Informace, postupy, zakon, testove otazky...

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
cover72
Příspěvky: 290
Registrován: 10 črc 2009 16:16

Re: Informace, postupy, zákon, testové otázky...

Příspěvek od cover72 » 02 led 2012 22:59

Jasně, ale:
§279 trestního zákoníku odst. 1: kdo bez povolení... opatří... střelnou zbraň, bude potrestán... odnětím svobody na až dvě léta
a zároveň
§76@119/2002Sb., odst. 1a: Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že* nabývá do vlastnictví, drží nebo nosí zbraň nebo střelivo může aniž by byla držitelem zbrojního průkazu nebo zbrojní licence... za přestupek lze uložit pokutu do 50 000 Kč
Podle trestního zákona jde o trestný čin nedovoleného ozbrojování se sazbou do dvou let natvrdo, ale zároveň podle §76 zákona o zbraních jde o přestupek se sazbou do 50kkč.
Je to tedy oboje zároveň - zároveň trestný čin a zároveň přestupek (a tedy třeba 2 roky protože porušení trestního zákoníku a navrch k tomu 50 tisíc protože porušení zákona o zbraních), nebo je tam nějaká jemná nuance, která mi uniká a skrze kterou jsou to dva rozdílné případy? Protože přeci platí z římského práva princip, že za každý zločin je člověk trestán jen jednou?

_____
*dosazen includem §8, na který se odvolává


Uživatelský avatar
BlackAdder
Příspěvky: 431
Registrován: 08 čer 2010 11:37
Bydliště: Praha, Valašské Meziříčí

Re: Informace, postupy, zákon, testové otázky...

Příspěvek od BlackAdder » 02 led 2012 23:07

Já to chápu tak: když něco provedeš, tak tě podle závažnosti obviní buď z t.č. podle tr.zákoníku, nebo jen z přestupku podle z.o zbraních, oboje nejde.
cover72
Příspěvky: 290
Registrován: 10 črc 2009 16:16

Re: Informace, postupy, zákon, testové otázky...

Příspěvek od cover72 » 02 led 2012 23:21

To si nedovedu představit - zbraň ZP vyžadující a přitom nabytá bez ZP, jak říká ten §76@119/2002Sb., je automaticky i zbraň opatřená bez povolení a tedy trestný čin - ale třeba to tak nějak je :(
Nu co, ke zkoušce zrovna tohle asi chápat nepotřebuju. Ale štve mně to.
Uživatelský avatar
BlackAdder
Příspěvky: 431
Registrován: 08 čer 2010 11:37
Bydliště: Praha, Valašské Meziříčí

Re: Informace, postupy, zákon, testové otázky...

Příspěvek od BlackAdder » 02 led 2012 23:28

Dovedu si představit, že u někoho najdou vykopané torzo pistole, nestřelbyschopné a zbraň připomínající jen s trochou fantazie, pak nemá smysl takového člověka stíhat pro t.č. ale můžou mu dát přestupek - nedovolené ozbrojování je z t.č. "obecně ohrožující" - beru to tak, že jejich spácháním je (potenciálně) vystaveno nebezpečí množství lidí.
Naposledy upravil(a) BlackAdder dne 02 led 2012 23:34, celkem upraveno 1 x.
cover72
Příspěvky: 290
Registrován: 10 črc 2009 16:16

Re: Informace, postupy, zákon, testové otázky...

Příspěvek od cover72 » 02 led 2012 23:32

Jo takhle, tak to už smysl dává. Protože materiální přestupek nedovoleného ozbrojování by tam nebyl (zbraň neschopná útoku), ale zákon o zbraních se vztahuje i na formálnosti typu "vypadá to jako ostrá", takže se dá dát "alespoň" pokuta a materiální aspekt tam je. Pořád trochu divné, ale už představitelné. Díky.
cover72
Příspěvky: 290
Registrován: 10 črc 2009 16:16

Re: Informace, postupy, zákon, testové otázky...

Příspěvek od cover72 » 03 led 2012 00:06

Tak, a mám další otázku (možná by to chtělo oddělit do threadu jako "výklad zákona 119" nebo tak podobně).
Snažím se teď analyzovat, pochopit a takto "tahákovitě", tj. ve zkrácené formě zapsat §23; a úplně mi není jasné, jestli dobře chápu odstavec 1:
bod a) - jasné, protistátní, orgzločin, terorismus/únos či rozsáhlá zvěrstva za >12 let.
Ale platí - ve spojitosti s bodem b) - že sazba "5-10 let" platí jak pro mladistvého z bodu a), tak pro kohokoli z bodu a), kterému neuplynulo od výkonu trestu minimálně 20 let, nebo se ten dvacetiletý time-out vztahuje jen ke druhé polovině bodu b), tj. napadením, omezením os. svobody, znásilněním či jiným přepadem se zbraní?

To jest, vztahuje se odstavec 1 na ty, kteří dostali od 12 let výše (před libovolnou dobou) nebo 5-12 let pokud neuplynulo 20 let od výkonu trestu, nebo se vztahuje na tresty od 5 let výše a je to jen podivně rozdělené do dvou bodů a) a b) ?
Nebo se ten timeout 20 let vztahuje i na ty trestné činy z bodu a)?
Prostě nevím, co k čemu patří a jak je to dělené; na můj vkus toho smíchali trochu moc dohromady (nebo to naopak nelogicky rozdělili a zkomplikovali).

§ 22 (1) Za bezúhonného podle tohoto zákona se nepovažuje ten, kdo byl pravomocně uznán vinným trestným činem

a) vlastizrady, rozvracení republiky, teroru, teroristického útoku, sabotáže, vyzvědačství, válečné zrady, účasti na organizované zločinecké skupině, obecného ohrožení, získání kontroly nad vzdušným dopravním prostředkem, civilním plavidlem a pevnou plošinou, ohrožení bezpečnosti vzdušného dopravního prostředku a civilního plavidla, zavlečení vzdušného dopravního prostředku do ciziny, vraždy nebo genocidia, za který byl uložen výjimečný trest nebo trest odnětí svobody na více než 12 let nebo mladistvému trestní opatření odnětí svobody nepodmíněně na 5 až 10 let,
b) uvedeným v písmenu a), za který byl uložen trest odnětí svobody na 5 až 12 let, nebo úmyslným trestným činem proti životu a zdraví, proti svobodě a právům na ochranu osobnosti, soukromí a listovního tajemství, proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti nebo jiným úmyslným trestným činem spáchaným se zbraní, za který byl uložen trest odnětí svobody převyšující 5 let a od ukončení výkonu trestu odnětí svobody neuplynulo alespoň 20 let
cover72
Příspěvky: 290
Registrován: 10 črc 2009 16:16

Re: Informace, postupy, zákon, testové otázky...

Příspěvek od cover72 » 03 led 2012 11:38

Jinak řečeno, jak mám nahlížet na tu referenci k bodu a) v bodě b) toho odstavce 1?
Uživatelský avatar
BlackAdder
Příspěvky: 431
Registrován: 08 čer 2010 11:37
Bydliště: Praha, Valašské Meziříčí

Re: Informace, postupy, zákon, testové otázky...

Příspěvek od BlackAdder » 03 led 2012 11:57

bod a) mluví o činech, za které bylo uloženo více než 12 let odnětí svobody. Pokud bylo uloženo 5-12 let, platí b)

tzn. za a) už ti zbroják nedají nikdy, za b) nejdřív po 20 letech od ukončení výkonu trestu
cover72
Příspěvky: 290
Registrován: 10 črc 2009 16:16

Re: Informace, postupy, zákon, testové otázky...

Příspěvek od cover72 » 03 led 2012 18:01

Další věc, co nechápu:

Povolení na zbraň kat."B" se dává na zbrojní licenci, nikoli na zbrojní průvodní list.
Ale nošené nebo přepravované držené zbraně kategorie A, B anebo C nebo střelivo do nich, musí být pod neustálou kontrolou držitele zbrojního průvodního listu pro trvalý vývoz, dovoz nebo tranzit zbraní nebo střeliva, který přepravu realizuje, nikoli pod kontrolou držitele zbrojní licence.

Co to? Tak kdo za ty zbraně odpovídá? Držitel zbroj. licence, který na ně má povolení, nebo držitel zbrojního průvodního listu?
Respektive o co mi jde - proč nemohou být přepravované zbraně pod kontrolou držitele zbroj.licence? (kterážto odpověď by dávala smysl, byla konsistentní... A je špatně)

_____________
Krom toho bych ocenil, kdyby se mi někdo koukl na to, co jsem sepsal do oněch "mnemotechnických pomůcek" jestli je to tak OK - zkoušku mám pozítří, trochu jsem zaspal s učením a krutě nestíhám.
JirkaS
Příspěvky: 435
Registrován: 20 zář 2006 12:28
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Informace, postupy, zákon, testové otázky...

Příspěvek od JirkaS » 03 led 2012 18:08

před novelou to byl TČ, teď je to pro držitele ZP jen přestupek za 50 litrů, protože držitel ZP je osoba bezúhonná, spolehlivá a odborně způsobilá a proto zbraň v jeho rukách není tak společensky nebezpečná ;-)
cover72
Příspěvky: 290
Registrován: 10 črc 2009 16:16

Re: Informace, postupy, zákon, testové otázky...

Příspěvek od cover72 » 03 led 2012 18:55

JirkaS: ale ta klauzule mluví o opatření si zbraně bez ZP, takže tam to nemá smysl. Ale přes to jsem se už přenesl a jdu dál, času je málo...
cover72
Příspěvky: 290
Registrován: 10 črc 2009 16:16

Re: Informace, postupy, zákon, testové otázky...

Příspěvek od cover72 » 04 led 2012 19:47

Tak takhle bych to snad i měl dát - když si člověk přečte zákon a pochopí ho, ty otázky jdou skoro samy; každopádně ale mnohem rychleji, než bez zákona:
Obrázek
Našel jsem takhle ještě na pár zákeřností, které doplním do mnemotechnických pomůcek.
Akorát mně hrozně mate to myslivecké názvosloví zbraní. To je prostě děs. Zvlášť Troják, Kulový troják a Trojče jsou prostě zavádějící.
Hádám, že v téhle terminologii se asi nějaká logika najít nedá, co?
Uživatelský avatar
BlackAdder
Příspěvky: 431
Registrován: 08 čer 2010 11:37
Bydliště: Praha, Valašské Meziříčí

Re: Informace, postupy, zákon, testové otázky...

Příspěvek od BlackAdder » 04 led 2012 23:24

ty názvy se dají naučit, vždyť toho tolik není (15?)- já se to učil na http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz ... o-zbranich
cover72
Příspěvky: 290
Registrován: 10 črc 2009 16:16

Re: Informace, postupy, zákon, testové otázky...

Příspěvek od cover72 » 05 led 2012 22:01

Nakonec jsem si vytvořil metodu i na názvosloví to a dal na 100%. Tak pohoda. Díky všem.
Uživatelský avatar
bradek džon
Příspěvky: 145
Registrován: 10 bře 2011 21:57
Kontaktovat uživatele:

Re: Informace, postupy, zákon, testové otázky...

Příspěvek od bradek džon » 13 led 2012 10:46

Na těch mysliveckých názvosloví je nejsrandovnější to, že za 14 dní po zkouškách nebudeš pomalu vědět ani to co je kozlice
Má-li někdo zbraň a snaží se vás zabít, je přiměřené bránit se střelbou z vlastní zbraně.
Dalajláma
Odpovědět