Jaky nuz nosite ?

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
SINCITYMAN
Příspěvky: 527
Registrován: 21 srp 2005 09:02

Příspěvek od SINCITYMAN » 26 bře 2006 10:21



Zipíno
Příspěvky: 103
Registrován: 26 bře 2006 21:53
Bydliště: Velim

nože

Příspěvek od Zipíno » 26 bře 2006 22:35

Vážení diskutující! Nevím, kde jste našli tu zhůvěřilost, jakou je vaše UTON VZ.95!! Jsem na světě už nějaký ten pátek a o tomhle slyším (čtu) poprvé tady. Jediné oficiální označení, které znám, je: Československý útočný nůž vz. 75. Další (komerční) verze těchto nožů je od armádních nožů odlišena uvedením výrobce na čepeli a použitím pouzdra vyrobeného z látky s maskovacím potiskem.
Smazaný uživatel 111

Re: nože

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 27 bře 2006 06:44

Jo jo máš pravdu nůž je vz.75 - pouze pouzdra které se k něnu dodávají sou vzor 95
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Re: nože

Příspěvek od Slim Jim » 27 bře 2006 14:31

Zipíno píše:Vážení diskutující! Nevím, kde jste našli tu zhůvěřilost, jakou je vaše UTON VZ.95!! Jsem na světě už nějaký ten pátek a o tomhle slyším (čtu) poprvé tady. Jediné oficiální označení, které znám, je: Československý útočný nůž vz. 75. Další (komerční) verze těchto nožů je od armádních nožů odlišena uvedením výrobce na čepeli a použitím pouzdra vyrobeného z látky s maskovacím potiskem.
Rozhodně mě překvapuješ. V žádném případě ze sebe nedělám odborníka na nože, a tím méně trvám na tom, že mám v této otázce monopol na pravdu. Taky přiznávám, že nevím, odkud to vlastně mám. Na druhé straně jsem si ale jist, že ODNĚKUD to rozhodně mít musím (přece bych si to jen tak nevymyslel, takový blázen zase nejsem- zcela určitě jsem to někde četl), a ten název (ÚTOčný Nůž) docela dává smysl. Ostatně fůra lidí se nad tím vůbec nepozastavila. Jen tím vz. 95 si opavdu naprosto nejsem jist. Není možné, že je to třeba UTON vz. 75 nebo nějaká podobná kombinace? Možná nějak modernizovali a při té příležitosti to přeznačli, nebo něco na ten způsob...
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 27 bře 2006 16:08

2Zipíno:
Jde o UTON vz.75 (oficiálně útočný nůž vzor 75) a prodává se mimo jiné i v pouzdru s maskovacím vzorem vz.95, to je vše. Slim to kdysi spletl a Balda to přepsal, nicméně tady nejde o primárně o server o nožích a každý ví co je to UTON, takže bych to tak neprožíval.

Každopádně jde o zajímavý nůž z produkce Mikovu.
Vojenské verze jsou značeny vyraženými čísly 0001-0009, což jsou čísla taveb a každá má své zaryté zastánce, co jsou ochotni pro ni strčit ruku do ohně. Ovšem největší legrace je, že Mikov některá ta čísla zřejmě periodicky opakuje...
Civilní verze nemají vyraženo číslo, ale vyleptáno logo výrobce, trochu jinak broušené falešné ostří a mají rukojeť z jiné gumy. Ale aby v tom byl větší zmatek, jako civilní se prodávají i ty s číslem. Podle mě to v Mikovu vyrábějí jak je napadne, jeden týden leptají a druhý týden razí čísla, kšeft je kšeft.
Pokud vím, tak celá produkce toho nože trpěla značně nevyrovnanou kvalitou, kus od kusu a odtud asi ty legendy. Je v tom prostě chaos. Obecně se o něm uvádí, že není zas takový problém ho zlomit.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Zipíno
Příspěvky: 103
Registrován: 26 bře 2006 21:53
Bydliště: Velim

Příspěvek od Zipíno » 27 bře 2006 23:43

On je velký zmatek už v tom, že logo Mikovu bylo leptáno i na ty čepele, které neprošly armádní přejímací zkouškou. Na armádních nožích nesměl být, podle podmínek zakázky uveden výrobce. To, co se objevilo těsně po revoluci na trhu byly především tyto nože. Mikov jim dokonce zalepoval i otvor v rukojeti na nářadí. Taky jeden takový vlastním.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 28 bře 2006 09:40

