Koupe predovky? ano ci ne?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
peggy
Příspěvky: 198
Registrován: 25 dub 2006 20:58
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peggy » 11 led 2007 11:15

Záleží na tom, co chceš střílet ! To co popisuje Dvigatěl platí pouze pro klasickou terčovku podle ČSS.

Podle našich pravidel (WI-CZ) například nabíjí střelec s vybavením, které má u sebe (na sobě), a ve westernových předovkách je nejméně polovina dynamických úloh, kde jde kromě trefení hlavně o čas. Tam je u vojenských kategorií nabíjení polopatronou nutnost. Navíc nabíjení je pak kritickou záležitostí, a je potřeba mít všechno ideálně vychytané, vyzkoušené a nacvičené.

To se s terčovkou 13 ran za 30 minut, se stolečkem, nabíjecím lisem a bůhví čím ještě nedá srovnávat.


"Aux armes, citoyens !"
peggy
Příspěvky: 198
Registrován: 25 dub 2006 20:58
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peggy » 11 led 2007 11:20

Zipíno píše:.... Ono je lepší, když se prach dostane až do komínku těsně pod piston. ...
S tím nemohu souhlasit, piston, stejně jako zátravka u křesadla musí zůstat volná, protože zažehnutí prachu musí dělat horké rychle letící plyny, a ne pomalu odhořívající sloupec prachu. Proto mají taky pistony na "spodním" konci malou dírku, před kterou je širší kanálek - je to něco jako tryska, a navíc to brání přílišnému zpětnému prošlehnutí.

(Výjimkou jsou snad jen "samonasýpací" zátravky u některých mušket, ale ty jsou příslušně větší a jinak tvarované.)
"Aux armes, citoyens !"
Rolf
Příspěvky: 3
Registrován: 03 bře 2007 09:45

Příspěvek od Rolf » 03 bře 2007 09:58

Dobrý den, koupil jsem si předovku Ranger od Ardesy. V návodu je nápsáno, že dávká prachu má být max 0,1 váhy střely tj. 0,9 gr prachu,
Prachovnice mi odměří 1,5 gr. Ale i to se mi zdá ještě pořád málo. Takže na kolik gramů můžu jít?
peggy
Příspěvky: 198
Registrován: 25 dub 2006 20:58
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peggy » 03 bře 2007 10:35

Běžné dávkování prachu je 1/5-1/10 z váhy střely. Předpokládám, že Ranger je ráže .45" - potom kule váží kolem 9g a ogivál je těžší. Pro kuli tedy vychází dávka až 1,8g a jsem přesvědčen, že nebude problém ani s vyššími (ale nebudou potřeba). Dávka 1,5g mi pro běžné střílení ze zkušenosti s mou Kentucky .45" přijde téměř optimální. Tormentace se provádějí s daleko vyššími dávkami (řekněme dvojnásbně) a zbraň je musí vydržet. Černý prach hoří pomalu a tak je pomalý i nárůst tlaku v hlavni, což je v tomto ohledu výhoda.

Shrnuto a podtrženo - s dávkou 1,5g v pohodě !!

Jo - a ještě dodatek - příliš nízké dávky (cca pod 1g) zvyšují nepříjemně riziko selhání - prachu je tak málo, že se snadno znečistí olejem, více se projeví chyba při odměřování dávky, horší kvalita prachu atd. atd.
"Aux armes, citoyens !"
Uživatelský avatar
Fandaks
Odborník na zbraně
Příspěvky: 380
Registrován: 18 bře 2006 21:07

Příspěvek od Fandaks » 03 bře 2007 13:34

Ohledně dávkování prachu jsem se mimo už zmiňovanou 1/10 váhy střely, setkal také s jinými doporučovanými váhovými údaji např.: 13% z váhy střely; 1/7 z váhy střely; pak také 15%. Když to však přepočítáte, tak rozdíly nejsou nijak velké. V dalších pramenech se třeba doporučuje vzoreček 0,25 x ráže v milimetrech, což by u Rangera .45 bylo asi 2,85 gramu. To bych viděl už docela použitelné. Malé množství, jako už zmiňovaná 1/10 z váhy střely je podle mne opravdu minimum a je to vhodné spíš pro pistole na 25 metrů. Malé dávky prachu jsou také často nepřesné na terči pro pušku na 50 metrů. Většinou každá předovka má vlastní nároky na množství prachu. Pro začátečníka je to často obtížně řešitelný problém.

