konstrukcni prvky revolveru

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Re: konstrukční prvky revolverů

Příspěvek od maldigola » 28 zář 2015 15:55

3. Popis a funkce revolverů Starr

a)Revolver Starr SA je revolver s obvyklou funkcí ,kdy se palcem natáhne kohout,odaretuje se ,otočí se válec a zase zaaretuje.Funkce součástek je totožná s tzv.evropským zámkem SW (SW .44 Russian)nebo se zámkem Reichsrevolveru,což je totéž.Odlišné je pouze řešení páky otáčení a uchycení válce po obvodu rohatky a nikoli osou.Tomu odpovídá i válec.Což jsou prvky typické pro všechny revolvery Starr.
Do rev. Starr SA.44 jsou beze změny přejaty z modelů 1858 a 1860 Navy všechny hlavní části zbraně,hlaveň,válec a nepatrnými úpravami i rám.
Odlišný je lučík,spoušť,kohout.
Ad válec-válec je určen pro .33 grs (2,1g)čer.prachu a ogivální střelu .138grs (8,9g) Pb.
Délka válce bez rohatky je 48mm,průměru 41,5 mm.Komr je 6 o průměru 12mm.Stěna mezi komorami má 1 mm a zevně 2 mm.
/Válec u modelu 1860 Navy ráže .36 má průměr a délku stejnou/
Válec se dozadu zužuje na průměr 22 mm,kteerýžto úsek je dlouhý 8 mm.V ose válce je otvor průměru 6 mm,ve kterém je trn ,směrem dozadu opatřen závitem,směrem vpřed vybíhá do hrotu (vdélce 6mm za osazením je válcovitý,pak na délce 3 mm se zahrotí)a je opatřen osazením 4mm délky a 8mm průměru znemožňujícím jeho zatlačení do válce.Takže dohromady trčí z válce 12,někdy i 14 mm.
Vzadu je šroubem uchycena rohatka z tvrdě zakalené oceli,takže se zuby mohou úderem nebo pádem ulomit.Rohatka je dlouhá 7 mm a má průměr 18,75 mm.Uprostřed má díru pro šroub 6mm.Aby se neotáčela,je zakolíkovaná v ozubu jedním až dvěma čepy prům.2,5mm.Nebývají vidět.Obrázky-rohatka a trn
Přílohy
w15438.jpg
w15446.jpg


Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Re: konstrukční prvky revolverů

Příspěvek od maldigola » 28 zář 2015 16:20

rám,válec zepředu a zezadu.Obě části jsou u SA a DA verze totožné.Snad jedině s tou výjimkou,že SA verze nemá ty drobné zářezy zezadu po obvodu.
Přílohy
w15431-2.jpg
w15425.jpg
w15431-1.jpg
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Re: konstrukční prvky revolverů

Příspěvek od maldigola » 28 zář 2015 16:38

obrázky-hlaveň,totožná u SA i DA,spoušť a zarážka.šroubek drží zarážku na spoušti zezadu.
b) DA verze
Manipulace s DA revolverem Starr je úplně odlišná než jak jsme zvyklí.Je třeba si uvědomit,že Starr DA se natahuje a aretuje spouští,ne kohoutem.Zkrátka mechanismu dominuje spoušť,na kohoutu je pak posunovač válce.Palečník je tam jen pomocná věc.
Na spoušti je posunlivá zarážka,kterou můžeme posunout dolů a pak máme DA funkci ,nebo nahoru a pak máme SA funkci,ale!!!!!!!!! natahujeme stiskem spouště ,tím se kohout natáhne dozadu,tam se zadrží,ale nevystřelí.Musíme povolit spoušť a sejmout z ní prst a přesunout ho za spoušť,protože tam se nachází spoušť druhá,kterou musíme stisknout abychom vystřelili.
Pokud bychom přesto chtěli natahovat kohout palcem přes palečník,pak musíme především odaretovat,tedy stisknout spoušť.Potom to půjde,pokud tedy budeme natahovat kohout a současně mačkat spoušť.
Půjde dokonce i to,že ve funkci DA si dáme pozor na zacvaknutí nataženého kohoutu a provedeme to co u funkce SA-povolíme spoušť a stiskneme spoušť druhou na zadní vnitřní straně lučíku.
Přílohy
w15421.jpg
w15435.jpg
w15432.jpg
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Re: konstrukční prvky revolverů

