Damascus aka Damasteel aka "Damasek"

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Herodes

Damascus aka Damasteel aka "Damašek"

Příspěvek od Herodes » 28 říj 2006 17:37

chtěl bych se zeptat na vlastnosti damascénské oceli - moc se mi líbí jedna čepel na jatagan.cz - tvar dagger (dýka) viz obrázek dole. Přemýšlel jsem o výrobě vlastního nože, ale nevím co mohu od takové čepele očekávat? jakou pružnost, jakou asi tvrdost (HRC) a jak je složité takovou čepel nabrousit? stačí mi k tomu klasický brousek (z každé strany jedna hrubost) na broušení kuchyňských nožů? musím mít nějaké speciální vybavení? jak bude taková ocel držet ostří? dá se takový nůž použít i na házení? :shock:

:D

taky jsem se ptal ohledně jednoho nože, tak snad kdyby mi někdo poradil...?

http://forum.gunshop.cz/viewtopic.php?t ... 568dd27d65

díky :D
Přílohy
Damascus@Jatagan.jpg


Kubo 630
Příspěvky: 400
Registrován: 09 bře 2006 21:57
Bydliště: Slovensko-Bardejov

Noze

Příspěvek od Kubo 630 » 28 říj 2006 22:54

Asi ti to nepomôže, o vlastnostiach toho neviem skoro nic, mozno z tohto popisu nieco vycitas: výroba damascenskej ocele spociva v skúvani dohromady tenkych ocelovych drotov alebo tyci s rozdielnymi mechanickymi a chemickymi vlastnostami. Skuvanim tvrdych drotov s mekkymi ziskava material vecsiu huzevnatost a zaujimavujsiu kresbu, ktoru vysoko ocenuju predovsetkym zberatelia noziarskych vyrobkov. Skuvanie sa robi pri kujnej teplote a za neustaleho prekladania skuvaneho materialu. Jeho mnohonasobnym prelozenim (100 az 1000 krat) sa dosiahne zaujimava kresba, ktora osobitne vynikne, ked sa hotovy predmet vylešti a vlozi do leptajucej kyseliny.
/L Letostak-Polovnicke noze, diky a tesaky/

Damascenska ocel by mala byt pruzna no jej funkcne vlastnosti predstihuje jej estetickost a tak je predurcena na reprezentativne noze vhodne skor do vytriny, aj ked tebou pozadovane vlastnosti urcite splni. Tolko moj skormny nazor.
Kubo 630
Příspěvky: 400
Registrován: 09 bře 2006 21:57
Bydliště: Slovensko-Bardejov

Noze

Příspěvek od Kubo 630 » 28 říj 2006 22:55

Asi ti to nepomôže, o vlastnostiach toho neviem skoro nic, mozno z tohto popisu nieco vycitas: výroba damascenskej ocele spociva v skúvani dohromady tenkych ocelovych drotov alebo tyci s rozdielnymi mechanickymi a chemickymi vlastnostami. Skuvanim tvrdych drotov s mekkymi ziskava material vecsiu huzevnatost a zaujimavujsiu kresbu, ktoru vysoko ocenuju predovsetkym zberatelia noziarskych vyrobkov. Skuvanie sa robi pri kujnej teplote a za neustaleho prekladania skuvaneho materialu. Jeho mnohonasobnym prelozenim (100 az 1000 krat) sa dosiahne zaujimava kresba, ktora osobitne vynikne, ked sa hotovy predmet vylešti a vlozi do leptajucej kyseliny.
/L Letostak-Polovnicke noze, diky a tesaky/

Damascenska ocel by mala byt pruzna no jej funkcne vlastnosti predstihuje jej estetickost a tak je predurcena na reprezentativne noze vhodne skor do vytriny, aj ked tebou pozadovane vlastnosti urcite splni. Tolko moj skormny nazor.
Kubo 630
Příspěvky: 400
Registrován: 09 bře 2006 21:57
Bydliště: Slovensko-Bardejov

Noze

Příspěvek od Kubo 630 » 28 říj 2006 22:55

Asi ti to nepomôže, o vlastnostiach toho neviem skoro nic, mozno z tohto popisu nieco vycitas: výroba damascenskej ocele spociva v skúvani dohromady tenkych ocelovych drotov alebo tyci s rozdielnymi mechanickymi a chemickymi vlastnostami. Skuvanim tvrdych drotov s mekkymi ziskava material vecsiu huzevnatost a zaujimavujsiu kresbu, ktoru vysoko ocenuju predovsetkym zberatelia noziarskych vyrobkov. Skuvanie sa robi pri kujnej teplote a za neustaleho prekladania skuvaneho materialu. Jeho mnohonasobnym prelozenim (100 az 1000 krat) sa dosiahne zaujimava kresba, ktora osobitne vynikne, ked sa hotovy predmet vylešti a vlozi do leptajucej kyseliny.
/L Letostak-Polovnicke noze, diky a tesaky/

Damascenska ocel by mala byt pruzna no jej funkcne vlastnosti predstihuje jej estetickost a tak je predurcena na reprezentativne noze vhodne skor do vytriny, aj ked tebou pozadovane vlastnosti urcite splni. Tolko moj skormny nazor.
Kubo 630
Příspěvky: 400
Registrován: 09 bře 2006 21:57
Bydliště: Slovensko-Bardejov

Příspěvek od Kubo 630 » 28 říj 2006 22:57

Pardon, bol som nedockavy a enteroval som o 106 aj o 307 :D
Herodes

Noze

Příspěvek od Herodes » 28 říj 2006 23:34

no koukam koukam :D že jsi si oblíbil určitou klávesu :wink:
- no o co principelně jde vím, zajímalo by mě spíš ta tvrdost, jak se to brousí a tvaruje a tak... spíš asi tedy od někoho z praxe ;o)

a co říkáš na mého favorita? Shrapnel testudo od Extrema Ratio

(viz link v mém příspěvku, je tam i fotka a odkaz) - to je mazlík! :P
d3agl3

damasek

Příspěvek od d3agl3 » 30 říj 2006 11:12

Ale no tak. Samozrejme ze damascenska ocel nie je iba do vitriny. naopak. pravy damasek ma vynikajuce vlastnosti. sak japonske mece preskavali hlavne pusiek ako maslo )))
nepravy damasek je prelozeny a zvarany ten uz take vlastnosti nema....
kukni napr tu je pekny popis historie , vyroby a vlastnosti

http://pohanstvi.net/inde.php?menu=kovarnadamask
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 30 říj 2006 12:15

Ono nic není tak jednoduché a nic se nedá jednoznačně říct.
Výhodou damašku je hlavně jeho krásný vzhled. Nůž z něj vypadá opravdu nádherně.
Jinak si myslím, že žádné zvláštní výhody nemá. Ba naopak, dnešní moderní materiály ho asi ve všem překonávají.
Je sice pěkné, že svářkový damašek je kombinací měkké a tvrdé oceli a tím by měl být zároveň pružný a zároveň mít velkou tvrdost na ostří, ale není to homogenní materiál, takže každý pochopí jaké asi bude ostří v místě, na které zrovna výjde měkká vrstva. A než někdo začne mluvit o tzv. "pilovém efektu", tak upozorňuji, že se nebavím o pilce, ale o noži pokud možno s co nejkvalitnějším ostřím.
Jinak o přeseknutí hlavně pušky jako máslo si může nechat japonský meč zdát. Ty opravdové japonské meče jsou sice z výtečného materiálu, ovšem přecijen žijeme v realitě. No, možná Luke Skywalker nebo mistr Yoda by tu hlaveň dal... :lol:

2Herodes:
Jinak k té damaškové čepeli z Jataganu, já ji neznám ani jsem ji neviděl, ale slyšel jsem, že se vozí z Indie, takže IMHO: za podobné peníze se dá koupit vybroušená damašková čepel u našeho nožíře, kde má člověk zajištěno kvalitní zpracování a má jistotu ohledně použitých materiálů (konkrétní čísla ocelí, počet vrstev aj.). Neříkám, že ty z Jataganu jsou špatné, ale já bych je nebral.
Tvrdost měřit u damašku je IMHO blbost, protože záleží kam se tvrdoměrem trefíš.
Pokud má nůž přes 60HRC (tvrdost Rockwella), tak už je problém ho běžnými brousky nabrousit a měl bys uvažovat o diamantové sadě. K té Extremě ti napíšu něco do toho threadu. :wink:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
d3agl3

samopal vs mec

Příspěvek od d3agl3 » 30 říj 2006 14:46

Kubajzi kubajzi to z hlavnami samopalov bolo jasne v myslene v uvodzovkach...
ale ked inak nedas zober do ruky nejake SA-čko a ja sa postavym oproti z milion krat prelozenou katanou menom nieco ako "krvavy kvet lotosu"
hned uvidime kdo bude tahat za kratsi koniec :lol:
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 30 říj 2006 14:50

No, jestli stihnu zmáčknout spoušť... :twisted: 8) :lol:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
kordox
Příspěvky: 5
Registrován: 12 lis 2010 22:04

Re: Damascus aka Damasteel aka "Damašek"

Příspěvek od kordox » 12 lis 2010 22:46

Damašek, Ale správně svárkový damašek je napodobeninou toho originálního z indie, který byl postupem času zapomenut. Originál byl homogenní a nemusel se svařovat z různých druhů materiálů. Ale jak již řekl kolega nejčastěji z měkké a tvrdé oceli. Sám experimentuju s jeho výrobou a tak mohu říct, že to není žádná sranda. Musím ale oponovat,že dnešní materiáli ji předstihnou. Samurajský meč se zkládá až z milionu vrstev damašku ale je dělen na dvě části. Tělo meče - je tvořeno z různých druhů měkkých a tvrdých materiálů a břit meče který je už jen s těch tvrdých. Též ale zkládán do vzorců a svařován a překládán. Pak je měkčí část naseknuta do v po dýlce a ostří je tam vevařeno. Z tohoto polotovaru se vykove meč a kalí postupem který byl popsán v článku výše. Tím vzniká linie Hamon která má známou vlnkovitou strukturu. Samozřejmě i mé informace pocházejí jen z internetu a jsou jen poloviční, ale tím vším jsem chtěl říct, že jsou výrobci kteří právě do damašku ještě vsazují uhlíkovou čepel a tam je to poznat podle té vlnkovité čáry a po vyleptání je ostří viditelnéa tudíž nehrozí nabroušení měkké vrstvi nebo pilovému efektu. Vzniká tak jedinečný sendvičový nůž těch nejlepších vlastností se kterým můžete sekat do pískovce či železa a nemáte jediný zoubek na čepeli a zároveň damaškové tělo brání proti přelomení či jinému znehodnocení. Budete ale potřebovat velmi mnoho peněz i na malí zavírák tohoto typu. Proto bych doporučil méně složitý ale vašim představám plnohodnotný sendvičový nůž. Já takto dělám sekery a do jedenáctkové oceli vevařuji vykované ložiskové pouzdro a touto sekerou opravdu můžete sekat pískovec nebo drát aniž by se objevil zub. S pozdravem kordox.
Black
Příspěvky: 284
Registrován: 29 pro 2006 20:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Damascus aka Damasteel aka "Damašek"

Příspěvek od Black » 13 lis 2010 12:51

"A" je správně, Kubajzz má pravdu. Je vidět, že má panáček načteno. 8) :lol: Prostě, pokud chceš kvalitní nerezový Damasteel, zaplatíš balík peněz. Bude to kvalitní, hezké-a drahé. Stejně kvalitní, taky dost drahé to bude ode mne z RWL34. A nyní pointa. Je to stejný matroš. :lol: :lol: :lol:

Damašková, damascénská ocel-její nejvýraznější vlastnost si všimneš hned-rezaví.... Damasteel je z práškovky-nerezaví...
Dál, všechny damašky no name z Pákistánu a dalších prdelí jsou SHIT!!!
Pokud chceš kvalitní damašek, není problém. Je tady docela hodně chlapů, co to umí. Nožíři v čr co by ti dodali plát damašku-stačí si počkat a 12.12 bude mít v Praze jistě na prodej na stole např. Kenda, Dohnal, Ládes. Já mám damašky od všech tří výše jmenovaných. Pokud chceš super damašek se slavným jménem, tak Pavel Ševeček.Je to můj kamarád, a mám od něj několik damašků. Sám jsem si jeden vykoval pod jeho vedením. Protože pokud máš za prdelí mistra v oboru, nejde to vyrobit špatně.
Udějte co můžete, s tím co máte, tam kde jste. T. Roosevelt
Uživatelský avatar
Radgost
Příspěvky: 772
Registrován: 28 srp 2008 09:50
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvek od Radgost » 13 lis 2010 15:08

Kubajzz píše:
Jinak o přeseknutí hlavně pušky jako máslo si může nechat japonský meč zdát. Ty opravdové japonské meče jsou sice z výtečného materiálu, ovšem přecijen žijeme v realitě. No, možná Luke Skywalker nebo mistr Yoda by tu hlaveň dal... :lol:
Nevím, školy nemám, ale v z doby kdy sem louskal válku v Tichomoří si pamatuji, že jeden případ přeseknutí hlavně lehkého kulometu japonským mečem dokumentován byl. Mělo se to odehrát v japonském zajateckém táboře, přičemž svědci byli spojenečtí zajatci.
kordox
Příspěvky: 5
Registrován: 12 lis 2010 22:04

Re: Damascus aka Damasteel aka "Damašek"

Příspěvek od kordox » 13 lis 2010 18:20

Ja sem samouk a naučil jsem se to pokus omyl a co se týče Damasteel tak tomu neříkám umění. Kovařina je sice dřina, ale nedám nani dopustit. A co se týče mečů jakýhokoliv nejenom samurajských je dokumentováno stovky historických událostí i od nás kdy mečem byl přeseknut třeba řetěz od padací brány a jiné a to se stalo u nás. Takže nemusí jít ani o samurajský meč. Pokud si někdo chce vybrat nůž tak doporučuji jedině kovářskou výrobou. Nemá konkurenci a to věděli i Japonci za druhé světové kdy museli přejít na strojní výrobu katan aby mohli dát meč každému oficírovi. No nutno říct ty už tak kvalitní nejsou a občas jsou k zakoupení na Aukru za směšnou cenu. Ruční práce je sice dražší ale za to v sobě nese určitý druch mystiky kdy se do díla kováře v kládá i kus jeho duše a pokud v tom je i srdce tak jsou výrobky bezkonkurenční a to že reznou to už záleží tak trochu na novém majiteli, který se prostě o nůž či meč nestará jak by měl a má to jenom že to má. Člověk s duchem bojovníka si své zbraně hýčká a nedá na ně dopustit. Pokud někdo shání kvalitní svarkoví Damašek měl by se poohlídnout po nožíři, který je nemá skladem ale na objednávku tam bych určitě hledal mistrovskou práci kde kvalita ještě předčí kvantitu a jak známo tyhle dvě věci nejdou do hromady je jenom buť rychle a nebo kvalitně. S pozdravem kordox.
Black
Příspěvky: 284
Registrován: 29 pro 2006 20:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Damascus aka Damasteel aka "Damašek"

Příspěvek od Black » 13 lis 2010 21:15

Jak slyším slova, jako umění, duše, tajemství, tak nemám chuť dále reagovat. Jsem naturelem strojař, a píše se rok 2010. Na pohádky kovářů už mám hodně let.
Udějte co můžete, s tím co máte, tam kde jste. T. Roosevelt
Odpovědět