Dron - teroristicka zbran budoucnosti (soucasnosti)

V minulosti fórum o online-chatu, nyní již takový obecný pokec ;) a nezařazené témy

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Jirik.fx
Příspěvky: 50
Registrován: 24 dub 2014 07:34

Dron - teroristická zbraň budoucnosti (současnosti)

Příspěvek od Jirik.fx » 08 pro 2015 14:03

Omezení vlastnictví některých poloautomatických zbraní a změny zbrojního zákona v reakci na teroristické útoky mi připadá jako naprosto nesmyslný a nesystémový krok ze strany EU. Pokud bych byl terorista, nepídil bych se nelegálně po nějakém AK 47 při jehož použití bude počet obětí relativně nízký a ztráty na počtu teroristů rozhodně nezanedbatelné (v podstatě rovnající se počtu útočníků). Při sebevražedném útoku většího počtu dronů (byť sebevražedném pouze pro drony), jako řízené střely nesoucí byť i malou nálož, na místě jako je například plně obsazený fotbalový stadion, budou přímé ztráty na obětech minimálně srovnatelné s útokem střelnou zbraní a následné ztráty v tlačenici, která by neodvolatelně nastala by byly pravděpodobně násobně vyšší. V případě takového útoku je pravděpodobnost dopadení útočníků velmi nízká a možnost útoku zabránit prakticky neexistuje. Zpětně by bylo s vysokou pravděpodobností možné vypátrat toho kdo volně prodejné drony kupoval (ten může po jejich nákupu vycestovat zpět do země původu), hůře už by byl dopadnutelný ten kdo drony ovládal. Takový útočník se bude mnohem snáze verbovat než sebevražedný atentátník. Otázka není kdy to teroristy napadne, otázka je kdy a v jakém rozsahu takový útok provedou. Nedokáži si představit, že by to již "neodkoukali" např. od speciálních jednotek, které na ně běžně takto útočí.
Nejsem zastáncem zakazování čehokoliv, ale v tomto případě se netěším na budoucnost. Se zbraní počítá většina z nás zejména pro obranu, ať už její vlastnictví zdůvodňuje jakkoliv. Drony lze pouze útočit, ne se bránit. Z hlediska výše uvedeného považuji aktivity EU za zaměřené na špatný cíl.
Jaký je Váš názor na hrozbu teroristického útoku prostřednictvím dronů.


Daystate Huntsman Regal .177 + Sightron SIII 10x42
A k tomu pár dospělejch.
Cora
Příspěvky: 125
Registrován: 24 zář 2015 22:39

Re: Dron - teroristická zbraň budoucnosti (současnosti)

Příspěvek od Cora » 08 pro 2015 17:42

logiku to má, ale nebál bych se (zatím)...

problém je v únosnosti drona. Na to aby unesl účinnou nálož už nestačí běžně dostupný dron, jeho dostupnost bude rozhodně složitější (a jednoduše dohledatelnější) než u AK47, o ceně ani nemluvě... vím o čem se bavím, vývoj něčeho podobného co unese 10-20kg mám za sebou a pár "dětí" v činné službě (coraxial, že by jakože cora a koaxial?? :D )
http://youtu.be/6QlOjLaPdXA

Na tomto videu to má průměr rotorů cca 1,6m, jsou tam dva, unese to asi 10kg. Varianta koaxiálních rotorů je daleko účinnější než rotory vedle sebe (viz např. Kamov). Ale aby to uneslo 20kg, což byl požadavek vojáků, tak to už byl vyšší level...
Jirik.fx
Příspěvky: 50
Registrován: 24 dub 2014 07:34

Re: Dron - teroristická zbraň budoucnosti (současnosti)

