Damascus aka Damasteel aka "Damasek"

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4299
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Re: Damascus aka Damasteel aka "Damašek"

Příspěvek od edelweiss » 22 črc 2012 13:09

Bez diskuze, šikovný klučina :mrgreen:


Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: Damascus aka Damasteel aka "Damašek"

Příspěvek od Kubajzz » 23 črc 2012 17:53

Beaver píše:...japonský meč z principu není určený na styk kov na kov (a v tomto ohledu ani meč proti meči)...
Samozřejmě že to není určeno na sekání kovu, dokonce ani amerického kulometu. Ale ono ve válce se jaksi nepřítel nenechá seknout aby ti neponičil ostří. :wink: To mu se nikdy nevyhneš.
Ty originální japonské meče, co jsem viděl (kdysi byla výstava v Náprstkově muzeu), na sobě měly místa kde bylo vidět, že je to špatně svařené. Myslel jsem, že je to prorezlé do hloubky, ale nebylo a nebo pokud bylo, tak teda opravdu unikátně. Oni fakt byli k těm svým technikám donucení z nouze. Akorát tady to Keltové tímto způsobem vyráběli o tisíc let dřív než oni a možná ještě líp, akorát ten způsob toho pracného překládání opustili, ve prospěch jednodušší výroby a já se nebojím říct, že i kvalitnější.
Taky mi dodnes nedošlo proč ustrnuli ve vývoji a nenapadlo je udělat pořádnou záštitu jako tomu bylo u nás. On je ten jejich meč vlastně celý takový divný, je to krátké a přitom se to drží dvěma rukama. Nejsem nějaký šermíř, ale podle mě to byla už ve své době překonaná koncepce. Ani první evropané co tam byli tomu nevěnovali pozornost, přitom v Evropě se novinky, které přinášely nějakou výhodu, obvykle poměrně rychle rozšířily (například kord nebo šavle).

Ale hlavně jsem měl na mysli nízkou úroveň jejich zbroje, proti evropanům to byli úplní křováci. Holt na to neměli materiál. Zas na druhou stranu mít materiál, tak by nedělali ty pěkné meče.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Beaver
Příspěvky: 540
Registrován: 11 bře 2012 15:43
Bydliště: Brno - venkov

Re: Damascus aka Damasteel aka "Damašek"

Příspěvek od Beaver » 24 črc 2012 01:41

Ve válce se samurajský meč používal až jako poslední zbraň, primárně se střílelo z luků a bodalo naginatou. S tím souvisí taky záštita - de facto se téměř nepoužívala, protože jak už bylo řečeno, tak kontakt meč na meč byl spíš výjmečná událost. Délka meče (ta správná) je odvozená od výšky postavy, Japonci (a ještě navíc tehdy) byli menší, takže pro Evropana jsou zpravidla originální meče příliš krátké. Nejsem expert, takže přesný poměr ti z hlavy neřeknu, určitě to jde vygůglit. Svařovaný meč je po pravdě neviděl, je to sice teoreticky možné, ale v praxi se spíš ze zlomených mečů vyráběly wakizashi nebo tanto. Nevím přesně, kdy došlo ke kontaktu Evropa-Japonsko v nějaké větší míře, ale v období Edo (což už bylo po samurajských válkách) byla katana spíše jen módní záležitost, také z této doby jsou ty nejvíce zdobené záštity (tsuby) - meč byl zkrátka pro parádu a míra jeho kvality a zdobení odrážela společenské postavení majitele.

Zbroj je spíš samostatná kapitola, navíc kolem toho vůbec nemám znalosti, takže se nebudu pouštět do žádné debaty :D

Jo a ještě neber případně ohledy na meče z druhé světové války, ty sekaly fabriky ve velkým pro důstojníky a jejich kvalita je dost nízká.
Alfa 641
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: Damascus aka Damasteel aka "Damašek"

Příspěvek od Kubajzz » 24 črc 2012 13:04

Nemyslel jsem zlomený meč svařený ze dvou kusů, ale kovářské svařování při překládání. Prostě občas jim ty vrstvy k sobě nechytly tak jak by chtěli.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Odpovědět