Kontrola zbrane na PCR

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Schwimm
Příspěvky: 1
Registrován: 25 led 2013 14:14

Kontrola zbraně na PČR

Příspěvek od Schwimm » 25 led 2013 14:31

Dobrý den,stalo se mi při kontrole zbraně na PČR při žádosti o prodloužení ZP.Po předání formulářú jsem byl vyzván pánem za přepážkou k předložení zbraně ke kontrole. Vlastním pistoli, "nosím" ji,náboj v komoře. Pomalu ji vytahuji z pouzdra,na nikoho nemířím,pokládám ji na pult, aby hlaveň směřovala mimo osoby a pomalu a zřetelně říkám"Je nabitá".Příslušník PČR ji bere do rukou, kontroluje,vybije ji.Zásobník a náboj z komory položí na přepážku. Po kontrole mi ji vrací a říká, že jsem se dopustil přestupku a můžu dostat pokutu až 5000Kč.Pokutu mi prý pro tentokrát odpustí,je pátek a nechce se mu mnou zabývat!!! Ke kontrole mám prý zbraň předkládat vybitou. Nemusím zdůrazňovat že na odd.v prostoru pro občany není žádné vybíjecí zařízení,kde by se dala zbraň bezpečně vybít. Jak jsem měl postupovat? Dojít si na služebně PČR na záchod a tam vybít,nebo to udělat před ním u přepážky nebo jak? Je někde v zákoně definováno, v jakém stavu předkládat zbraň ke kontrole( na odd PČR, při namátkové kontrole v terénu atd.), respektive měl na to policista právo? Děkuji za odpověd.


peggy
Příspěvky: 198
Registrován: 25 dub 2006 20:58
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola zbraně na PČR

Příspěvek od peggy » 25 led 2013 15:01

Divné, u nás vybíjecí zařízení je, a pokud vím, tak i leckde jinde.

Ke kontrole na oddělení PČR se předkládá vybitá, jestli je to někde přesně popsáno si teď nevybavuji.

Něco jiného je to v terénu, při nošení, tam nelze očekávat nic, než že bude vybita před předáním policistovi. Nikdy to ale ode mě nechtěli, jen jednou se mi stalo, že se mě při silniční kontrole policista zeptal, jestli mám u sebe zbraň, protože si všiml v dokladech ZP. Odpověděl jsem že ano, a tím to skončilo.
"Aux armes, citoyens !"
Uživatelský avatar
BlackAdder
Příspěvky: 431
Registrován: 08 čer 2010 11:37
Bydliště: Praha, Valašské Meziříčí

Re: Kontrola zbraně na PČR

Příspěvek od BlackAdder » 25 led 2013 16:08

Nevím, jestli je to přestupek, každopádně považuji za krajně nevhodné někomu předávat nabitou zbraň.
Vybít klidně u přepážky, rána jistoty kamkoliv do bezpečného prostoru, jinak u nás na PČR vybíjecí zařízení je, předpokládal bych, že je mají všude (třeba se stačí zeptat).
Uživatelský avatar
Warthog
Příspěvky: 1638
Registrován: 20 bře 2010 23:59
Bydliště: Rijnland (NL), Sudetenland (CZ)

Re: Kontrola zbraně na PČR

Příspěvek od Warthog » 25 led 2013 16:11

"Správný postup" je požádat policistu o určení bezpečného prostoru, vybít a předat vybitou. Uvozovky tam jsou proto, že zákonem ani žádnou návaznou vyhláškou to pokud vím upraveno není nijak. Asi na to mají jen nějaký interní předpis.

Laßt uns fest zusammenhalten - In der Eintracht liegt die Macht - Mit vereinter Kräfte Walten - Wird das Schwere leicht vollbracht
Beran
Příspěvky: 156
Registrován: 28 srp 2012 22:16

Re: Kontrola zbraně na PČR

Příspěvek od Beran » 25 led 2013 23:10

V Brně to je napsané tuším jak na nástěnce, tak aj na dveřích a vybíjecí tam je taky a aj za přepážkou přímo pro policisty.
Taky bych nedal nakoplou zbraň někomu do ruky a venku na to nemá PČR ani právo po tobě chtít, jelikož se jedná o veřejný prostor a odporuje to zákonu o zbraních.
Alci
Příspěvky: 124
Registrován: 30 črc 2009 21:39
Bydliště: Jihlava

