Druhy dil testu vetrovky CZ 200S zatim jeste bez fotek..

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Návštěvník

Druhý díl testu větrovky CZ 200S zatím ještě bez fotek..

Příspěvek od Návštěvník » 09 čer 2005 14:51

Tak, uběhlo několik dalších týdnů a já jsem tady s pokračováním testu mé nové větrovky CZ 200S.
Pokud budete číst tento příspěvek, je dobré vědět, že je pokračování dílu prvního na který volně navazuje, to jen pro pořádek.
Co se týče mých dalších postřehů.
Optika…
Myslím, že ideální zoom na větrovku je 3-9x40 paralax Mil- Dot.
V minulém testu jsem se zmínil o výhodách velkého zoomu, ale musím říct, že zoom větší než 9-12 už nezlepšuje možnost zásahu, je to „jen“ velká výhoda pozorovat místo dopadu střely, případně později po výstřelu kontrolovat díry po projektilu.
Také jsem se ještě nerozepsal o záměrné osnově typu Mil-Dot. Představte si, že se díváte do okuláru puškohledu a vidíte standartně černý kříž, který uprostřed prochází středem optiky. Je zpravidla rozdělen na dvě části těsně kolem středu je kříž tenký a ke krajům se pak jeho tloušťka až zdvojnásobí.
Mil-Dot je řešen stejně, jen je tam vidět na tenké čáře kříže kolem středu přesné „tečkování!.
Je to uděláno tak že směrem od středu do všech čtyř stran, tedy nahoru, dolu, doleva i do prava jsou od středu v přesném rozestupu umístěny malé dobře rozpoznatelné tečky.
Příklad použití…střílím větrovkou na 80 metrů do plechovky a vím, že je větrovka seřízena na 45 metrů, bude tedy nutné mířidla poněkud zvednout, aby jste přesně zasáhli cíl a vykompenzovali tak padání lehké a relativně pomalé střely /rozuměj srovnání s kulovnicí /
Nastavím druhou tečku od středu směrem dolů na plechovku a sundám ji i na 80 metrů.
Když budu střílet na 100 metrů do obalu od šampónu musím nastavit už na poslední čtvrtou tečku /padá už rychleji než ze začátku/ , ale opět strefím.
Nebo pálím na 50 metrů a je extrémně silný boční vítr z leva, posunu se na druhou tečku vlevo od středu a do ní umístím pohledem i cíl a opět neminu.
Řekl bych, že do 45-50 metrů je Mil-Dot zbytečný, ale na 50 metrů je to obrovská výhoda.
Můžete ještě stále poměrně přesně pálit na cíl vzdálený 80 metrů…!! A pozor i na tuto vzdálenost zmizí diabolka zaražena ve smrkový fošně ..!! Takže bacha..
Odhaduji koncový dostřel, nebo spíše místo dopadu diabolky na 800-1 000metrů od střelce.
Mil-Dot má opravdu něco do sebe co říkáte..?
Podpěrné nožky jsou prima já jsem dlouho přemýšlel, jak je udělat snadno nasazovací jednou rukou a také, aby šli jednou rukou lehce a rychle vymontovat.
A napadlo mě levné a dobré řešení, koupil jsem ve spec. prodejně nábytkový pant, který se uchycuje na klips podobný bajonetu. Pant jsem rozebral naohýbal a posvařoval CO-čkem. Pant má nosnost 40 kg, takže to nejen unese s přehledem pušku, ale můžete se do ní tak říkajíc opřít.
A výsledek předvedu ve fotogalerii.
Vystříleli jsme z větrovky už kolem 3000 nábojů a tak si mohu dovolit i několik slov k přesnosti.
Vše berme jako střelba venku za běžných povětrnostních podmínek. Žádný silný vítr, nebo poryvy.
Na 30 metrů sundáte cokoliv i dřevěnou špejli na 50 metrů se trefíte do kolečka o průměru 15mm, pokud bude boční vítr 4-6 m/s trefíte se do kroužku 30mm. Ale dá se ustřelit i stonek od pampelišky, ale to už chce něco víc.
Zkouším teď nové nabíjecí zařízení, tak později /pokud bude zájem/ popíšu i to.
Je zajímavé, že diabolky od Kovohutí Příbram, stejně jako španělské Gamo, příšerně špiní prsty.
Diabolky od JSB jsou vyrobeny z čisté slitiny na pohled jsou jako z duralu doslova stříbrné a co mě potěšilo ještě víc, doba skladnosti je u nich neomezená. To by se vám u Gama stát nemohlo.
