Jak se ubranit medvedovi?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Anonymný

Jak se ubranit medvedovi?

Příspěvek od Anonymný » 07 led 2006 23:34

Viem, že sa to rozoberalo na viacerých fórach, zmysluplného záveru som sa však nedočítal:
Ktorý kaliber je vhodné použiť na nutnú obranu pred útokom podráždeného medveďa a aký postup zvoliť, aby som ho len zbytočne ešte viac nenasral?
Nie som poľovník, takže mám skôr na mysli obranu krátkou zbraňou. Útek je jasná voľba, ale nie vždy možná.
Je Luger v počte 15 - 17 ks dostatočný argument pre chlpáča, alebo radšej použiť 5 - 6 ks .357 Magnum, prípadne inú ráž?
Nechystám sa pytliačiť na medveďa, rovnako ako sa nikto z nás nechystá nikoho zastreliť na ulici, napriek tomu že nosíme zbrane.
Ďakujem za intelgentné odpovede.


Richi

Re: Ako nerozzúriť macka

Příspěvek od Richi » 07 led 2006 23:47

Anonymný píše:Viem, že sa to rozoberalo na viacerých fórach, zmysluplného záveru som sa však nedočítal:
Ktorý kaliber je vhodné použiť na nutnú obranu pred útokom podráždeného medveďa a aký postup zvoliť, aby som ho len zbytočne ešte viac nenasral?
Nie som poľovník, takže mám skôr na mysli obranu krátkou zbraňou. Útek je jasná voľba, ale nie vždy možná.
Je Luger v počte 15 - 17 ks dostatočný argument pre chlpáča, alebo radšej použiť 5 - 6 ks .357 Magnum, prípadne inú ráž?
Nechystám sa pytliačiť na medveďa, rovnako ako sa nikto z nás nechystá nikoho zastreliť na ulici, napriek tomu že nosíme zbrane.
Ďakujem za intelgentné odpovede.
:D :D :D ... no rozhodne netradičná otázka. Ak by som mal k tomu pristúpiť vážne tak záleží hlavne od času, ktorého je podľa mňa pri útoku medveda MÁLO :wink: takže .357 Mag. minimum a pokúsiť sa zasiahnuť vitálne časti...
Lugerman
Příspěvky: 209
Registrován: 23 říj 2005 22:30
Bydliště: Severní Morava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lugerman » 08 led 2006 00:32

:D :) :D
Ale vážně. V případě medvěda čím větší ráže tím lepší, je totiž zatraceně rychlý a hned tak ho něco nesloží. Samozřejmě musíš vybírat tak, abys z toho dokázal úspěšně vystřelit a taky to pohodlně skrytě nosit. Takový menší revolver 357 Mag., pokud možno větší ráže je asi ideální.
Na postupu nejspíš nezáleží. Když už je ten medvěd nasranej a ještě na něj vystřelíš, tak potom je nejspíš úplně jedno co děláš. Chce to najít nějaký flek, kde na tebe nemůže.
No, vůbec nejlepší je asi nechodit do lesa, když tam je medvěd. :lol:
Naposledy upravil(a) Lugerman dne 08 led 2006 14:33, celkem upraveno 1 x.
Anonymný

Příspěvek od Anonymný » 08 led 2006 01:22

Ďakujem za odpovede, takže radšej menej sršňov ako vela včeličiek... :wink:
Ono keby šlo len o mňa, nech to dopadne ako chce, v najhoršom sa so mnou macko ´pohrá´, ale rád by som, aby aj môj syn pričuchol k Tatrám, kde som ja chodil odmalička. Lenže dnes je tam tých chlpáčov trochu viac ako sa patrí, takže mám skôr obavu o rodinku na hubách, alebo výlete. To sa potom horšie uteká, alebo lozí po stromoch...
Ten spôsob obrany som myslel, či napr. .357-ka prestrelí mackovi lebku, alebo mu radšej týmto spôsobom neuberať na nálade a strieľať do ´živého´... Čo by mu na čele mohla urobiť 9 Luger? Okrem vrások... :lol:
Richi