Příspěvek od maldigola » 29 zář 2015 08:13

funkce-
Na spoušti vidíme 3 výběžky-jeden ostrý dozadu má tutéž funkci jako všechny spouště DA revolverů-opírá se zespoda do části kohoutu a pak po ní sjede zpět.Dál tam jsou dva oblé výběžky,spíš hrbolky.Ty slouží aretaci a jim odpovídají dva druhy výřezů na válci.Řada ostrých zářezů na povrchu válce je určená pro přední hrbolek a zářezy nad pistonem na hraně válce jsou pro hrbolek který je víc vzadu.
Když tedy stisknete spoušť ,tak se přední hrbolek uvolní z řady zářezů na povrchu válce(tím se odaretuje)a zatímco se spoušť otáčí,zdvíhá kohout s posunovačem a ten otáčí válcem,přibližuje se zadní hrbolek k zářezu na hraně válce.Jakmile je kohout natažen a válec otočen,zacvakne druhá spoušť a zadrží kohout,zadní hrbolek se zaryje do zářezu na hraně válce.
-Při nastavení zarážky na spoušti v DA funkci pokračuje spoušť dál dozadu,stiskne druhou spoušť a uvolní kohout.V DA funkci tu tedy není okamžik,kdy by válec nebyl zaaretován.
-Při nastavení zarážky do funkce SA se spoušť zarazí o rám a na druhou spoušť nedosáhne.Když spoušť uvolníme,otočí se,zadní hrbolek se vrátí a odaretuje,zatímco hrbolek přední se vrátí do zářezu na povrchu válce a zaaretuje ho.(Před stisknutím spouště byl v sousedním zářezu.) Pro dokončení výstřelu tedy musíme stisknout druhou spoušť.
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Re: konstrukční prvky revolverů

Příspěvek od maldigola » 29 zář 2015 20:30

Popis kohoutu a součástek,které nese:
součástka 15442 je posunovač a patří do dolního otvoru kohoutu,součástka 15443 je k DA funkci a patří do otvoru horního,přičemž je situována směren dolů. Obě součástky jsou položeny ve vybrání kohoutu vedle sebe,resp.přes sebe.
Tím se podařilo odstranit šachtu posunovače v rámu.
Součástka 15443 je tak uložena po boku kohoutu ,nikoli čelně jak je to u jiných DA revolverů.
Přílohy
w15443.jpg
w15442.jpg
w15429.jpg
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Re: konstrukční prvky revolverů

Příspěvek od maldigola » 30 zář 2015 10:31

rozpady SA a DA revolverů Starr.Funkce je vidět zde:https://www.youtube.com/watch?v=jHVdx-6djkg
Přílohy
Pietta_1858_Starr_Double_Action.jpg
Fig 13.jpg
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Re: konstrukční prvky revolverů

Příspěvek od maldigola » 02 říj 2015 17:25

Takže co k tomu víc....rodina E.T.Starra byli typičtí předmarxovští továrníci,zbohatlí na válce a dělnické dřině.Tehdejší továrna to byl parní stroj,od něj přes celou halu transmise a z ní ke každé mašině řemenice a u mašiny 12 a víc hodin dělník.Kdosi spočítal,že jen za 58 tisíc revolverů,které firma Starr Arms Co. vychrlila za necelých pět let své existence( a to vyráběli ještě karabiny patentované v r. 1858,velmi rozšířené a taky velmi neoblíbené)vyinkasovali kolem 800 tisíc dolarů.Do kapes si nacpali rozdíl mezi touhle cenou a výrobními náklady.A jelikož jsou revolvery Starr vyrobeny opravdu hodně kvalitně,museli ty náklady srazit na mzdách.Jejich věc,co nám je dnes po tom.((majetek Samuela Colta činil asi patnáct milionů tehdejších dolarů))
Mě by spíš zajímalo,proč E.T.Starr neměl další patenty.Když někdo myslí,tak s tím prostě přestat nemůže ani kdyby chtěl a jeho patenty odráží zralého a zkušeného konstruktéra.Že by Ebenezer Townsend Starr byl pouze vlastníkem patentů?
Další otázkou je,že vláda USA odmítla DA revolver a vyžádala si SA revolver..(totéž udělala vláda v Rusku když zaváděli Nagant-pro mužstvo musel být jen SA,ač vyžadovalo další součástku a tedy navýšení ceny.)Když srovnáme další vývoj výzbroje armád v Evropě a USA,kdy v r.1873 byl ve Francii zaveden SA/DA Chamelot Delvigne jako Mle 1873,tak v USA přijali v témže roce SAA Peacemaker.Nezbývá než vyjádřit podiv nad takovou zabedněností.
Revolver Starr má ovšem taky budoucnost-v replikách Pietty.K tomu se nabízí otázka,proč by měl někdo takovou zbraň koupit(?).Já osobně jsem v ní zalíbení našel,jelikož je to zbraň,kterou nedokáže vystřelit někdo,kdo s ní není obeznámen.Dalo by se toho možná využít.
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
Uživatelský avatar
Annifry
Příspěvky: 288
Registrován: 09 říj 2010 19:18
Bydliště: Przeň