Re: Kontrola zbraně na PČR

Příspěvek od Alci » 26 led 2013 01:15

V Jihlave je na dverich velkej papir "vstupujte pouze s vybitymi zbranemi". Vybijeci zarizeni jsem nevidel (venku neni) a uvnitr jsem ho nehledal, ale do oci me neprastilo. Ale kdyz uz bych tam vlez s nabitou pistoli, coz bych nevlez, protoze vim ze je budou kontrolovat, tak bych ji vybil sam. Nabitou ji nikdy ani nepokladam.
cvicubis
Příspěvky: 436
Registrován: 24 kvě 2006 20:52

Re: Kontrola zbraně na PČR

Příspěvek od cvicubis » 26 led 2013 15:24

Podle mě to byla tvoje chyba. Předávat někomu nabitou zbraň je mírně řečeno hovadina...... .
HonzaLBC
Příspěvky: 31
Registrován: 17 pro 2011 16:43

Re: Kontrola zbraně na PČR

Příspěvek od HonzaLBC » 26 led 2013 19:36

Schwimm píše:Pomalu ji vytahuji z pouzdra,na nikoho nemířím,pokládám ji na pult, aby hlaveň směřovala mimo osoby a pomalu a zřetelně říkám"Je nabitá".Příslušník PČR ji bere do rukou
Pokud měl policajt problém s nabitou zbraní, tak jí neměl brát do ruky, ale měl jí odmítnout s tím, že jí chce vybitou. Na to bych reagoval dotazem na vybíjecí zařízení nebo aspoň určení bezpečného prostoru. Když by nic takového nebylo, tak mu dám tu zbraň nabitou, ať si s ní poradí sám, když žádá o její předložení. Přeci nebudu nebezpečně manipulovat zbraní uprostřed služebny plné lidí. On požaduje předložení, tak ať zajistí bezpečné provedení.

Stejně jako když zastaví auto při kontrole, záleží na policajtovi, kde ho nechá zastavit, já jako řidič uposlechnu, zastavím a pokud policajt zvolí špatné místo (třeba nepřehledné), něco se stane, tak já jsem v tom nevinně, uposlechl jsem příkaz, je to na triko policajta. Stejný se zbraní, buď ať umožní bezpečné vybití nebo ať si z nabitou zbraní manipuluje sám ...
de-tomaso
Příspěvky: 6
Registrován: 03 pro 2012 17:49

Re: Kontrola zbraně na PČR

Příspěvek od de-tomaso » 17 říj 2017 16:20

Mne přijde více logické, že pokud jdu se zbraněmi jednou za pár let na kontrolu (například při podávání žádosti o vydání nového ZP), odcházím z domova již s vybitými a nemusím to pak posléze na policejním oddělení vůbec řešit. Ano... pokud mne zrovna ten den, po cestě přepadne tlupa "loupeživých rytířů", tak mám smolíka. Pokládat na pultík nabitou zbraň by mne ale nenapadlo.

Mne spíše zaujalo, že ve výzvě je uvedeno: "Při příchodu do objektu k úřednímu jednání je povinnost zkontrolovat zbraň, zda je vybitá, zda je v bezpečném stavu". To znamená, že i přesto že doma zbraně vybiji a zkontroluji, tak je musím posléze po příchodu na služebnu opět zkontrolovat u vybíjecího zařízení? Přítomný čas v tom upozornění tomu napovídá. :roll:
jark
Příspěvky: 2
Registrován: 06 říj 2017 07:08

Re: Kontrola zbraně na PČR

Příspěvek od jark » 18 říj 2017 14:27

Žďár nad Sázavou: na chodbě je vybíjecí zařízení, na dveřích upozornění na "povinnost" předkládat pouze vybité zbraně. A tím je vyřešeno.
pedro
Příspěvky: 4
Registrován: 21 říj 2017 01:39

Re: Kontrola zbraně na PČR

Příspěvek od pedro » 20 lis 2017 20:21

Nic proti...Kamo-ale jeto do nebe volající...
Stim tvym příběhem....žes měl zbran nabitou při kontrole na PČR..
Já osobně taky mam zbran ČZ 83 Brovning samonabíjecí.
Taky sem ted byl prodloužit Zbrojak.ale zasadně s vybitou zbraní.
Vždy řikam u přepážky -mam bez zasobníku a bez naboje v komoře.
Byl se na Pankraci a tam nemaj vybijecí komory...
Ale nato nespoleham ...doma prostě necham naboje .
Prostě nemachruju s nabojem v komoře...
To se nedivim že byl policajt za okynkem nasranej...
Seti divim žes venku nebo doma ten naboj nenechal.
Ostatně když přijdeš na PČR ..tak všude maš vylepený upozornění ,
Vybijte zbran než pujdeš k okynku... :)
Odpovědět