Flobertka

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
mirekd
Příspěvky: 162
Registrován: 22 říj 2011 16:02

Re: Flobertka

Příspěvek od mirekd » 04 dub 2017 10:09

Je to právě ostudné, že se flobertky a dokonce i ostré zbraně vyrábějí ze zinkové srajdy. Zinkové slitiny mají mizernou pevnost, jsou měkké a k výrobě zbraní se vůbec nehodí, tak maximálně na dětské kapslovky a angličáky.

Výroba součástek ze zinkové slitiny tlakovým litím je levná, proto ji někteří výrobci používají, vydělávají na tom nekřesťanské peníze, ale chudák zákazník. Naštěstí jsou na našem trhu i flobertky z kvalitní oceli, díky bohu.

Co si mám představit pod pojmem zušlechtěná zinková slitina? Že by šla zinková slitina zušlechtit například tepelným zpracováním jako ocel jsem v životě neslyšel. Nebo uhlíkatá ocel? Snad uhlíková ocel. ....Mám dojem, že se tady někdo snaží dělat z ostatních blbce.....


pistole Fox S 200, Fox Special, derringer Rex L
mvoracek
Příspěvky: 165
Registrován: 16 úno 2011 10:41

Re: Flobertka

Příspěvek od mvoracek » 04 dub 2017 10:42

Máš pravdu, flobertku ze zinku bych si už v životě nekoupil. Měl jsem revolver Kora, za pár let vypadal jako zombí. Šel z domu a preferuji už jen ocel. Zinek už ne, ocel, to je jiný kafe.
Dresslerovky, ZKM 451
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Flobertka

Příspěvek od Albert 22 » 04 dub 2017 10:59

Jo, to by mne docela zajímalo z čeho je "Mechanismus revolveru Alfa steel 3820"?

Žil jsem v mylné představě, že alespoň uvnitř ty součástky v předražených flobertkách ALFA 661 atd. jsou nějaké té ušlechtilé oceli. Kdesi se píše, že je to montováno ze stejných součástek, jako ostré.... !?? Posléze se však ukázalo, že ta "ocel" je také náš osvědčený zinkohliník... ! Stejně tak je tomu u všech tureckých flobertových Revolverů Atak Arms Zoraki, Ekol Viper, německých Cuno Melcher Magnum ME-38 6mm atd. ...

Pevnost té ZnAl - slitiny je zhruba poloviční jako u oceli, ale měrná hmotnost téměř stejná. Z hlediska pevnosti by sice na flobertky kalibru .22 bohatě stačila 2,5 x lehčí hliníková slitina, tvrzený dural, ale když střelec má v ruce téměř 1 kg těžký kvér, má alespoň iluzi osté zbraně. Také tu těžkou flobertku může použít v případě krajní nouze k sebeobraně - úderem útočníka do hlavy...!! :lol: :lol:

Obrázek
Adler A
Příspěvky: 278
Registrován: 05 lis 2009 14:46

Re: Flobertka

Příspěvek od Adler A » 04 dub 2017 22:47

Alfa a Kora používá na floberky zinkovou slitinu o pevnosti v tahu 4x horší!!! než u ocelových Alfa steel, je to prostě bláto proti ušlechtilé oceli.

Jediný kdo vyrábí flobertkové revolvery z oceli a nepoužívá žádnou zinkovou slitinu je Dressler, jeho revolvery Tramp a Rex jsou celoocelové. Jsem jejich šťastným majitelem :P a je to prostě velký rozdíl, už ten spokojený pocit z poctivého materiálu, který máš když ho držíš v ruce.....

A výkon je také někde jinde, žádné obavy, že by byl nižší než 7.5 J.
CZ 75
ZKM 452
Dresslerovky
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Flobertka

Příspěvek od Albert 22 » 05 dub 2017 10:22

Adler A píše:Alfa a Kora používá na floberky zinkovou slitinu o pevnosti v tahu 4x horší!!! než u ocelových Alfa steel, je to prostě bláto proti ušlechtilé oceli....
Tušil jsem, že pan Dresler bude asi jediný, kdo ty hračičky dělá celé ze železa... Tedy není ocel jako ocel, a ne všechno musí být z té nejpevnější! Ovšem s tou pevnosti v tahu 4x horší!!! ... to asi nebude pravda...