Katalog Ardesy uvádí pro pušku RANGER .45 jako přibližnou dávku prachu 55 grainů o zrnitosti FFFg. Což je 3,56 gramu našeho Vesuvitu.

Jestli to někomu z nás lítá přesně s nějakou minimální dávkou, tak má velkou výhodu. Ušetří prach, peníze a nemá tolik zanesenou hlaveň sazemi.

Ještě zajímavost k té tormentační prachové dávce. Staré prameny z Belgie uvádějí jako tormentační dávku 2/3 z váhy koule, což by bylo pro kuličku .440 asi 6 gramů prachu.
Život je příliš krátký na to, abychom ho sdíleli s nějakou ošklivou zbraní.
John Taffin
bublich

Příspěvek od bublich » 03 bře 2007 17:02

To Fandaks pro Remington 0.44 naprostý souhlas.
vlčák

Příspěvek od vlčák » 03 bře 2007 19:25

- 6g pro .44 (11,176mm) - to musí být pořádná šupa, pamatuji si, že sme něco kolem 6g dávaly do malého děla - 19 mm, hlaveň 32 cm (přibližně 12 brokovnice) , k tomu hrst broků a kanón to odhodilo na dva metry a do 3cm fošny to udělalo 10cm díru... (střelba asi na dva metry)
- jinak 1/10 je málo, střílely sme na špalek a kule se odrážely od kůry (u krátké hlavně, nevím co dělá puška...) , jinak od 2/10 to už stojí za to... :twisted: , pro majitele originálních zbraní nedoporučuji víc jak ty 2/10 , vzhledem k té zkušební dávce ... (mrnavé kanóny, na kterých to zkoušíme mají, vzhledem k tvaru, 7 - 12 mm stěny, tak to zvládne i 5/10 dávku z olověné kule! - pistole a revolvery mají kolem 3 mm stěny... )
- řekl bych že 1/10 se používala ve středověku, na kamené kule :lol: , na těžší střely (hlavně ty nekulovitého tvaru) je to málo...
peggy
Příspěvky: 198
Registrován: 25 dub 2006 20:58
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peggy » 03 bře 2007 21:52

Nechci se přít a ani neprosazuji nějaké minimální dávky, ale bohužel máme ověřeno, že Kentucky .45 (a pod.) na 50m prostřelují i při relativně nízkých dávkách kolem 1,2-1,5g zcela spolehlivě prkené rámy terčů. Příslušný šťastlivec je může za odměnu opravit :D

Jinak mám tuto dávku odzkoušenou i na siluety na 100m, bez dramatických změn záměrné (s pevnými miřidly). Fakt je, že ne každý plecháč spolehlivě spadl, záleželo kam jsem ho trefil.

Faktem je, že každé flintě chutná trochu jiná laborace a je nezbytné si to vyladit.
"Aux armes, citoyens !"
duffioso
Příspěvky: 2978
Registrován: 02 zář 2006 20:18
Bydliště: Plzen

Příspěvek od duffioso » 01 zář 2007 12:03

Ozivim tuhle diskuzi.Koupil jse Traditions Tracker 209 .50 in-line a zatim strilim strilim saboty,ktere jsou ale drahe a blbe se shani,proto bych se chtel z ptat,jestli si nekdo z vas nelije trely minie,r.e.a.l nebo maxi ball v razi .50
potreboval bych vyzkouset pred tim,nez koupim kokilu,nechci kupovat nic,co nebude vyzkousene,snad bysme se nejak domluvili
RZKP 54 .22 Flobert
Drulov 70 .22 Flobert
Uživatelský avatar
Fifo
Příspěvky: 359
Registrován: 30 srp 2006 09:24

