Energeticke zbrane

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
vlčák

Příspěvek od vlčák » 05 úno 2007 18:35

tak jsem zkoušel zhruba počítat výkon laserové pušky a možná by to šlo: vemem paprsek 1 mm2 a do hloubky 20 cm = 0,2 cm3, lidské tělo je většinou z vody - 4,2 kj / kg, kg = litr, tak to je 4,2j / 1 cm3 , 0,2 x 4,2 x 100 stupnů (bod varu) = 84j , plus skupenské teplo 0,44j (2,2kj/kg) = přibližně 85j , když vezmem v úvahu, že se něco pohltí, tak vemu 5x více, ať nežeru = 425j , v tabulkách jsem našel že 1Wh - 3,6kj = 1Ws - 1j , to se bude hezky počítat :wink: , = 425Ws (wat-sekund), když vememe v úvahu dříve zmiňované, že voják nepostjí, budeme počítat 0,1s na výstřel, to je 4,25Kw , autobaterie má asi tak (možná jsou i lepší) 380A x 12V = 4,56Kw :lol: , při 50Ah by měla vydržet 7min. 53sec. (teor. 946 výstřelů ) samozřejmě zbraň bude mít kondenzátor...


vlčák

Příspěvek od vlčák » 05 úno 2007 18:44

ještě účinnek laseru: zahrátím se voda mění v páru (přibližně 800L páry na 1L vody) , tak že se z 0,2 cm3 "vody" vytvoří 160 cm3 páry, to je průměr 3,2 cm2 napěchované v 1 mm2, o předpokládaném tlaku 80Mpa , možná i víc, vlivem přehřátí - to musí být síla... :shock: Když vezmeme v úvahu, že to třeba někoho trefí do hlavy... tak jestli nedopadne jako vajíčko v mikrovlnce... :roll: ( rozprskne se, ať to nemusíte zkoušet...) - Tak co vy na to?
Richi

Příspěvek od Richi » 05 úno 2007 18:53

tak teraz som kukol na web a najsilnejší laser má výkon 1000 000 000 000 000 W :lol: síce len počas 20nanosekúnd ale aj tak by to podľad mňa nejaký úbohy tank prepálilo ako nič :) Jedná sa ale o zkoncentrované desiatky laserov do jedného bodu, nie je to teda samostatný laser.

vlčák : to je pekný výpočet ale 0,1 s je dosť dlhá doba a ani keby človek stál tak ten lúč jednoducho do jedného bodu svietiť nebude. Ale teoreticky zásah do hlavy by mu mohol mozog zahriať na takú teplotu, že by zkolaboval.
vlčák

Příspěvek od vlčák » 05 úno 2007 19:20

- to je jako 20 000 000 W/s
taky to bylo bráno, aby to vzala baterie, dá se to počítat i na kradší dobu, ale to by bylo zapotřebý spousta kondenzátorů a muselo by se to chvíli nabíjet, ale stejně - na odstřelovačku by to bylo dobrý, ne? s dobrou (a velkou) optikou, tak na 10 km něco sestřelit ... :D
Marc
Příspěvky: 132
Registrován: 20 črc 2006 13:53

Příspěvek od Marc » 05 úno 2007 19:24

Kubajzz píše:S tím tankem to byla IMHO novinářská kachna. Už jsme se tu o tom i bavili tady http://forum.gunshop.cz/viewtopic.php?t=823&start=15
Jsou tam i moje názory na to.
U toho tanku se oficiálně tvrdilo, že byl nikoli propálenej, ale prostřelenej. Ostatně záběry prostřelených pancířů Abramsů nebyly nijak výjimečné. Tady bylo zajímavé, že se jednalo o průstřel velmi malou ráží a byl to opravdu průstřel skrz naskrz. Ale jestli to nakonec byla kachna či nikoli nevím.

A s tím laserem si myslím, že by se to mohlo úspěšně používat na letadlech proti balistickým střelám (např. ten již zmiňovaný Boeing), neboť ve velkých výškách se počasí projevuje výrazně méně.

Ale do Polska chtějí montovat rakety, takže s tím laserem to asi nebude zatím tak horké. :wink:
Richi

Příspěvek od Richi » 05 úno 2007 19:48

vlčák píše:- to je jako 20 000 000 W/s
taky to bylo bráno, aby to vzala baterie, dá se to počítat i na kradší dobu, ale to by bylo zapotřebý spousta kondenzátorů a muselo by se to chvíli nabíjet, ale stejně - na odstřelovačku by to bylo dobrý, ne? s dobrou (a velkou) optikou, tak na 10 km něco sestřelit ... :D
to hej :) a tie výhody :
- žiadna balistika
- žiadne oneskorenie medzi výstrelom a zásahom
- dostrel kilometre a kilometre ďaleko
- žiadna odchylka "strely"
- žiaden zvuk výstrelu
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 05 úno 2007 20:51

No s tím dostřelem, bych to neviděl tak růžově. Průchodem vzduchem se ta energie podstatně snižuje.
A s tou přímou dráhou střelby taky nic moc. Světlo se při průchodu prostorem s různou hustotou (teplejší vzduch, vlhčí atd) láme a laser je taky druh světla.
Prostě problémů k vyřešení je ještě dost a dost. :wink:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 05 úno 2007 21:09

Marc píše:...neboť ve velkých výškách se počasí projevuje výrazně méně...
Nedělej si veliké naděje. Jelikož jsem měl možnost mluvit s člověkem co lítal s dopravními letadly jako pilot, tak to co se děje tady na zemi je kolikrát proti tomu co se děje tam nahoře procházka růžovou alejí
bartus

Příspěvek od bartus » 05 úno 2007 21:09

vlčák píše:ještě účinnek laseru: zahrátím se voda mění v páru (přibližně 800L páry na 1L vody) , tak že se z 0,2 cm3 "vody" vytvoří 160 cm3 páry, to je průměr 3,2 cm2 napěchované v 1 mm2, o předpokládaném tlaku 80Mpa , možná i víc, vlivem přehřátí - to musí být síla... :shock: Když vezmeme v úvahu, že to třeba někoho trefí do hlavy... tak jestli nedopadne jako vajíčko v mikrovlnce... :roll: ( rozprskne se, ať to nemusíte zkoušet...) - Tak co vy na to?

