Hluk pri vystrelu

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Arnie

Příspěvek od Arnie » 13 říj 2005 17:08

jenom bych opravil anonyma z prvni strany - amplituda zvuku neklesa s druhou mocninou vzdalenosti (to je pouze dusledek rozbihani akustickych paprsku). presneji muzeme utlum vlny popsat takto: I=Io*(exp(-2*q*r))/(r*r) , kde r je vzdalenost od zdroje Io intenzita zdroje a q je koeficient utlumu. Ten je zavisly na frekvenci, tepelne vodivosti vzduchu a vazkosti prostredi. Ve skutecnosti je utlum podstatne vyssi nez uvadi tento vzorec diky fluktuacim v poli teploty, turbulentnim pohybum vzduchu a take rozptylu na nerovnostech (tam se jiz s anonymem shodnem).


Matěj
Příspěvky: 307
Registrován: 27 úno 2008 20:51

Re: Hluk při výstřelu

Příspěvek od Matěj » 09 lis 2011 10:57

Ahoj všichni,

neměřil někdo, nebo nemá někdo hodnoty hluku při výstřelech nějakých zbraní ?

Zajímala by mě třeba střední hodnota při výstřelu 9 mm luger, nebo třeba kolik dá prásknutí z malorážky ( dlouhá i krátká ) a i Mosin třeba, což už je docela šlupka ( bez sluchátek je to tak na 20 ran maximálně )

Prostě různě.
Vůbec si nedokážu tipnout, jestli na venkovní střelnici je šleha z pistole ráže 9 mm luger kolem 100 dB, nebo jestli je to 140 db.
Uživatelský avatar
PB
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1622
Registrován: 26 lis 2005 15:36
Bydliště: Ostrava

Re: Hluk při výstřelu

Příspěvek od PB » 09 lis 2011 11:59

20 ran z mosina bez sluchátek :lol: matěji matěji, do roka a do dne. sejdeme se na ušním :mrgreen:
CZ 85 COMBAT, SUHL 150+BSA 4-16x40 AO, PM Makarov, GLOCK 17, MOSIN 1891/30 Iževsk 1927, TOZ 35, ZKM 456,
kersanti
Příspěvky: 407
Registrován: 03 črc 2010 13:53

Re: Hluk při výstřelu

Příspěvek od kersanti » 09 lis 2011 16:41

Matěj píše:Ahoj všichni,

neměřil někdo, nebo nemá někdo hodnoty hluku při výstřelech nějakých zbraní ?

Zajímala by mě třeba střední hodnota při výstřelu 9 mm luger, nebo třeba kolik dá prásknutí z malorážky ( dlouhá i krátká ) a i Mosin třeba, což už je docela šlupka ( bez sluchátek je to tak na 20 ran maximálně )

Prostě různě.
Vůbec si nedokážu tipnout, jestli na venkovní střelnici je šleha z pistole ráže 9 mm luger kolem 100 dB, nebo jestli je to 140 db.
Tady to najdeš.
http://www.freehearingtest.com/hia_gunfirenoise.shtml
Krátká malorážka má okolo 150dB a dlouhá okolo 125dB.
Matěj
Příspěvky: 307
Registrován: 27 úno 2008 20:51

Re: Hluk při výstřelu

Příspěvek od Matěj » 09 lis 2011 17:52

Děkuju, to je to, co jsem hledal.

Sluchátka by mi měla při výstřelu tlumit o 40dB, tak vám nevím, jestli je to na 357 Magnum dostačující.
Přeci jen tam zůstává nějakých 120 dB.

Ale pořád lepší, než bez nich.
A těch 20 kousků z Mosina jsem opravdu dal bez sluchátek.
Po prvním zásobníku, už mi to bylo jedno.
bleak
Příspěvky: 27
Registrován: 09 led 2010 22:21

Re: Hluk při výstřelu

Příspěvek od bleak » 09 lis 2011 19:43

asi tak před 23 lety jsem vystřílel desítky zásobníků ze vz.58, ostré, neredukované střelivo. V uších nic, střelba v otevřeném prostoru asi tak 200x500 metrů, byly i celé zásobníky jednou dávkou, slyšel jsem hlavně plechové řachtání závěru. Při jednotlivém výstřelu zase jen převažovalo plechové křach, samotný hluk výstřelu takové tlumené TUC.
Sluch zatím OK.
Uživatelský avatar
Annifry
Příspěvky: 288
Registrován: 09 říj 2010 19:18
Bydliště: Przeň

