Fórum GunShop.cz - zbraně, střelivo, optika

Diskuzní fórum o zbraních, střelivu,optice

Právě je 23 dub 2018 08:40

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Délka hlavně brokovnice na poppery
PříspěvekNapsal: 26 bře 2018 14:46 

Ahoj,
uvažuji, že bych pořídil levnou brokovnici (pumpu) na občasné střílení na sklopné poppery.
Líbí se mi modely s krátkou hlavní (cca 33cm), ale protože s brokovnicemi zkušenosti nemám, zajímalo by mě, na jakou vzdálenost by vzhledem k rozptylu takto krátké hlavně byl náboj 12/70, broky 2,4mm, navážka 24g, schopen položit popper.
Nikde jsem na to nenašel jednoznačnou odpověď. Na jiném fóru někdo zmiňoval, že porovnával rozptyl mezi broky vystřelenými z 33cm a 70cm hlavně na 15 metrů a rozdíl byl prý minimální. Jinde na fóru někdo zase prohlašoval, že broky z delší hlavně mají víc energie...
Abych to zjednodušil, tak můj hlavní dotaz tedy zní - může položit výše uvedený náboj vystřelený z hlavně dlouhé 33cm popper na vzdálenost 30metrů?

Myslím, že by toto téma mohlo zajímat více potenciálních zájemců o brokovnici na podobné účely.
Může mi prosím někdo zkušenější poradit?
Díky.

Předmět příspěvku: Re: Délka hlavně brokovnice na poppery
PříspěvekNapsal: 26 bře 2018 19:00 

otázka je jak krátká hlaveň, předpokládám že bez zahrdlení, rozhodí broky na 30m. Další věc je velikost broků, na 30m nepoloží skeetovou patronou 24g/2mm popera ani dlouhá brokna. Chce to vyzkoušet. Osobně beru na tyhle dálky náboje 32g/3-3,5mm a dávám full choke. V Žalanech o výkendu někdo střílel podobným kraťasem ipsc závod, na mé stage byly malé popery na 15m, normálně mu to padalo, nevím co střílel. Ber to tak, že správně postavenej poper je kalibrovanej na 9luger př PF 125, což je cca 8g broků asi při 320m/s. Tolik broků najednou musíš dostat na hlavu popera, brokové náboje lítají podle druhu 300-360m/s. Malé broky rychleji strácí rychlost

PříspěvekNapsal: 26 bře 2018 19:25 

Mam Uzkona s 50cm hlavni bez zahrdleni trapkou to jde tak na 5m.Na vetsi dalku jsem pouzival 34/4.Na 25m to ale taky nepolozi a vetsi broky maj zase male kryti na tu dalku.

PříspěvekNapsal: 26 bře 2018 21:50 

Díky za názory. Zatím si to tedy vykládám tak, že nezáleží tolik na délce hlavně, ale spíš na druhu střeliva. Na střelnici, kam chodím, jsou dovolené broky do průměru 2,5mm, takže když si najdu střelivo s brokama 2,4mm a navážkou 34g (možná i 32g), mohly by ty poppery padat... Dáte mi prosím tip na konkrétní osvědčené střelivo s těmito parametry?

Ještě bych měl dotaz ohledně konkrétních zbraní. Kdybych tedy chtěl jít do brokny s 33cm hlavní, rozhodoval bych se mezi Balikli Stranger BSM121 (http://baliklisilah.com/en/stranger-bsm121-pump-action-shotgun.html), nebo UZKON AS41 (http://www.uzkon.com.tr/Uzkon_Product/details.php?id=241). Na UZKONy jsem ale četl na fórech dost negativního v tom smyslu, že nechtějí vytahovat vystřelené patrony některých výrobců a hlavně, že někdy neodpálí patronu. Zápalník prý zápalku naťukne, ale neodpálí...
@Smates: Píšeš, že máž UZKONa. Máš některou z těchto zkušeností? Nebo z doslechu? Je možné, že to mohla být jenom špatná várka.
Podle toho, co jsem vyčetl se UZKON i Balikli vyrábí v jedné fabrice, respektive jejich díly. Možná se potom montují každá jinde. Tím pádem by se stejné závady mohly vztahovat i na Balikli, ale nikde si na ně nikdo nestěžoval, nebo jsem to alespoň nenašel. Je možné, že je to jenom tím, že Balikli není tak rozšířený jako UZKON...
Máte někdo nějaké reference na Balikli? Nebo osobní zkušenost?
Osobně bych se klonil spíš k tomu UZKONovi, ale ty reference na fórech mě odrazují.
Díky.
T.

PříspěvekNapsal: 26 bře 2018 22:34 

Nikdy jsem s Uzkonem nemel zadnej problem a to ho mam minimalne 2 roky.Kolega ma toho s kratkou hlavni a taky bez problemu.

PříspěvekNapsal: 27 bře 2018 19:21 

vyzkoušej náboje SB Super Parcour, 28g/2,5mm sice míň broků ale jsou rychlé, docela kopou.
jinak normálně SB Corona nebo Vega 32g/2,5mm, když to nebude padat tak ti zbejvá akorát Golden Eagle 42g/2,5mm nebo Magnum 53g :) a to je mazec

PříspěvekNapsal: 28 bře 2018 07:22 

Super, díky za rady a názory. Půjdu do UZKONa a trochu zaexperimentuju se střelivem...
T.

PříspěvekNapsal: 28 bře 2018 10:23 

SB fortuny jsou od 2,5mm
Corony nemusí dostačovat

PříspěvekNapsal: 28 bře 2018 16:22 

zjisti si, v jakem stylu strelby je omezeni na 2,5 broky. u nas je omezeni na 4mm broky ale pri strelbe na holuby. jakmile strilis proti valu do papiru, nemaji problem s 8mm, se slugem atd....

PříspěvekNapsal: 28 bře 2018 19:22 

Rozptyl z krátké hlavně (Derya Lion) na 20 m je cca kolo o průměru půl metru. A to jak s 2.4 mm broky, tak s buckshoty. Jestli to stačí na 30 m na popery nevím, ale spíš bych řekl, že ne.

PříspěvekNapsal: 29 bře 2018 16:32 

Pajik_CZ píše:
zjisti si, v jakem stylu strelby je omezeni na 2,5 broky. u nas je omezeni na 4mm broky ale pri strelbe na holuby. jakmile strilis proti valu do papiru, nemaji problem s 8mm, se slugem atd....

Obecně je na té střelnici zakázáno střílet broky většími, než 2,5mm. Je tam možnost střílet z brokovnice jenom na poppery, nic jiného tam pro brokovnice nemají.

PříspěvekNapsal: 29 bře 2018 16:33 

Už jsem to rozlousknul tak, že jsem to risknul a koupil krátkou pumpu. Uvidíme, co to s poppery bude dělat. Budu laborovat se střelivem.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina