Cisteni nabojnic pred prebijenim

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Anders
Příspěvky: 70
Registrován: 03 kvě 2010 21:18

Re: Čištění nábojnic před přebíjením

Příspěvek od Anders » 05 zář 2011 13:10

Zdravím, chci se optat. jelikož se chystám kupovat přebíječku a už chci mít připravené nábojnice. tak jsem zkusil jenom 50 nábojů vyčistit, abych věděl jaký prášek atd použít. Nicméně jsem zatím zkusil petku dal jsem tam horkou vodu, perwol a udělal dle návodu http://prebijeni.strelci.com/prebijeni/prebijeni.htm .. protrepal pak nechal odlezet atd..nicmene hilsny jsou ze vnitr porad trosku spinave, jako zatvrdly prach a ani to nejde dolu vatou (jde to spatne) .jinak jsou ciste ale ze vnitr trochu spinave. pak jsem zkusil jak tu nekdo psal s tim jarem. petka,horka voda, jar atd.. zase nic. ze vnitr sou trochu spinavy, je to normalni? predpokladam ze asi ne. nevim co delam spatne. pak jedine zkusim to dat do textilniho pytliku a do pracky (bez avivaze) pouze praci prasek. prosim poradte co delam blbe s tou petkou.
Naposledy upravil(a) Anders dne 05 zář 2011 13:41, celkem upraveno 1 x.


selag
Příspěvky: 167
Registrován: 02 zář 2005 13:52

Re: Čištění nábojnic před přebíjením

Příspěvek od selag » 05 zář 2011 13:38

Buď v klidu :-) při mokém praní je to úplně normální.
sided
Příspěvky: 62
Registrován: 13 čer 2008 20:55
Bydliště: okolo komína

Re: Čištění nábojnic před přebíjením

Příspěvek od sided » 05 zář 2011 13:42

Jestli chceš prát na mokro tak je nejlepší je dobře zavázat do plátěnýho pytlíku a šoupnout do pračky třeba s montérkama.
Anders
Příspěvky: 70
Registrován: 03 kvě 2010 21:18

Re: Čištění nábojnic před přebíjením

Příspěvek od Anders » 05 zář 2011 13:50

Asi to tak udělám, protože s tou petkou se mi to nějak nedaří čistit. normálně do ted jsem strilel vyrobni tak jsem si ty nabojnice posbiral a mam jich dost. ale jak tam zustala ta špína tak to zatvrdlo a té petce kdyz to cistim to nejde dolu. nejspíš to dám do textilniho pytliku a do pracky. kamarad to tak take dela no.
selag
Příspěvky: 167
Registrován: 02 zář 2005 13:52

Re: Čištění nábojnic před přebíjením

Příspěvek od selag » 05 zář 2011 14:12

Peru ve 4 litrových petkách, do každé 200 kousků a naprosto bez problémů. Tady jde o to odstranit hrubé nečistoty - prach a bláto :-) a odmastit.

Můžeš mít uvnitř nábojnice krásně čisté - používej jen SB non tox. A co budeš dělat, až je krásně vypereš a pak odzápalkuješ? Lůžko zápalky bude taky pěkně černé :-)
Anders
Příspěvky: 70
Registrován: 03 kvě 2010 21:18

Re: Čištění nábojnic před přebíjením

Příspěvek od Anders » 05 zář 2011 14:14

to pochopitelně je splněno. ale jde mi o to aby např. troška zatvrdleho prachu uvnitř nabojnice nevadila pak při přebíjení, nedej bože při střílení a vše kolem. atd...
selag
Příspěvky: 167
Registrován: 02 zář 2005 13:52

Re: Čištění nábojnic před přebíjením

Příspěvek od selag » 05 zář 2011 14:16

Určitě vadit nebude. Mám takto vypráno a přebito přes 50 000 nábojů 9x19 a žádný problém způsobený praním sem nezaregistroval. Peru až po odzápalkování..... :-)
Anders
Příspěvky: 70
Registrován: 03 kvě 2010 21:18

Re: Čištění nábojnic před přebíjením

Příspěvek od Anders » 05 zář 2011 14:20

tak to se přiznám bez mučení ja to pral se zapalkami. jelikoz budu kupovat ten turret cast classic a drzak matric se toci tak i kamarad mi radil abych to vypral se zapalkama, po odzapalkovani projel vatou. ale rikam v té petce (jedná se o 9 Luger) sem se to snažil s tekutým práškem.. pak znova vyprat s jarem a uvnitr stejne troska spiny (uvnitr hilsny) a vzal jsem na spejli vatu a stejne to neslo dolu moc.

edit: mam na mysli strelny prach
selag
Příspěvky: 167
Registrován: 02 zář 2005 13:52

Re: Čištění nábojnic před přebíjením

Příspěvek od selag » 05 zář 2011 14:26

Musíš si uvědomit, kolik toho budeš přebíjet. Brát každou nábojnici do ruky a vatou čistit vnitřek, případně lůžko zápalky je prostě nesmysl. Taky mám Turret a našel sem si trošku jiný postup, který mi max. vyhovuje. Když mám chuť a náladu, vyndám tyčku pro otáčení držáku matric, nastavím proti pístu odzápalkovací a kalibrovací matrici a jedu..... pak na mokro vyperu a usuším. A opět když se mi chce, tak na ruční zápalkovačce RCBS ozápalkuju - na jednu akci tak 800 - 1 000 ks. No a pak už je kompletace náboje jednoduchá. Jen musím dávat pozor a vždycky vypichovací a kalibrovací matrici přeskočit - nechce se mi ji vyndavat.
Anders
Příspěvky: 70
Registrován: 03 kvě 2010 21:18

Re: Čištění nábojnic před přebíjením

Příspěvek od Anders » 05 zář 2011 14:29

Rozumím, ale jak jsem psal když se mrknu dovnitř nábojnice proti světlu tak tam vidím trochu spiny, resp zatvrdly strelny prach. ja to i zkousel smotkou, vatou na spejli ale ani to moc nejde dolu. jde mi o to aby se tim pak nenicili nabojnice pri strileni, nebo aby to nevadilo pri prebijeni .. bo také pri samotné strelbe aby se nenicily nejake casti zbrane ale to je nejspis blbost mno...
selag
Příspěvky: 167
Registrován: 02 zář 2005 13:52

Re: Čištění nábojnic před přebíjením

Příspěvek od selag » 05 zář 2011 14:31

Ach jo..... NEVADÍ TO :-) :-)
Anders
Příspěvky: 70
Registrován: 03 kvě 2010 21:18

Re: Čištění nábojnic před přebíjením

Příspěvek od Anders » 05 zář 2011 14:32

fajn :-) já jsem na tyhle veci pedant no..necham to byt. ostatni nabojnice co tu mam vemu v pracce, tak uvidim
selag
Příspěvky: 167
Registrován: 02 zář 2005 13:52

Re: Čištění nábojnic před přebíjením

Příspěvek od selag » 05 zář 2011 14:34

A výsledek bude podobný, jako v petce... :-) Ale v pračce je to rychlejší. :-)
sided
Příspěvky: 62
Registrován: 13 čer 2008 20:55
Bydliště: okolo komína

Re: Čištění nábojnic před přebíjením

Příspěvek od sided » 05 zář 2011 14:40

Je potřeba si udržet nadhled a neblbnout, očouzená nábojnice je stejně dobrá jako blýskavá. Jde především o to aby nabyly mastné, od prachu a bláta, protože tím si ničíš matrice a zbran. Jinak u nábojnic do krátkých zbraní není praní nutnost. (revolverové si vysypu z válce rovnou do škatule a nemají se kde oválet)
Při mokrém praní je lepší prát odzápalkované nábojnice a nebo vyprat a odzápalkovat protože v lůžku pd zápalkou se ještě dlouho drží vlhkost a blbě to vysychá.
gabcik
Příspěvky: 2
Registrován: 23 čer 2016 12:34

Re: Čištění nábojnic před přebíjením

Příspěvek od gabcik » 23 čer 2016 13:38

Zdravím, chtěl bych se zeptat ohledně praní nábojnic mokrým způsobem. Jaký způsum byste volili když se berou v potaz klady a zápory.

1. Před praním nábojnice odzápalkovat.
- Ničení formátovací / vypichovací matrice
+ Čisté lůžko zápalky

2. Odzápalkovat až po vyprání.
- Špinavé lůžko zápalky.
+ Šetrnější k matrici

3. Praní na dvakrát. Vyprat (předprat) odzápalkovat a vyprat znovu.
- časově náročnější
+ Čisté lůžko zápalky, Šetrnější k matrici

Volil bych 3. postup, ale nevím jestli to není zbytečné. Zajímalo by mě, jestli se matrice může poškodit, když se předtím nábojnice neperou.

Díky :wink:
Odpovědět