Teď se nedávno objevil na fóru dotaz na vzduchovku Slavia 634 s plnými 16 Jouly, ale musíte si uvědomit, že sice budete střílet s velkou energií, ale opět relativně nepřesnou zbraní.
I když bude méně náchylná na padání střely, tak na 50 metrů si sportovně nezastřílíte.
Pružina praští pokaždé jinak, potom je nepřesně odměřený vzduch, tedy jeho objem, potom samozřejmě příšerné chvění pružiny při výstřelu atd. A co je nejhorší v otevřených mířidlech uvidíte velmi špatně a optika se uchycuje né na hlavni, jako u větrovky, ale na těleso pružiny, což je spojeno s hlavní jen v ohybu nabíjení jedním šroubem, takže to bude zase zbraň jen na "hraní". O přené střelbě nad 20 metrů nemůže být ani řeči.
Prostě větrovka je se zlamovací vzduchovkou neporovnatelná. Měl jsem už čtyři vzduchovky a věřte mám s čím srovnávat.
Se šestkou zoomem rozstřelím na 50 metrů propisovačku, na to ze Slávii zapomeňte, fakt né. Energii mít budete ale výsledky soustřelů budou jen o málo lepší než u 631-jedničky. /můj názor/
Z tak přesné zbraně je střelba opravdu potěšení a s nadsázkou lze říct i trochu nuda, protože když si postavíte na 46 metrů na desku deset víček od piva, tak po deseti ranách je vymalováno, neminete.
Na 80 metrů to už je jiná, musíte používat Mil-Dot soustředit se nespěchat. Také musíte zvolit větší cíl na víčko od Dobré vody to pravda už není, to jde tak do 55 metrů.
Neměl by být vítr a pokud ano, tak střílet s ohledem na něj.
Pokud je opravdu silný vítr, používám i zvláštní typ těžkých Exactů, ale padají dolů ještě rychleji a musím použít Mil-Dot, na druhou stranu je nechává mírný vítr v pohodě a letí si přesně na cíl.
Zkoušel jsem i jako střelivo špičatou verzi diabolek /Stratony/, ale jsou použitelné jen asi do 30 metrů, na druhou strnu, pokud potřebujete nějaký materiál vyloženě prorazit, je to nejvhodnější sřelivo.
Je pravda, že po dopadu diabolky z ní mnoho nezbude jsou to jen úlomky a drť. Nikdy by jste nepoznaly co to bylo původně, jestli špičatý Straton, nebo plochý Match.
U Slávie to byla pořád diabolka i když porůznu zdeformovaná.
Chod spouště už jsem seřídil, ale pořád mě zlobí ten nepřesný chod. Asi to bude chtít ještě doladit.
Trochu mě mrzí, že je na větrovce použit né příliš kvalitní lak a snadno se poškrábe. Třeba i nehtem.
Škoda, pokusím se sehnat kličku z malorážky a nějak vhodně ji uzpůsobit, aby byla na větrovku použitelná.
V cizině a dokonce i u nás se dá sehnat, jako příslušenství, ale stojí to děsnou pálku.
Taky jsem si všiml, jak je náchylný tlak v zásobníku na teplotu, dokonce i zásobníky do pušky napouštím nadvakrát, abych eliminoval ohřátí a nárůst tlaku v zásobníku.
Když je bomba poloprázdná a zrovna víkend na krku, tak ji dám do skleníku nahřát a lup hned je tam o 10-20 Bar víc.
Né sice na trvalo, ale hlavní je že plyn se chová jako elektřina, tedy, médium přetéká do místa s nižším potenciálem a to i když je to plyn. Když trochu zvednu tlak plynu v bombě, přeteče plyn do zásobníku v pušce, protože ten má v tom daném okamžiku menší potenciál tlaku.
Když plním bombu, nechávám ji tam potápěčům do druhého dne a to proto, že když mi ji natlakují na počkání, bomba se zahřeje a oni tam pak nafecají o moc míň, než když se dopouští bomba za studena .
Když je v bombě mezi 190-200Bar tak je to to pravé.
Teď řeším, jak sem na nett dostat obrázky větrovky s nastřílenými terči a příslušenstvím..
Jestli se to podaří, dám to sem, pokud ne, musel bych to posílat jen na přání emailem a to by byla škoda..

