historicke zbrane-zkusenosti

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Příspěvek od maldigola » 13 srp 2008 09:33

ukaž to, uvidíme..


Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
PatrikV
Příspěvky: 355
Registrován: 03 kvě 2008 11:20
Bydliště: NOVOJIČÍNSKO

Příspěvek od PatrikV » 13 srp 2008 10:08

:(
Naposledy upravil(a) PatrikV dne 16 lis 2008 20:22, celkem upraveno 1 x.
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Příspěvek od maldigola » 15 srp 2008 09:43

to je myslím,znění starého zákona.Podrobně se to probíralo v "právních otázkách".
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 16 srp 2008 02:40

Obávám se, že Patrik má pravdu.
§ 6
Zbraně kategorie C
Zbraněmi kategorie C jsou
a) jednoranové nebo víceranové zbraně pro střelivo s okrajovým zápalem, jejichž celková délka se rovná nebo je větší než 280 mm,
b) jednoranové nebo víceranové, opakovací nebo samonabíjecí dlouhé zbraně neuvedené v § 5 písm. d) až f),
c) plynové zbraně, u nichž kinetická energie střely na ústí hlavně je vyšší než 16 J, s výjimkou paintbalových zbraní, a
d) více než dvouranové zbraně zkonstruované na principu perkusních zámkových systémů.

§ 7
Zbraně kategorie D
Zbraněmi kategorie D jsou
a) historické zbraně,
b) zbraně jednoranové a dvouranové zkonstruované na principech doutnákových, kolečkových, křesadlových nebo perkusních zámkových systémů,

přičemž za historické zbraně jsou považovány ty, které byly (včetně všech hlavních částí) vyrobeny do 31.12.1890.
Jo, pamatuji doby hned po plyšáku, kdy na country bálech měl každý hoch u boku dva perkusáky a pálilo se do stropu o sto šest. Jenže to už dneska nejde - jako "C" je i perkusák, koupený jen s dvojnábojovým válcem! A i když půjde o historickou zbraň, není nikde řečeno, že z toho lze libovolně střílet bez tormentace, natož si vyrábět historické náboje, či jejich repliky!
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Příspěvek od maldigola » 16 srp 2008 11:06

tak tím se to vysvětluje-zbraněmi kategorie D jsou historické zbraně,vyrobené do roku 1890.Tedy včetně revolverů.
..sběratel zajisté nemusí ze zbraní střílet,zbraň je tu komodita v kategorii "collectibles" asi jako jsou mince nebo známky,má své aukce,katalogy,své obvyklé ceny,lze s tím obchodovat a vystavovat je.
(Přiznám se,že pociťuji určitou vděčnost vůči našim zákonodárcům za to,že toto umožnili.)
Nicméně připomeňme si dva momenty ve Fantanově příspěvku-
a)náboje b)..vyrobeny do roku 1890 včetně hlavních částí.
ad a)-zákonodárce dovolil nabývat takové náboje.Jelikož mi v rozporu s tímto zákonem nikdo žádné náboje neprodá,ač mám právo je nabývat,nebude snad trestné,nabudu-li je tak,že si je vyrobím.Samotný akt výroby resp.přebíjení munice je celkem běžný a povolený,takže proč ne zde?
ad b)Fantan mě potěšil,myslel jsem si,že je tam řečeno něco o všech
součástech,takže pokud jde jen o hlavní části,tak nemusím složitě shánět originální pérka.
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 16 srp 2008 11:30

maldigola píše: ad b) Fantan mě potěšil, myslel jsem si, že je tam řečeno něco o všech
součástech, takže pokud jde jen o hlavní části, tak nemusím složitě shánět originální pérka.
Jo, pamatuji znění zákona "nebo jejich přesné kopie/napodobeniny", což bylo vykládáno právě i na kované vruty, péra a jiné drobné dílky, kde se vyžadovala i původní technologie výroby. Kupodivu skutečně revolvery na jednotný náboj nejsou v § 7/b jmenovány.
Ohledně výroby nábojů je to trochu jinak. Nehodlám to hledat v různých vyhláškách a nařízeních, ale něco jiného je přebíjení nábojů podle schválených postupů a něco jiného je jejich vývoj a výroba "ab ovo". To se obávám, že bys asi narazil, to vyžaduje kvalifikaci puškaře obdobně, jako zásahy do hlavních částí - myslím tím ty vložné hlavně atd. Kamarád puškař nesměl např. rozjet přebíjecí linku, protože nesehnal člověka s příslušným studiem, které zákon požadoval. Pak delší dobu marodil, nedodal včas potvrzení o zdravotním stavu a přišel o "Fko" a jen tak tak, že ne o celý zbroják. Ouřady jsou někdy pěkné k...y!
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 16 srp 2008 11:57

Před asi rokem jsem se schválně ptal, co potřebuji k tomu, abych mohl průmyslově přebíjet pistolovou a revolverovou munici.
Na Policii mi řekli, že vlastně "jen" živnostenský list na výrobu a přebíjení nábojů. Říkal jsem si: "hahaha - vždyť to nemůže být tak složité". Ale jakmile jsem zavolal na živnostenský ouřad (tedy referát živnostenských věcí, či jak se to tam jmenuje), zamrzl mi úsměv na tváři. Musíte mít koncesní listinu a živnostenský list. Ke koncesní listině musíte mít ukončené vysokoškolské vzdělání v oblasti výroby a konstrukce munice a minimálně 10 let ověřitelné praxe v oboru. No a pak už je to "kindršpíl...".
Jenže, na celé střední Moravě (mezi Brnem a Ostravou) jsem našel přesně dva lidi, kteří podobné podmínce vyhovují. Jeden z nich je zakladatel firmy Limit. Druhý je někde v zahraničí.....
A moje plány šly do....
:? :? :?
K těm historickým zbraním - asi tři, čtyři SR nazpátek byl na toto téma uveřejněn docela obšírný článek. Doporučuju prostudovat, Já to jen proběhnul a moc chytrý jsem z toho nebyl, ale odborníkům to jistě řekne víc.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
maldigola
Příspěvky: 905
Registrován: 06 srp 2007 13:00

