuje nejen vojenskej, ale i policejní odstřelovač, který se sice nemusí dostat na pozici nějakým plížením a maskovat se, ale taky si většinou přitáhne vybavení sám a vylézt někam po dlouhém žebříku na střechu dá přeci jen taky zabrat. Takže třeba nějaký kompromis mezi.
[size=84][url=http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz][b]Zbrojní průkaz: informace, příprava ke zkoušce, zákony[/b][/url] | [url=http://zbranekvalitne.cz/strelecka-mapa][b]Mapa střelnic a obchodů v ČR[/b][/url][/size]
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 07 čer 2006 17:29

To Andy: Poněkud si odporuješ. V jedné větě říkáš, že:

....kompromis pro ty z vas, kteri se chteji neceho podobneho ucastnit je prizpusobit se soucasnym regulim v jiz existujicich soutezich.
Ti co se nechteji zucastnit, se nezucastni. To je proste.

A následně dodáváš:

Celkove je mi blizka idea SHIVY, ktery tvrdi, ze pravidla by se mela prizpusobit strelcum, nikoliv rozhodcim a organizatorum.

Přitom jsi se ale sám zapletl di diskuse, v níž jsi viděl, že Shivova teorie o přizpůsobování pravidel dostala od organizátorů jednoznačně na p..el. To byl taky důvod který mě přiměl k otevření tohoto auditoria. Věřím, že jsi dobrej stelec s balíkem zkušeností a že dokážeme společně vytvořit něco životaschopnýho.

Dík Sidewinderovi za příspěvek - s tím se dá pracovat.

To Kubajzz: Taky by se mi to líbilo, ale musím vycházet z reálných podmínek, které mám k dispozici a současně dodržovat bezpečnost na střelnici. Nicméně o fyzické zátěži bezprostředně před střelbou alespoň v některé úloze budu uvažovat.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 07 čer 2006 17:48

Ne Ivane, ja si neodporuju.

Ja jen rikam, ze ackoliv souhlasim s tezi shivy, tak nadruhou stranu chapu, ze jina moznost nez se prizpusobit soucasnym pravidlum neni. Tedy alespon pro ty, co chteji zavodit a strilet. Ja se mezi ne nepocitam. Ja tam jel jen "na vylet".

Ja vim, ze se ted snazis neco sam zorganizovat. Ale ja uz sem to "pohrbil pred narozenim" :-) Promin.

Ten kdo neco nekdy organizoval vi, ze je to tvrdej chleba. Cili nemyslim, ze se do toho nekomu dalsimu bude chtit jit.

O tom mluvim. Jinak drzim palce.

Uvidis sam.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 07 čer 2006 19:06

Už rozumím, dík. Já nepotřebuju, aby mi to někdo pomáhal organizovat, na to tu mám lidi, kteří mi s tím pomohou. Já jen chci ta pravidla postavit tak, aby se pokud možno co nejvíce blížila představám lidí, kteří to budou střílet, protože vidím, že jinde nejste úplně spokojeni. Jinak řečeno, potřebuji Váš názor a následně Vaši účast na závodech a eventuálně doplňující konzultaci. Jinak nic. Takhle veřejně to činím proto, aby to bylo průhledný a mohl se zapojit každý, kdo má o věc zájem.

V současné době mi z toho zatím rezultuje specifikace zbraně:
Opakovací nebo samonabíjecí puška ráže .22LR, která rozměry vyhovuje specifikaci UIT, resp. ČSS pro disciplínu SM, tzn. žádné háky, napínáčky, vodováhy, difuzéry, úsťové brzdy, kompenzátory. Povolena pohyblivá botka +/-30 mm, stavitelná lícnice, hmotnost vč. závěru, zásobníku, montáže na optiku a optiky 6,5 kg. Do hmotnosti bych nezahrnoval dvojnožku.
Puška může být opatřena dvojnožkou, trojnožka je zakázána. Amatérsky zhotovená dvojnožka může mít max. rozteč noh 300 mm. S ohledem na relativně vysokou cenu bipodů bych byl schovívavý a povolil bych přední podpěru zbraně, která není součástí zbraně a to v rozměrech ploché tuhé opěrné části (čili žádný řemen nebo tvarovaný pytlík s čímkoli): šířka (v příčné ose zbraně) nejméně 2x šířka předpažbí a hloubka (v podélné ose zbraně) maximálně 80 mm. její opěrné body se musí vejít do opsané kružnice s radiusem 150 mm(časem bych se snažil od těchto podpěr odejít). Zadní "třetí" noha pro oporu o podložku je zakázána. Hlaviště však může být vybaveno dodatečně montovaným zařízením sloužícím pro fixaci podpírající ruky (výstupek, kolík, poutko). Toto zařízení však prokazatelně nesmí sloužit jako pevná zadní podpěra.

Tak co, pojedeme v těchto intencích dál?
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 07 čer 2006 19:29

Zatim jsme stale v temer stejnych mantinelech, kde jsou soucasne malorazkove souteze (s optikou) vyjma BR. Cekam co bude "nove"? .. jak bude omezena optika? .. jake terce a jaka specialni pravidla?
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 07 čer 2006 20:34

Mám nějakej záměr, ale nechci ho formulovat dřív, než se objeví nějaké názory z řad střelců, protože nechci nikoho ovlivňovat. Posečkej pár dní. Třeba nám jště někdo napíše, třeba Shiva... Jestli mi vyjde možnost přijet na mizivky, dáme třeba v pauze o tom řeč.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 07 čer 2006 20:57

Mimochodem... stim difuzerem ci ustovou brzdou... To uz by byl Honza zase diskvalifikovanej :D
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 07 čer 2006 21:30

Co na tom má Honza za zázrak? Je to jen na parádu nebo to má nějakej skutečnej efekt? Proto jsem to tam dal, abyste se k tomu vyjádřili. On se samolitr v krajním případě ten kompenzátor taky dá sundat. Ale pokud proti tomu nebudou výhrady, klidně to pustíme. Na malorážce to zas nebude zvláštní výhoda, aspoň podle mýho názoru. Taky jsem to měl a sundal jsem to.
Co si myslíte o omezení přiblížení? Závody je možno koncipovat buď pro přiblížení do 4x (podobně jako mizivky) nebo pro variábly a pak se domnívám, že je to jedno, protože víc než 12x to už není výzmanmá výhoda
Co střelba na různé distance? Myslím, že by to mohlo být zajímavé
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 07 čer 2006 21:46

4x je zastarale. 12x je akorad.
Arnie

Příspěvek od Arnie » 07 čer 2006 22:24

No ja bych se vyjadril k ty povoleny opore - remeny a necim naplneny pytliky jsou prave to co takovej ostrelovac v praxi nejspis pouzije ... rozhodne spis nez nejakou "plochou tuhou opernou cast". Z meho pohledu bych trebas videl jako zajimavy nektery terce strilet ze sedu nebo kleku s nejakou rozumnou pomuckou (remen,... rozhodne ne s trojnozkou) - nekdy se holt z leze strilet neda - vysoky porost, svah, ... V testech armadnich ostrelovacu v USA se tyhle polohy strilej.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 07 čer 2006 22:46

Polohy - velice dobrej nápad!!!!!
Ty podpěry bych se snažil časem vyrušit, jenže na začátku nebude mít každej bipod. Lidi, kteří střílejí mizivky ty podpěry mají, protože tam zas bipody nejsou povolený. Ona když se tam dá střelba vsedě a případně vstoje (taky k tomu v praxi může dojít), body vleže budou rázem nepodstatný, protože ty polohy budou rozhodovat, takže je do značný míry jedno o co si to opřeš vleže.
Dík za tip.
Odpovědět