Kontrola vsech zbrani pri prodlouzeni ZP

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

gunlover
Příspěvky: 60
Registrován: 10 zář 2009 12:51

Kontrola všech zbraní při prodloužení ZP

Příspěvek od gunlover » 25 bře 2013 11:23

Mám ZP již několikrát prodloužený, za ty roky již mám třetí nebo čtvrtý, ale letos poprve po mě chtěli předložení všech zbraní ke kontrole. Prohledával jsem nejnovější novelu zákona o zbraních a střelivu, ale nic o povinnosti předložení zbraní ke kontrole při vydání nového ZP jsem tam nenašel. Policie má podle zákona možnost PÍSEMNĚ požádat o předložení zbraně ke kontrole, ale ne povinnost o to žádat při vydávání nového ZP. Proto se ptám, zda někdo nemá náhodou nějaké podrobnější informace, o co policii vlastně jde. Pracovnice za přepážkou mi řekla, že mi nesmí vydat nový ZP bez předchozí kontroly všech mých zbraní. Oporu v zákoně to ale nemá.


Nejporuchovější část zbraně je ten mezikus mezi pažbou a zemí
selag
Příspěvky: 167
Registrován: 02 zář 2005 13:52

Re: Kontrola všech zbraní při prodloužení ZP

Příspěvek od selag » 25 bře 2013 13:16

§ 29
Povinnosti držitele zbrojního průkazu
e) předložit na výzvu příslušného útvaru policie zbrojní průkaz, zbraň kategorie A, B nebo C, střelivo do této zbraně a příslušné doklady ke kontrole, v případech hodných zvláštního zřetele lze dohodnout místo pro provedení kontroly,


Nikde se tady o písemné žádosti nepíše. Prostě požádá u příležitosti prodloužení ZP o předložení zbraní a PZ ke kontrole.... ústně při podání žádosti.
gunlover
Příspěvky: 60
Registrován: 10 zář 2009 12:51

Re: Kontrola všech zbraní při prodloužení ZP

Příspěvek od gunlover » 25 bře 2013 13:34

Předpokládám, že jakákoli výzva nějakého oddělení PČR, když nejde o výzvu příslušníka PČR přímo někde na na ulici, by měla mít všechny náležitosti, tedy by měla být podána v písemné formě, jelikož nejde o výzvu jednoho příslušníka, ale určitého oddělení PČR, a taková výzva je vždy písemná. Pokud mi někdo jen v telefonu řekne, abych mu přinesl zbraně na kontrolu, jak mi dokáže, že mě k tomu vyzval jménem oddělení PČR, když to není zaslané doporučenou poštou anebo jsem mu nepodepsal převzetí výzvy? Rovněž nikde v zákoně nevidím kontrolu všech zbraní jako podmínku k vydání nového ZP.
Nejporuchovější část zbraně je ten mezikus mezi pažbou a zemí
Alci
Příspěvky: 124
Registrován: 30 črc 2009 21:39
Bydliště: Jihlava

Re: Kontrola všech zbraní při prodloužení ZP

Příspěvek od Alci » 25 bře 2013 17:21

si rekni, ze to chces pisemne a uvidis co udelaji :)

Vyzvat ke kontrole libovolnych zbrani muzou, ale ze zakona nemusi. Ale maji narizene, ze pri vydani noveho ZP maji zkontrolovat i vsechny registrovane zbrane. Reknou ti to osobne (to asi muzou), nebo ti to i napisou, kdyz na tom budes trvat, ale nebudou te mit radi.

Vydani ZP tim nikde nepodminuji, ten dostanes vzdy. Ale muzou ti pak posbirat PZ (resp. nejdriv te jen vyzvou, abys to odnesl na zkusebnu).

Vzhledem k tomu, ze nemas realnou moznost jim ty zbrane neukazat, tak bych moc neresil proc to delaji. A spis bych s nima byl zadobre, aby sis nechal treba otevrenou cesticku, ze si je prijdou zkontrolovat k tobe, abys jich nemusel tahat moc.
gunlover
Příspěvky: 60
Registrován: 10 zář 2009 12:51

Re: Kontrola všech zbraní při prodloužení ZP

Příspěvek od gunlover » 25 bře 2013 18:16

Vzhledem k tomu, že si přesně u každé zbraně zapisují rok tormentace, mám obavy, aby to nebyla příprava k zákonu o periodickém tormentování, např. po pěti letech. Ono to "být s nimi zadobře" za každou cenu i za cenu nechávání si srát na hlavu se nám může také vymstít. "nechal treba otevrenou cesticku, ze si je prijdou zkontrolovat k tobe, abys jich nemusel tahat moc." mne poněkud rozesmálo. Víte, co to znamená na vesnici, když u vás zastaví před domem auto s nápisy "pomáhat a chránit" a všichni sousedé okolo vidí, jak k vám policajti vcházejí do domu a po hodině vycházejí ven? Spíš bych uvítal, když ty zbraně chtějí vidět, tak kdyby si občas nějakou vybrali na kontrolu, ne abych pětadvacet pušek musel najednou nakládat do auta a nosit je po schodech nahoru a dolů a zaměstnávat tím celou rodinu.
Nejporuchovější část zbraně je ten mezikus mezi pažbou a zemí
Alci
Příspěvky: 124
Registrován: 30 črc 2009 21:39
Bydliště: Jihlava

Re: Kontrola všech zbraní při prodloužení ZP

Příspěvek od Alci » 25 bře 2013 18:41

domu je nechces, vozit jim to nechces, vstric jim nevyjdes, to je pak tezky :D Ja jsem se svyma zadobre a treba bych je i ukecal, ze jim donesu ctyri pusky a vsechny pistole, ktery si reknou, kdyz teda nechteji prijet :) zakon jim to nenarizuje a clovek tam musi dvakrat. Ale vic pouzder proste nemam.