Příspěvek od Jirik.fx » 08 pro 2015 18:34

Já měl spíš na mysli běžně prodávané a cenově dostupné modely ve větším množství a na každém nějaké to deko výbušniny. Prostě útok který dokáže zorganizovat kdokoliv. Když se zjistí, že si je někdo objednal na Alze měsíc před útokem je nepodstatné, kupující je už dávno třeba v Syrii. Dvacet nebo třicet dronů v davu by asi bylo pěkné peklo. To ani nemluvím například a proudových modelech stíhaček s rozpětím křídel 2m a více. Naprosto dostupná záležitost s větší nosností, ale náročnější na zkušenosti operátora. Mimo nákladů na model jsou ostatní náklady na útok, ve srovnání s útokem střelnými zbraněmi nebo sebevražednými útočníky, minimální, stejně jako problémy s logistikou.
Daystate Huntsman Regal .177 + Sightron SIII 10x42
A k tomu pár dospělejch.
Cora
Příspěvky: 125
Registrován: 24 zář 2015 22:39

Re: Dron - teroristická zbraň budoucnosti (současnosti)

Příspěvek od Cora » 08 pro 2015 19:11

víš že proudový motor do tý dvoumetrovky vyjde přes 5.000 EUR??? To samý drony, stojí peníze...
Kolik stojí jeblej magor s vymytým mozkem co se opásá trhavinou??? Nic, ještě ti poděkuje že jsi ho vybral
vlada
Příspěvky: 107
Registrován: 04 zář 2013 13:07

Re: Dron - teroristická zbraň budoucnosti (současnosti)

Příspěvek od vlada » 10 pro 2015 15:04

A stačí zarušit signál a jsou ti ty drahé hračky k ničemu.
Jirik.fx
Příspěvky: 50
Registrován: 24 dub 2014 07:34

Re: Dron - teroristická zbraň budoucnosti (současnosti)

Příspěvek od Jirik.fx » 10 pro 2015 17:30

No s tím zarušením signálu to zas až tak nefunguje. Jednak by ho buď museli zarušit všude, nebo o útoku předem vědět a zarušit ho na předpokládaném místě útoku. Další možností řízení dronu je prostřednictvím předem naprogramovaných souřadnic GPS, nebo bluetooth nebo WI-FI. I když poslední dvě možnosti platí pouze na krátkou vzdálenost. Popřípadě kombinace již uvedeného. Také není problém upravit dron na ovládání prostřednictvím signálu pro mobilní telefony, i když v tomto případě se výrazně zhorší reakční doba. Což by ale při útoku třeba na stadion nemuselo až tak vadit.
Drahé hračky? Vždyť dron co unese pár deka koupíš v pohodě už za 500 EUR. Vezmeš 20 dronů, 4 maníky co nemusí být ani odhodlaní sebevražední atentátníci a máš útok jako víno ani ne za 20 tis. Kolik tak myslíš, že je stál masakr v Paříži s veškerou logistikou, a to museli dát dohromady partu opravdu odhodlaných a alespoň trochu vycvičených lidí.
Promiň, ale to co jsi napsal je blábol.
Daystate Huntsman Regal .177 + Sightron SIII 10x42
A k tomu pár dospělejch.
Cora
Příspěvky: 125
Registrován: 24 zář 2015 22:39

Re: Dron - teroristická zbraň budoucnosti (současnosti)

Příspěvek od Cora » 10 pro 2015 17:51

kámo, pár deka trhaviny je ti k ničemu, to máš jen rachejtli... to co hmotní jsou ty šrouby, kuličky a ostatní kovový bordel který to má rozmetat...

mimochodem, kolik dronů jsi vlastnil a zvládl řídit? Kokotiny jako je řízení pomocí bluetooth, gsm a wifi svědčí o tom že o problematice nevíš zhola nic... naprogramovat to na automomní let podle gps sice jde, ale ne ty hračky co zmiňuješ, jednotky co to zvládnou jsou v jednotkách tisíců až desetitisíců eur a jen tak je nekoupíš bo je to ve vojenském programu...

