Lov lukem

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Zdenek
Příspěvky: 105
Registrován: 06 říj 2005 14:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Zdenek » 12 říj 2005 09:10

Kocik píše:
Andy píše:
CF píše:Hurá do USA- tam je legální lov čímkoli- lukem počínaje přes revolvery r. .357 Mag. a Gatlingem ani zdaleka nekonče. Američani jsou možná magoři, ale svoje výhody to má.
Jinak lov lokukem je v Evrope povolen napr. ve Francii. Tedy ten kdo na to ma.... muze vyrazit. Samozrejme jako poplatkovy lov. Clenska zakladna lucistniku je tam docela rozsahla. Ma to tam tradice. Je opravdu s podivem, ze u nas se na to pohlizi jinak.

Je to jen o sebekazni. Strilet na jelena z pusky na 400m je asi jako strilet na jelena z kladkoveho luku na 50m. Trefit se to da, ale s rangefinderem a vhodnou munici ci loveckym hrotem. Ale u nas se hold rika, ze my nejsme lovci... jsme myslivci a provadime nikoliv LOV... nybrz myslivost. Je to ponekud idealisticke tvrzeni.
No ale k tem 50m, ja mam pouze anglicky dlouhy cca 2m, a na 100m pri soustredeni trefim terc o velikosti 1m x 1m , tremi sipy do stredu, pricemz "soustrel" je v kruznici o prumeru 50cm, a prostreli 3 cm smrkovou fosnu... Z kladkoveho jsem nestrilel, ale myslim si ze strelba z nej bude o dost snazsi

Ještě že nechodím nikam s lukostřelcama, kdybych viděl jak se trefují na 100m do tarče se soustřelem 50cm, tak ty svoje pušky zahodíma půjdu s našó bábó radši na borůvky.
Ne, teď vážně: nevěděl jsem, že se z luku střílí na takovou vzdálenost, počítal jsem tak na 60m a pak už je to o ničem. Tak jsem se zas něco dozvěděl a čumím.
PS: Stejně bych ty pušky nikdy nezahodil.


Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 12 říj 2005 10:08

Zdenek píše: nevěděl jsem, že se z luku střílí na takovou vzdálenost, počítal jsem tak na 60m a pak už je to o ničem. Tak jsem se zas něco dozvěděl a čumím.
PS: Stejně bych ty pušky nikdy nezahodil.
Na takovou vzdalenost se bezne nestrili. Pri tercove strelbe rekneme do 60m. Pri tereni strelbe (do 70m - velka tercovnice) a strelbe 3D (do 45m - gumove zvire). Ovsem nikoliv z takovych "klacku" jako je long bow. Strili se s bud s olympijskymi ci spise s kladkovymi luky.
J.J.

LOv lukem

Příspěvek od J.J. » 15 říj 2005 16:48

Lov lukem je z našich nejbližších sousedů možný v MaĎarsku, před lovem jsou nutné speciální zkoušky.

Jinak ač je to s podivem luk má velmi vysokou pravděpodobnost, že zvěř zůstane v ohni nebo že ujde max. 40m je to dáno tím, že šíp zůstává v těle zvěře.

Podrobný článek na toto téma vyšel cca před rokem ve světě myslivosti... na netu to určitě bude.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 09 kvě 2006 13:53

Enfield píše:
Andy píše:
Enfield píše:Je to hnus, ať žije splněný americký sen o týrání zvěře lukem.
Nezlob se ale mluvi z tebe neznalost.


Lov sipem s vhodnym loveckym hrotem (at uz je vystrelen z luku ci z kuse) je velmi dobra volba.
Až budeš mít slovených tolik kusů zvěře co mám já, tak pak se spolu budeme bavit o tom co je neznalost, jste tu všichni největší experti tak akorát na vzduchovky a trapnou 308čku, se kterou jsem z neznalosti kdysi ulovil pár kusů a už v životě ji nevemu do ruky to mi věř. S ní běž střilet vietcong a né zvěř.

Co se týká chování zvěře po zásahu z kulovnice je podstatně odlišná věc, komorová rána při rychlosti kolem 600-700m/s zvěř necítí, ale z luku ano a zhasíná v bolestech. Pokud nestřílíš Vlašimí a s ráží 7x57 pak je to stejné jako s lukem.

Je to středověk a žádná úcta k zvěři, normální primitivismus
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 09 kvě 2006 13:54

Kubajzz píše: Tady se můžete podívat na další "humánní" lov lukem.
Obrázek

Nemůžu si pomoct, ale Andy neví co mluví. :? Jestli by mělo být u nás povoleno tohle, tak už by rovnou mohli povolit porubání zvířat v oboře mačetou - to by se taky určitě vyrojili zastánci toho, že když se srnce podaří setnout hlavu jednou ranou, tak je to ohromně humánní.

Propichování zvířat klacíkem (šípem) je v dnešní době zvrhlost, to mi nikdo nevymluví. Ale označovat to za velmi vhodnou volbu způsobu lovu už je mimo mé chápání světa.

PS. Klidně doma klepnu a vykuchám všechno od slepice přes králíka a krůtu po kozu jako nic - přecitlivělý určitě nejsem.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 09 kvě 2006 14:05

Ulovil si nekdy neco Kubajzi? Vis jak to chodi?

To cos tu predvedl, vubec nic nedokazuje. Zvire zasazene sipek s loveckym hrotem (to znamena ze to neni propichovani klacikem) znaci samozrejme jinak nez kuli. Chybi sok. Ale kdyz je hrot dostatecne velky aby zpusobil masivni krvaceni, zvire umira velmi brzy. Ztrati vedomi a vykrvaci.

V tom tvem nalezenem videu je dokonce nejaka KUDU co zustala v ohni! :-)
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 09 kvě 2006 14:23

Porovnejte lov lukem s lovem s puskou.

Obrázek

Jedine co je videt, ze zvire pri dobrem zasahu zustava na miste diky soku ci prestreleni patere.

Jinak zvirata odbihaji zrovna tak jako po zasahu sipem.

Kdo to vsak zna, vi ze lovecky hrot zpusobuje daleko vetsi krvacivost nez strelny kanal po strele.
Uživatelský avatar
Enfield
Příspěvky: 99
Registrován: 18 dub 2006 16:35
Bydliště: Mladá boleslav

Příspěvek od Enfield » 09 kvě 2006 16:15

Andy píše:Porovnejte lov lukem s lovem s puskou.

Obrázek

Jedine co je videt, ze zvire pri dobrem zasahu zustava na miste diky soku ci prestreleni patere.

Jinak zvirata odbihaji zrovna tak jako po zasahu sipem.

Kdo to vsak zna, vi ze lovecky hrot zpusobuje daleko vetsi krvacivost nez strelny kanal po strele.
To si zrovna nemyslím, jde o to s čím to střílíš víš, ono se dá zabít i jelen Hornetem a taky malorážkou a potom to připomíná lov lukem i když tím hornetem to je o něco lepší. Jeden kolega střelil ráží 30-06 hrocha a jen za ním zabublalo bláto, asi těžko můžeš střílet tlustokožce lukem, který nic neprostřelí.

Když střelíš oryxe 308čkou tak ti s použitím těžké střely odběhne třeba 30m a nebude dlouho odkazovat, když ho střelíš s 375holland tak zůstane v ohni a nebo poběží ještě dál, podle toho kolik, která ráže předá energie.

Smrtelný zásah je adekvátní energii při zásahu, hmotnosti střely, konstrukci střely a hlavně rychlosti.

Při rychlosti kolem 750m/s je silný hydrodinamický efekt, který dokáže zabít zvíře rozkmitáním kaverny i při zásahu na místo kde nemusí být zasažen orgán a dokáže utrhnout aortu, to luk nedovede.

Jak jsi psal, že luk způsobí silné poranění, tak se s tebou vsadím, že když střelím jelena s 6,5x55SE tak bude mít větší poškození s municí Lapua Mega 10,1g než od luku, který vytvoří jen výstřelový kanál podle průměru hrotu 4cm.

Podívej se co způsobuje střela při průletu želatinou, jde o poškození, které luk nikdy neudělá a to nemluvím o tom že je rána z luku pro zvěř velice bolestivá.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 09 kvě 2006 16:35

To nema smysl presvedcovat nekoho kdo to nezkusil.

To co si napsal je zrejme. Kmitajici kaverna muze utrhat tkane a organy, jiste. Ale nezpusobi masivni krvaceni. Je to spise SOK. Opravdu masivni krvaceni je az v dusledku trvale dutiny. Ne docasne.

Ten lovecky hrot, prorizne (dle typu i 7cm) a krvaceni je opravdu brutalni. Srovnal bych to podrezanim hrdla nicmene bez toho aniz by to zvire tak vnimalo. Sip leti rekneme 90m/s a ja se domnivam, ze pri teto rychlosti a ostrosti britu, zvire velkou bolest nevnima. Navic se okamzite zacne vyplavovat adrenalin, ktery vse prehlusi.

Pak uz tlak v krevnim recisti klesne na tolik, ze se nemuze pohybovat a nakonec omdleva a zhasne. To vse velmi rychle.

Vsadit se klidne muzem... vyzvednu si kusi z bazaru... prijedu za tebou a muzem zacit :D

Jak se chova strela v gelatine samozrejme vim. Jsem "stary" praktik.

