Mala odstrelovacka

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 08 čer 2006 00:12

Jasně, že napíšu. Ale do weekendu jsem dost časově vytížen.
Napíšu jen pár bodů (postřehů) zbytek asi mailem. Soukromé zprávy a příspěvky na fóru lehce zapomínám. Mail ne.

Musíme si uvědomit ze se jedná o malorážku, tudíž nemá cenu přemýšlet o rozdílech mezi vojenským a policejním pojetím. Omezení vzdálenosti (50m) vylučuje potřebu uměni měření vzdálenosti. Do jisté míry (časové omezení, počet soutěžících) je vyloučeno bodováni tzv. "cold bore shot". Soutěže odstřelovačů jsou vždy z určtité části koncipovány pro dvoučlené týmy, nepřipadá mi to pro MaO (nechce se mi stále opisovat celý název, budu používat tuto zkratku) realistické.
Takže nám zbývá v podstatě soutěž jednotlivců, kde je závod rozdělen na několik střeleckých disciplín. Abychom se vyhnuli specifikacím vybavení, zákazům a omezením (to je hlavní důvod kritiky) tak je potřeba tyto disciplíny volit tak, aby se nesmyslné vybavení vyeliminovalo samo. To znamená, rozpohybovat.

Optika
Libovolná, není důvod k omezování. pokud zařadíš disciplínu střelba v sedě nebo kleče, tak každý kdo bude mít zvětšení víc jak ca 15x bude mít problémy s najděním terče.
Při možnosti běhny se mu to nevejde do optiky s velkým zvětšením a při možnostech postavení terčů v ruzných vzdálenostech při velkém zvětšení bude zorný uhel tak malý, že se přehlédne terč na 10m.

Zbraně
Změna polohy (sed, klek) vyloučí a znevýhodní těžké a dlouhé zbraně. V kombinaci s velkým zvětšením optiky, je to sebevražda.
Při zařazení střelby na čas (relativně krátký čas) se vyloučí zbraně na jednu ránu. Nemám nic proti jednorankám, ale jsou to terčovnice nikoli zbraně taktické pro odstřelovače. Prostě zbraně bez omezení.

Ostatní vybavení
Vzhledem k tomu, že se jedná o MaO, tak možnost toho, že se může použít vše co unesu v kletru, asi neúčiná. Vše je lehčí než u velké. Takže na těch zádech by člověk odnesl k palebné čáře hodně. Také nevím, jak vypadá střelnice, jestli by se to dalo realizovat organizačně. Zde bych viděl určitá omezení. Striktně bych povolil jen dvounožku na flintě nebo kletr či stočenou bundu. Nutno prokonzultovat jak to vyspecifikovat. Mluvím o přední podpěře. Dalo by se to řešit, že pořadatel závodu dá k dispozici naplněné pytle s pískem a soutěžící má možnost volby, pytel nebo bipod.
zadní podpěra, klidně 3. noha (dnes std. vybavení), určitě podložka pod ruku. Myslím, že to by se dalo vyřešit váhovým omezením.
řemen je naprostá samozřejmost.

Terče.
Zde mám trochu problém. jsem schopen udělat rozměrově vyhovující terče na velkou flintu. Ale .22LR, střílím pouze na terč kde je 10 velká 6.5mm a to BR speciálem. nemám představu s jakou přesností lze střílet s výše uvedeným vybavením. ale vlastnosti terčů bych viděl následovně.
VŠECHNY terče musí být zřetelné a kontrastní. Žádný sniper nestřílí na něco co kloudně nevidí. Některé disciplíny by měly mít terče "pohyblivé". Nemyslím běhny, ale třeba pingpongové míčky zavěšené, nafouknuté balonky. Jiné by mohly být třeba karty. Polohové disciplíny (sed, klek) a tzv. rychlopalné disciplíny, na figury lidí. Disciplíny na přesnost, situace rukojmí. Myslím, že nápadů bude spousta. Nemyslím si, že by se měli specifikovat před soutěží v propozicích. Seznámení s průběhem soutěže a terči (jejich vysvětlení atd.) by mělo být až na začátku soutěže.

Střelba po zátěži.
Může mít i negativní vliv na další soutěže. Bylo by potřeba udělat minimálně dvě věkové kategorie. Spíše bych to zkusil ze začátku jen se změnami poloh při střelbě.


Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 135
Registrován: 16 srp 2005 14:34
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza » 08 čer 2006 09:00

Ale, ale....komupak Vadí můj zázrak na hlavni? :D Ten dělá 90% mojí přesnosti...takže bez něj nemůžu na nový závody přijet :D
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 08 čer 2006 09:18

Honza píše:Ale, ale....komupak Vadí můj zázrak na hlavni? :D Ten dělá 90% mojí přesnosti...takže bez něj nemůžu na nový závody přijet :D
Mně neee. :lol:
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Arnie

Příspěvek od Arnie » 08 čer 2006 09:28

No ja bych se zateze zas tak neobaval, dal bych trebas zbran zajistena na strelisti a zavodnik dobehne nejakou tu stovku metru (coz zvladne kazdej) ke strelisti s tim ze casovy limit pobezi od okamziku vybehu ze startovni pozice. Kdo pobezi rychle hodne si zvedne tepovku, kdo pomalu nebude mit moc casu na strelbu ... je otazka jestli to je realny na ty strelnici.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 08 čer 2006 09:35

Hele netahej do toho biatlon :-) ... vis, ze ja nejsem na beh vhodnej typ :lol:
troj
Příspěvky: 533
Registrován: 24 lis 2005 11:17

Příspěvek od troj » 08 čer 2006 10:17

ja teda mel za to ze sniper nikdy nepribehne na strelecky stanoviste a nezacne kolem sebe palit jednu ranu za druhou!!ten se nekde schova,zamaskuje..pocka si a sestreli nepritele jako hrusku..takze si myslim ze behani pred strelbou moc realny neni :wink:
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 08 čer 2006 11:30

JJ pravda, sniper musí umět rychle utíkat až potom co vystřelí.
Až pak, ne předem. :wink:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Smazaný uživatel 111

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 08 čer 2006 12:41

Optiku bych dal bez omezení .......... třetí nohu bych zakázal .....Klečák a sedák by se střílel na 50m na Mez. malorážkovej terč. Ležák na 50m. na terč pro Vzd. pušku (na ten malinkej) ...... jako další vzdálenost by mohlo bejt 25m dejme tomu na malé záslepky.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 08 čer 2006 12:42

To uz radeji to co navrhuje shiva... rukojmi apod.
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 08 čer 2006 12:54

Mne se moc libi napad - predem nespecifikovane terce - a nejlepe i na nespecifikovanou vzdalenost .. rozhodne lepsi bude strilet na dve figurky (rukojmi - zlocinec) nez na nejake klasicke kruhy.

Optika a dalsi vybaveni bez omezeni - kdyz bude i jina poloha nez jen v leze, pak si myslim ze i treti noha by nemela byt zakazana .. co nejmin restrikci ohledne vybaveni - jednoranky bych take nezakazoval - stacilo by dat jako jednu polozku rychlopalbu - za 10s 5ran na 5 figurek - a je to jasne - s jednoraknkou se to nestihne ..
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 08 čer 2006 18:52

Chlapci, děláte mi radost, je to prakticky v intencích toho, co jsem měl v hlavě. Tu zátěž zvažuju. S těma figurkama lidí to bude maličko problém, aby nás nějaký pseudohumanisti nenazvali "cvičenejma zabijákama", což se nějakejm pacifistům může hodit. Ale on jeden kroužek nebo oválek může představovat rukojmího a druhej za ním se kryjící může bejt padouch... Tajný úlohy se mi móc líbí, jenže to si moc nezastřílím, protože když je budu vymejšlet, budu je i znát a to by bylo unfair. Kdo střílí mizivky, ví, že na 18 i 33 m se musí dost přemiřovat, takže by se mi líbil různě modifikovanej redukovanej terč pro malorážku na 25 m střílenej na 50m (podobně jako u mizivek) a na 25 m mezinárodní terč pro VzPu (desítka 0,5 mm - có, Robe??). Přes víkend promyslím, zkorigujeme návrh pravidel a než odjedete na dovolenou, mohli bychom jdno kolo cvičně sfouknout. Přes prázdniny bychom udělali eventuální úpravy a od září tradá znovu. Třeba by se to chytlo i jinde.
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 08 čer 2006 22:09

Ohledne tercu - nevidim problem v obrazkach - vsak budeme strilet na ty zly ne? :) .. a tajne terce - vse by slo vyresit tak, ze bude X variant tercu a pred zavodem se proste nalosuje, ktera bude pouzita prave v tom zavode.. je to trochu narocnejsi - ale ne tak moc .. s vymyslenim tercu urcite nebude problem..

Ohledne sfouknuti prvniho kola - v tuhle chvili nejsem vybaven opakovaci malorazkou .. takze u mne to tak rychle nebude .. :oops:
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 08 čer 2006 22:13

A co Tvoje slavná ČZ 452, slavnější než Shatterhandova henryovka a Vinnetouova stříbrná ručnice dohromady? Neříkej, že už ji nemáš?
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 08 čer 2006 22:29

Nemáš :cry: - nebyla vyuzita a tak zmenila majitele ..
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 08 čer 2006 22:38

452 jsem ve vysledovce zachranil az ja :D jinak by se asi dal nedopracovala.... preci jen sou to lovecke brizy. :roll:
Odpovědět