PS: vím o čem mluvím, nám ten systém v odkazu lítal autonomně v Afghánistánu...
Jirik.fx
Příspěvky: 50
Registrován: 24 dub 2014 07:34

Re: Dron - teroristická zbraň budoucnosti (současnosti)

Příspěvek od Jirik.fx » 10 pro 2015 18:34

Vlastnil jsem pár hraček. A lítal s nimi. Pokyn pro návrat dle GPS fungoval i u dronu za 5 tis. Dvacet rachejtlí v davu by dle mého spolehlivě vedlo k pěknému maskru (v takových situacích dochází běžně k ušlapání desítek lidí). Fakt by mě zajímalo proč si myslíš, že je blbost ovládat dron prostřednictvím GSM nebo bluetooth po jednoduché dráze a už vůbec nechápu jak jsi z toho usoudil, že o této problematice nic nevím. Já se nebavím o vojenské operaci s nároky na přesnost, utajení spolehlivost apod. Je to stejné jako bys mi vykládal, že bandu amatérů v paříži by bez problémů vyřídila jakákoliv spec. jednotka, že AK je nepřesná a nespolehlivá zbraň a že útočníci jsou naprd vojáci a že u Vás v Afganistánu byste je přeprali a že takový amatérský útok vlastně nejde provést.
Opak je pravdou, o létání s drony vím naopak víc než dost, na to aby mi bylo jasné jak by to bylo jednoduché, pro mladého zradikalizovaného muslima narozeného v Evropě, který není připraven stát se sebevražedným atentátníkem.
A to s tím zarušením je úplná kravina. Víš snad o nějakém zarušeném místě kde se běžně schází více lidí, nebo o pořadatelích nějaké akce kteří jsou připraveni zarušovat v případě, že uvidí přilétat dron.
Daystate Huntsman Regal .177 + Sightron SIII 10x42
A k tomu pár dospělejch.
Cora
Příspěvky: 125
Registrován: 24 zář 2015 22:39

Re: Dron - teroristická zbraň budoucnosti (současnosti)

Příspěvek od Cora » 10 pro 2015 19:59

no když na této hračce aktivuješ návrat zpět tak to jen nastoupá do určité výšky a po přímce se vrátí... nesmí tam být např. kostel, topol apod, pak se nevrátí... letět podle souřadnic v terénu je jinej level...
zkrátím to, kvůli dronům ze superhyper si nedělej starosti a klidně hul ten matroš dál, těmi speciály by to šlo, ale už to není tak dostupné a jednoduché jak si myslíš. Tím tuto debatu končím ;-)
vlada
Příspěvky: 107
Registrován: 04 zář 2013 13:07

Re: Dron - teroristická zbraň budoucnosti (současnosti)

Příspěvek od vlada » 10 pro 2015 19:59

Jestli teda stačí dopravit pár dělbuchů na stadion, bez nároků na přesnost, tak to by museli zakázat i zábavnou pyrotechniku.
Jirik.fx
Příspěvky: 50
Registrován: 24 dub 2014 07:34

Re: Dron - teroristická zbraň budoucnosti (současnosti)

Příspěvek od Jirik.fx » 10 pro 2015 20:41

Tak jo. Stoupni si vedle 100 gramů C4, odpal ji a u toho si říkej, že bouchl dělbuch. Neboj to bude v poho.
Zkus si představit, že máš útok o kterém se bavíme provést ty s tvými zkušenostmi s drony. Co přesně by zastavilo konkrétně tebe? Rušení, malá efektivita 20-ti náloží C4 nebo semtexu, složitost ovládání dronu, logistika?
Mě by například zastavilo to, že bych nevěděl kde sehnat výbušninu a rozbušky. To ostatní bych zvládl. Možná se přeceňuji.
Daystate Huntsman Regal .177 + Sightron SIII 10x42
A k tomu pár dospělejch.
Jirik.fx
Příspěvky: 50
Registrován: 24 dub 2014 07:34