Re: konstrukční prvky revolverů

Příspěvek od Annifry » 02 říj 2015 19:54

Zajímavé čtení. Jen tak dál.
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Re: konstrukční prvky revolverů

Příspěvek od maldigola » 02 říj 2015 21:43

Thomas Wren Cofer z Portsmouthu ve Virginii vyrobil v létech 1860-1862 podle patentu Konfederace CSA č.9 z 12.8.1861 asi 150 kusů revolverů podle vzoru Whitney Navy.Dodnes se jich zachovalo jen 12 kusů a to ve verzi s obvyklým perkusním válcem,zatímco s patentovaným válcem pouze 2 kusy.
Vtip je v tom,že si Cofer vytvořil perkusní náboje,které zasunul do válce.Ale ne tak jak to děláme dnes,ale měl válec rozdělený na dva kusy.Inu ,vzhledem k tomu ,že Patent Rollina Whitea z roku 1855 byl už pár let využíván,nebyl to až tak chytrý nápad.
// Na zbrani vidíme odnímatelnou zámkovou desku,to Whitney nemá.Whitney má mechanismus jako Colt a vsadil bych se,že Cofer použil jednodušší řešení aretace..//
Přílohy
tumblr_mk8s0kct2J1rwjpnyo1_1280.jpg
tumblr_mk8s0kct2J1rwjpnyo2_500.jpg
rev.2015-8..jpg
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Re: konstrukční prvky revolverů

Příspěvek od maldigola » 04 říj 2015 09:36

Edwin A. Prescott
E.A. Prescott z Worcesteru,Massachussets si patentoval 2.10.1860 pod číslem 30245 způsob aretace bubínku revolveru.Udělal to tak,že část patentu nakreslil červeně a zbytek černě,takže se v textu odkazuje na věci,které v černobílé kopii prostě nejsou. Je to k uzoufání zjistit,jak to vlastně mělo fungovat.Zkusil jsem aspoň některé věci vytáhnout barevně aby se to dalo pochopit.
V podstatě jde o dvojzvratnou páku na kterou tlačí dvě pružiny,jedna z nich silnější,které se navzájem přetlačují.
Podle toho patentu vyrobil asi 400 kusů revolveru kterému říkal Navy(v naději,že dostane armádní zakázku) v ráži .38 RF(75% má mosazný rám,25% železný)a údajně je v roce 1862 prodal státu Kansas,který tu zbraň doporučil armádě,která ho odmítla.
....existovaly dvě firmy se jménem Prescott-E.A.Prescott firearms company,která vyráběla od r. 1853 do roku 1875 a vyráběla nejdřív perkusní revolvery .31,pak tan Navy .38RF,současně Belt model,který vypadal jako SW a nakonec takovou zajímavou pistoli podle patentu č. 159609 z 9.2.1875 se zásobníkem pod hlavní.
Ta druhá firma je z pozdější doby,Prescott Pistol Company 1873-1875 a vyráběla takové ty malé revolvery na RF náboje co se jim říkalo obecně sutreday night special nebo taky suicide special.
Jestli je osoba Edvina A.(nepodařilo se mi nikde najít celé jméno,takže bůhví co to A znamená)Prescotta u obou firem totožná je nejisté.
Zajímavé je,že ač měl Prescott svůj vynález,nepracoval podle něj.Jen část modelů Navy .38RF je zpracována podle jeho patentu,zbytek a všechny ostatní modely jsou aretovány způsobem asi jako u SW Russian nebo Reichsrevolveru.Je to způsob který u SW označují jako evropský a je obvyklý u výrobků z Norwiche,kde Prescott začínal.
Přílohy
dsc03970_jpg_thumbnail1.jpg
US159609-0kompr.jpg
US30245-0kompr.jpg
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Re: konstrukční prvky revolverů