Hlaven

Příspěvek od Fifo » 25 říj 2007 13:19

Nechcel som otvarat novu temu, tak to pridavam, sem.
POZOR !!!
Moja skusenost s kupou predovky zo vcerajska /24.10.2007/.
Zhanal som perkusnu pusku na tercovu strelbu. Na nete som nasiel vselico, po dlhsich uvahach som si vybral tercovnicu Underhammer Ardesa cal.40, jediny kto mal pusku na sklade v blizkom okoli bolo puskarstvo Zbrane Brymova.
Po dohode mailom a rezervacii som sa vybral kupit si ju. Nebolo to najblizsie mal som to do Prahy 380km, ale vybral som sa na otocku.
Pri vstupe do predajne ma milo prekvapilo vystavene mnozstvo zbrani k priamemu oberu. Predavacke som teda povedal, ze tu mam rezervovanu tercovu pusku Ardesa Underhammer. Ona na mna, ze o nicom nevie s miernou ochotou ju isla zobrat. Celu som si ju prezrel a zistil som toto:
- poskriabane predpazbie na oboch stranach az do suroveho dreva
- celkovy dojem nedorobku, hrubo opracovana pazba v mieste licnice, no horsie spracovanie ako robia rusi, alebo turci, ziadna preciznost
- hlaven doklepana, na miestach neprelestene cernenie, niekde bolo dokonca vidiet este stopy po obrabani, poskodene ustie hlavne klepnutim na dvoch stranach a to este v poliach, koniec hlavne ako keby nebol sustruzeny, ale rucne obruseny v mieste nasadenie nabijaku.
Zaujimalo ma hlavne, ako vyzera vyvrt, vhodil som do hlavne malu baterecku, aby mi vyvtr previetila. Zbadal som nejake necistoty. Poprosil som predavacku, ci mi moze poskytnut vyterak, aby som vyvrt precistil a mohol skontrolovat. Na to som dostal odpoved, ze neposkytuju sluzbu cistenia zbrani. Este raz som jej povedal, ze mam zaujem o kuput tejto pusky a rad by som si ju podrobne pozrel a hl. vyvrt. Na to mi povedala, ze cistiacu sadu na cal.40 nemaju. Tak som jej navrhol, ze nech mi da tycku na cistenie a nejaku handru a ja si vyterak spravim. Povedala mi, ze Spanieli pusky po testovani necistia, na co som jej povedal, ze s tejto nebolo ani strielane, vtedy vyzera vyvtr inak spinavy.
Nasla riesenie tym, ze mi dala cistenie na cal.22. Zmontoval som si tycku a nasadil bavlneny vyterak, co sice nieje ono, ale pomohlo. Na moje zdesenie som vytiahol vyterak uplne spinavy od hrdze. Pozrel som do hlavne a skoro ma slahlo. Vyvrt uplne skorodovany az do hlbky, hrdza bola miestami uplne az napuchnuta a vycnievala do stredu. Na toto som ich upozornil, ze ako mozu predavat pusku, ktora ma vyhrdzavenu hlaven. Predavacka povedala, ze im pusku zkladali na objednavku a maju ju cca 2mes. na sklade a ze vsetko co vyrobia v Ardese, robia len na objednavku a nevyrabaju na sklad.
Poziadal som potom druheho predavaca, nech mi poda pusku Gibbs od Pedersoli, aby som si pozrel, ako vyzera hlaven u nej.
Vyvrt bol jak zrkadlo, ale neodbornou manipulaciou s puskou, mala uz doskriabane predpazbie od kovovych hakou, na ktorych im vysia pusky v predajni. Mali tam dost chaos a na to, ze som mal zaujem u nich nechat viac ako 36.000,-CZK sa mi adekvatne nevenovali. Ked som im povedal, ze som kvoli tomu, aby som zistil ze predavaju hrdzavu pusku meral cestu hore dole viac ako 700km, ich nejako moc netrapilo, aj ked sa mi ospravedlnili, ze za to nemozu. No mna to stalo viac ako 3000,- aby som si spravil zbytocny vylet do Prahy.
Zaver:
Bol som velmi sklamany s pusku Underhammer a jej remeselnym spracovanim, pripadalo mi to ako kus, ktory niekde velmi dlho lezal a ked niekto poslal objednavku, tak ho poslali. Znamy kupil tiez tento model, ale v Nemecku pred cca 3r. a puska je jak sperk vypracovana.
ALE!
Maly postreh. On ma hlaven od fy Wilson Arms s v.c.: 808xxx
Puska od Brymovej ma hlaven D.H.Hilliard a v.c.: 003849
Pre porovnanie v Ostrave sa v r.2005 predala takato puska D.H.Hilliard s v.c.: 003848
Z tohto usudzujem, ze nas SK, CZ a pod. beru stale ako vychodny sektor, kde sa preda vsetko co vonku nie, aj ked to je vadne. V Nemecku by im to ani neprevzali, tam posielaju len prvotriedne kusy.
Takze ak kupujete akukolvek zbran, treba si pozriet hl. hlaven a zvlast u predovky, kde do nej nieje vidiet!!! A ak uz kupovat, tak inde ako od domacich dodavatelov.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 25 říj 2007 14:59