Re: Dron - teroristická zbraň budoucnosti (současnosti)

Příspěvek od Jirik.fx » 10 pro 2015 20:47

Doplnění předchozího:
Jo a vedle toho si představ, že máš sehnat šest sebevražedných odhodlaných, částečně vycvičených atentátníků, sedm AK, hromadu nábojů, výbušniny, vše dopravit na místo, zkoordinovat s nimi celou akci a uniknout. A přitom se předčasně neprozradit. Jo a to všechno pořídit za cenu těch dronů. Jak dlouho by ti trvala příprava akce A a příprava akce B. Kdyby jsi si musel jednu z těch věcí vybrat jako proveditelnější, která by to byla?
Daystate Huntsman Regal .177 + Sightron SIII 10x42
A k tomu pár dospělejch.
Uživatelský avatar
zsafranek
Příspěvky: 201
Registrován: 30 bře 2014 19:43
Bydliště: Praha Východ

Re: Dron - teroristická zbraň budoucnosti (současnosti)

Příspěvek od zsafranek » 10 pro 2015 20:48

Jak to tu tak sleduji, tak asi někdo chce bezplatnou ochranku od policie ČR, už jenom vyvěste černej prapor na baráku a máte to jistý. Mám pocit, že tyto fantasmagorie patří do Bohnic a ne sem na forum.
na starý kolena jsem se vrátil do klukovskejch let a začal zase střílet.
Uživatelský avatar
bimHObim
Příspěvky: 711
Registrován: 07 úno 2011 20:27
Bydliště: Schliersee (D) , Krnov :-))))

Re: Dron - teroristická zbraň budoucnosti (současnosti)

Příspěvek od bimHObim » 11 pro 2015 00:10

zsafranek píše:Jak to tu tak sleduji, tak asi někdo chce bezplatnou ochranku od policie ČR, už jenom vyvěste černej prapor na baráku a máte to jistý. Mám pocit, že tyto fantasmagorie patří do Bohnic a ne sem na forum.
zadnej prapor a zadna fantasmagorie. pred tydnem jsem svym DJI Phantom 3 doletel, dovezl , nevim co je spravny pojem , augustiner, pullitra piva ve flasce svemu kamosovi. bydli 600 metru ode mne. a on na oplatku zavesil jednoho warsteiner zpatky. vse naprogramovano, vecer za tmy a bez me aktivni ucasti na letu, na ovladani toho drona. jenom jsem to pozoroval a kvuli jistote drona jsem to vypustil uprostred ze zahrady. a jako amater bez spetky poneti o dronech a elektronice. se vratil zpatky s presnosti asi jednoho metru prumeru a pul metru vysky. a i kdyz to nase KGB to tady eviduje a procita, toto uz meli davno v pazi uz v dobe, nez ty prvni hexa - copty spatrily komercialni svet.
HW35, HW40, HW45, HW70
HW97 K - Nikko Stirling Gold Crown Airking 4-12x42
HW100T Carbine - Hawke Sidewinder Tactical 8.5-25x42
Jirik.fx
Příspěvky: 50
Registrován: 24 dub 2014 07:34

Re: Dron - teroristická zbraň budoucnosti (současnosti)

Příspěvek od Jirik.fx » 11 pro 2015 08:09

Takže teorie vyzkoušena v praxi. Pak že vím prd o dronech. Teď už jen někdo může namítat, že je u každého shromáždění lidi zarušena GPS. Váha půllitru piva ve falšce už je pěkná rachejtle. A tímhle tématem fakt asi žádnou teroristickou organizaci ani protiteroristickou jednotku neohromím a nedozví se nic co by už dávno nevědeli. Akorát všichni vědí, že se s tím nedá nic dělat a je teda lepší o tom nemluvit.
Daystate Huntsman Regal .177 + Sightron SIII 10x42
A k tomu pár dospělejch.
Odpovědět