Já už jsem ze školy nějaký ten pátek a přesto že jsem z fyzikální chemie maturoval, tak se mi to už všechno vykouřilo z hlavy.
Mohl bys mi podrobněji osvětlit ten proces přeměny vody na páru? Pokud vezmu v úvahu, že 1dm3 vody má 55.5 molů, přičemž 1 mol zaujímá objem 22.4dm3 při atmosférickém tlaku, pak objem páry vychází na 1243dm3.
Z 0.2cm3 vody by tak vzniklo 0.2486 dm3 páry, tedy 248.6cm3 páry o běžném atmosférickém tlaku (tedy by se už nerozpínala).
Myslím, že 2.5 deci páry o běžném tlaku by asi hlavu neroztrhlo.
Jestliže se mýlím, prosím o opravu.
vlčák

Příspěvek od vlčák » 05 úno 2007 22:21

-s tou párou jsem to někde četl, tak že to není podle fizikální chemie a je zajímavé, že je to více než těch předpokládaných 160 cm3... tak 248,6 cm3 to by byl průměr 4 cm nacpaný do 1 mm o odhdovaném tlaku 124 Mpa - ještě lepši... :lol:
-nejedná se o nrmální tlak, ale o kapalnou vodu, která je zasažená laserem a naráz se vypaří, výbuchem páry vzniká rázová vlna, jako když udeří blesk a přehřátím vzduchu vznikne hřmění... Potom hlava není dutá, ale naplněná kapalinou která je nestlačitelná a tak rázovou vlnu přenáší dobře... :wink:
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 06 úno 2007 07:41

Hlava je zaplněná kapalinou?
No, možná ta Vaše, v té mé je mozeg :lol:
A mozeg má trošku jiné vlastnosti.

Pokud by došlo k zahřání mozkomýšního moku, asi by nejdřív došlo k porušení mozkové tkáně a k jejímu rozmělnění (jelikož mozek je z tohoto pohledu asi docela podobný například svalům). A teprve potom by asi došlo k ruptuře lebních kostí. Tady by asi nejdřív došlo k poranění spodin lebečních a k proražení kůstek směrem do tvářových a nosních dutin, takže něco takového jako exploze hlavy by se asi nekonalo.

Jinak napsat, že jsem to někde četl je moc dobrý argument. Hlavně do takové potrhlé diskuse, jako je tato.... :evil:
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 06 úno 2007 09:42

Aby se mohlo v hlavě něco vypařit, tak by se tam ten laser musel prvně propálit přes lebku, což bude dost problém.
Jinak nejsem znalec přes lasery, ale myslím, že ho odráží i obyčejné zrcadlo, takže kdybych chtěl účinnou obranu, tak si stoupnu za zrcadlo, co máme v předsíni a pokud by se laserový střelec nesejmul sám odrazem, tak pak hi-tech vybaveného nepřítele pokropím nějakou zastaralou pětasedmou. :lol:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Artifex » 06 úno 2007 11:10

Hehe to je dobré, Kubajzzi. Pak stačí do bytu namontovat zrcadlová skla do oken a snajpeři, máte utrum... :D
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
Marc
Příspěvky: 132
Registrován: 20 črc 2006 13:53

Příspěvek od Marc » 06 úno 2007 12:09

Ares píše:
Marc píše:...neboť ve velkých výškách se počasí projevuje výrazně méně...
Nedělej si veliké naděje. Jelikož jsem měl možnost mluvit s člověkem co lítal s dopravními letadly jako pilot, tak to co se děje tady na zemi je kolikrát proti tomu co se děje tam nahoře procházka růžovou alejí
Já to myslel spíše tak, že od určité výšky prostě neprší. A turbulence, o kterých hovořil ten pilot laseru asi tolik nevadí. :wink:
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 06 úno 2007 14:59

Kubajzz píše:Aby se mohlo v hlavě něco vypařit, tak by se tam ten laser musel prvně propálit přes lebku, což bude dost problém.
Jinak nejsem znalec přes lasery, ale myslím, že ho odráží i obyčejné zrcadlo, takže kdybych chtěl účinnou obranu, tak si stoupnu za zrcadlo, co máme v předsíni a pokud by se laserový střelec nesejmul sám odrazem, tak pak hi-tech vybaveného nepřítele pokropím nějakou zastaralou pětasedmou. :lol:
Ano, zrcadlo sice laser odráží, ale jakákoliv sebemenší nečistota se projeví částečným pohlcením paprsku. Stačí jenom zamlžení zrcadla o 1% a schytáte 1% energie paprsku. Při milionech wattů je jedno procento pořád několik desítek kw. A to je docela šlupka. Už laser o výkonu několika desítek wattů docela dobře řeže tkáň.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Odpovědět