Kulka v hlavni

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Krimer

Kulka v hlavni

Příspěvek od Krimer » 08 říj 2005 16:42

Zdravim!
Mám takový problém... Zůstala mi kulka v hlavni ((7.65) snad vadný náboj, nečistota snad ne, protože šlo až o druhý výstřel) a nevim jak ji dostat ven, abych nezničil hlaveň - pokud už není odepsaná.
Pokud by mi někdo dokázal poradit, byl bych velice rád.
Díky.


nespavec

Střela v hlavni

Příspěvek od nespavec » 08 říj 2005 17:01

Sežeňte si kovovou kulatinku,nejlépe mosaznou s průměrem 5 až 7mm,rám s hlavní opřete zadkem nábojové komory o hranu-podložit měkčím materiálem(hliník,měď)-ponku nebo stolu,do ústí shora vložit tyčku a opatrně vyklepat zpět do komory.Sledovat jestli leze abyste ji neroztemoval uvnitř.Jestli je blíž ústí,vložit tyčku zezadu a v ruce! bez opírání vyklepat dopředu.Malým kladívkem.Jestli jste nepochopil,nedělejte nic a jděte ke zbrojíři.
Smazaný uživatel 111

Re: Kulka v hlavni

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 08 říj 2005 17:02

Jediné co ti mužu poradit je rozebrat 7,65 a zkusit ji vytlačit či vyklepat směrem do komory
prostříkni to konkorem snad to pujde líp.
Pouze teorie,nikdy se mi to nestalo.
Richi

Příspěvek od Richi » 08 říj 2005 19:38

Hlaveň odpísaná samozrejme nie je. Odporúčam postupovať ako napísal nespavec ale navyše by som do ústia hlavne vložil kus látky alebo tvrdého papiera a až potom vložil tyč (tá musí byť tvrdá aby nedošlo k ohýbaniu pri úderoch... najlepšie by bolo do oceľovej tyče zospodu vyvŕtať jamku kam by zapadla špička projektilu a nedošlo tak ku kontaktu s vývrtom).
g.man
Příspěvky: 99
Registrován: 20 zář 2005 20:23

Příspěvek od g.man » 08 říj 2005 21:39

Náhodou jsem to dělal asi před týdnem u CZ 83 v 9 Brow. Stalo se to přítelkyni. Takže obyčejná mosazná tyčka, cca 300g kladívko, prošplíchnul jsem to WD 40, podložil hlaveň dřevěným špalíčkem a lehkými poklepy to šlo v pohodě ven. Žádný problém.
Paixík

Jak si toho všimnete?

Příspěvek od Paixík » 09 říj 2005 08:16

Jen tak mimochodem, jak si toho při střelbě všimnete, že střela zůstane v hlavni. Kolikrát ten zásah terče není ani vidět - takže netuším, jak by se toho dalo všimnout.
Návštěvník

Pokud jen trochu střílíš, poznáš rozdíl v ráně

Příspěvek od Návštěvník » 09 říj 2005 08:46

Stejně jako poznáš poslední náboj, když závěr zůstane vzadu - je to cítit v ruce.
Krimer

Příspěvek od Krimer » 09 říj 2005 15:23

Díky za rady. Plánuju to vyklepat, ale nebyl jsem si jist, zda je to dobrý nápad.

Paixík:
Jelikož je to už takový válečný, zběratelský kousek, tak závěr vzadu nezůstane. Ale poznáš to podle zvuku - není to ostrý třesk jako normálně, ale tlumený a kouří se pak ze všech otvorů...:)

Ještě se zeptam: Není potom risk znova střílet? Nerad bych měl pak závěr v hlavě jako ve filmu Sin City, který jsem paradoxně vidělasi hodinu potom, co se mi to stalo. :D
Richi

Příspěvek od Richi » 09 říj 2005 19:36

Ono sa to pravdepodobne stalo preto, že v náboji nebol prach alebo ho tam bolo veľmi málo. Preto po vyklepaní projektilu nevidím dôvod na obavu. Ale môže sa stať všetko a možno budúci výstrel bude tvoj posledný :?
Krimer

Příspěvek od Krimer » 16 říj 2005 00:22

Tak jsem to vyřešil tak, že jsem si zbrousil plastovou hadičku, aby se vešla natěsno do laufu. Pak ji krásně vyklep ocelovou tyčkou, která tak neměla šanci hlaveň ani škrábnout. :)