K Brymové chodím tak jak do Tesca. Mají tam dobré ceny, velký výběr, ale aby se mi někdo nějak extra věnoval nebo mi dokonce radil s výběrem, to neočekávám. Prostě řeknu co chci a vezmu to nebo ne, v Tescu to hodím do košíku, zaplatím a jdu domů.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Fifo
Příspěvky: 359
Registrován: 30 srp 2006 09:24

Příspěvek od Fifo » 25 říj 2007 15:35

dik za postreh, ale asi si si nevsimol, o cu tu ide...
Uživatelský avatar
mikiki
Příspěvky: 2639
Registrován: 08 zář 2006 09:57
Bydliště: Vysočina (a Praha)

Příspěvek od mikiki » 25 říj 2007 15:50

Tak že jsi měl jen výlet bez nákupu? To bych asi zuřil jak ... Škoda, mohl si se mrknout i do firmy BVS http://www.bvs.cz tam by Tě možná vyšli vstříc i ceny tam mají u něčeho lepší. K Brymový také chodím na čumendu popř. jen koupit co nutně potřebuji a rychle pryč.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 25 říj 2007 16:02

Fifo píše:dik za postreh, ale asi si si nevsimol, o cu tu ide...
O to jak se ti "dobře" nakupovalo u Brymové, ne?
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Fandaks
Odborník na zbraně
Příspěvky: 380
Registrován: 18 bře 2006 21:07

Příspěvek od Fandaks » 25 říj 2007 18:25

Fifo: To je hrozná zkušenost kterou jsi udělal. Skoro bych řekl, že si někdo z té pušky střílel a nevyčistil ji pořádně. Jak jinak by mohla být ta hlaveň tak strašně rezavá? Já s prodejnou Brymová taky nemám moc dobrou zkušenost. Prodával jsem u nich svého Walthera PPK a okolnosti radši nebudu popisovat. Měli by se stydět, prodávat lidem takhle zničenou zbraň! V originálním katalogu Ardesy je napsáno, že výrobce hlavní je Wilson Arms, proč ho změnili, nevím.
Takže máš navybranou, buď si ji koupit v NSR, nebo si našetřit trochu víc a koupit Billinghursta kterého vyrábí Tilo Dedinski. U něj hlaveň rezavá určitě nebude.
Život je příliš krátký na to, abychom ho sdíleli s nějakou ošklivou zbraní.
John Taffin
Odpovědět