Příspěvek od Richi » 08 led 2006 01:39

Anonymný píše:Ďakujem za odpovede, takže radšej menej sršňov ako vela včeličiek... :wink:
Ono keby šlo len o mňa, nech to dopadne ako chce, v najhoršom sa so mnou macko ´pohrá´, ale rád by som, aby aj môj syn pričuchol k Tatrám, kde som ja chodil odmalička. Lenže dnes je tam tých chlpáčov trochu viac ako sa patrí, takže mám skôr obavu o rodinku na hubách, alebo výlete. To sa potom horšie uteká, alebo lozí po stromoch...
Ten spôsob obrany som myslel, či napr. .357-ka prestrelí mackovi lebku, alebo mu radšej týmto spôsobom neuberať na nálade a strieľať do ´živého´... Čo by mu na čele mohla urobiť 9 Luger? Okrem vrások... :lol:
s prestrelením lebky by nemal mať problém ani 9L ale záleží od uhlu dopadu - väzivá okolo lebky sú klzké a lebka tvrdá, takže hrozí, že projektil zkĺzne... :? u .357 je toto riziko samozrejme menšie...
Fanda

Re: Ako nerozzúriť macka

Příspěvek od Fanda » 08 led 2006 02:24

Anonymný píše:Viem, že sa to rozoberalo na viacerých fórach, zmysluplného záveru som sa však nedočítal:
Ktorý kaliber je vhodné použiť na nutnú obranu pred útokom podráždeného medveďa a aký postup zvoliť, aby som ho len zbytočne ešte viac nenasral?
Nie som poľovník, takže mám skôr na mysli obranu krátkou zbraňou. Útek je jasná voľba, ale nie vždy možná.
Je Luger v počte 15 - 17 ks dostatočný argument pre chlpáča, alebo radšej použiť 5 - 6 ks .357 Magnum, prípadne inú ráž?
Nechystám sa pytliačiť na medveďa, rovnako ako sa nikto z nás nechystá nikoho zastreliť na ulici, napriek tomu že nosíme zbrane.
Ďakujem za intelgentné odpovede.
Medvěd je nebezpečné zvíře. Tak bych radil šestiranný revolver ráže .44 Magnum. Například TAURUS mod. 444 Raging Bull a nějaké náboje navíc (speed- loader).

Skoro každý náboj této ráže má přes 1000 J.
9mmPara nebo .357 Mag. je na medvěda určitě málo! Nebudete ho přece střílet z posedu a bude to kritická situace!! Viděl jsem několik dokum. filmů kde nikdo, ani ženy nevyšly pro vodu ze srubu bez revolveru RUGER REDHAWK .44 Mag. (sever USA a Kanada).Je potřeba si uvědomit, že v Tatrách a okolí je dnes snad víc než 800 kusů medvědů a silně si konkurují s potravou a už si na lidi zvykli. To je velký problém pro turistiku.
xlibor
Příspěvky: 181
Registrován: 14 bře 2005 00:03
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xlibor » 08 led 2006 09:27

Anonymný píše: rád by som, aby aj môj syn pričuchol k Tatrám, kde som ja chodil odmalička. Lenže dnes je tam tých chlpáčov trochu viac ako sa patrí, takže mám skôr obavu o rodinku na hubách, alebo výlete.
Vim ze je to offtopic, ale je potreba si pripomenout, ze Tatry jsou narodni park, takze sbirat houby je tam nepripustne, resp. chodit mimo stezky a nevim, jestli je tam vubec dovoleno chodit se zbrani. Jezdim do tater uz 15let s rocnimi prestavkami a jedine na co jsem tam narazil je Kamzik, svist a nejaka ta veverka. :) Jo, taky tam zije i rys. Nejkritictejsi oblasti co do medvedu budou nejspis Nizke Tatry, Pieniny, Velka a Mala Fatra.
Anonymný