Musím však podotknout, že i u těch nejhorších šmejdových zinko-flobertkových revolverů musí být ty nejdůležitější a nejnamáhanější části, jako je hlaveň a otočná část bubínku s nábojovými komorami z řádné oceli.
Předpokládám, že i Turci, když tak krásně okopírovali a vylepšili brněnskou ALFU, používají nám známou hlavňovinu - materiál 11 600, s pevností v tahu cca 588 až 706 MPa.

Nyní se podívejme na mechanické vlastnosti materiálů u ostatních částí flobertkových pistolí a revolverů:
1.) Slitina zinku používaná pro přesné odlitky - nejčastěji typu ZP0410 (obdoba slitiny Zamak 2) ZnAl4Cu1 má pevnost v tahu cca 330 MPa. Nebo podobná ZP0430 ZnAl4Cu3 má pevnost v tahu cca 355 MPa ...
2.) Ale ostatní části ocelových pistolí pana Dreslera (jako je rám a další mechanismy), jsou zcela jistě zhotovovány již ze zcela z běžných ocelí třídy 11375 s pevností v tahu cca 363 až 441 MPa, příp. ocel 11523 ... 510 až 628 MPa apod..

Takže to s tou pevností u zinkových slitin nebude až tak hrozné, ale jejich nedostatkem je mnohem větší křehkost. Ovšem tenhle zinkový revolver rozhodně nebyl flobertka!

Obrázek
Uživatelský avatar
Alexxxus
Odborník na vzduchovky
Příspěvky: 10824
Registrován: 29 črc 2006 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Flobertka

Příspěvek od Alexxxus » 05 dub 2017 11:15

Něco málo k hlavním na Streamerech - ty co se prodavají v Čechách potažmo na Slovensku jsou osazeny hlavněmi od Buráně - vím to na 100%
Daystate Griffin - special edition 007/150 .177 + Deon March 1-10x24
AirArms ProSport .177 + Sightron SIII 10 x 42 MMD
Anschutz HP 9015 + Deon March
Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků
Childe89
Příspěvky: 8
Registrován: 13 zář 2015 14:00

Re: Flobertka

Příspěvek od Childe89 » 05 dub 2017 11:41

Tak bolo by to pekne mat ocelovu flobertku, identicku s ostrou zbranou, ale potom by stala dvojnasobok ak nie viac, rovnako ako ta ostra, a dat tolko za flobertku by asi nebolo kazdemu jedno. Ja mam viacero plynoviek, co2 vzduchoviek a flobertku, vsetko zo zliatin, a nemal som so ziadnou problem co by sa materialu tykalo. Na tie tlaky to zrejme bohato staci, ale ked to niekto hadze o zem tak sa to pokazi to je jasne.
Zoraki R1 Flobert 4mm (4,5 black)
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Flobertka

Příspěvek od Albert 22 » 05 dub 2017 12:32

Alexxxus píše:Něco málo k hlavním na Streamerech - ty co se prodavají v Čechách potažmo na Slovensku jsou osazeny hlavněmi od Buráně - vím to na 100%
Turecké flobertky cal.4mm mají Tureckou hlaveň - hladkou bez drážkování. Ale flobertky Streamer cal.6mm byly od samého začátku osazovány hlavněmi až u nás v montážním servisu dovozce. Důvodem prý byla Turecká legislativa, podle níž hlaveň cal.6mm je již na ZP a nesmí je vyvážet.

