expirace cerneho prachu

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Návštěvník

expirace černého prachu

Příspěvek od Návštěvník » 18 srp 2005 21:11

Dotaz:
!Stárne" nějak černý prach ? (Tzn. není po určité době méně výkonný či nebezpečnější ?)


Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 20 srp 2005 19:45

Z chemického pohledu je černý prach mechanickou směsí síry, okysličovadla (zpravidla dusičnan draselný) a dřevěného uhlí. Stárnutí může být způsobeno chemickými pochody (dusičnan pomalu oxiduje síru- nevím, jestli je to v praxi možné, teoreticky určitě), vlhnutím, spékáním apod., ovšem ani k jednomu z těchto jevů by teoreticky nemělo docházet při správném skladování, zejména kvůli vhlku. Závěr: Při správném uskladnění by prach teoreticky neměl stárnout téměř vůbec. V praxi to pochopitelně tak docela pravda není, ale vzato z té lepší strálnky se prach nebezpečným stát nemůže (ovšem pro sichr bych to vyzkoušel s nejmenší možnou laborací), spíš se naopak stane, že navhlne nebo se speče či oboje a nebude střílet vůbec. Z principu bych ne zcela důvěřoval prachu tak nad pět let věku.
Fanda

Re: expirace černého prachu

Příspěvek od Fanda » 20 srp 2005 21:10

Anonymous píše:Dotaz:
!Stárne" nějak černý prach ? (Tzn. není po určité době méně výkonný či nebezpečnější ?)
Před nějakým časem jsem četl, že zkoušeli stárnutí černého prachu. Naplnili válec revolveru, namáčkli koule a utěsnili kolem koule tukem. Pistony uzavřeli plastovou čepičkou a na 1 rok válec uschovali. Po roce válec vystříleli a měřili úsťovou rychlost. Bylo zjištěno, že úsťová rychlost se nijak nezměnila v porovnání s čerstvým prachem.

Vlhkost samozřejmě prachu škodí, proto je dobré uschovávat prach v nádobě kde nad prachem je co nejmenší vzduchová vrstva a nádoba má dokonalý uzávěr. Rozhodně by neměl zůstat delší dobu v prachovnici (např. přes zimní období)protože dobře netěsní. Změny teploty a tlaku vzduchu napomáhají výměně vzduch v prachovnici a prach "stárne". To má za následek nerovnoměrné hoření a pokles výkonu.
Fanda
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 20 srp 2005 23:09

Jedná se mi o to, že jsem černým prachem asi 3 roky nestřílel. Mém ho kvalitně uskladněn. Dotazem jsem chtěl zjistit, zda nemůže dojít k nějaké nežádoucí reakci.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 21 srp 2005 08:28

Dobře uložený černý prach je použitelný i po desítkách let. Mění se sice některé jeho charakteristiky, ale jen mírně a ne vždy k horšímu. Nebezpečnější rozhodně není.
Odpovědět