Libovolna pistole

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

andreapipo
Příspěvky: 255
Registrován: 13 led 2009 09:18
Kontaktovat uživatele:

Libovolná pistole

Příspěvek od andreapipo » 12 dub 2013 01:07

Zdravím, chtěl bych začít s LP a tak se ptám na vhodné střelivo. Je lepší pistolové či puškové. Mám TOZ 35. Čím kdo střílíte. SP a StP střílím SB standard a jsem s nima docela spokojenej, za ty prachy, až na to, že strašně zase*ou pistoli. Ještě se mi nestalo, že by selhaly a to je při otočkách a "rychlé" mířence zásadní. U LP je času dost a tak občasný "selhač" zas až tak nevadí. Zatím zkouším SB club, ale špatně "vyskakují" z komory, zatímco mosazné Federály "skáčou" samy, ale zase hrozně "kopou". Doporučovali mi Geco, ale nevím zda puškové, či pistolové. Raďte, doporučujte, podělte se o své zkušenosti, za vše budu vděčen. Děkuji.
Naposledy upravil(a) andreapipo dne 12 dub 2013 16:35, celkem upraveno 1 x.


CZ 75 TS 9x19,
Alfa Para 9251 9x19,
Kora Brno Sport Special .22LR,
Baikal IŽ 35M .22LR,
FWB AW 93 .22LR,
TOZ 35 .22LR
Drulov 90 .22LR,
Norinco JW15A Plast .22LR + DO Entry 3-9x40MD
Steyr LP 50 .177
Oňarb
Příspěvky: 280
Registrován: 11 lis 2006 18:37
Bydliště: Bánov - Slovakia
Kontaktovat uživatele:

Re: Libovolná pistole

Příspěvek od Oňarb » 12 dub 2013 10:23

Ahoj. Ja pouzivam prave tie Geco pistolove. Co sa tyka spolahlivosti odpalu alebo komfortu nabijania ci vybijania z komory tak TOZka s nimi nema ziadny problem. Na trening su postacujuce hlavne pre prijatelnu cenu.
Obrázek

Okrem toho strielam aj Lapua SK standard plus. Tie trochu menej kopu ale zase sa najde par kuskov, ktore treba odpalovat na dvakrat. Tak ako pises, pri lubovolke to az taky problem nie je. Hlavne pri treningu nasusis viac ran :D
Obrázek
Grand Power K100 9mm
TOZ 35 .22LR
IŽ-35/Walther .22LR
Haenel SUHL 150 laminated, pilar bedding, Harris 6-9
Steyr LP 10
S.P.A. P10, 5,5mm
Uživatelský avatar
andreapipo
Příspěvky: 255
Registrován: 13 led 2009 09:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Libovolná pistole

Příspěvek od andreapipo » 12 dub 2013 16:33

Díky za tip, ty Geco vyzkouším a vyzkouším oboje, pistolové i puškové. Co se týka Lapuí, tak zkusím ty "sypačky", ono to bude skoro totéž. Ty SB Club se opravdu nedají střílet, z komory skoro vůbec nelezou, takže s nabíjením je hrozná práce než člověk vyndá vystřelenou ven - jak se pak má jeden soustředit na výkon - :)
CZ 75 TS 9x19,
Alfa Para 9251 9x19,
Kora Brno Sport Special .22LR,
Baikal IŽ 35M .22LR,
FWB AW 93 .22LR,
TOZ 35 .22LR
Drulov 90 .22LR,
Norinco JW15A Plast .22LR + DO Entry 3-9x40MD
Steyr LP 50 .177
DaveM
Příspěvky: 112
Registrován: 23 zář 2012 08:58

Re: Libovolná pistole

Příspěvek od DaveM » 12 kvě 2013 21:19

Tak jsem si taky koupil TOZ35 a mám dotaz. Ladil jsem rukojeť tak, aby při namíření byla muška automaticky uprostřed hledí. To se mi docela i povedlo, ale když jsem jí byl včera zkoušet, hlaveň při výstřelu odskakuje doleva. Je to problém?
Koupím poškozené ProChrono Digital a Shooting Chrony.
Oňarb
Příspěvky: 280
Registrován: 11 lis 2006 18:37
Bydliště: Bánov - Slovakia
Kontaktovat uživatele:

Re: Libovolná pistole

Příspěvek od Oňarb » 13 kvě 2013 12:21

No ked strielas desiny, tak to problem nebude :D
Ja mam TOZku dva roky a stale sa iba ucim. Po prvej navsteve strelnice netreba z toho robit nejake tazke rozhodnutia. Ono sa to musi "utriast". Skus si skontrolovat uchop. Kdesi je napisane, ze pri lubovolke musi drzat pazba ruku a nie naopak. Cize ti pistol musi na ruke sediet - lezat takmer bez toho aby si ju silovo drzal. Kedze tebe odskakuje pri vystrele dolava, pravdepodobne ju odtlacas prilis silnym uchopom prstov. Skus strielat tak, ze budes mat prsty takmer uplne uvolnene a pistol ti bude sama sediet na hornej strane ruky.
Ja som na pazbe velke zasahy robit nemusel, iba som viac prehlbil miesto v casti, kadial ide ukazovak k spusti, aby sa mi nedotykal pazby. ostatne casti mi zazracne sedia :)

Obrázek
Grand Power K100 9mm
TOZ 35 .22LR
IŽ-35/Walther .22LR
Haenel SUHL 150 laminated, pilar bedding, Harris 6-9
Steyr LP 10
S.P.A. P10, 5,5mm
DaveM
Příspěvky: 112
Registrován: 23 zář 2012 08:58

Re: Libovolná pistole

Příspěvek od DaveM » 13 kvě 2013 14:33

Bohužel desítky nestřílím a nikdy střílet nebudu. Jen se snažím hned ze začátku minimalizovat množství chyb.
„Kdesi je napisane, ze pri lubovolke musi drzat pazba ruku a nie naopak.“ Jj Skanaker. Tuhle větu jsem řekl člověku co mi TOZku prodával - jen se pousmál a odpověděl něco jako: „Skanaker je stará škola a tenkrát se učilo držet pistole fest, takže co tenkrát znamenalo držet lehce dnes znamená držet středně silně.“ Nemyslím si, že bych prsty moc mačkal. Nejvíc tisknu prostředník a prsteník. Malíček jen trochu. Příště tedy vyzkouším víc je uvolnit.
Napadlo mě, jestli jí nedržím moc z boku. Všiml jsem si totiž, že když vystředím mířidla, tak mi během míření muška ujíždí doleva dokud nedojede na levou stranu hledí kde se zastaví. Nevím čím to je ale děje se mi to u každé pistole. Rozčiloval jsem se s tím u CPM1, takže jsem jí v rukojetí vytočil maximálně doprava. Výsledek: muška pořád cestovala doleva a pistole po výstřelu odskakovala na levou stranu. Takže jestli jsem si tu rukojeť u TOZ 35 nevědomě neupravil tak, že jí držím jakoby z pravé strany.

Jo a ten tvůj terč je super. Jaký máš průměr na tréninku a na závodech? Jak kombinuješ střelbu z TOZ35/IZ35/LP10?
Koupím poškozené ProChrono Digital a Shooting Chrony.
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Re: Libovolná pistole

Příspěvek od pbrejsa » 26 kvě 2013 12:52

DaveM
2 věci
1) čím silněji držíš (svíráš) rukojeť, tím více se unavíš a vyčerpáš a to v 2h závodě u libovolky nejde. Vše musíš podřídit tomu, abys jí příliš nerozhýbal a čím pomaleji se bude pohybovat, tím snadněji uvidíš a odhalíš chyby. Vždy musíš svírat co nejpevněji, ale tak abys vydržel držet jistě a správně po celý závod. Vlastně, každá rána je samostatný závod, který si můžeš usnadnit tím, že řadu věcí budeš provádět stále stejně a nebudeš muset na ně myslet a mezi jednotlivýma ránama budeš odpočívat. A to chce trénik, přiměřenou fyzičku a sušit. Bez tréninku to u libovolky nejde. Někde jsem četl, že k provedení 1 výstřelu z pistole je potřebné zvládnout a koordinovat cca 70 činností, v krátkém čase výstřelu. To samozřejmě nejde vědomě, není to v lidských silách, človek (nikoli žena) zvládá kordinovat 2 až 3, někteří jedinci jen jednu a ani tu ne pořádně ;-)
Takže téměř vše musí být natrénováno a vryto do podvědomí jako například činnosti, když řídíš auto. Základní činností je hlídat miřidla a na to se musíš soustředit. Obraz miřidel musí být stabilní, tj. muška zaostřená a nehybná v zářezu hledí, (nikoli nehybná vůči terči - to nedokáže nikdo). Obraz se nesmí měnit při spuštění, oči musí pořád sledovat (samozřejmě) miřidla (vidět ostře mušku - ideálně). Terč na pozadí, podvědomě. Ideálně po výstřelu by se ti měl obraz vrátit do stejného místa jako před výstřelem.
2) rukojeť, především její různý sklon umožňuje držet pistoli stabilně, různou silou. Obecně platí větší sklon rukojeti, větší stabilita při volnějším držení a citlivější ovládání spouště, ale.... vše za předpokladu, že všech zbylých výše zmíněných cca 69 faktorů je zvládnuto. Pokud ti TOZ při výstřelu odskakuje do leva, má to nějaký důvod. Úpravy rukojeti se samozřejmě nabízí, protože do ní můžeš snadno zasáhnout, ale... Nejdříve bys měl příčinu určit. Muška ti běbem míření v hledí nesmí ujíždět do leva a jestli je to rukojetí nebo nesprávným postojem nebo nečím jiným, poznáš testem se zavřenýma očima. (http://www.sskpraha6.cz/libovolna_pistole.htm) Něco málo o úpravách rukojeti najdeš i ve článcích http://www.sskpraha6.cz/navod.php
Ještě k rukojeti, střílející rukojeť, tu, která ti bude vyhovovat, poznáš nejspíše tak, že pistoli namíříš a při namíření začneš měnit intenzitu sevření. Pokud se muška v hledí nebude vychylovat, pohyb miřidel v záměrné oblasti bude kultivovaný a pistole se již po pár vteřinách nerozklepe, mohlo by to být pro začátek ono.

Pozn. To, že nyní nestřílíš X, z toho si nic nedělej. Pro začátek se zkus udržet v černém, pak v osmičkách. No a v devítkách, to už je vyšší "dívčí", na to už většina smrteníků bez talentu nemá. ;-)
Naposledy upravil(a) pbrejsa dne 31 kvě 2013 17:23, celkem upraveno 3 x.
DaveM
Příspěvky: 112
Registrován: 23 zář 2012 08:58

Re: Libovolná pistole

Příspěvek od DaveM » 28 kvě 2013 23:12

Díky. Ty odkazy už jsem pročítal dřív (narychlo). Zkoušel jsem ten test se zavřenýma očima. Doteď jsem stál tak, že osa procházející patama svírala s osou kolmou na terč cca 40°. Včera mi vycházel téměř boční postoj (asi 10°), ve kterém se mi ale rychle unavila ruka. Muška už se ale držela ve středu hledí. Dnes mi to vycházelo pokaždé jinak od 10° do 30° protože při zvednutí ruky se otáčel trup a osa ramen tak nebyla rovnoběžná s osou pat. Na střelnici tedy budu zkoušet různé úhly a uvidím jestli se změní i odskok. Jinak koukal jsem na záznam MS a všiml si, že Zlaticovi taky odskakuje doleva.
Koupím poškozené ProChrono Digital a Shooting Chrony.
johny_r
Příspěvky: 46
Registrován: 07 říj 2008 13:20

Re: Libovolná pistole

Příspěvek od johny_r » 30 kvě 2013 16:36

Libovolku nestřílím, ale Lapua Standard Plus můžu jen doporučit. Vystřílel jsem jich pár tisíc a neselhala snad jediná. Navíc mají velmi příjemný ráz a hoří čistě (narozdíl od SB, které bych do pistole už v životě nedal). A pozor, nejsou moc srovnatelné se sypačkami (Lapua SK Magazine). Ty jsem měl taky a selhávaly daleko častěji a mají i nevyrovnanou kvalitu (pevnost zalisování kulky, laborace). A to ani nemluvím o tom, jak jsou v té plechovce zamaštěné. Musel jsem každou utřít, jinak bych za chvíli utopil pistoli v oleji z nábojů.
Walther SSP (.22 LR)
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Re: Libovolná pistole

Příspěvek od pbrejsa » 30 kvě 2013 20:46

DaveM:
Postoj se potřeba často trénovat. Rovnovážná poloha se může u netrénovaného střelce neustále měnit a také se mění. Svalová paměť funguje. První co je potřeba, postoj a rovnováhu udržovat bez pistole. Pokud je zvládnutý, pak následuje beze změny postoj s pistolí, při něm se již objeví nedostatky v nasměrování rukojeti. Takže trpělivost.
Co se týká vhodného střeliva. Do úrovně nástřelu 520 až 530 bych to vůbec neřešil. Je dobré používat a zvyknout si na jeden druh. Řada střelců dává přednost puškovému. Jsou ale i takoví, že na pistolové 22LR nedají dopustit. Staré GECO pro pušku bylo velmi dobré (červeno černé balení). Před pár lety pokud bylo za levný peníz (90 hal.), používal jsem ho výhradně. Byla to kopie R50. S novějším výše uvedeným provedením GECO moc zkušeností nemám. Dnes střílím s tím, co mi přijde pod ruku. Výsledky podle toho vypadají, ale střelivem ani pistolí to není. Na to se opravdu vymlouvat nemohu.
Oňarb
Příspěvky: 280
Registrován: 11 lis 2006 18:37
Bydliště: Bánov - Slovakia
Kontaktovat uživatele:

Re: Libovolná pistole

Příspěvek od Oňarb » 31 kvě 2013 13:28

Ten terc co som sem dal, zatial patri iba do prijemnych nahod 8) Este musim vela a vela trenovat aby som to vedel zopakovat castejsie :roll:
Grand Power K100 9mm
TOZ 35 .22LR
IŽ-35/Walther .22LR
Haenel SUHL 150 laminated, pilar bedding, Harris 6-9
Steyr LP 10
S.P.A. P10, 5,5mm
JuroNR
Příspěvky: 906
Registrován: 03 říj 2009 17:43
Bydliště: NITRA

Re: Libovolná pistole

Příspěvek od JuroNR » 31 kvě 2013 23:18

Ten terč na 50m ma zaujal. To nedam s Rugerom ani na 25m. Ale vyskušam mojho vyladeneho pavlička-uvidime čo dokaže.
DaveM
Příspěvky: 112
Registrován: 23 zář 2012 08:58

Re: Libovolná pistole

Příspěvek od DaveM » 03 čer 2013 14:59

pbrejsa: Na postoji pracuji a myslím že jsem trochu pokročil. Taky jsem neodolal a dlátem zaútočil na rukojeť takže podstatně zeštíhlila. Úchop je mnohem lepší a hned se to projevilo na teči. Ale abych měnil sílu sevření a přitom se nehnula muška tak to zatím nehrozí.

K odskoku doleva. Po úpravě rukojeti odskakuje trochu méně, ale pořád. Tak jsem znovu sledoval záznamy ze soutěží a zjistil, že tak odskakuje skoro každému. Např: 23.23 – tady je to krásně vidět i bez krokování. V čase 8.50, 21.19, 23.00, 23.04... je záběr sice trochu z boku ale když se video zpomalí je to taky vidět. Takže to asi nemá cenu řešit.

Ke střelivu. Střílím SB standard a za ty prachy v pohodě, ale po cca 30 ranách nábojnice nevylítne jen povyleze a musí se vyškrábnout nehtem. Stačí protáhnout hlaveň kusem vaty a zase ok. Teď střílím jinou sérii a pokud dám vystřelenou nábojnici do komory (při sušení), závěr jí tam domáčkne tak, že jí musím vyrazit tyčkou.

JuroNR: Když ses zmínil o rugerovi neodpustím si poznámku. Že to s ním někdo nedá mě vůbec nepřekvapuje. Včera opět rozptyl cca 30cm. Hned po něm margolina 92. Být nastřelená o 2cm výš tak 98. Měl jsem jí poprvé v ruce... Nevím proč, ale se žádnou pistolí nenastřílím hůř než s rugerem a nejsem jediný.
Koupím poškozené ProChrono Digital a Shooting Chrony.
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Re: Libovolná pistole

Příspěvek od pbrejsa » 04 čer 2013 06:43

DaveM:
důležité je, aby odskok při výstřelu byl pokud možno pokaždé stejný. Ideálně by ráz měl jít rovně dozadu, do ramene. Nestržená rána by měla být v ruce docela cítit. Jakmile je výstřel "měkký", je to obvykle vychýlená nebo rozhýbaná pistole, stržená rána a odhled je mizerný.

Pořádně vypucuj komoru bronzovým kartáčkem, můžeš vyčistit vyhazovač (pokud si na to troufáš, nic jednoduchého), a pak už jen po každém střílení od zadu vyčistit hlaveň vytěrákem. Mohlo by se to zlepšit. Náboje některých výrobců jsou docela "mazané" a komoru zanášejí. Když je chladněji, jdou pak hůře ven. Např. Swartklipy tím byly přímo pověstné.

SB Standard nebo Club jsou OK.
DaveM
Příspěvky: 112
Registrován: 23 zář 2012 08:58

Re: Libovolná pistole

Příspěvek od DaveM » 04 čer 2013 12:44

Jj odskok je po každém výstřelu stejný. Potom co jsem ubral trochu dřeva vzadu směrem doleva je ráz tvrdší a jde víc do ruky a ramene. Teď ještě zvažuji ubrat co nejvíc pod hledím a nad prostředníkem – celá pistole by šla níž a měla by mít ještě menší odskok. To už ale znamená překopat celou rukojeť.

Bronzový kartáček vyzkouším. Do teď jsem jí čistil jen nylonový a vatou, protože to bylo jediné příslušenství ke zbrani. Pistole je jinak čistá – rozebral jsem jí hned jak jsem jí koupil a po několika hodinách z ní vydoloval asi lžičku bordelu. Překvapilo mě, jak mohla tak složitá mechanika fungovat, když byla tak špinavá.
Jak se vlastně dá rozebrat napínáček? Rozebral jsem všechno, ale na ty dvě tenké osičky jsem si netroufl a čistil jsem ho dost dlouho metodou ředidlo/kartáček/štěteček.
Koupím poškozené ProChrono Digital a Shooting Chrony.
Odpovědět