Libely , vodovahy

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Paji je taky dost good

Příspěvek od Apevia » 08 bře 2008 23:53

Dnes sem strilel s tou Paji libelou (i s moji). Ta je jeste lepsi (ta Paji), mas to totiz hned vedle oka, takze se na to lip diva-aspon me, asi bude muset udelat duplikat :-D

Jeste dodam foto, snad, dnes by mela mozna byt mini akce my dva :)


Cogito ergo armatus sum.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 09 bře 2008 09:18

Jenže ty bys tu libelu neměl sledovat během míření, resp. neměla by odvádět pozornost od míření. Kromě toho předpokládám, že míříš s oběma očima otevřenýma (pokročilí střelci to tak z mnoha užitečných důvodů dělají), takže bych tu libelu trvale v zorném poli spíš považoval za cosi rušivého. Já mám libelu od Swdr., přičemž postup při míření je následující: Vyměním náboj v komoře a zatímco ruka obsluhující závěr jde pod hlaviště pažby (jsem levák a používám zbraň s pravým závěrem), jen při přilícení skouknu libelu, jestli zhruba sedí, případně udělám drobnou korekci - mám nohy s kloubem. Pak už se plně věnuju míření a procesu spuštění. U dvojnožky bez kloubu je to ještě jednodušší - při přípravě zbraně se jednou nastaví délka jejích ramen podle vodováhy a víc mě vodováha nezajímá, jen ji několikrát za závod letmo skouknout, případně jí věnovat pozornost, kdž se mi příliš nezdá osová poloha záměrné osnovy. Vodováha má úlohu více méně informativní. Ona totiž chyba při zbrani vytočené na kloubu nebude nijak veliká (řádově 0,1 až 1 mm). Horší je to pokud je ta nerovnováha způsobena špatně opřenou dvojnožkou (křivá podložka, špatně nastavená ramena). Vzhledem k tomu, že dvojnožka je jedinou oporou zbraně pod předpažbím, může mít její špatné nastavení značný vliv na chování zbraně při výstřelu a způsobit tak "nepochopitelné" flyery.
Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Hmm

Příspěvek od Apevia » 09 bře 2008 09:24

Aha, tak to sem nevedel. Takze nabit, skouknout (pri dvojnozce s kloubem, na osicce-VersaPod-y) zamirit a vystrelit? A v cem je lepsi mit otevreny obe oci? Dik za rady......
Cogito ergo armatus sum.
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 09 bře 2008 13:20

Harpe tím 0,1-1mm chyby při náklonu zbraně bych si na tvém místě nebyl zase tak jistý. Pokud jako poříklad uvedu http://www.imtt.net/downloads/errors.pdf tak při 3° náklonu (to člověk vidí okem zřetelně) je na 500m odchylka 14,2cm takže na vašich malorážkových 50m je to 1,4cm (úhlová chyba je stále stejná). A to mi tedy zase tak málo nepřijde. I kdyby to při 1° náklony byla 1/3, tak je to 4,7mm a to taky není zrovna zanedbatené
Uživatelský avatar
Altaros
Příspěvky: 839
Registrován: 08 dub 2006 22:24
Bydliště: Jičín, Liberec

Příspěvek od Altaros » 09 bře 2008 16:53

Jak pise ares, treba na vetrovce, kdyz strilim na 100m a vyuzivam posledni dilek osnovy, tak rozdil v nakloneni zbrane je dost znacny.
Uživatelský avatar
ALKAJ
Příspěvky: 1603
Registrován: 08 úno 2007 15:40
Bydliště: Banskobystrický kraj (VK)

Příspěvek od ALKAJ » 09 bře 2008 21:26

harpplayer píše:Kromě toho předpokládám, že míříš s oběma očima otevřenýma
To akože keď strieľam s optikou (puškohľadom) ? To by som potreboval objastnit :wink: .
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 09 bře 2008 21:30

Ano, když střílíš s optikou, tak mířit oběma očima. Jedno ti slouží k pozorování dění u terčů a okolních podmínek. Navíc tím snižuješ únavu oka který míříš přes optiku
Uživatelský avatar
Alexxxus
Odborník na vzduchovky
Příspěvky: 10824
Registrován: 29 črc 2006 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alexxxus » 09 bře 2008 21:45

Stříleni s optikou je to same jako používani videokamery nebo v mém připade zrcadlovky, jednim okem sleduješ mraky a lidi co se blížej do expozice tím druhým ostřiš, je to stejné jako zjistit které oko máš dominantní, já jsem pravák pravé oko mám dominantní ale když střílím pistoli tak mám postoj takovej paskvilojdní a pokud si nedám před lévé oko záclonku tak mám sklony střílet - pravá ruka levé oko - . Ale jak říkam při používaní optiky mám pravé oko u okuláru a levým hlídam střliště a take cilovou zónu.
Daystate Griffin - special edition 007/150 .177 + Deon March 1-10x24
AirArms ProSport .177 + Sightron SIII 10 x 42 MMD
Anschutz HP 9015 + Deon March
Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků
Uživatelský avatar
Altaros
Příspěvky: 839
Registrován: 08 dub 2006 22:24
Bydliště: Jičín, Liberec