Martin Mor. Kras.


Jarda

Příspěvek od Jarda » 09 čer 2005 15:31

Ahoj Martine
Pokud budeš někomu odesílat ty fotky, přidej prosím adresu
kalasnikov.ru@seznam.cz
díky Jarda
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

dostrel vetrovky

Příspěvek od Andy » 09 čer 2005 17:31

Martine co to tu vykladas? Vetrovka ze ma dostrel 800-1000m? Ale di ty...
Silna... ale opravdu sila vetrovka s ustovou energii kolem 40J+ ma dolet okolo 450m. Tedy typuji, ze CZ200S ma dolet okolo 250m. 800-1000m je vhodne cislo pro 22LR :-) Radeji si veci prostuduj nez to nekam placnes. Ale jinak je od tebe pekne, ze se se ctenari fora delis o sve neutuchajici nadseni pro vzduchovku. Nekdy se u toho hezky pobavim. Zejmena ten nakup.
Návštěvník

Argument pro malorážku

Příspěvek od Návštěvník » 09 čer 2005 17:47

>Odhaduji koncový dostřel, nebo spíše místo dopadu diabolky na 800-1 000metrů od střelce.
Mil-Dot má opravdu něco do sebe co říkáte..? "

Přes 500 metrů to nebude, ale rozhodně už to není zbraň pro střelbu na zahradě. Proto je lepší si koupit levnou malorážku a získat stejnou přesnost za menší peníze (po dobu prvních 5 let střílení tedy určitě).
To spojení dostřelu a věty o mil-dotu - to se nedivím, že se předchozí komentující někdy směje, já se směju taky.
Jinak pěkný popis, díky.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 10 čer 2005 06:25

Moc pěkný článek ..popisy a testy jsou skvěle udělané, ..test na těch 100m - to je paráda a věřím tomu, možná by bylo zajímavé na jakou max. vzdálenost lze ještě něco trefit ..pro představu, kam až určitá přesnost sahá.
Jinak - těch 1000m, to se ti možná tak jeví, ale při Vo 240m/s, fakt ne ..tipuji max. 500 - 600m.
ps. Zkus sehnat náhradní bicí pružinu a upravit, možná by stálo za vyzkoušení - co to dá ..
A prosím, už sem ty malorážky nepleťte a běžte si na téma třeba o 223 Rem.
Dawe1
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 10 čer 2005 06:32

ANDY ..ty si o to všem něco přečti, protože píšeš zavádějící údaje ve všech třech případech ..Dawe1
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 10 čer 2005 10:07

Ono spíš záleží na tom,jaký je dostřel, a ne dolet. Když vypálíte střelu z malorážky pod úhlem nějakých 30 stupňů (+-), tak ta kulka sice doletí na 1500 až 1700 metrů- což už je poměrně dost, ale k ničemu vám to není, protože někde spadne a vy ani přesně nevíte kde (dá se to určit s přesností dejme tomu plus mínus dvě stě metrů, možná víc?). Taková střelba je leda plýtvání municí a zbytečné ohrožování nezúčastněných osob. Jinak jsem ochoten věřit tomu, že výkonná větrovka má DOSTŘEL nějakých 250- 300 metrů, s podmínkou zachování dostatečné přesnosti možná o něco míň? Na 1000 m by možná mohla za příznivých podmínek DOLETĚT střela z nějaké hodně nadupané větrovky... Ono je to v amatérských podmínkách navíc těžko poznat...
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 10 čer 2005 10:11

Ale Dawe1, pokud se domnivas ze pisi zavadejici informace uved prosim v cem mas jiny nazor. Vykriky o tom, ze je neco nesmysl bez toho aniz by si rekl v cem je dle tveho chyba, si nech prosim pro sebe. Netvrdim, ze cisla co jsem uvedl jsou presna... nybrz orientacni. rozhodne ne +- 100-300% :-)
Naposledy upravil(a) Andy dne 10 čer 2005 10:17, celkem upraveno 1 x.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 10 čer 2005 10:15