Příspěvek od Anonymný » 08 led 2006 09:46

... a nie sú tí naši macovia takou light verziou severoamerických chlpáčov?
Nie je lepšie nahučať naňho 15x Luger na lebku a aspoň jeden sa ujme, ako 6x čokoľvek z revolvera?
Nehovoriac o rýchlejšom prebití, takže behom pár sekúnd je k dispozícii ďalších 15 Lugerov.
Som skôr na pištole, preto sa pýtam: je lepšie ísť do väčších ráží ako .45 ACP, alebo radšej priebojnejšie 9 Luger FMJ?
Ďakujem
Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Příspěvek od Lovec » 08 led 2006 09:53

Tato otazka sa riesila aj na jednom slovenskom fore o zbraniach.Skor sa ale preberalo,kam na maca strielat,aby ho to aspon spomalilo.Bol tam jeden konkretny priklad,ked chlap zo stredneho Slovenska takto narazil na medveda-ten sa nanho rozbehol z nevelkej vzdialenosti,chlap vsak napriek tomu stihol z G17 v 9mm Lug. nanho vypalit cely zasobnik.To stacilo aspon na to aby medved zmenil smer,ale bezpecne to prezil,pretoze ho tam za kratky cas opat videli-bol to ten "ich" medved.Osobne si myslim,ze by mohlo stacit hocico od 9mm Lug. vyssie,a radsej viac kuskov.Fanusikovia velkych revolverovych razi sice vedia,ze v USA sa lovi takymito zbranami,ja som vsak viackrat uz zazil,ako chcel chlapik na polovke sekat frajera,a vypalil na diviaka v behu z .357Mag,.44Rem.Mag.,dokonca aj zo .454Casull.....odozva biedna,napriek viditelne dobrym zasahom(diviak znacil zasah).Zver v strese sa samozrejme chova uplne inak,keby to bolo v klude,tak by mozno padli,lenze takto ich iba postrelili,a nasledna dohladavka so psami bola neuspesna.

Skor by som videl ako vhodnejsiu zbran nejaku velkokapacitnu pistol vo vykonnejsom kalibri(ja neviem...napr. .40S&W alebo .357Sig)nez revolver gigantickej raze,ale mensej kapacity.
Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Příspěvek od Lovec » 08 led 2006 09:58

Anonymný píše:... a nie sú tí naši macovia takou light verziou severoamerických chlpáčov?
Nie je lepšie nahučať naňho 15x Luger na lebku a aspoň jeden sa ujme, ako 6x čokoľvek z revolvera?
Nehovoriac o rýchlejšom prebití, takže behom pár sekúnd je k dispozícii ďalších 15 Lugerov.
Som skôr na pištole, preto sa pýtam: je lepšie ísť do väčších ráží ako .45 ACP, alebo radšej priebojnejšie 9 Luger FMJ?
Ďakujem
Predbehol si ma.... :lol: Urcite skusit aj nejaku ranu na hlavu,ale obavam sa ze celoplast bude mat tendenciu sklznut po lebke.Vsetky rany radsej na komoru.Existuje este jedinecna sanca,ked sa obcas maco kusok pred koristou postavi na zadne-vtedy vsetko na stred hrudnika,a mozno nieco zasiahne chrbticu,co je ista paralyza.