Jak rikam, maji narizeny, ze to maji delat, tak to delaj. Jsou to lidi, da se s nima domluvit. Ale nemas nic, jak se tomu vyhnout, takze bych to udelal s co nejmensim odporem. Zmenu muzes prosazovat na MV.
gunlover
Příspěvky: 60
Registrován: 10 zář 2009 12:51

Re: Kontrola všech zbraní při prodloužení ZP

Příspěvek od gunlover » 25 bře 2013 18:58

Spíš jsem očekával názory, k čemu má ta razie na zbraně sloužit a co tím sledují. Vzhledem k tomu, že mám ZP již téměř 20 let a nikdy po mě nikdo žádnou kontrolu zbraní nechtěl.
Nejporuchovější část zbraně je ten mezikus mezi pažbou a zemí
Uživatelský avatar
Queeg 512
Příspěvky: 695
Registrován: 04 dub 2012 20:59
Bydliště: Cajzlov

Re: Kontrola všech zbraní při prodloužení ZP

Příspěvek od Queeg 512 » 25 bře 2013 19:02

Asi něco tuší :wink: ... Nemáš tam nějaké kousky z Ruska? Koncem roku 2011 vyšel nový rozkaz, podle kterého se výrobní čísla z azbuky přepisují jinak než dřív.
gunlover
Příspěvky: 60
Registrován: 10 zář 2009 12:51

Re: Kontrola všech zbraní při prodloužení ZP

Příspěvek od gunlover » 25 bře 2013 19:24

Mám margolinu, mosinku, MC12... Ale na čísla by snad neměla mít azbuka vliv.
Nejporuchovější část zbraně je ten mezikus mezi pažbou a zemí
Uživatelský avatar
Queeg 512
Příspěvky: 695
Registrován: 04 dub 2012 20:59
Bydliště: Cajzlov

Re: Kontrola všech zbraní při prodloužení ZP

Příspěvek od Queeg 512 » 25 bře 2013 19:39

No já viděl i zbraně u kterých byly součástá čísla i písmena. Škoda, že pracovnice neřekla i co ji k tomu vede. Co tam takhle zavolat a slušně se zeptat? Kontakty jsou obvykle dohledatelné na webu, a to často formě která umožňující obejití méně kvalifikovaných pracovníků (ty by mělo být poznat podle hodnosti, jestli ale mají vyšší nebo nižší se může lišit podle konkrétního místa).
gunlover
Příspěvky: 60
Registrován: 10 zář 2009 12:51

Re: Kontrola všech zbraní při prodloužení ZP

Příspěvek od gunlover » 25 bře 2013 19:46

Kdyby to přečíslovávali, tak by vystavovali i nové průkazy zbraní. Ne? Já jsem se ptal, proč to dělají, ale dostal jsem jen odpověď, že oni sami neví, že to celostátně nařídilo presidium.
Nejporuchovější část zbraně je ten mezikus mezi pažbou a zemí
Alci
Příspěvky: 124
Registrován: 30 črc 2009 21:39
Bydliště: Jihlava

Re: Kontrola všech zbraní při prodloužení ZP

Příspěvek od Alci » 25 bře 2013 20:00

aha, tak pak je nejbližší odpověď tahle důvodovka k pravidelnému přezkušování (to se nakonec zamítlo a zůstalo u jednoduchého nařízení, že se aspoň donesou ukázat):
Technický stav celé řady zbraní je velmi špatný a ohrožuje střelce i osoby, které se zdržují v blízkosti střelby. V současné době, platí právní úprava, která nezajišťuje pravidelnou kontrolu zbraní a některé zbraně mají zkušební značku starou přes 100 let. I nové zbraně, které se dováží ze zahraničí a které jsou vyráběny z lehkých slitin s pevností, která nezajišťuje dlouhodobě požadavky na potřebnou kvalitu zbraně a její bezpečnost. Proto je nutné zajistit pravidelnou kontrolu, která minimálně zvýší administrativní a finanční požadavky na držitele zbraně a zajistí bezpečné používání zbraní.
gunlover
Příspěvky: 60
Registrován: 10 zář 2009 12:51

Re: Kontrola všech zbraní při prodloužení ZP

Příspěvek od gunlover » 25 bře 2013 20:18

Tak v tom citovaném odstavci mne pobavilo zejména tohle: " minimálně zvýší administrativní a finanční požadavky na držitele zbraně". Co jsou podle nich minimální administrativní a finanční požadavky? Každých pět let vozit dvacet pět zbraní do státní zkušebny v Praze a za každou tam zaplatit dva tisíce... To měla být podle nějakého chytráka ta minimální finanční zátěž pro držitele zbraní?
Nejporuchovější část zbraně je ten mezikus mezi pažbou a zemí
Uživatelský avatar
Queeg 512
Příspěvky: 695
Registrován: 04 dub 2012 20:59
Bydliště: Cajzlov

Re: Kontrola všech zbraní při prodloužení ZP

Příspěvek od Queeg 512 » 25 bře 2013 21:49

IMO je to dvojsmysl - "která minimálně zvýší administrativní a finanční požadavky na držitele zbraně..." lze chápat i jako že k tomu zvýšení dojde s jistotou a k tomu ještě můžou nastat další důsledky. No a při tomto výkladu je pravdivost výroku zřejmá :(
Alci
Příspěvky: 124
Registrován: 30 črc 2009 21:39
Bydliště: Jihlava

Re: Kontrola všech zbraní při prodloužení ZP

Příspěvek od Alci » 25 bře 2013 21:55

krátký každých 10 let a dlouhý každých 20 let a teď to stojí 350 pro obě?
Odpovědět