LEGALNI NABOJE PRO SEBEOBRANU

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
cityshark
Příspěvky: 101
Registrován: 02 lis 2005 23:24

Příspěvek od cityshark » 09 pro 2005 00:32

HannuIV - pekne vysvetleno :)


vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Legální náboje pro sebeobranu

Příspěvek od vito » 12 pro 2005 15:57

Tahle debata nad nedokonalým zákonem mě už silně popuzuje. Takže pokud akceptujeme fakt, že poloplášťová střela je dle jednoho odstavce zákona střela se zvýšeným ranivým účinkem a tedy zakázaná, pak musíme akceptovat také to, že podle dalšího odstavce téhož zákona odpovídá povolenému výrobnímu provedení /viz prováděcí předpis/ a táž střela je tedy povolená. A tady mi vadí, že se tak ctihodné společenství, jako je naše, musí prudit s takovým zákonným zmetkem.
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Legální náboje pro sebeobranu

Příspěvek od vito » 13 pro 2005 09:31

Skoro se stydím za svůj včerejší výron emocí. Už jsem se uklidnil a povídal jsem si o problému s přáteli, kteří se s právními normami kamrádí. Došli jsme k závěru, že podle Listiny zýkladních práv a svobod mohou být práva a povinnosti občanům stanoveny pouze zákonem. Žádná vyhláška, i když vyjde ve sbírce zákonů, není zákonem. Ode dneška jsou, pro mou osobu, zakázány náboje se zvýšeným ranivým účinkem /co to, sakra, je zvýšený ranivý účinek/a žádná vyhláška o dovoleném výrobním provedení /co to, sakra, je dovolené výrobní provedení/pro mne nic neznamená. Co si ovšem mám do pistole nabít, to už opravdu nevím. Ode dneška se na fóru bavím pouze o technických věcech a paragrafy ať vezme čert. I když ono to všechno je vlastně, abych užil okřídleného výrazu, "cosa nostra", tedy naše věc. Nás všech.
Návštěvník

Tlumič je LEGÁLNÍ - jen se mu musí říkat KOMPENZÁTOR

Příspěvek od Návštěvník » 13 pro 2005 11:38

Dnes mě VELMI pobavila (ve světle zdejší diskuse) zbraň Walther (Umarex) Night Hawk. Pohon CO2, 8 diabolek v zásobníku, semiauto, a hlavně před krátkou hlavní dlouhý tlumič. Vypadá přesně jako tlumič, funguje přesně jako tlumič (zkoušel jsem naprázdno pšouknutí CO2 s tlumičem a bez).

Obrázek je (ale já byl v úplně jiném obchodu) třeba na http://shop.frano-zbrane.sk/category.php?cat=101

Tyhle umělohmotiny normálně vůbec nesleduji, ale faktem je, že dle zákona (ne vyhlášky) je tlumič na zbrani zakázaný. Ten Walther je zbraň dle stejného zákona, který prý zakazuje tlumiče. Takže v ČR je pěkný bordel, ale to už všichni dávno víme, že?
Lada
Příspěvky: 295
Registrován: 06 říj 2005 13:10
Bydliště: Near Brno

Příspěvek od Lada » 13 pro 2005 22:36

vypadá a jak píšeš i funguje, ale psáno tam mají kompenzátor asi aby byli z obliga ale nevím jak by se na to tvářili poldové kdyby se něco stalo, řek bych že "nevědomost neomlouvá"

A k tomu že je u nás pěný bordel netřeba se vyjadřovat :( a připadá mě že většinu našich zákonů dělala parta analfabetů kteří se z těží naučili psát :evil:
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 14 pro 2005 06:05

Hmmm, omyl. Zákony dělá banda úplatných právníků, kteří jsou líní natolik, aby si přečetli, co kdo napsal a schválil před nimi.