Příspěvek od Altaros » 21 bře 2008 17:54

Zde pridavam libelu kterou jsem delal a pouzivam ja.
http://www.altaros.adslink.cz/fotky/web/libela1.JPG
http://www.altaros.adslink.cz/fotky/web/libela2.JPG
http://www.altaros.adslink.cz/fotky/web/libela3.JPG

K vyrobe jsem pouzil montaz z puskohledu 4x20, uz nevim co to driv bylo za znacku. Vyrobne je mozna trosku narocnejsi, jelikoz je potreba soustruh. Postup je nasledujici: urizne se horni ocko z montaze, tak aby se vesla pod puskohled. Pote se vezme kulatina s prumerem o 2mm vetsim, nez je prumer libely. Ta se navrta vrtakem s obdobnym prumerem libely, ale ne primo zkrz. Na konci se necha cca 3-4mm plneho materialu. Ten se provrta. Dira je dana tim, jaky zavit ma sroub montaze(u me to byl M4) a pote se vyrizne prislusny zavit. Pripadne nerovnosti se doresi pilnikem na celistech montaze. Vyhodne je pouzit druhou libelu, kterou usadite nad rybinu a podle ni srovnate tu vasi vyrobenou. Takto vyrobena libela je bezproblemu videt pravym okem. Jedina nevyhoda je, ze vycniva cca 1cm nad stranovy kominek paralexe. Pri teto konstrukci, ji ale muzete kdykoliv odmontovat a namontovat(pouze valecek s libelou) tj. pri nasroubovani ma stale stejne uchyceni.
Naposledy upravil(a) Altaros dne 21 bře 2008 23:01, celkem upraveno 1 x.
PajaHradec
Příspěvky: 411
Registrován: 03 zář 2007 12:57
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PajaHradec » 21 bře 2008 18:25

Jj taky pekne a sikovne, na ten jeden cm bych se ... :D
Raději s pravdou padnout, než-li se lží zvítězit.
Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Good...

Příspěvek od Apevia » 21 bře 2008 20:24

Vypada pekne, povedla se ti altarosi...
Cogito ergo armatus sum.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 22 bře 2008 07:28

S tím nakloněním zbraně máte pravdu. Psal jsem to na několikrát a nestačil jsem po sobě číst - omlouvám se za mystifikaci :oops: Měl jsem napsat, že vertikální odchylka je řádově v 0,1 až 1mm, ale zásadní je odchylka horizontální, ta může být v závislosti na výšce dalekohledu nad osou hlavně (radius natočení) a úhlu náklonu až v cm. Proto je třeba udělat stranovou korekci. Já sám vstoje střílím s hodně nakloněnou zbraní a vím, že musím udělat stranovou korekci 5-6 kliků na 50m, zatímco výškové se ani nedotknu. Je pravda, že vstoje není vyžadována tak absolutní přesnost jako vleže - terče jsou větší, poloha (postoj) labilnější, takže si nedělám nárok na naprosto přesně vypočítanou korekci. +/- 1°neudělá fatální úlet, který by znehodnotil výsledek. To jen občas ten mezikus mezi pažbou a podlahou je nějakej divnej. :roll: :twisted: Věřím, že teď už jsem napravil svou dezinformační činnost a je vše v pořádku. :wink:
Uživatelský avatar
Erix
Příspěvky: 1142
Registrován: 02 zář 2007 13:13

Příspěvek od Erix » 22 bře 2008 14:31

Erix
Ať žije vzduchovka, vždyť také patří mezi zbraně!!!
Pistole Tex cal. .177, Slávia 620 cal. .177
Apevia
Příspěvky: 3179
Registrován: 01 říj 2007 21:11
Bydliště: Jižní Čechy
Kontaktovat uživatele:

Good

Příspěvek od Apevia » 22 bře 2008 17:10

Ten link jak sem dal Erix je good. Bylo to tu nekde jiz drive (tusim ze u vzduchovek), ale sem se to ted hodi vice :)
Cogito ergo armatus sum.
Uživatelský avatar
Erix
Příspěvky: 1142
Registrován: 02 zář 2007 13:13

Příspěvek od Erix » 22 bře 2008 18:29

Erix
Ať žije vzduchovka, vždyť také patří mezi zbraně!!!
Pistole Tex cal. .177, Slávia 620 cal. .177
Odpovědět