Jinak o tom střelivu. No jasně, byl to tovární S&B a jak jsem zjistil, nebyl jsem jedinej. Prý se to u nich dost stává. Hold málo náplně...
Slim Jim

Příspěvek od Slim Jim » 18 říj 2005 10:51

Hlavně, žes to nezkoušel vyhnat druhou kulí, jak už tu taky někdo udělal. To už by ta zbraň asi fakt těžko rozchodila 8) . Rád bych ale podotknul, že KAŽDÝ výstřel vždycky může být ten poslední. Je sice smutné si to jen tak uvědomit, ale to je riziko podnikání. Potápěč, když jde dolů, taky neví, jestli vzápětí nebude nucen udělat rekord v zadržování dechu na čas :wink: .
P.S. Ten nápad s plastovou trubičkou je vynikající, když má člověk k dispozici ten správný kus materiálu (což může být nečekaně velký problém), tak je to ideální řešení.
sikula
Příspěvky: 39
Registrován: 09 črc 2005 22:27
Bydliště: policka

Kulka v hlavni

Příspěvek od sikula » 18 říj 2005 22:27

Použil bych kulatinu o průměru 5 mm. na ni bych nasadil vystřelenou nábojnici .22 RL,m vložím do hlavěn a směrem k nábojové komoře vyťuknu do komory. Pokud je náboj bez prachu, kulka je těsně za nábojovou komorou a další náboj se nenačte úplně( nedovře závěr). Pokud jde závěr tak daleko do zadu, že načte další náboj, většinou kulka vyšla ven z hlavně. Pokud musím přetahnout závěr ručně, mám-li pochybnosti, tak se při tom přetažením přesvědčím jesli je hlavěň průhcozí přes okno závěru. Každý střelec by měl mýt zbraň pod kontrolou ať z ní střílí nebo ne
Martin Mor. Kras

Příspěvek od Martin Mor. Kras » 21 říj 2005 06:30

Čistě teoreticky.....
pokud by se projektil neodstarnanil a rychle po sobě vystřelilo s tím, že jsi stav nestačil zaregistrovat, je jistota, že se pistole v rukách roztrhne..?
Mě se nezdá, že by to bylo schopno uživatele usmrtit.
A když, tak jak, závěr se utrhne v uchycení a letí do zadu, nebo to zraní ruku..? Nedovedu si tu situaci představit.
Pokud se už stala a víte o tom, dejte prosím vědět, jak to dopadlo.
Tlak plynů podle mě přece hned otevře závěr a ty asi dost divoce vyletí do stran a asi praskne hlaveň, ale že je to na usmrcení střelce se mi nezdá..
Děkuji za osvětu kluci..nedá mi to spát..
Martin Mor. Kras
Wad

Příspěvek od Wad » 21 říj 2005 08:43

Nazdar Martine, jsem rád, že ses po dlouhé době zase ukázal!
Tedy, s tou zbraní se to má zhruba následovně: všechno zálleží na tom, jak zbraň je či není dimenzována a na jaký náboj je zařízena. Kdyby zůstala kule viset v Mauserce vz. 98, tak se pravděpodobně utrhne uzamčení a roztrhne lauf a tutově ti to urazí hlavu. V něčem tak relativně slabém, jako je 7,65 Br. by pravděpodobně skutečně došlo jen k tomu, že by se vydula či roztrhla hlaveň, závěr by možná vepředu prasknul, ale nejspíš neuletěl. Ovšem možné je i to, zejména u starší (podle popisu válečné) zbraně.
Je to zkrátka něco, co ti nikdo nepoví konkrétně, nezpochybnitelně a s jistotou. Všechno záleží na zbrani, náboji, konkrétních okolnostech, možná i teplotě hlavně atd.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 21 říj 2005 10:33

Aby to rychle vystřelilo aniž bys to zaregistroval se ti u pistole nemůže stát, protože pokud náplň nemá sílu protlačit kulku hlavní, tak ani nemá sílu otevřít a natáhnout závěr.
Takže to musíš udělat ručně a už by tě mělo trknout, že je něco špatně.

Horší je to u revolveru, tam si toho všimnout nemusíš.
Odpovědět