Příspěvek od maldigola » 04 říj 2015 15:28

revolvery Prescot Navy .38.Všimněme si aret.výřezů na válci.Podle patentu 30245 jsou ty na okraji válce.Ten druhý případ je aretace kterou se Prescott naučil v Norwichi u Bacona.Mezi sběrateli se považují takovéto zbraně za starší,rannější model.Cena bývá tak 2,v superr stavu s pouzdrem i 3 tisíce USD,což je dost málo na to,že jich bylo jen 400.Rozměrově by tam měl vejít náboj 9 flobert.Prescottův náboj,mimochodem porušující autorská práva SW/Whitea,je o trošku větší.
Přílohy
125_Prescott_Single_Action_Navy_Revolver.269184134_large.JPG
125_Prescott_Single_Action_Navy_Revolver.269184134_large.JPG (10.96 KiB) Zobrazeno 4111 x
prescott 2.jpg
prescott 1.jpg
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Re: konstrukční prvky revolverů

Příspěvek od maldigola » 05 říj 2015 07:35

vysvětlení Prescottovy aretace,jak jsem ji tedy já pochopil.Šipky ukazují směr tlačení pružin a tloušˇka šipek jejich sílu.Je to pohled od kohoutu.
Je škoda,že tento velmi nápaditý system zapadl.Bylo ho možné použít i u DA systemů.
Přílohy
prescott aret..JPG
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Re: konstrukční prvky revolverů

Příspěvek od maldigola » 06 říj 2015 14:05

Hledání autora aretace SW Russian.
Vše nasvědčuje,že nejstarší zbraň s tímto typem aretace pochází z firmy Bacon arms nebo jejího blízkého okolí .
Bacon arms.Co Norwich byla asi docela malá firma,která se prolínala s jinými malými firmami a sám Thomas K.Bacon byl prostě jen podnikatel který ji vlastnil někdy do roku 1865.Snažil jsem se zjistit,jaké vynálezy po Baconovi zůstaly a našel jsem jeden patent na držák vrtáku.Přitom Z firmy Bacon arms. a jejího okolí pár patentů vzniklo,jejich autory jsou Hopkins-35419,Converse -57622,Vickers-57448,Elliot-28461.
Firma Bacon arms vyráběla nejdřív perkusní revolver .31 podle pat.Grulera a Rebetaye 26641 z r. 1859..Potom následoval experimentální revolver a pepřenka .22 s nápisem Bacon arms.Co Norwich pat.May 29,1860,která odkazuje na Elliotův patent(který se však aretace netýká) a tato pepřenka a možná, že už onen experimentální revolver má aretaci způsobem jako SW russian nebo Reichsrevolver.Je velmi pravděpodobné,že tento způsob aretace nebyl nikdy patentován,proto byl tak rozšířen.Rozhodně byl typický pro Baconovy revolvery.V roce 1878 je z firmy Bacon Arms patentován
10.12.1878 pod číslem 210725 podobný způsob aretace ,autorem je Alonzo Sweet.
--horní obrázek jsou první tři revolvery firmy Bacon arms.Z nich horní dva jsou dle patentu Gruler Rebetay,mechanismus je vidět na dolním obrázku.Třetí revolver zvrchu je aretován podle hledaného systému a jeho první provedení bylo patrně na pepřence z obrázku prostředního.
Přílohy
DSCF2536.JPG
AH3244c__83037.jpg
side plate off.jpg
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Re: konstrukční prvky revolverů

Příspěvek od maldigola » 07 říj 2015 08:22

Sweetův patent
Přílohy
869-L-2_R.jpg
US210725-0.jpg
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Re: konstrukční prvky revolverů

Příspěvek od maldigola » 07 říj 2015 11:05

Patent Gruler -Rebetay ukazuje své bicí ústrojí při pohledu zleva a patent
Hopkinsův ukazuje totéž zprava.Hopkinsův patent se týká vyklápění válce,bicí ústrojí je zcela totožné s Gruler-Rebetayem.Všechny tyto patenty včetně Sweeta patří k Bacon arms.
(T.K.Bacon byl v té firmně do roku 1865)
Přílohy
26,641.jpg
35,419-drawing1.jpg
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
Odpovědět