Příspěvek od maldigola » 27 srp 2008 09:50

rád bych se zeptal,jaký význam mají ověřovací značky zbraní.Jde o to,že na Rakousko-Uherských zbraních do roku 1890 by neměly být žádné značky,protože zákon o ověřování vstoupil v R.U. v platnost v r.1892.
U zbraní belgických jsou do doby 1890 a ještě nějakou dobu potom raženy ovály s ELG,po roce 1894 má ten ovál korunku.Znamená to tedy,že pokud je na zbrani vyráběné od roku 1885 -? ovál s korunkou,znamená to,že zbraň byla vyrobena po roce 1894,nebo to znamená,že mohla být vyrobena dříve,ale zkoušena byla až v r. 1894 nebo později?
A mají vůbec tyto značky zásadní význam pro určení věku zbraně?
Oheň!Oheň přišel jsem vrhnout na svět a jak si přeji aby se vzňal!
Ježíš,Luk.12,49.
loptosko
Příspěvky: 25
Registrován: 23 srp 2007 00:30

Re: historické zbraně-zkušenosti

Příspěvek od loptosko » 16 kvě 2010 22:52

našiel som na nete stránku pán z Belgicka, ktorý ponúka sady pre zastaralé náboje ako 32 rimfire, 41 rimfire , kolíčkové náboje a tak a vraj posiela do celej eu bez problémov. neviem však, čo na to naše zákony. ono zbrane čo používajú kolíčkové aleb 32 rimfire náboje sú jasné d-čko, staré špuntovky pred 1890, a podľa zákona strelivo pren je tiež d, ale čo ak si ho vyrobím sám???? lebo mnohé patrony sa už fakt nevyrábajú a ani nebudú. škoda.
http://www.hc-collection.com/Default.asp?PGFLngID=1
karlos7777777
Příspěvky: 29
Registrován: 04 lis 2016 21:12

Re: historické zbraně-zkušenosti

Příspěvek od karlos7777777 » 26 dub 2017 10:00

Dobrý den všem. Koupil jsem si historický revolver S&W cal .22, zdá se ale, že je zde nadměrná mezera mezi válcem a hlavní, asi 1mm, taktéž vůle mezi válcem a rámem. Dá se toto nějak inteligentně řešit, např. lepením ocelových podložek apod? Dle mého by asi podložka přilepená čímkoliv na hlaveň před válec moc dlouho nevydržela. Děkuji za odpovědi.
Uživatelský avatar
Bonanza
Příspěvky: 629
Registrován: 01 črc 2007 18:53
Bydliště: Praha 5

Re: historické zbraně-zkušenosti

Příspěvek od Bonanza » 26 dub 2017 11:52

Ideálně se to dá řešit před zakoupením, pohledem, změření vůlí, vložením měrky a pokud je to 1 mm, nebrat. Teď si myslím, že je už po bitvě, ale zase olověná střela r. 22 by se měla do hlavně dostat,
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: historické zbraně-zkušenosti

Příspěvek od Jim » 26 dub 2017 11:52

Asi koupě z aukra na dálku, tedy riziko. Co vyšroubovat hlaveň, na soustruhu prodloužit osazení a zašroubovat o jeden závit dál. To, co bude navíc, opět na soustruhu ubrat. Míň elegantní řešení je naletovat na hlaveň podložku odpovídajícího průměru a tloušťky.
Co je myšleno vůlí mezi válcem a rámem by chtělo vysvětlit. Jestli je to jen mezera ničemu nevadící bych neřešil, kvedlání je něco jiného, ale by mělo jít vyřešit taky. Chtělo by to fotky.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
karlos7777777
Příspěvky: 29
Registrován: 04 lis 2016 21:12

Re: historické zbraně-zkušenosti

Příspěvek od karlos7777777 » 27 dub 2017 08:28

Hlaveň nejspíš demontovat nejde, rám s hlavní je nejspíš nerozebiratelný jeden celek. Jinak při střelbě se zdá výkon slušný, při nataženém kohoutu se válec ani nehne, ale mezera mezi válcem a hlavní zůstává. Večer se pokusím vložit fotky, to bude asi opravdu nejlepší. Díky za příspěvky.
karlos7777777
Příspěvky: 29
Registrován: 04 lis 2016 21:12

Re: historické zbraně-zkušenosti

Příspěvek od karlos7777777 » 27 dub 2017 21:59

Dobrý večer, tak přikládám nějaké foto...
Přílohy
IMG_20170427_214533.jpg
IMG_20170427_214516.jpg
IMG_20170427_214450.jpg
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: historické zbraně-zkušenosti

Příspěvek od Jim » 28 dub 2017 13:19

S těmi fotkami ses tedy nepochlapil. To, co bylo předmětem dotazu není bohužel vidět. Ale s ohledem na sklopnou hlaveň bych vůli mezi válcem a hlavní řešil připájením ocelové podložky na hlaveň. S patřičnou tloušťkou, průměrem a s otvorem o něco větším jak je ráže. Jsem přesvědčen, že by to muselo vyhovovat. Únik plynů by se omezil.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Odpovědět