Ahoj kluci,
za spojení těch dvou vět se omlouvám, původně byl mezi nimi vložen jiný text, který jsem později vymazal.
Mám internet jen v práci a musím se tady ohánět, tak se nezolbte za překlepy a pod. Nemohu napsat text v celku a po částech ho ukládám do Wordu, abych se k němu zase po čase vrátil.
A navíc, neumím s počítačem jako profík, to jen na vysvětlenou toho slovního spojení.
Zkoušel jsem Mil-Dot na 80-100 metrů a kněmu také patřil ten text.
Jinak těch 250 metrů dostřelu je nesmyl. Lom má na délku papírově 320m a já to přehodím z jednoho konce na druhej o tom se nemusím hádat.
Pravda už to letí na metry vzdáleně přesné střelbě, ale jako fakt berte, že diabola doletí na 100% 320m.
Jinak jsem tam u údaje dostřelu napsal odhaduji, né tvrdím, nebo jsem zkoušel, to bych lhal a pak by mé testy byly vlastně k ničemu.
Ale pro info, chystám třetí díl testu a v něm poíšu střelbu do obří fólie z papíren na ktero předpokládám střelbu na 500m.
Pak bude sundána ze svahu a prohlédnuta.
Počítám že bude dlouhá 15 metrů a široká 3m. Víc se mi asi nepodaří sehnat.
Třeba řeknete, že je to blbost, ale to co pak zjistím, už nebudu nazívat řekl bych...nebo typuju.
Jinak děkuji za ohlasy ať byly jakékoliv.
Teď dělám na fotogalerii a pokud to sem nepůjde i zmenšené dát, tak na fóru napíšu, že pošlu obrázky každému, kdo mě pošle adresu.
Snad Vám udělá radost, že sem ty testy píšu, je to malé poděkování, za informace, které my zase poskytujete vy. Taky díky kluci.. :D
Mějte se , musím jít zas něco dělat.
Martin Mor. Kras
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 10 čer 2005 10:20

Ale jo... 320m by jeste slo :-) take jsem tipoval 250-300m (ale napsal sem tedy jen 250) coz se od 320 zas tolika neodchyluje. Rozhodne lepsi nez 800-1000m :-) . Ten test na 500m bude opavdu lahudka :-) uvidis ze ti tam nic nespadne :-) Vem si na to LR.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 10 čer 2005 11:05

Jasný Andy, alespoň bude sranda kluci...... :D :D :D
Kriste pane, ty mý překlepy a hrubky jsou děsný.
Já totiž mezi tím prodávám za pultem a to je výsledek, tak prosím posuzujte jen obsah, ne formu..
Dík..
Martin. Mro. Kras
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 10 čer 2005 19:13

Martine, fakt se mi to líbí ...ANDY tipuje 400m ..tj., že to tam ani nedoletí ...já tipuji pod vhodným úhlem do 600m ..
Hoď to sem co nejdříve ..konečně tu někdo něco rozhýbal ..
ps. Nelze pochopit, že když někdo zadá příspěvek, že se nezobrazí ..je zde cenzura či co ..Dawe1
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 10 čer 2005 19:21

Andy ..když na to mrknu, tak se docela rozčílím ..toto je o zbraních, kde pohonnou látkou je vzduch ..sakra.
Jako by jsi založil téma LR a někdo ti tam psal .. o 7.62x51 .. 8)
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 11 čer 2005 11:13

Větrovka, ha,ha, to jako že střílíš a máš u toho větry? Krásně popisuješ svůj test a obdivuji s jakým nadšením, ale prosím tě kup si pořádnou pušku jako chlap, zastřílej si a na větry fakt zapomeneš. Jinak vytvoř fórum o airsoftu, tam střílí kuličkama to je dost podobné.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 11 čer 2005 13:36

A co asi bude psát na standardní pušku ..že Gepard 14,5x114 mm prostřelí OT na 600 m .. 8) 8)
Výkon je dán nábojem, ten je všeobecně známý a tím to hasne ..
Dawe1
Odpovědět