Cisteni nabojnic pred prebijenim

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Čištění nábojnic před přebíjením

Příspěvek od HanuIv » 07 bře 2006 12:46

Jako začínající přebíjitel kulových nábojů do krátkých zbraní jsem se chtěl zeptat na dvě velmi primitivní (pro zkušené přebíječe) otázky:

1. Je potřeba nábojnice před přebitím nějak čistit?
2. Pokud odpověď na otázku číslo 1 je ano, pak otázka zní: jak? Vím, že existují leštičky na nábojnice. To ale není to pravé, nebo je?, Existuje třeba nějaká lázeň, ve které nábojnice vykoupu a karbon se odplaví? Nebo existuje nějaký kartáček na vymetení sazí?


Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 07 bře 2006 13:05

Já nepřebíjím, ale tady http://web.quick.cz/prebijeni/prebijeni/prebijeni.htm je to hezky popsáno. I to praní nábojnic - hlavně bacha na aviváž! :lol: :wink:
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 07 bře 2006 13:07

Pistolové ano, revolverové v podstatě není potřeba pokaždé (teda pokud je nesypeš z válce na zem a nešlapeš po nich).
Potřebuješ pračku (já používám suché praní) a tady je odkaz na to jak to vypadá. Normální velikost se dá sehnat za ca 2.500kč (někde jsem viděl diskuzi o tom, jak to sbastlit doma v rámci úspory).
http://www.rcbs.com/default.asp?menu=1&s1=4&s2=3&s3=22
pak potřebuješ něco co to v tom vibrátoru vypere
http://www.rcbs.com/default.asp?menu=1&s1=4&s2=3&s3=23
a pak to potřebuješ separovat. Tohle je vyborná věc.
http://www.rcbs.com/default.asp?menu=1&s1=4&s2=3&s3=25
Tohle je verze na jak suché tak mokré praní.
http://www.rcbs.com/default.asp?menu=1&s1=4&s2=3&s3=24

Vzal jsem pro ukázku produkty od RCBS protože je to vše pohromadě, ale RCBS produkty jsou ve vyšší cenové hladině. Sám mám od nich jen ten separator. Pračku od MidwayUSA, čistící médium ani nevím.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Luger
Příspěvky: 51
Registrován: 08 led 2006 12:41
Bydliště: BK

Příspěvek od Luger » 07 bře 2006 16:55

Na www.strelectvi.cz je v diskuzním fóru v rubrice střelivo docela dlouhá diskuze na téma praní nábojnic. Jmenuje se to Pračka na hilzny, nebo tak nějak podobně.
selag
Příspěvky: 167
Registrován: 02 zář 2005 13:52

Příspěvek od selag » 07 bře 2006 17:10

Olaf

Čištění nábojnic před přebíjením

Příspěvek od Olaf » 07 bře 2006 17:19

HanuIv napsal:
Nebo existuje nějaký kartáček na vymetení sazí?
HanuIv jsem na tom asi stejně jako Ty. Asi před týdnem jsem koupil lis Lee a již jsem i začal. Jelikož jsem neměl v zásobě použité hylzny, musel jsem nějaké koupit nové včetně dalších komponent a ty již mám přebité. Teď jsem koupil nejaké použité hylzny, které jsem prozatím jen odzápalkoval a čekám na dodání vibrační čističky Mydway a ořechový drtě. Zřejmě bude dobré, dle teoretického studia, dokoupit ještě ten separátor na oddělení drtě od nábojnic. Myslím si, že ty vibrační čističky jsou vhodnější, než ta mokrá cesta zejména tou formou různých pet lahví a pod. Jinak co jsem tak surfoval na internetu, existují i ty kartáčky, na které se ptáš. Je to především na čištění otvorů po zápalkách. Co jsi koupil za lis? Já, jelikož chci přebíjet i puškové střelivo jsem šel do LEE Clasic Cast. Je to robusní O lis bez plastů a zatím mu nemohu nic vytknout. Vzhledem k tomu, že nebudu přebíjet 2000 ks/měsíčně,
spokojenost. Teď dokoupím pouze matrice na dvě puškové ráže a začnu experimentovat. Tak hodně úspěchů.
Luger
Příspěvky: 51
Registrován: 08 led 2006 12:41
Bydliště: BK

Příspěvek od Luger » 07 bře 2006 17:34

Já teď se suchým praním taky začínám. Zatím jsem pral jenom "mokrou cestou" a to manželce v pračce s prádlem. Zrovnatak jak je to popsaný v tom odkazu ve druhým příspěvku. Pral jsem tak několik let a na přebíjení to bylo dostačující. Lesk sice nebyl nic moc, ale nábojnice byly čistý. Klidně bych tak mohl prát dál, v ničem mi to nevadilo a manželka kupodivu taky nenadávala, ale chci zase vyzkoušet něco jinýho.
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Re: Čištění nábojnic před přebíjením