Nejdříve byly montovány 12-ti drážkové tlustostěnné, pak po jistý čas asi 5-ti drážkové dodávané kdesi ze Slovenska, dost hrubě zpracované...
Od 05.2016 se montují opět kvalitní 12-ti drážkové kované za studena, tenkostěnné (tloušťka stěny 0,8-0,9mm jako brčko od limonády). Údajně to ale mělo být dodáváno z České zbrojovky...
Adler A
Příspěvky: 278
Registrován: 05 lis 2009 14:46

Re: Flobertka

Příspěvek od Adler A » 05 dub 2017 18:19

Co bys taky chtěl od levné turecké výroby, za ty prachy......
CZ 75
ZKM 452
Dresslerovky
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Flobertka

Příspěvek od Albert 22 » 05 dub 2017 20:32

Ta tenkostěnná hlaveň je zřejmě jen další zastrašující opatření, aby snad do toho kvéru nechtěl někdo nacpat silnější náboj a nebo přisypávat prach! ... nejspíš by se nafoukla stejně jako ty nábojnice z tenkého plechu... :twisted:

Ovšem dost tenkostěnnou hlaveň má i samonabíjecí pistole Walther - Colt 1911 Gold Cup, v ráži 22LR. Tam je použito podobné řešení - tenkostěnná trubičková hlaveň vložená v ochranném tlustším plášti. Tloušťka stěny pouhých 1,2mm pro 22LR s energií 130 Joulů také dost překvapivé. Dalším překvapením je, že téměř celá zbraň s výjimkou pár součástí je vyrobena ze slitin hliníku...
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Re: Flobertka

Příspěvek od kesi » 05 dub 2017 21:01

Dresslera už (mi) kluci doporučovali v roce 2008. Materiál, kvalita, výkon a přesnost nemá konkurenci.
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Flobertka

Příspěvek od Albert 22 » 05 dub 2017 22:10

Materiál, kvalita, výkon a přesnost, ba i technologie by byla i u našich výrobců k dispozici, ale naše politicky korektní a připosraná legislativa tomu není nakloněna, aby se u nás mohlo vyrábět něco relativně kvalitnějšího... :mrgreen: :mrgreen:

A tak to dovážíme raději až z Turecka!! :twisted:
martk
Příspěvky: 138
Registrován: 21 lis 2009 10:48

Re: Flobertka

Příspěvek od martk » 06 dub 2017 10:13

To je v pořádku, že na našem trhu jsou levné flobertky ze zinku a také dražší z oceli. Každý si potom může vybrat dle svých požadavků a stavu své peněženky. Horší je skutečnost, že třeba revolvery Alfa jsou ze zinkové srajdy a při tom stojí i přes 7 tis. Kč, to je nestydaté. Turci jsou v pořádku, to je levné a odpovídá to užitné hodnotě.

S panem Dresslerem jsem se kdysi bavil o tom, jakou ocel používá na výrobu svých flobertek a sdělil mi, že používá ocel třídy 12 060. Jakou má pevnost nevím, ale bude to jistě několikanásobně více než hliník nebo zinek.
Dresslerovky, Špilas
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Flobertka

Příspěvek od Albert 22 » 06 dub 2017 11:19

martk píše:S panem Dresslerem jsem se kdysi bavil o tom, jakou ocel používá na výrobu svých flobertek a sdělil mi, že používá ocel třídy 12 060. ....
To je kvalitní kalitelná ocel... podle tepelného zpracování je její pevnost v tahu = 600 až 640 MPa
Je určena k zušlechťování a povrchovému kalení. Hřídele, čepy, pístnice, ozubené věnce vřetena.

Ovšem pro hlavňovinu je běžně užíváná u výše zmíněná ocel 11 600 ... pevnost v tahu = 588 až 706 MPa
Ale asi závisí na technologii drážkování. Tuším, že pan Dresler má asi v 6-ti drážkových hlavních drážky vrtané, kdežto u vzduchovkových 12-ti drážkových hlavní Tureckých Streamerů jsou nyní za studena kované.
ghugo
Příspěvky: 75
Registrován: 03 úno 2017 12:49

Re: Flobertka

Příspěvek od ghugo » 07 dub 2017 12:47

Střelivo .22 Flobert

Fox vs. Streamer R1 (vs. trezorový plech)

:P
Odpovědět