Dotaz na zkusenejsi.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Pitrys
Příspěvky: 51
Registrován: 16 říj 2009 18:38
Bydliště: Ostrava

Dotaz na zkušenější.

Příspěvek od Pitrys » 14 čer 2011 14:47

Jsem mlád 63 let, operovaný šedý zákal, ale nepovedlo se to úplně a musím stále nosit brýle. Střílím klubovou disciplínu 40 ran malorážkou s puškohledem na 100 metrů (max. zvětšení 9x) na terč Vz Pi 162 se zbraní SM-2. Nejlepší nástřel 92 bodů ze 100 (desetiranná položka), prakticky vždycky na bedně, chci se dále zlepšovat. Kupuji MC 12 s dioptrem, chci zkusit i LM, 60 ran vleže. S dioptrem jsem střílel naposledy před 43 lety na úrovni II. VT. Myslíte, že to má smysl a nebo mám na novou flintu rovnou hodit puškáč? Děkuji za povzbuzující příspěvky, nejlepší odměním. :D


Shindel
Příspěvky: 127
Registrován: 03 dub 2010 13:32

Re: Dotaz na zkušenější.

Příspěvek od Shindel » 15 čer 2011 21:09

Pokud to chcete zkusit a baví Vás to, pak do toho, zrovna v takové situaci je největší riziko, že to půjde líp než jste čekal. Otec začal po narážkách z mé strany cca po 10-ti letech znova střílet, a jediné co z toho vzešlo jsou častější tréninky abych udržel krok...
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Dotaz na zkušenější.

Příspěvek od harpplayer » 16 čer 2011 08:05

Jediný problém bych viděl v tom, že MC-12 je velký těžký hebedo a udržet ho na řemenu 60 ran nebude sranda. Kromě toho má emcéčko mířidla dost nízko nad hlavní - pro někoho výhoda, pro jiného problém. Nutí to totiž dost vytáčet mířící oko vzhůru a oční sval se relativně rychle unaví. Osobně mi to příliš nevyhovuje. Znám ale zkušené střelce, kteří emcéčkem dělají dlouhodobě velmi vysoké nástřely. Přeji pevnou vůli a trpělivost při tréninku.
Kodiak
Příspěvky: 134
Registrován: 27 lis 2009 09:47

Re: Dotaz na zkušenější.

Příspěvek od Kodiak » 21 čer 2011 11:03

LM60 - jen začněte, disciplína pro každý věk!
Co se týká výměny SM-2 za MC12: Nejprve bych doporučil začít se standartkou (SM-2), je to dobrá malorážka a je shovívavá k začátečníkovi a po tom, až dosáhnete nějaké úrovně, vyleží se vám poloha, odstraníte hrubé chyby, dostanete se do kondice a dostanete hlavně jistotu, že na to máte, tak pak přechod na plnokrevnou LM je krok správným směrem.
MC-12 na svůj věk je stále špičkové nádobí (pokud s ní bylo zacházeno slušně) a v rukou dobrého střelce se může postavit i moderním malorážkám věhlasných značek (Jirka Materna je příkladem). Výška mířidel je jen subjektivní pocit, já jsem se s nima srovnal okamžitě, protože pažba, ač je to poleno, padne a když ne, tak rašple, pilník ......
Jedna věc, za kterou bych se přimluvil. Požádejte někoho zkušeného, aby na vás ze začátku dohlédnul, zažité chyby se špatně odstraňují a člověk se moc nadře, aby začal dělat nějaké výsledky, ze kterých by měl radost.
parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Dotaz na zkušenější.

Příspěvek od parabellum » 09 dub 2013 23:10

Ináč tá MC-12 sa aj mne veľmi páči, ale ešte som ju nikdy nemal v rukách, snáď raz ju niekde zoženiem :) Chcel by som sa opýtať odborníkov, ktorí ju dobre poznajú, dala by sa osadiť do nejakej modernej duralovej pažby? Je to technicky možné po nejakých úpravách, s použitím adaptéru atď.? Tak by sa dala znížiť celková hmotnosť aj pre lepšie využitie v ISSF disciplínach a nemusel by sa riešiť ani bedding.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Dotaz na zkušenější.