Re: Hluk při výstřelu

Příspěvek od Annifry » 09 lis 2011 21:05

Sice to sem nepatří, ale:

Jednou mi při školení v jedné nejmenované automobilce Škoda vystřelili airbag přímo do obličeje - šlupka strašná. Neměl jsem ale zalehlý uši, ani pískání, prostě nic. Vylezl jsem z auta a uši dobrý. Asi za týden jsem šel na každoroční technickou kontrolu tělesné schránky a na ušním ejhle. Prej neslyším nějakou frekvenci, či co a jestli jsem nebyl střílet. Nezdálo se mi že bych slyšel nějak hůř, ale doktor to zkrátka poznal. Naštěstí to bylo jen dočasné, takže teď slyším sice pořád stejně, ale dle přístrojů prej už slyším líp. :wink:

Takže i když se zdá že střílet bez sluchátek je v pohodě, tak to tak asi není a uši dostávaj za uši.
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Hluk při výstřelu

Příspěvek od Jim » 09 lis 2011 22:21

Jenom blb střílí bez ochrany sluchu, věřte mi to, mluvím ze zkušenosti, ze začátku se důsledky nezdají být vážné ale časem se to nastřádá. A pak už není cesty zpět. To už je porušený sluchový nerv. Tohle zatím nikdo nevyléčí. Jen ignorant tuto radu neposlechne a časem mu to dojde.To už je ovšem pozdě.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
medjar
Příspěvky: 1
Registrován: 10 lis 2011 15:25

Re: Hluk při výstřelu

Příspěvek od medjar » 10 lis 2011 15:53

Zdravim.

Chtěl bych se zeptat jestli někdo neví kde hledat "analyzované možnosti pozorování hlukové hodnoty na ústí palné zbraně", popřípadě METODY MĚŘENÍ HLUKU VÝSTŘELU NA ÚSTÍ.

Děkuji za odpověď
Gobey
Příspěvky: 27
Registrován: 06 zář 2011 22:14

Re: Hluk při výstřelu

Příspěvek od Gobey » 10 lis 2011 16:29

V otevřeném prostoru jsem střílel bez ochrany sluchu s:

Kentacká puška - předovka, černý prach. Není to tak hrozné.
Winchestrovka .38 - rány, ale šlo to
Revolver .357 Magnum - ihned po výstřelu pískání v uších, po pár desítkách minut v podstatě zmizelo
Lee Enfield .303 British - v celku v pohodě, ani není pocit zalehlých uší, pískání taky ne
1911 (Norinco) .45 - v celku dost pecka, ale bez pískání.

Subjektivně naprosto nejhorší byla .357 Magnum, to jsem měl pocit, že tu píšťalku z hlavy nedostanu, ale jak jsem psal, po nějaké době to přešlo.

Slyším v celku bez problémů, ale vzhledem k intenzivnímu potápění mé uši asi nebudou co za mlada, tak možná ten hluk vnímám trochu jinak (to je, že z lékařského pohledu nejsou zcela v pořádku, ale s tím musí počítat každý, kdo leze pod vodu častěji než 1x do roka).

V žádném případě si nemyslím, že by to bylo zcela bez zdravotních rizik střílet bez ochrany sluchu, ale lidstvo už prošlo tolika válkami a pokud se nemýlím, tak vojáci standardně (myslím v bitvě, ne na cvičišti) sluchátka neužívají a že by se z války vracela hluchá generace se mi nějak nezdá.

Takže bych osobně rovnítko mezi výstřel bez sluchátek = 100 % vážné poškození sluchu asi nedal.

Honza
LtDahan
Příspěvky: 24
Registrován: 17 úno 2009 21:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Hluk při výstřelu

Příspěvek od LtDahan » 11 lis 2011 12:14

Někde se to už řešilo, pokud budete i z dlouhé malorážky (což se nezdá jako nějaká velká rána) střílet dlouhodobě bez ochrany sluchu pravděpodobně si zaděláte na problém. Může se u vás projevit snížená citlivost sluchu pro určité frekvence což platí asi pro jakýkoliv hluk. Jen je zajímavé že třeba za II světové nepoužívaly žádnou ochranu a taky neohluchly :o
rebel 2007
Příspěvky: 117
Registrován: 10 kvě 2007 23:33

