Libovolna pistole

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

JuroNR
Příspěvky: 906
Registrován: 03 říj 2009 17:43
Bydliště: NITRA

Re: Libovolná pistole

Příspěvek od JuroNR » 04 čer 2013 21:03

DaveM,ja mam na každej maloražke komoru vyleštenu a nabojnice idu vybral uplne lehce prstami takže problemi s vyhadzovanim u mňa nehrozia. S tym Rugerom maš určite pravdu,tiež si myslim že nepatrí k tym najpresnejšim zbraniam,ale zato ma ine vyhody,a je ich ozaj dosť.
Ten terč som zatial nenastrielal,nemam na to ani čas ani nemam kde. Som ale neskutočne zvedavy čo dokažem nastrielať na tych 50m. Ale na dalši mesiac mi začnu prazdniny takže budem mať čas na testovanie a skusim viac druhov streliva,vlastne len tri druhy použivam s ešte ich porovnam so subsonic-kmi.Hovori sa že subsoniky su pomerne presne. Aspoň zistim ake su medzi nimi rozdieli jak v presnosti tak aky je prepad na tych 50m.


pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Re: Libovolná pistole

Příspěvek od pbrejsa » 05 čer 2013 17:21

DaveM:
Napínáček zbytečně nerozebírej, pokud k tomu nemáš vážný důvod. Namoč celou sestavu spouště do petroleje, ideální by byla UZ pračka, pak nech okapat a nech tak jak je. Zbytky petroleje dostatečně namažou a uvolní všechny osičky. Pokud to ještě neděláš, nauč se správně napínat, tj. nejdřív zmáčkni spoušť, pak napínáček, pak uvolni spoušť, sama se musí vrátit, a nakonec uvolni napínáček. A jeto. Tohle si zautomatizuj a spoušť budeš mí roky stabilní jak při střílení tak i při sušení.
K úpravám rukojeti. Jakmile šáhneš na prostor, kde usazuješ mezeru mezi palcem a ukazovákem, budeš pravděpodobně muset dodělat všechno ostatní, protože ti ruka přestane všude jinde sedět. V tomhle místě by měla ruka sedět naprosto jistě, usazovaná stejně, co nejvýše a nejdále dopředu. Nic není na rukojeti důležitější a tak prvotní. Tvar tohoto místa může být dost individuální (nejčastěji U, někdy V,...). Čím víc dozadu, tlak by měl spíš ubývat. Ale zvyknout si lze na ledacos ;-)
DaveM
Příspěvky: 112
Registrován: 23 zář 2012 08:58

Re: Libovolná pistole

Příspěvek od DaveM » 05 čer 2013 21:12

No právě ultrazvukovou pračku nemám tak sem to máchal v ředidle a čistil kartáčkem a nějaké zrnko tam možná zůstalo.
Napínání se zmáčknutou spouští už provozuji, protože se mi nelíbilo to křupnutí při napnutí.
Všude čtu, že ND na TOZ35 už se sehnat nedají, tak mě zajímá jaká je zhruba životnost jednotlivých součástek? Co na ní odchází nejčastěji?
Při rozebírání jsem si nepoznamenal jak byl utažený šroub pružiny napínáčku 3-21. Jak nastavit správné předpětí?
Díky
Přílohy
TOZ35.jpg
Koupím poškozené ProChrono Digital a Shooting Chrony.
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Re: Libovolná pistole

Příspěvek od pbrejsa » 07 čer 2013 05:52

Zrovna tahle pružina je jedním z dílů, které praskají. Nezbývá pak než jí udělat novou. Co se týká předpětí. Když jsem jí měnil, nastavil jsem to podle citu. Není dobré příliš to napružit, trpí a praskají pak další díly. Buď to porovnat s jiným TOZem a nebo nastavit minimální přítlak, který ještě zaručí spolehlivou funkci a stále stenou spoušť. Na TOZu občas něco praskne v intervalu 15 až 30 tisíc ran (další pružinky a součásti bicího mechanismu). Když to nastane, pak to co nejdřív opravím. Obvykle vlastnoručně. Jiná pomoc asi není, než si zajistit výrobu nového dílu.
DaveM
Příspěvky: 112
Registrován: 23 zář 2012 08:58

Re: Libovolná pistole

Příspěvek od DaveM » 07 čer 2013 12:22

Sakra teď zjišťuji, že tam vůbec nemám součástku 3-22. To tlumí náraz součástky 3-17? Musí tam být??
Hrál jsem si s předpětím pružiny 3-23 a kupodivu to spustí i když je volná. Našel jsem záběr na videu když jsem jí rozebíral a poloha šroubu odpovídá velkému předpětí – šroub je otočený o cca 20° víc než mám teď. Prodlouží se hodně lock time když to tak v zájmu životnosti nechám? Ty mini součástky jsou kalené a broušené, takže tipuji že i pro profíka to nebude jednoduché a tím pádem levné.
Koupím poškozené ProChrono Digital a Shooting Chrony.
DaveM
Příspěvky: 112
Registrován: 23 zář 2012 08:58

Re: Libovolná pistole

Příspěvek od DaveM » 07 čer 2013 14:19

Na jiném obrázku součástka 3-22 není, takže je to asi ok.
Ještě jedna věc. Všiml jsem si, že při výstřelu poskočí jazýček spouště trošku do předu a trochu ťukne do prstu. Je to normální?
Koupím poškozené ProChrono Digital a Shooting Chrony.
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Re: Libovolná pistole

Příspěvek od pbrejsa » 10 čer 2013 06:16

Součástku 3-22 neznám, nikdy sem se s ní nesetkal. Asi zbytečná. To schéma je asi pěkně staré? Co se týká předpětí napínací pružiny napínáčku. Nějaké tam být musí, není jedno jaké. Spoušť by rozhodně do prstu kopat neměla. Důvod neznám. Může tam být ulomený nebo špatně nastavený tvar některé z plochých pružin. Nebo jen nevhodně šeřízená (smontovaná) spoušt? Předpokládám, že nízké předpětí na pružině napínáčku tento jev způsobí také.
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Re: Libovolná pistole

Příspěvek od pbrejsa » 10 čer 2013 06:49

novější napínáček
občas prasknou pružiny u 15 a 12,
pokud špatně natahujete, napínáček postupně a pozvolna změní opotřebením spouštěcí ozub a tím i chrakter spuštění a ne vše pak zvládne pouhé seřízení
Přílohy
TOZ-35M.jpg
DaveM
Příspěvky: 112
Registrován: 23 zář 2012 08:58

Re: Libovolná pistole

Příspěvek od DaveM » 19 čer 2013 18:45

pbrejsa: Nezdá se že by tam bylo něco ulomeného. Seřizoval jsem jí podle návodu a smontovat snad ani jinak nejde. Ano dělá to i při nízkém předpětí pružiny 12. Časem koupím ještě jednu na ND a porovnám je.

all: Prodá nějaká dobrá duše mušku 3.5mm??? Nebo vyměním za 4.5mm. Díky!!!
Koupím poškozené ProChrono Digital a Shooting Chrony.
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Re: Libovolná pistole

Příspěvek od pbrejsa » 19 čer 2013 21:48

Zkusil bych zvýšit odpor spouštění, jestli to zpětné kopání spouště přestane, je něco s geometrií spouštěcího ozubu. Rázy do spouště by teoreticky mohla způsobovat ulomená pružina 15. Zlomení si nemusíte ani všimnout. Něco pravděpodobně naráží při odpalu do dílu 5. Krom nadzvedávacího palce spouště, těch součástek mnoho být nemůže (v prostoru mezi 8 a 10). U jiných pistolí obvykle kopání způsobuje zpět odražená západka při nevhodném seřízení. U toze je západka tak malé hmotnosti, že je to velmi nepravděpodobné, leda při velmi malém odporu spouště.................
DaveM
Příspěvky: 112
Registrován: 23 zář 2012 08:58

Re: Libovolná pistole

Příspěvek od DaveM » 20 čer 2013 00:54

Už jsem na to asi přišel. Proti světlu je krásně vidět, jak spoušť při stlačování nejdřív odskočí dozadu a hned se vrátí zpět a kopne do prstu. Fígl je asi v tom, že díl 10, který je jakoby před úvratí, při uvolnění nadzvedne díl 5 (spoušť odskočí dozadu) a jakmile 10 sjede mimo plochu dílu 5, pružina 3 vrátí 5 a ten kopne do spouště 8. Na obrázku je vidět jak díl 10 prodřel brynýr na 5. Proto čím víc povolím šroub 18, tím níž jde 5, zároveň se 10 uvolní blíž k úvrati a už tolik nenadzvedává 5 = spoušť už kope mnohem méně, ale už zase není bodová.
Přílohy
díl 5.jpg
TOZ35 sch1.jpg
Koupím poškozené ProChrono Digital a Shooting Chrony.
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Re: Libovolná pistole

Příspěvek od pbrejsa » 20 čer 2013 06:55

Je to divné. Nadzvedávat díl 5 a hlavně hýbat se při spuštění by měl jen palec pouště 8. Díl 10 je stavitelný doraz pro díl 5 a nastavuje se s ním výška zaskočení západky šroubkem 18. V okamžiku odpálení by se měl chovat staticky a neměnit polohu. Díl 10 by do 5 neměl rozhodně dřít nebo se vůči 5 nějak pohybovat. Šroubek 18 se nejprve zatáhne, aby došlo k samospuštění a pak se vrátí o 1/2 až 3/4 otáčky zpět a trvale zajistí (lak, vteřinové lepidlo) a dál už se se šroukem moc nehýbe. Spoušť by měla být po tomto nastavení bodová. Odpor na spoušti doporučuju zpočátku spíš větší cca 100g i více (pod 60g je už příliš měkká a ztrácí se u začátečníka kontrola a spuštění pak příliš upoutává pozornost). Osobně stále používám odpor spouště kolem 130 až 150g. Pružinu 3 mám upravenou, dvě na sobě.
DaveM
Příspěvky: 112
Registrován: 23 zář 2012 08:58

Re: Libovolná pistole

Příspěvek od DaveM » 20 čer 2013 09:53

Díl 10 je přece pohyblivý a zapadá do okýnka v dílu 5. Díl 11 složí jako doraz dílu 10. Stavitelný doraz dílu 5 není označený a je na stejném kolíčku jako 9. Zkrátka 10 při uvolnění nepatrně nadzvedává 5, protože nic jiného ho nadzvednout nemůže. Pohyb dílu 8 je vázaný pouze na 5 a proto nic jiného nemůže způsobit jeho uvolnění a tím odskok spouště dozadu.
DaveM píše:Proto čím víc povolím šroub 18, tím níž jde 5, zároveň se 10 uvolní blíž k úvrati a už tolik nenadzvedává 5 = spoušť už kope mnohem méně, ale už zase není bodová.
Oprava: šroub 18 nemá vliv na to v jakém úhlu 5 a 10 dojde ke spuštění. Úhel je vždy stejný a je dán délkou 10. Ale když 18 povolím opravdu míň kope. Záhada
Přílohy
TOZ 35 sch2.jpg
Koupím poškozené ProChrono Digital a Shooting Chrony.
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Re: Libovolná pistole

Příspěvek od pbrejsa » 21 čer 2013 05:52

Omlouvám se za výše uvedené chybné označení dílů v popisu. Díl 10 je tedy západkou. A stavitelný doraz je číselně neoznačený? Pokud podle vašeho popisu kope západka, máte buď příliš malý přítlak pružiny 3 (odpor spouště, k tomu jste se ještě nevyjádřil) nebo rozhozenou geometrii mezi západkou 10 a velkou pákou 5, což se obvykle stane dlouhodobým opotřebením.
.................................................................................

"Zkrátka 10 při uvolnění nepatrně nadzvedává 5, protože nic jiného ho nadzvednout nemůže." .........to je špatně. K tomu to stavu nesmí dojít. Ještě jednou, palec spouště 8 nadzvedne při spuštění páku 5. V okamžiku spuštění (nadzvednutí páky 5) se uvolní západka 10, která se po svém uvolnění a při zmáčknuté spoušti nemůže a nesmí dotýkat nadzvednutého páky 5. Takže do něj, logicky, ani nemůže ťuknout. Západku musí jednoznačně uvolnit nadzvednutí páky 5 spouští a ne předčasně jeho nevhodně zakulacená geometrie, popřípadě hrana západky a .
.................................................................................
Výše uvedené může být teoretcky ovlivněno též úrovní předepnutí napínáčku (pružina 12). (Jestli jsem zase zmršil číselné označení dílů, tak se předem omlouvám.)
DaveM
Příspěvky: 112
Registrován: 23 zář 2012 08:58

Re: Libovolná pistole

Příspěvek od DaveM » 21 čer 2013 11:49

V pohodě netřeba se omlouvat. Číselně doraz opravdu označený není. Tady je to dobře vidět: https://sites.google.com/site/toz35blog ... ects=0&d=1
pbrejsa píše:Pokud podle vašeho popisu kope západka, máte buď příliš malý přítlak pružiny 3 (odpor spouště, k tomu jste se ještě nevyjádřil)...
Když nastavím opravdu malý přítlak pružiny 3 (začne jí přetlačovat pružina v palci 8 ), tak spoušť odskočí dozadu skoro o 1mm. Naopak když naladím 75g, žádný odskok už vidět není, ale do prstu to pořád trochu kope.
pbrejsa píše:Západku musí jednoznačně uvolnit nadzvednutí páky 5 spouští a ne předčasně jeho nevhodně zakulacená geometrie, popřípadě hrana západky
Přesně. Taky to vidím na tu geometrii jak píšete. Západka 10 je asi OK hranu má ostrou, ale páka 5 jí má trochu zakulacenou. Obojí jsem začernil fixem a po několika spuštění je na páce vidět malá ploška na západce se leskne jen hranka. Ještě jsem zkoušel přejíždět po hrankách jehlou – na západce jehla strmě sjede a na páce 5 plynule sklouzne. Ale asi to nechám být – dá se s tím střílet.
Koupím poškozené ProChrono Digital a Shooting Chrony.
Odpovědět