Příspěvek od harpplayer » 10 dub 2013 10:12

Obávám se, že řešíš trochu ptákoviny. Počítej se mnou - slušnou MC-12 pod 10 - 12 tis. neseženeš. Pokud nejsi zručný nástrojař a nemáš k dispozici materiální a strojní vybavení, budeš muset pažbu koupit . Nejlevnější TESRO stoji cca 23 tis. Tuhle pažbu budeš muset přizpůsobit, tzn. další výdaje a řešení kompromisů, takže suma sumárum 40 tis. a víc. Další možností je výroba pažby. Pokud si ji budeš muset nechat udělat, asi to nebude výrazně levnější a hlavně stráviš spoustu času nad řešením jednotlivých mechanických prvků a sestav. Při tom všem budeš mít k dispozici pořád jenom mechanizmus, který je sice kvalitně zpracován z dobrého materiálu, ale morálně dávno za zenitem. Při trošce snahy za 40 tis. dokážeš sehnat luxusní lehce střílenou A 1907/1913, která pro běžný výkonnostní sport je a ještě dlouho bude jednoznačným etalonem. Vím o čem mluvím. Takhle jsem začal přestavovat Hämmerli 503D (mimochodem jediný exemplář v ČR), která je proti emcéčku zas ještě trochu jinde (Švýcarsko se nezapře). Když jsem ale sehnal A 1907L v hliníku, hämmerlina zůstala stát v trezoru a pracuji na přestavbě (s možností návratu k originálnímu provedení) jen velmi pomalu, občas a mám to vyloženě jen jako občasné hobby.
parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Dotaz na zkušenější.

Příspěvek od parabellum » 10 dub 2013 18:10

Ja som sa pýtal, že či je technicky možné vsadiť MC-12 do nejakej modernej duralovej ISSF pažby, či to nie je principiálne vylúčené a nie koľko to bude stáť financí a času :) A1907 mám teraz, zatiaľ prevyšuje moje strelecké umenie, ale do budúcna by som sa chcel posunúť, čo sa týka kvality železa (parameter rozptylu) ešte ďalej. Vo vlákne "Ultrapresná streľba" sa riešilo, že Anschutz nie je práve nejaký etalón ultrapresnej pušky, kvalitou laufu sa na MC-12 proste nechytá. Nehovorím, že to potrebujem teraz, len ma to už teraz zaujíma, aby som si rozšíril poznatky a opýtal sa skúsenejších. Pokiaľ tvrdíš, že MC-12 je morálne zastaralá, tak v orig. prevedení áno, s tým súhlasím, ale veď práve preto som sa pýtal na možné spôsoby úprav. Videl som fotky, kedy sa systém MC12 použil v novej pažbe na benchrest, takže asi nebude až tak morálne zastaralá :wink:
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Dotaz na zkušenější.

Příspěvek od harpplayer » 10 dub 2013 21:09

Dělej, jak myslíš, každý svého štěstí maschinenfürer, aneb chytrému napověz. Kdyby to bylo, jak říkáš, jistě bychom ve Světovém poháru viděli nějaké upravené emcéčko. Kupodivu tam není žádné, zato anschützů je tam tři přehršle (kupodivu ani Martynov nestřílí emcéčkem, ale anschützem) :lol: Pokud chceš něco progresivnějšího, musíš mířit k Bleikerům nebo G+E, případně k Waltherům pro KK 300 Anatomic. Na to ti ale nebude těch 40 tis. stačit a budeš muset tak trojnásobně přitlačit (možná víc).
Jen pro ilustraci, když jsem před 20 lety končil své "aktivní" střelecké období, emcéčka vyhrávala spoustu závodů. Střílelo se v jiných časech na větší terče. Teď jsem během posledních dvou let, co jsem začal znovu střílet na meziklubové úrovni, nezaznamenal na bedně emcéčko žádné. Občas se v první desítce nějaké objeví, ale není to pravidlo. Proč asi??!! :wink: Nakonec i Kodiak, který dlouhá léta střílel přepažbeným emcéčkem a to dost úspěšně, ho vyměnil za anschütze. Třeba Ti napíše proč. :wink:
parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Dotaz na zkušenější.