Největší nesmysly ale do zákonů implantují politici. Ti dokážou i z pěkně napsaného návrhu udělat frašku.... Doporučuju se podívat na původní znění zákonů před připomínkování parlamentem a po něm....
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Legální náboje pro sebeobranu

Příspěvek od vito » 14 pro 2005 07:43

Pánové, nechci chytračit a hned mě opravte, pokud si myslíte že kecám. Netýká se náhodou Zákon o zbraních a střelivu pouze palných zbraní? To jest takových, u kterých se k vypuzení střely z hlavně užívá energie, vzniklé chemickou reakcí, tedy skokovým nárůstem tlaku při hoření výmetné náplně? Pak by diskuze o tlumiči na zbrani, poháněné CO2 byla bezpředmětná
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 14 pro 2005 08:19

Bohužel ne. Kdyby tomu tak bylo, pak by v zákoně nebyly zařazeny zbraně mechanické, plynové a vzduchové mezi (např.) zbraně třídy D, nebo C. Bohužel, jakmile to má cokoliv, co funguje jako tlumič je to kat. A. Tlumičem myslím jakoukoliv část zbraně určenou k utlumení zvukového projevu výstřelu.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Návštěvník

Týká se I jich

Příspěvek od Návštěvník » 14 pro 2005 08:33

Taky nejsem právník, ale ten zákon minimálně vyjmenovává i zbraně na jiném principu, a určuje kategorie, zakazuje prodej vzduchovek osobám do 18 let, ergo když se v něm píše o zákazu tlumičů na zbraních (ne výslovně palných), tak by měly být tlumiče na zbraních zakázány plošně.
Pořád si stojím na svém, že když si doma zrobíš tlumič s deseti přepážkami, můžeš mu dle nálady říkat buď kompenzátor (zlepšuje přesnost střelby u malorážky omezením vlivu rozptylu plynů před hlavní na let střely) nebo úsťová brzda (u větších ráží, ale to by přepážky musely otáčet proud plynů dozadu a vypouštět je ven, tj. moc by to netlumilo) a nebo tomu můžeš říkat "tlumič plamene" a ten je taky legální!
Decoy
Příspěvky: 203
Registrován: 24 srp 2005 17:30
Bydliště: Vysočina

Re: Tlumič je LEGÁLNÍ - jen se mu musí říkat KOMPENZÁTOR

Příspěvek od Decoy » 14 pro 2005 11:08

Anonymous píše:Dnes mě VELMI pobavila ....... Takže v ČR je pěkný bordel, ale to už všichni dávno víme, že?
V ČR je sice bordel, ale v tomto případě je to asi v pořádku. Zákon nezakazuje imitaci tlumiče a to je přesně to, o co se v tomto případě jedná. Na "ostré" Walther Nighthawk je ten válec na hlavni samozřejmě tlumič, ale ta se asi u nás neprodává. Na Umarexové napodobenině musí být taky, jinak by se to samozřejmě originálu nepodobalo, ale jak je zjevně patrné z přiložených snímků a popisu, jedná se skutečně o kompenzátor, který má za úkol oddělit přebytek plynu od střely a zvýšit přesnost zbraně a ne tlumit zvuk. To, že ho fakticky možná trochu tlumí, je vedlejší efekt, který může fungovat snad jen u plynovky. Zkuste si něco podobného udělat na palnou zbraň, tlumit to rozhodně nebude!
Více např. na http://www.muzzle.de/N2/CO2/UMAREX__Wal ... hawk_.html
Přílohy
muzzle_Zchn_NightHawkKomp.jpg
muzzle_nh_kompensator_zchng.jpg
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Legální náboje pro sebeobranu

Příspěvek od vito » 14 pro 2005 12:52

Pro HanuIv: Máš samozřejmě pravdu, člověk rychle ztratí orientaci, jak z problému vypadne. A to jsem leta učil žáčky ve střelecké škole a úspěšně jsem připravil stovky adeptů na zkoušky. Jak jsem se zařekl shora, budu diskutovat radši jen o technických problémech, tím se zabývám stále. Dík za opravu.
vito
Příspěvky: 586
Registrován: 28 lis 2005 13:48