Kubajzz píše:1) ...Slim to kdysi spletl...
2) Každopádně jde o zajímavý nůž z produkce Mikovu...
...Pokud vím, tak celá produkce toho nože trpěla značně nevyrovnanou kvalitou, kus od kusu a odtud asi ty legendy. Je v tom prostě chaos. Obecně se o něm uvádí, že není zas takový problém ho zlomit.
Ad 1) No co co co, vždyť jsem se seknul sotva o dvacet let 8) .
Ad 2) Rozhodně je zajímavý- podle mě velmi kvalitní. Mám dva a oba jsou dobré, takže jsem nejspíš měl šťastnou ruku při výběru. Je sice pravda, že na takovou rasovinu, na jakou jsem používal bodák vz. 58, bych si s ním netroufnul (už jen proto, že je asi tak čtyřikrát dražší, takže zničit ho, zahodit a koupit si nový by pro mě byla dost neúnosná sranda), ale vydržel (zatím) všechno. Takže můžu jedině doporučit.
Zipíno píše: On je velký zmatek už v tom, že logo Mikovu bylo leptáno i na ty čepele, které neprošly armádní přejímací zkouškou. Na armádních nožích nesměl být, podle podmínek zakázky uveden výrobce. To, co se objevilo těsně po revoluci na trhu byly především tyto nože. Mikov jim dokonce zalepoval i otvor v rukojeti na nářadí. Taky jeden takový vlastním.
Jo, jeden z těch mých dvou je taky tenhle zalepený exemplář. Možná by po těch letech mohl mít už i sběratelskou hodnotu. Ten druhý má normálně díru na nářadí (které k němu ale nemám, protože verze s plným vybavením mi přišla drahá).
Každopádně jsem rád, že se vysvětlilo, že nejsem úplný fantasmagor, co si z vlastní hlavy jen tak vymyslí dosud neexistující armádní značení :wink: .
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
Smazaný uživatel 111

Příspěvek od Smazaný uživatel 111 » 28 bře 2006 15:28

Slim Jim píše: Ten druhý má normálně díru na nářadí (které k němu ale nemám, protože verze s plným vybavením mi přišla drahá).
Nikdy neni pozdě vybavení dokoupit vše se prodává samostatně (pilka 215Kč - pilník 185Kč šňůra,černá,zelená 99Kč)
Já ted přikoupil pozdro vz95 s krytím celého nože k MNS 2000
Přílohy
Pouzdro.jpg
Pouzdro.jpg (6.52 KiB) Zobrazeno 6701 x
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 30 bře 2006 11:35

Pěknýýý, to abych snad začal taky uvažovat o nějakém upgradu (je pravda, že po pár letech docela intenzivního nošení už ani to novější pouzdro- které je docela VÝRAZNĚ novější- není, co bývalo).
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
remoš

jaký nůž nosíte?

Příspěvek od remoš » 02 dub 2006 13:24

Nemáte někdo přehled jaké značky na nožích dělají jednotliví výrobci?
Kdysi jsem od jednoho rakušáka dostal pevnej loveckej nůž a na něm jsou vyraženy 2 zkřížené ryby střenka - pravý paroh, čepel dost silná,perfektně drží ostří a když se po umytí nevysuší zešedne až zčerná.
Jestli někdo víte která firma má tuto značku byl bych vděčnej za informaci.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 03 dub 2006 10:37

Tak teď jsem nějak nepochopil, co na tom noži zčerná???
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
Decoy
Příspěvky: 203
Registrován: 24 srp 2005 17:30
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Decoy » 03 dub 2006 12:48

Ostří. Není to nerez, ale uhlíková ocel. To ale není chyba, spíš přednost.
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 03 dub 2006 14:11

No fíha... O noži, kterému zčernala čepel po namočení a neusušení jsem vážně ještě neslyšel. Mockrát jsem viděl, jak čepel z nekorozivzdorné oceli zrezla, ale to s tímhle asi nebide mít moc společného :? . Ale jak říkáš, asi to není nevýhoda- vždyť ten nůž se prakticky sám načerní, a dokonce zdarmo :wink: . Kdyby tohle uměly i zbraně 8) ...
Ovšem když o tom teď mluvíme, tak něco podobného už jsem viděl- jedna rukojeť u velkého stroje, která (zřejmě) nebyla nerezová a na kterou se často sahalo silně zpocenýma rukama nezrezavěla, jak by člověk předpokládal, ale vytvořila se na ní vrstva jakéhosi černého oxidu, překvapivě rovnoměrná, neuvěřitelně tvrdá a celkově velmi připomínající poměrně kvalitní černění- nejspíš to bude podobná situace (až na to, že to nezpůsobila voda za několik hodin, ale pot- což je velice agresivní svinstvo- za několik let).
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
remoš

jaký nůž nosíte?

Příspěvek od remoš » 03 dub 2006 17:04

Dobře aspoň něco jsem se dzvěděl-čepel je z uhlíkové oceli jak jsem psal perfektně drží ostří a je dost těžký takže se s ním dají přesekat žebra a slabší kosti a ostří drží.
Ta patina se dá celkem snadno odstranit pískem na nádobí.
Já chtěl ale zjistit jestli nemáte někdo katalog výrobců a nevíte která firma má ty dvě zkřížený ryby ve znaku?
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 04 dub 2006 09:43

Možná to zkus poslat do rubriky "Radíme si" ve Střelecké revui- sice se tam zabývají hlavně municí, palnými zbraněmi a armádními chladnými zbraněmi (především staré bajonety), takže tohle v podstatě nespadá pod jejich záběr, ale i tak by to vědět mohli- ta rubrika je po odborné stránce na velmi dobré úrovni (nehledě na to, že tatáž firma mohla vyrábět i bodáky, útočné nože pro armádu a kdovíco ještě).
Naposledy upravil(a) Slim Jim dne 04 dub 2006 14:04, celkem upraveno 1 x.
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
Odpovědět