Příspěvek od parabellum » 10 dub 2013 23:32

Neboj, viem koľko stojí Bleiker a G+E :D Však Kodiak to aj píše pár postov dozadu: "MC-12 na svůj věk je stále špičkové nádobí (pokud s ní bylo zacházeno slušně) a v rukou dobrého střelce se může postavit i moderním malorážkám věhlasných značek (Jirka Materna je příkladem)" Prečo MC12 nevidíme na Svetových pohároch? Môj názor, možno ma vyvedieš z omylu:
1. Zrejme preto, že sa už nevyrába a všetko má svoju životnosť.
2. Je veľmi ťažká, pažba úplne nevhodná, hlavne na štandard, mieridlá tiež asi už zrejme morálne zastaralé a neposkytujú to, čo moderné. Takže v origináli má asi dosť veľa nevýhod a keď má v dnešnej dobe top strelec možnosť, že dostane Bleikra alebo Walthera, tak prečo by sa trápil s MC12? Navyše ISSF strelci moc nepoužívajú custom pušky, skôr iba menia hlavne. Alebo si už snáď videl nejakú ISSF pušku s Turbo alebo Hall záverom? S hlavňami ako Broughton, Shilen, Hart? Až v nedávnej dobe sa začala presadzovať Lilja. Preto si myslím, že takéto experimentovanie nie je medzi ISSF strelcami bežné na rozdiel od benchrestu a je tu istá konzervatívnosť.
3. Sponzoring. Aj keby sme dali bokom predchádzajúce body, tak pre tento dôvod moc MC12 medzi top strelcami neuvidíme, aj keby dávala rozptyly 7mm. Nakoniec, keď má ISSF desiatka 10,4 mm a s best edge scoring, tak by si bez problémov mal nastrieľať 600 v starej kvalifikácii aj s Ančou s 15mm rozptylom úplne v pohode a s trochou šťastia pri finále vyhrať aj Olympijské hry :D Teraz po novom, keď sa už aj v kvalifikácii strieľa na desatiny a výsledok sa neprenáša a aj prvé rany vo finále (a vlastne každá) sú extrémne dôležité, či vypadneš už na začiatku, alebo strieľaš ďalej, to bude zaujímavé a myslím si, že vývoj sa pohne aj v tomto smere k spresňovaniu pušiek výrobcami, resp. sa objavia nejaké custom made ISSF pušky od gunsmitherov so skúsenosťami z benchrestu, ktorí zacítia dopyt a chýbajúce miesto na trhu. Lebo to čo stačilo doteraz úplne v pohode, už nebude s takou istotou a možno táto neistota bude motivovať k hľadaniu toho najlepšieho a približovania sa k absolútnemu nástrelu. Veď nenahnevalo by Ťa, keby si vyhral kvalifikáciu a vo finále by si skončil na 8. mieste a ten čo by bol 8. z kvalifikácie by vyhral finále a preteky? :D Potom by si mal už iba dve možnosti. Viac trénovať, alebo hľadať presnejšiu pušku a strelivo. A že sa dá nájsť niečo presnejšie, to vieme z benchrestu, avšak to sa zas úplne nedá použiť na ISSF. Takže niečo medzi tým. Možno sa vývoj pohne aj v oblasti výroby rimfire streliva a objavia sa tu nejaké custom made v malých sériach za mastnú cenu? Kto vie.
4. Keď príde taký Martynov do Ulmu, tak mu vyberú tú najkvalitnejšiu hlaveň z 1000 menej kvalitných a testuje, dokiaľ nie je spokojný. Myslíš, že takúto V.I.P. možnosť by poskytli aj Tebe alebo mne? Asi ťažko. Tak Martynov asi nebude mať dôvod zaoberať sa MC12 a ešte keď to spojíme s predchádzajúcim bodom, tak motivácia ako vyšitá :D
Takže body 1 a 2 by sa dali primerane aplikovať aj na otázku, prečo MC12 nevidíme na nižších súťažiach. Predsa len, je to už stará dáma. Keď si človek pozerá nové katalógy, tak je tu aj trochu efekt reklamy. Budúci rok si našetrím a kúpim si niečo novučké super-hyper-ultra s priloženým ultra nástrelom priamo z továrne a nebudem predsa kupovať nejaké staré sovietske kopyto, čo už možno aj hrdza načala a črvotoč sa pustila do pažby :D Málo ľudí je takých, keď zoberiem len ISSF komunitu, ktorí by sa pustili do prerábky a experimentovania a radšej si kúpia niečo out of box. Pričom, keby si chcel kupovať MC12, tak ju musíš kupovať len ako komis, ťažko je dostať sa k nejakým uloženkám s dobrou starostlivosťou. Pri Uralkách viem, že boli 3 skupiny presnosti, k tým naj sa dostali len top olympionici (rozptyl 13mm, 11mm a 9mm). Neviem, ako je to u MC12, ale možno tiež je to podobne a nie je kus ako kus a neviem, aký mal Kodiak :wink: Takže mňa najviac zaujíma na MC12 najviac hlaveň, lebo tá asi nemá konkurenciu, materiál je asi to najlepšie čo kedy bolo. Na tom sa dá zničiť fréza. Dávala rozptyly údajne aj 8mm ops, čo dneska Anča asi ťažko dá bez zásadnej úpravy a výmeny hlavne. No to bolo asi len s Olympami dosiahnuté. Svojho času kupovali v Anschutz MC12 od Rusov, hlavne upravili a dávali ich do svojich systémov, až kým im na to neprišli. Prečo asi?
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Dotaz na zkušenější.

Příspěvek od harpplayer » 11 dub 2013 06:54

Do značné míry jsi sám sobě dal odpověď a do jisté míry žiješ v legendách. Je pravda, že MC-12 bývala mistrovská zbraň, ale kontinuální soustřel 8 mm ops. nikdy nestřílela - možná tak point to point. Legendu o zničených frézách často slýchám a sám jsem ji používal do doby, kdy jsem se o problému bavil s Vaškem Hamanem st., který už pár těchto hlavní měl v mašině. Materiál je to beze sporu kvalitní, ale správně nabroušená fréza při správných řezných podmínkách si s ním dokáže bez problémů poradit. Nevím, jak je to s ruskými hlavněmi kupovanými Anschützem - taky to slýchávám, ale nikdy to nikdo nepotvrdil (jasně, že se tím Anschütz nebude chlubit). Svého času MC-12 střílel velmi dobře Pepa Táborský (veteránská legenda). Pak nechal odlehčit hlaveň (stočením průměru) a už to nebylo ono. Dneska střílí "Hamanovkou". Největší úskalí současného použití MC-12 vidím v napínáčku na spoušti. Tam dvouodporovou spoušť neuděláš, přičemž většina střelců ji používá (já ne). Přestavba na novou spoušť by byla problematická, ne-li nemožná. Naproti tomu uznávám, že MC-12 má skvělý závěr a uzamykání - podřízeno rychlému vývinu výstřelu.
Možná jsem trochu zpohodlněl, ale já jsem za svůj život musel řešit spoustu úprav. Jsem levák a za totáče sehnat levou flintu bylo naprosto nemožné. Tudíž jsem byl nucen strouhat pažby, řešit ovládání závěru, předělávat řemeny atd. Jen sehnat levý kabát a rukavici vyžadovalo téměř nadlidský úsilí. Proto jsem rád, když se mi podařilo sehnat levou anschützku, Hitex mi ušil levej kabát a Thune dodal levou rukavici. Nikdy jsem po stránce vybavení nebyl spokojenější a nevím, co by se muselo stát, abych začal do své "anči" šťourat" a hledat lepší lauf a jinak ladit. Zatím mě ta flinta stále přesvědčuje, že umí mnohem víc, než já.
Uznávám, že co se vývoje systémů týká, nebýt BR, asi by se ani v ISSF nehnuly stojaté vody. Naštěstí ale v ISSF narozdíl od BR hraje stále nejvýznamnější roli lidský faktor (benčresťáci prominou).
Pokud jsi nažhavenej na úpravy MC-12, nic proti tomu, každej máme nějakou úchylku, ale já po tom, co jsem si s úpravami užil, bych do toho nešel. Jak jsem psal, mám rozdělanou hämmerlinu, to je srdeční záležitost, ale pohodově střílím A 1907 v hliníku. On Mercedes W196 GP je taky nádherný auto a musí s tím být nádherný svezení, ale dnešní F1 se s tím jezdit nedá i kdybys tomu dal aerodynamiku z Red Bullu.
Kodiak
Příspěvky: 134
Registrován: 27 lis 2009 09:47

Re: Dotaz na zkušenější.

Příspěvek od Kodiak » 11 dub 2013 15:03

To Parabellum:
Nechci tě ranit, ale přes to, že MC-12 je do dnes flinta, která umí dávat výsledky, tak musím uznat, že harpplayer má po čertech pravdu - ta flinta je morálně zastarala. Spotřebitelský komfort je ve srovnání s moderníma puškama úplně někde ve středověku.
Splnil jsem si sen a koupil Anschutz 1913 a nemůžu tvrdit, že to MC-čko střílí líp nebo hůř, jde o to, že jako uživatel raději sáhnu po Anče, protože je "hodnější".
Mám doma ještě jedno MC12 z roku tuším 1954 a moc dobře vím, že Eley Tenex z ní chodí famózně, ale to dnes z každé dobré moderní flinty.
Bláboly o zázračných materiálech mě jako strojaře ubíjí už dlouho. Kolem flint všeobecně kolují báchorky, které trochu soudný člověk musí přefiltrovat - naposled jsem někde četl o tom, že se nějaké flinty dělaly z materiálu hlavní sovětských tanků, které projeli snad všema bojema na východní frontě :lol: . Podobných specialit je strašná spousta a je to jen o tom, kdo se chytí a bude to šířit dál. :lol:
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Dotaz na zkušenější.

Příspěvek od harpplayer » 11 dub 2013 16:37

:lol: :lol: :lol: Ta informace o hlavni vyrobené z tankové oceli pochází z úst jednoho sportovního redaktora ČT a týkala se libovolné pistole TOZ 35, se kterou vystřílel náš reprezentant Martin Tenk v r. 2000 v Sydney bronzovou medaili. Když jsem to slyšel, nevěřil jsem vlastním uším a dost jsem se bavil. Podobné je to s emcéčkem. Ono těch ruských flint tady bylo povícero typů, např. Tajfun, Zenit, Strela. Některé byly i ve velkorážní verzi na náboj 7,62x54R. Ona i MC-12 má velkorážní sestřičku MC-13. Některé jsou ještě v "aktivní službě" přestavěné na velkorážní odstřelovačky. Ale ani tam nemohou konkurovat moderním zbraním. Je to spíš taková srdeční sběratelská záležitost.
Mimochodem, pohrávám si s myšlenkou uspořádat srandazávod LM60 (nebo 3x20) s oldtimery do r.v. (řekněme) 1960. Takových zbraní je v mém okolí docela dost. Je to podobná "zvrhlost" jako dnes uspořádat lyžařský slalom odjetý telemarkem. Kupodivu ten telemark má svoje příznivce, tak by se možná ty oldtimery mohly taky chytnout.
Kodiak
Příspěvky: 134
Registrován: 27 lis 2009 09:47

Re: Dotaz na zkušenější.

Příspěvek od Kodiak » 12 dub 2013 08:49

Jen pro upřesnění, Pepa Táborský nenechal stočit hlaveň na MC-čku, takhle ho koupil asi 2 000Kč. Vím naprosto jistě, že on by takovou prasárnu nikdy neudělal :(. Koupil ho proto, že si chtěl na stojáka ulehčit až nakonec z něj měl flintu do všech poloh :) .
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Dotaz na zkušenější.

Příspěvek od Chiko » 12 srp 2013 23:24

Ahoj.Chci se zeptat,jestli má někdo z vás zkušenosti s velkorážnou terčovnicí.Mám možnost si s ní zastřílet ,ale potřebuju partáka na ukazování zásahů a prostřídání se.CHci se taky zeptat jestli nemá někdo na prodej MC-13 nebo Zenit.Myslím že pro začátek je to ta nejlevnější varianta.Technicky na tom nejsem tak špatně,ale potřebuju nějakou radu do začátku.Ležák i standart střílím 1VT.Je to pro mě docela výzva zkusit něco podobného.Doufám, že najdu spřízněné duše a těch co mě bude odrazovat bude málo.Zatím ahoj CHiko
Uživatelský avatar
andreapipo
Příspěvky: 255
Registrován: 13 led 2009 09:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotaz na zkušenější.

Příspěvek od andreapipo » 20 srp 2013 17:42

Zdravím, nechci zakládat nové vlákno a tak to dávám sem. Rád bych si vyslechl zkušenosti majitelů zbraní Hammerli X-ESSE, FWB AW 93 a Walther SSP. Odešla mi moje "věrná" Ižka 35, praskl závěr, a tak se rozhoduji co mám koupit jiného. Pardini a další zbraně se zásobníkem před lučíkem jsem předem vyřadil, za jedno se mi nelíbí a za druhé mi v ruce "padají" dopředu, takže musím neustále "vyrovnávat", což mně sejří. Jde mi hlavně o spolehlivost, závady, problémy s náhradními díly, opravitelnost, četnost závad, o to, jakou má která spoušť, možnost jejího seřízení a vůbec celkový dojem z používání těchto zbraní. Předem děkuji. Zde na foréch toho moc o těchto zbraních není a jinde na netu jsem také toho moc nenašel, tedy česky, proto otravuji. To jako omluva.
CZ 75 TS 9x19,
Alfa Para 9251 9x19,
Kora Brno Sport Special .22LR,
Baikal IŽ 35M .22LR,
FWB AW 93 .22LR,
TOZ 35 .22LR
Drulov 90 .22LR,
Norinco JW15A Plast .22LR + DO Entry 3-9x40MD
Steyr LP 50 .177
Odpovědět