Legální náboje pro sebeobranu

Příspěvek od vito » 14 pro 2005 13:01

Jo, ještě jsem si vzpomněl, když se bavíme o vhodnosti nábojů pro osobní obranu, co takhle celoolověná střela s gas checkem? Ten kalíšek zajistí spolehlivé roztočení i v polygonním vývrtu a taková střela se snad používat může. Nebo i ta má zvýšenou ranivost? Já s nimi mám dobrou zkušenost.
Návštěvník

Decoy: bravo

Příspěvek od Návštěvník » 14 pro 2005 13:10

Dík za ten obrázek, takže tlumič s odvodem plynů ven bude legální a může se mu říkat kolimátor.
Podobně když si na zbraň upevním laser z tržnice - tak je to jen napodobenina laseru :-) nefunguje úplně dokonale jako profi příslušenství od výrobce zbraně, nemá adjustaci bodu zásahu, prostě je to jen napodobenna, takže je legální, skvělé!
Decoy
Příspěvky: 203
Registrován: 24 srp 2005 17:30
Bydliště: Vysočina

Re: Decoy: bravo

Příspěvek od Decoy » 14 pro 2005 14:40

Anonymous píše:Dík za ten obrázek, takže tlumič s odvodem plynů ven bude legální a může se mu říkat kolimátor.
Podobně když si na zbraň upevním laser z tržnice - tak je to jen napodobenina laseru :-) nefunguje úplně dokonale jako profi příslušenství od výrobce zbraně, nemá adjustaci bodu zásahu, prostě je to jen napodobenna, takže je legální, skvělé!
Podstata je v tom, že zobrazený "tlumič" s odvodem plynů ven není určen na tlumení hluku ale je to kompenzátor ve tvaru tlumiče. Výrobce to zařízení ani jako tlumič nenazývá, říká tomu správně kompenzátor, protože to taky tak funguje. To, že to někdo z kolemjdoucích nazval tlumič, neznamená nic jiného, než to, že se prostě v tomto případě mýlil. Naproti tomu laserový zaměřovač namontovaný na zbrani zůstane laserovým zaměřovačem, ať už si ho vyrobíte z jakéhokoliv laseru!
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Re: Decoy: bravo

Příspěvek od Andy » 14 pro 2005 14:52

Decoy píše:
Anonymous píše:Dík za ten obrázek, takže tlumič s odvodem plynů ven bude legální a může se mu říkat kolimátor.
Podobně když si na zbraň upevním laser z tržnice - tak je to jen napodobenina laseru :-) nefunguje úplně dokonale jako profi příslušenství od výrobce zbraně, nemá adjustaci bodu zásahu, prostě je to jen napodobenna, takže je legální, skvělé!
Podstata je v tom, že zobrazený "tlumič" s odvodem plynů ven není určen na tlumení hluku ale je to kompenzátor ve tvaru tlumiče. Výrobce to zařízení ani jako tlumič nenazývá, říká tomu správně kompenzátor, protože to taky tak funguje. To, že to někdo z kolemjdoucích nazval tlumič, neznamená nic jiného, než to, že se prostě v tomto případě mýlil. Naproti tomu laserový zaměřovač namontovaný na zbrani zůstane laserovým zaměřovačem, ať už si ho vyrobíte z jakéhokoliv laseru!
Poprosil bych Vas, abyste si povidali o tlumicich v threadu o tlumicich... nikoliv zde.

Kdybych mohl jen tyhle prizpevky vzit a vlozit je do jineho threadu... uz sem to udelal. Bohuzel bych musel zalozit novy. Coz je zbytecne, jelikoz o tlumici se jiz zde bourlive diskutovalo.

Tedy z5 k tematu a o tlumicich jinde.
Odpovědět