A co sa tyka kalibru,radsej nieco priebojnejsie,.45ACP ma dost biedne penetracne vlastnosti.
Anonymný

Příspěvek od Anonymný » 08 led 2006 10:39

Vim ze je to offtopic, ale je potreba si pripomenout, ze Tatry jsou narodni park, takze sbirat houby je tam nepripustne, resp. chodit mimo stezky a nevim, jestli je tam vubec dovoleno chodit se zbrani. Jezdim do tater uz 15let s rocnimi prestavkami a jedine na co jsem tam narazil je Kamzik, svist a nejaka ta veverka. Jo, taky tam zije i rys. Nejkritictejsi oblasti co do medvedu budou nejspis Nizke Tatry, Pieniny, Velka a Mala Fatra.
Čo sa týka toho národneho parku - jedná sa o okolie štátnej cesty č.72, konkrétne Vyšná Boca / Čertovica. Paradoxom je, že napriek polohe uprostred Nízkych Tatier nepatrí táto oblasť do národného parku, čo však nerešpektujú práve macovia :D
Chodím tam odmalička a tiež som zatiaľ žiadneho chlpáča nestretol, ale čoraz častejšie narážam na medvedie ´pozdravy´ pri potulkách lesom.
Napriek tomu to nie je argument, že som nemal tú česť, na ulici som tiež ešte nedostal do držky a chodím ozbrojený. Načo riskovať?
keny

Příspěvek od keny » 08 led 2006 10:57

můj názor no tuto věc je následující
pro zastavení jakéhokoliv zvířete nebo útočníka je potřeba co nejvetší rozsah poškození životně důležitých orgánů, ale pozor už sem se setkal u lovců jelenů že po přímém zásahu do srdce jelen klidně uběhne v křeči třeba 100 m.
zasažení životně důležitýchv orgánů může pouze zpomalit nebo částečně ochromit, ale pokud se 10 m před vámi objeví z houští medvěd, vaše zbraň musí mít potenciál ho zkolit na 1 výstřel.
Takže jistota okamžitého usmrcení je pouze v zásahu mozku s velkou ráží. Jako záložní zbraň používali i lovci v africe .44 magnum.
Já také doporučuji ro tento konkrétní případ .44 mag.

Prostudujte také stránky
http://www.valka.cz/newdesign/v900/show ... p?id=10576
je tam mnoho zajímavých poznatků
Anonymný

Příspěvek od Anonymný » 08 led 2006 11:29

No, to je pekné, ale články na tom linku ako o nedostatočných pojednávajú zväčša o kalibri .38 Special a výkonovo podobných, myslím, že 9 Luger na tom bude podstatne lepšie. Navyše nejdem poľovať na grizlyho :twisted:
Nebránim sa ani použitiu výkonnejších ráží, ale najlepšie mi v porovnaní výkon/kapacita vychádza asi .40 SW.
Lovec
Příspěvky: 279
Registrován: 25 lis 2005 20:06
Bydliště: Slovensko....

Příspěvek od Lovec » 08 led 2006 11:56

keny píše:můj názor no tuto věc je následující
pro zastavení jakéhokoliv zvířete nebo útočníka je potřeba co nejvetší rozsah poškození životně důležitých orgánů, ale pozor už sem se setkal u lovců jelenů že po přímém zásahu do srdce jelen klidně uběhne v křeči třeba 100 m.
Musim tu malicko zasiahnut,pokial je skutocne presne zasiahnuty srdcovy sval,urcite nepride k tak dalekemu odbehnutiu zvierata od nastrelu,skor padne okamzite na mieste.Rany,po ktorych zver takto odbieha su skor umiestnene trosku vyssie v hrudnom kosi,takze skor pride k zasahu pluc,prip. iba k priestrelom bez vaznejsieho poskodenia vnutornych organov.Takisto pride k okamzitemu kolapsu pri zasahu chrbtice,alebo pri rane na krk.Samozrejme bude zalezat aj od druhu pouzitej strely,jej konstrukie a dopadovej rychlosti.

Co sa tyka co najsirseho poskodenia zivotne dolezitych organov-mas pravdu,ale ten efekt sa neprejavi dostatocne rychlo.
Richi

Příspěvek od Richi » 08 led 2006 12:07

A čo starý "osvedčený" spôsob - ľahnúť si na zem a hrať mŕtveho :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Odpovědět