S kuli je to podobne, jen tam proste hraje roli onen sok, tlakova vlna, rozkmitana kaverna... atd.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 09 kvě 2006 17:13

Andy píše:Srovnal bych to podrezanim hrdla nicmene bez toho aniz by to zvire tak vnimalo. Sip leti rekneme 90m/s a ja se domnivam, ze pri teto rychlosti a ostrosti britu, zvire velkou bolest nevnima.
:shock:
Takové výmysly snad ani není možné myslet vážně. :?
Je to přesně to samé, jakobys tu srnku bodl nožem.

No, po těch tvých domněnkách o lovu lukem si můžem dát zase trochu reality:
http://www.rolltidebama.com/video/512awe.wmv
http://www.rolltidebama.com/video/donnydoebow.wmv
http://www.rolltidebama.com/video/donny2.wmv
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
MarK
Příspěvky: 176
Registrován: 29 bře 2006 20:21
Bydliště: Wien8 / Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MarK » 09 kvě 2006 17:44

Timhle bych se fakt nedokazal bavit :?
[size=84][url=http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz][b]Zbrojní průkaz: informace, příprava ke zkoušce, zákony[/b][/url] | [url=http://zbranekvalitne.cz/strelecka-mapa][b]Mapa střelnic a obchodů v ČR[/b][/url][/size]
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 09 kvě 2006 20:54

Panove, lov je lov. Kdo na to neni, necht se tim nezabyva. Kazdopadne me diky Kubajzovi. Pekna videa.

Zejmena na tom poslednim je videt peknej otviraci hrot a diru co to udela. Kazdy si muze udelat predstavu o tom, jak dlouho to zvire po zasahu jeste zije. Moc dlouho ne.

Rychla smrt.
xlibor
Příspěvky: 181
Registrován: 14 bře 2005 00:03
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xlibor » 09 kvě 2006 22:55

Zabit srnca je jako zabit cloveka....smrt krasnych srncu :lol:
Kdyz ji milujes, neni co resit.
Uživatelský avatar
Enfield
Příspěvky: 99
Registrován: 18 dub 2006 16:35
Bydliště: Mladá boleslav

Příspěvek od Enfield » 10 kvě 2006 11:59

Andy píše:Panove, lov je lov. Kdo na to neni, necht se tim nezabyva. Kazdopadne me diky Kubajzovi. Pekna videa.

Zejmena na tom poslednim je videt peknej otviraci hrot a diru co to udela. Kazdy si muze udelat predstavu o tom, jak dlouho to zvire po zasahu jeste zije. Moc dlouho ne.

Rychla smrt.
Je vidět, že asi moc velkou inteligencí neoplíváš, nech se střelit lukem a až budeš v křečích chcípat tak budeme stát okolo tebe a budeme diskutovat jestli tě to bolí nebo ne a budeme ti stopovat jak dlouho to vydržíš než ti opadne ten krevní tlak.

Minulý rok jsem střelil na říji Jelena na 50m, byl střelený na ostro zepředu a výstřel byl pod rážemi, střela neudělala rozklad protože nechytla kost, takže výstřel byl stejný jako vstřel a krvácení bylo minimální.

Po ráně jelen upadl na zem a byl hned zhasnutý ani jednou neodkazoval, kdybych ho střelil tím lukem tak ho nenajde ani barvář šampion FCI.

Střelený z CZ550 ráže 30-06 Springfield, střela Brenneke TUG 11,7g
E0 - 4128Joule
V0 - 840m/s


Zde je vidět rozkmitání kaverny.
http://www.rws-munition.de/de/jagd_gesc ... m?navid=19

Trochu rozdíl proti luku.

Je rozdíl mezi odlovem zvěře a mezi sadistickým ukájením mindráků primitiva, který rád trýzní zvěř asi to má za následek trauma z dětství asi tě táta moc byl.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 10 kvě 2006 12:15

Enfielde... me nevadi ze mas jiny nazor. I Kubajzz a jini ho maji. Ale urazet se nenecham.

Cili cekam tvou omluvu.
Nejsem zvedavy na tve hypotezy o tom, zda me muj "otec moc byl" (tvou znalost ceskeho jazyka komentovat nebudu).

Muj nazor na lov lukem je zrejmy. Neni vycteny z knih. To, ze pro tebe a dalsi lidi je humani pouze lov modernimy zbranemi je tvoje a jejich vec.

Ja tvrdim, ze humanni je jakekoliv rychle usmrceni.

Tyrani je jakakoliv aktivita, ktere se deje opakovane a o kterem zvire vi.

Ja netvrdim, ze kulovnice nedokaze zabit rychleji nez sip. Dobry zasah spravnou strelou zcela jiste.

O TIGu a TUGu take vim svoje. Lovil jsem s tim.

Cili nevim co jsi mi chtel krom urazek sdelit.

Zkus to timto zpusobem jeste jednou... a zamavej tady na pozdrav
Odpovědět