Re: Hluk při výstřelu

Příspěvek od rebel 2007 » 11 lis 2011 18:45

Jim píše:Jenom blb střílí bez ochrany sluchu, věřte mi to, mluvím ze zkušenosti, ze začátku se důsledky nezdají být vážné ale časem se to nastřádá. A pak už není cesty zpět. To už je porušený sluchový nerv. Tohle zatím nikdo nevyléčí. Jen ignorant tuto radu neposlechne a časem mu to dojde.To už je ovšem pozdě.
Máš s tím nějaké skušenosti? :(
Leeoo
Příspěvky: 198
Registrován: 13 lis 2008 21:24
Bydliště:

Re: Hluk při výstřelu

Příspěvek od Leeoo » 11 lis 2011 20:50

jednou jsem vystřelil 9mm asi 10 ran bez ochrany a už bych to víckrát neudělal, měl jsem pískot v jednom uchu ještě asi 2 dny, už sem začínal mít strach, jinak krátká 58 děla neskutečnej rachot, když pak vemu 9mm tak je to jak nic
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Hluk při výstřelu

Příspěvek od Jim » 11 lis 2011 22:45

Rebel 2007:
Zkušenosti s tím mám, to už jsem uvedl. Sluchový nerv je na hluk citlivý, zdánlivě je vše po střelbách (bez ochrany sluchu) v pořádku, i případné zvonění v uších zmizí. Nepozorujete nic, Ovšem měření na audiu vypoví něco jiného, slyšitelnost vyšších frekvencí, které sice k životu nepotřebujete, klesá o několik dB a taky se snižuje. Takže když zdravý člověk slyší ještě kolem 15 kHz, tak vy už třeba míň. Dalším a dalším drážděním sluchu se to s roky snižuje až na neúnosnou mez, kdy už začínáte špatně rozumět dabingu v televizi, špatně se domluvíte v hluku-hospodě a nakonec zjistíte, že už je pozdě. Na rušné ulici se už nedomluvíte. Protože u zdravého člověka si sluchový nerv potlačí balastní hluky a pustí jen to, co chcete. To už ale s poškozeným sluchem nejde, sluchový nerv jé téměř nefunkční. Dost zajímavé je, že člověk špatně slyšící je náchylný na hluk a to tak, že když kolem něj přejede V3S-ka, tak mu málem uletí hlava. A to právě ochromenou funkcí sluchového nervu.Já jsem na tom už tak, že na pravé ucho neslyším skoro vůbec a na levé frekvenci jen do 1,5 kHz s poklesem o 40dB. To, že bych mohl poslouchat muziku už nehrozí, protože tóny např. E a H slyším jen jako jediný. Mám sluchadlo, abych se vůbec domluvil. Sluchadlo ovšem zesílí vše a filtrace sluchového nervu je nefunkční. Takže hluk na ulici přehluší mluvené slovo a je to na prd. Nejhorší na tom je, že už to nejde zastavit. S rostoucím věkem se to pořád zhoršuje, i když si sluch chráníte. Jako děcko jsem pořád lezl na dny armády, kdy se střílelo se vším možným a chodil jsem domů až večer a v hlavě mě hučelo a v uších zvonilo. V mládí jsem střílel s čím se dalo a co bouchalo mě dělalo dobře. Na vojně se zásadně žádná ochrana sluchu nekonala, ve fabrice taky ne a tak se to projevilo, že jsem v podstatě mrzák. Kdo nevěří, tak ať si dělá co chce. Trvám ovšem na tom, že ti chytráci, co nepoužívají a hlavně nemíní používat ochranu sluchu ani po mé radě nejsou hrdinové ale blbečci.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
kersanti
Příspěvky: 407
Registrován: 03 črc 2010 13:53

Re: Hluk při výstřelu

Příspěvek od kersanti » 12 lis 2011 00:57

Na vojně jsme při střelbách nafasovali kousek vaty ,aspoň něco.Horší jsem to měl při rekonstrukci obydlí.To mě ani nenapadlo.Po půldenní práci se elektrickou sbíječkou mi dva dny pískalo v uších a týden jsem skoro neslyšel.Po pár letech mi doktorka naměřila ztrátu sluchu zaplať pánbůh "jen" pár procent.Na střelnici vůbec bez sluchátek nelezu.
Odpovědět