Příspěvek od HanuIv » 07 bře 2006 18:27

Olaf píše:Co jsi koupil za lis?
Já se dostal k Lee Challenger z druhé ruky. Společně se zápalkovačkou (manuální) a dávkovačkou. Mám matrice na 9x19 a 357Mgn. Ještě potřebuju sehnat matrice na 45ACP. No a zdá se, že bude nezbytná i vibrační mrcha (tedy pračka). Obávám se, že moje vlatní choť by mne s nohavící nedříve pořádně prohnala a poté i vyhodila z bytu. :lol: :lol: No a lahvová metoda - to by asi taky nedopadlo dobře.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Olaf

Příspěvek od Olaf » 07 bře 2006 20:44

HanuIv napsal:
Já se dostal k Lee Challenger z druhé ruky. Společně se zápalkovačkou (manuální) a dávkovačkou.
Jedná se zhruba o stejné jednooperační lisy, zápalkovač mám také manuální,přikoupil jsem dávkovač a váhu do 100 grainů. Přebíjení pistolového a revolverového střeliva je v pohodě. Horší to bude asi s tím puškovým.
pbezo
Příspěvky: 67
Registrován: 09 úno 2006 08:35
Bydliště: Slovensko

Příspěvek od pbezo » 16 bře 2006 08:58

Ako spravny amater som zacal s mokrym pranim, posilujem s PET flaskou. Len mi nedoslo, ze ked to skoncim, a skusim odsrubovat uzaver, tlak, ktory sa tam nevedno ako nabral urobi bum a obsah skonci na strope a mojej koseli :D.
sikula
Příspěvky: 39
Registrován: 09 črc 2005 22:27
Bydliště: policka

praní nábojnic

Příspěvek od sikula » 16 bře 2006 13:50

Nemám nic proti suchému praní. Já peru nábojnice asi po 2000 ks v plastovém černém kbelíku. Nejdříve namočím, asi 20 min, pak sleju, přidám obyčejný jar, zaliju teplou vodou a vytvořím pěnu, která vleze skoro všude. Nechám působyt a po 20 min 3x propláchnu přes starý cedník nebo síto. Suším v horkovzdušné troubě, nebo v létě na sluníčku na kusu černé fólie. Pokud by chtěl někdo opravdu vyšperkované nábojnice může použít trochu fixinely, ale pozor ne zas moc.
Smazaný uživatel 177

Praní nábojnic ...

Příspěvek od Smazaný uživatel 177 » 16 bře 2006 14:23

S dovolením popíšu svůj způsob praní : jde o " mokrou cestu " - větší plastová láhev /od nějakého změkčovače / v ní ale drobná keramická drť - válečky vel. asi 1,5x5 mm- asi do 1/5 láhve, pak asi 400 nábojnic 9 mm L a teplá voda s Jarem. Nechám celý den a občas / lépe "často " /s tím řádně protřepu. Nábojnice jsou čisté a lesklé nejen zevně ale i uvnitř. Před lety jsme měl i zdroj na jakýsi "Jar", kterým se čistí laboratorní sklo, to pak byly nábojnice jako nové. Zdroj keram. drtě už také nemám,kdysi mi to někdo přinesl k vyzkoušení .
SINCITYMAN
Příspěvky: 527
Registrován: 21 srp 2005 09:02

Příspěvek od SINCITYMAN » 16 bře 2006 14:55

Můj způsob mokrého praní:Pračka AEg s horním plněním,cca 2.5 kg hilzen,panák octa panák jaru,co největší teplota,co nejkratší program......
Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 347
Registrován: 14 úno 2006 12:07

Metóda ruských poľovníkov "promyslovčikov" (profes

Příspěvek od Igrlik » 17 bře 2006 09:57

Hilzne sa nasypú do fľaše po nakladaných uhorkách a nálev (lák) sa nechá pôsobiť cez noc. Ráno opláchnuť a vysušiť... :lol:
Sylvax
Příspěvky: 7
Registrován: 14 črc 2006 22:10

Allways Coca-cola

Příspěvek od Sylvax » 30 črc 2006 21:21

Mám odzkoušeno ještě jedno netradiční čištění zcela bez práce pro milovníky amerického stylu - Coca-cola...dát do flašky (prázdné PETky), zalít Coca-colou (s náhražkami nemám zkušenost - pravá funguje zaručeně) a nechat působit přes noc...Ráno propláchnout horkou vodou a hilzny jsou jak nový :wink:

Až Vám nebo dětem zbyde trocha, vyzkoušejte...
Odpovědět