Cistenie, mazanie, konzervacia a ina kozmetika...

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

ra100
Příspěvky: 5
Registrován: 02 úno 2010 17:12

Čistenie, mazanie, konzervácia a ina kozmetika...

Příspěvek od ra100 » 19 kvě 2010 23:01

Viem, že sa to už na fóre riešilo, ale vždy to bolo spomínané pri nejakej inej téme. Chcem sa spýtať aké prípravky používate na čistenie po streľbe, čo používate na mazanie spúšte a záveru, čo používate pri ošetrovaní povrchu zbrane. Zaujímajú ma hlavne tuzemské resp. u nás dostupne prípravky. Ďakujem.


Uživatelský avatar
dykmore
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 led 2008 12:58
Bydliště: Ostrava - Hrušov

Re: Čistenie, mazanie, konzervácia a ina kozmetika...

Příspěvek od dykmore » 19 kvě 2010 23:16

Na nejvetsi bordel tetra gun,na mensi bordel wd40,na mazani balistol..
Pořádná bouchačka je z plastu a oceli, a nosí se v kydexovém pouzdru.
Uživatelský avatar
JaK
Příspěvky: 165
Registrován: 21 bře 2006 20:39
Bydliště: Vysočina

Re: Čistenie, mazanie, konzervácia a ina kozmetika...

Příspěvek od JaK » 20 kvě 2010 00:22

Čištění: WD40, konzervace mazání a dříve i čištění Inkor MT31 (hovořím o údržbě .22lr a 9mm pistolí, dlouhou mám tak akorát Slavii :D , kterou ošetřuju tím, co je zrovna po ruce)
Nijak exaktně jsem to sice netestoval, ale Inkor mi připadá ve všech ohledech lepší, nežli Konkor, který jsem používal ještě předtím.
ra100
Příspěvky: 5
Registrován: 02 úno 2010 17:12

Re: Čistenie, mazanie, konzervácia a ina kozmetika...

Příspěvek od ra100 » 20 kvě 2010 14:34

Zaujimalo by ma. co pouzivate na cistenie a mazanie spustoveho mechanizmu.
Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Čistenie, mazanie, konzervácia a ina kozmetika...

Příspěvek od Artifex » 20 kvě 2010 14:40

Občas rozeberu do posledního čepu, všechno dokonale očistím od zbytků vazelíny s nasorbovanými spalinami, na pohyblivé součástky a místa kde vzniká tření dám trošku vazelíny aby to odtamtud nesteklo, zbytek prostříknu olejem (Balistol/Brunox) a dám to zase dohromady
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4299
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Re: Čistenie, mazanie, konzervácia a ina kozmetika...

Příspěvek od edelweiss » 20 kvě 2010 14:46

Vemu jar, do lavoru horkou vodu, krochnu namatlám jarem, štětcem podrbu tam kde je humusu větší hromada, pak opláchnu proude zase horké vody, vše je hned aj suché, pokropím to konkorem, lauf do sucha, ostatní tak aby mně to nezahnojilo gatě, no a to je celé, žádné další lapače bolela už na to nekydám :-)
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
scajp
Příspěvky: 40
Registrován: 21 čer 2009 19:19

Re: Čistenie, mazanie, konzervácia a ina kozmetika...

Příspěvek od scajp » 20 kvě 2010 21:18

Artifex píše:Občas rozeberu do posledního čepu, všechno dokonale očistím od zbytků vazelíny s nasorbovanými spalinami, na pohyblivé součástky a místa kde vzniká tření dám trošku vazelíny aby to odtamtud nesteklo, zbytek prostříknu olejem (Balistol/Brunox) a dám to zase dohromady
Závěr, hlaveň, vodící drážky a dostupné části v samotném těle pistole ( vyhazovač ) jsou jasné, ale je potřeba - a jak - čistit mechanismus uvnitř zbraně, já osobně bych si na úplné rozebrání pistole netroufl... :)
K100 New Target 9mm Luger
Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Čistenie, mazanie, konzervácia a ina kozmetika...

Příspěvek od Artifex » 20 kvě 2010 21:23

Tohle dělám velice zřídka, tak jednou za rok, zbytek jen klasicky prošťárat hlaveň, utřít hadrem spaliny z exponovaných míst a lehce naolejovat
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
Smazaný uživatel 3736

Re: Čistenie, mazanie, konzervácia a ina kozmetika...

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 21 kvě 2010 20:34

čistenie: najčastejšie horúca voda + jar
mazanie mechanizmu: jemná lítiová vazelína v spreji
mazanie vývrtu hlavne: molekulárny olej ML-5, počkať 15 minút a vytrieť skoro dosucha
mazanie povrchu zbrane: Konkor-101
Naposledy upravil(a) Smazaný uživatel 3736 dne 14 zář 2010 21:34, celkem upraveno 1 x.
Lubo
Příspěvky: 70
Registrován: 12 dub 2006 10:27

Re: Čistenie, mazanie, konzervácia a ina kozmetika...

Příspěvek od Lubo » 14 zář 2010 21:25

Kdo z vás a jak často rozebírá své "miláčky" na prvočinitele kvůli čištění. Já jsem se to na svém 4 roky stříleném USP Comp. dosud nedvážil udělat. Jak jste na tom?
Smazaný uživatel 3736

Re: Čistenie, mazanie, konzervácia a ina kozmetika...

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 14 zář 2010 21:39

Predovku skoro kompletne rozoberám stále po strieľaní, vzduchovky som rozoberal vždy hneď ako som ju kúpil a potom až keď som ju predával. Takže cca po pol roku.. :lol:
Uživatelský avatar
kayakero
Příspěvky: 804
Registrován: 22 zář 2008 14:12

Re: Čistenie, mazanie, konzervácia a ina kozmetika...

Příspěvek od kayakero » 15 zář 2010 10:37

čištění:
Dělával jsem to olejem + vytěrákem-kartáčem/hadrem jako ostatní (nebo: jak to učila armáda): uvnitř hlavně ale byla smítka i po desítkách minut šťourání + opakované výměně hadru či vyčištění kartáče. Trvale vylézala stále nová a nová špína i v hlavni - natož z hůře dosažitelných míst mezi hejblátky. Chtělo to něco důkladnějšího.

Jar + vodu bych si netroufl: od doby co jsem viděl, jak na hejblátkách perkusáku jsou skvrny od lišky i po kratičkém namočení v horké vodě.

Takže nyní: ústí hlavně skloním do vany či záchodové mísy => do komory nastříkám technický benzín (rozprašovačem na květiny - tryska seřízena z aerosolu na tenký paprsek). Stříkám proudem, dokud vytéká benzin zabarvený špínou - což je překvapivě dlouho. Teprve pak vnitřek hlavně podrásám vytěrákem s kartáči (=> rozdrásané saze znovu vypláchnout technickým benzinem - těch druhotných je jen malinko), potom podobně propláchnu-vystříkám kritická místa rámu a vyndaného závěru, vše dosucha vytřu toyletním papírem nebo papírovou kuchyňskou utěrkou - opakuju dokud se barví špínou: jde to rychle a opravdu definitivně dočista-dočista. Teprve pak olej (třeba balistol) na chlupaté štětce na vytěráku + leckde olejničkou či hadičkou na sprayi.
Lubo píše: . . . . Kdo z vás a jak často rozebírá své "miláčky" na prvočinitele kvůli čištění . . . .
u obstarožních konstrukcí (Colt-Huntsman třeba) musíš dokonce odšroubovat i střenky (+ samozřejmě vyndat skoro všechna obskurní hejblátka), abys mohl sundat závěr - a bez sundání závěru nejde pevná hlaveň vykartáčovat. Což je další důvod proč čištění odkládat na nejzazší možnou mez. Zbraň rozebírám leda když čekám zradu - když nemá hladký chod i po vnějším vyčištění, nebo po koupi zbraně z komise, třeba. Ještě tak jsem ochoten sundat závěr - kde to jde snadno. Jinak i po munici se rtuťovými zápalkami (nebo 22LR s tím lepkavým voskem, co se sere všude) pouze propláchnu technickým benzínem, vysuším - a pak třeba vystříkám balistolem.
Uživatelský avatar
PetrosK
Příspěvky: 94
Registrován: 23 zář 2009 15:07
Bydliště: Šumpersko

Re: Čistenie, mazanie, konzervácia a ina kozmetika...

Příspěvek od PetrosK » 15 zář 2010 22:19

Na čištění Brunox sprej a po tom, co mě střelci ještě sprdli, že to je úplně suchý, tak na to leju ještě litry WD-40.
CZ75 SP-01 9x19
Uživatelský avatar
Radgost
Příspěvky: 772
Registrován: 28 srp 2008 09:50
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Čistenie, mazanie, konzervácia a ina kozmetika...

Příspěvek od Radgost » 16 zář 2010 06:44

PetrosK píše:Na čištění Brunox sprej a po tom, co mě střelci ještě sprdli, že to je úplně suchý, tak na to leju ještě litry WD-40.
No nevim, já to dělám přesně opačně - WD40 na čištění, potom do sucha a nakonec na to nacákám Brunox. :-)
V té WD40 to přes noc odležet.
To jednou přišla na návštěvu kámoška, která věděla, že jsem byl ráno na střelnici, uviděla na peci naolejovaný kvér v novinách a povídala, "sušíš pistoli"? :lol:
Uživatelský avatar
kayakero
Příspěvky: 804
Registrován: 22 zář 2008 14:12

Re: Čistenie, mazanie, konzervácia a ina kozmetika...

Příspěvek od kayakero » 16 zář 2010 09:29

taktak.
WD40 umí řešit zarezlé+zalepené; na lubrikaci i konzervaci jsou lepší volby.

Navíc (stejně jako M2T) karbonifikuje (zapálen zasírá sazemi) - tedy hlaveň konzervovaná WD40 bude po palbě zasraná nejen od prachu. Zvláště pokud uvěříte mystice, že stačí WD40 jen nastříkat do laufu přez noc a rozpuštěnou špínu vyženou další výstřely.

Ohledně WD40 použitého na hejblátka: líbí se mi nápad pak vyfoukat kompresorem. Tlakový vzduch vyžene vyplavenou-rozpuštěnou špínu (na světlo boží) i ze škvír, kam vysoušecím čistým hadříkem nedosáhnete.
Odpovědět