Damascus aka Damasteel aka "Damasek"

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4299
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Re: Damascus aka Damasteel aka "Damašek"

Příspěvek od edelweiss » 19 lis 2010 17:00

Taky si sem tam něco složím a je fakt že to pak těší dlouho a hodně :wink:


Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
Uživatelský avatar
izak
Příspěvky: 64
Registrován: 04 srp 2011 22:20

Re: Damascus aka Damasteel aka "Damašek"

Příspěvek od izak » 01 říj 2011 21:26

Panove, jsem strojar, k oboum taborum musim rict, ze ano, jsou dnes kvalitni materialy, nerez mam sice rad, ale na noze proste patri uhlikova ocel ... a ta rezavi, zase dnesni nerezy jsou tak kvalitni, ze staci to nepopiram.
Kvalitne hluboce kalena uhlikova ocel je ovse tak tvrda, ze rezavi jen velmi ale velmi jemne a vzdy jde bez nejake ujmy osetrit, nebot o hloubkove rzi nemuze byt rec (oni nasi predci to kvalitni hloubkove kaleni nedokazali, tak podle me vzniklo skladani, pak treba casem nekdo skloubil houzevnatost a tvrdost ... tohle je ma cira spekulace)

Ale obrabeni neni tak kvalitni, jako kovani co se pevnosti tyce, ma to proste lepsi mechanicke vlastnosti, nebot i kov ma neco jako leta/vlakna u dreva a je to neco jako osekani a tvarovani dreva, pevnost tvarovanim je lepsi, nebot se to neusekne, ale vytvaruje a vlakna se neporusi.

Sam jsem priznivcem japonskeho umeni a damascenskych praci a je to proste spicka, ano jsou noze na efekt, ale taky velice uzitecne, u mecu se to pouzivalo taky proto, ze kdo kdy zkousel kalit vi, ze se to ohne, pak se to musi rychle narovnat, nebot kdyz to pak ztvrdne a zkrehne, narovnat to nejde a kazde dalsi zahrivani skodi ... to neni jako zakalit motyku ;-)
Takze smysl to ma, jsou to opravdu spickove noze maji skvelou pevnost, skloubily neskloubitelne, coz dnes umi jen keramicke noze s kvalitnimi sklenenymi vlakny (tvrdost, pruznost, houzevnatost ... bacha, jen ty kvalitni, levne jsou krehke, pak castecne houzevnate noze s kalenim jen u ostri)
Takze ten pokrok neni zas takovy, jak se zda, jen jaksi tahle vyroba dost dobre nejde delat strojne, jedine udelat velky prefabrikat a znej to obrabet ... cizm by se ale ztratilo krom kouzla i mnoho z vlastnosti kovani ... a zde prichazi marketing velkych firem ;-)

Tedy pokud zde mam hlasovat, tak ja jsem toho nazoru, ze kovarska prace a damasek je proste lepsi, ale je to vykoupeno treba tim, ze rezivi, stejne jako samurajske mece ... samurajove na to meli mimochodem manzelku, ktera je cistila a starala se o ne, za rez ji cekal trest smrti ... tuhle vymozenost uz hold panove nemate ;-)

Doba nam ukazuje, ze lepsi je pojem relativni, nebot oboje je dost dobre a oboje je pouzitelne a damascenske ocely jsou tedy pro fajnsmekry a priznivce ... sam vlastnim jeden takovy nuz a budou mi pribyvat dalsi.
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4299
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Re: Damascus aka Damasteel aka "Damašek"

Příspěvek od edelweiss » 01 říj 2011 21:47

v době laboratorních kovů, je damašek na spodní straně lřivky kvality :mrgreen:
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
Uživatelský avatar
izak
Příspěvky: 64
Registrován: 04 srp 2011 22:20

Re: Damascus aka Damasteel aka "Damašek"

Příspěvek od izak » 02 říj 2011 14:10

Laboratorni kov je prosim co ?

Ja jen, ze jsem navstivil jak vysoke pece, tak kuplovny, tak i ony laboratore, s lepsi oceli je to tak, ze kdyz se nepovede, tak se bud pusti dal jako neco jineho nebo kdyz je to totalni pruser, pretavi se znova v ocel tridy 10, tedy pokud chcete mekkou ocel, dycinky 11, 10 je velmi casto nezdarena nastrojova ... ale muze to byt taktez maslo ;-)

Tedy pokud jste to nepochopili, ocel ma zrna, samozrejme ze nestejne, ma garantovanou pevnost, ale slozenim, ne ze tu pevnost bude mit i vyrobek, tam kde o to skutecne jde, se dela rentgen, ktery odhali vnitrni praskliny ( jeskynky uvnitr kovu) velke kristaly a jine vady materialu, jestli si nekdo mysli, ze tohle nekdo zkouma u vyroby nozu, tak je vedle jak ta jedle, proto treba vyrobky pro jaderku prochazeji rentgenem a jeste se co Xty kus testuje destrukcne, pokud to neni nejaka kusova vyroba.

Pokud chce nastrojar opravdu tvrdy nastroj, nastupuji diamanty, keramicke desticky a slinute karbidy, coz je kov s necim, cimz nejde spojit, treba diamantem, keramikou, ci necim jinym velice tvrdym (prasek primichany do kouzevnateho kovu, tedy tvrdost a houzevnatost)... tedy jak vidno, neni to s temi tvrdymi materialy tak jednoduche, freza by bez techto slynutych karbidu praskala a tvrde materialy by obrabet nesly a to presto ze by sla udelat tvrdsi freza, jenze by ty desticky praskly, telo frezy je samozrejme z houzevnateho materialu, pouze nastroje na meke materialy jsou jen zakaleny.

Tedy bych vazne tu damaskovou ocel nezavrhoval, kdyz se umi, tak je velmi kvalitni a predci i ony komercni ocely.

Jen podotykam, ze jsem delal jak spektralni analyzy, tak chemicke ci rentgenove u vyrabenych oceli, takze o zazracnem kosmickem materialu, kde se kazdy kus kontroluje vim sve, to je tak mozna v reklamach, ale realita je uplne jina a i z jedne pece vyleze material, ktery nema vsude stejne vlastnosti a muze byt ruzna kazivost, o ruznych varkach radeji nemluve, i kdyz ano, diky modernim metodam se uz ocel v peci lepe kontroluje, mimochodem se to dela spektralni analyzou pres slidove sklicko a kontroluje to dnes pocitac, doporucuji navstivit velin takove pece, aby clovek dostal predstavu a jako dobry vtip panum muzete vypravet o te homogenni bezkazove hmote ;-)

Ale verim, ze existuji noze, ktere jsou stejne jako slynute karbidy delany primesi specialnich tvrdych prasku, ktere jsou soucasti oceli a tim ziskavaji stejne jako damasek tvrdost i houzevnatost.

Takze ted jsem jeste studoval a vyrabi se i prumyslovy damasek, metodou podobnou u slynutych karbidu ;-) nebot nejsou spolu skovat.

Lity damasek - jednoduchy, skovat by asi sel, ale tohle lze vyrabet prumyslove
Damasteel - s nerez ocely
Timascus - zde prichazi moderni titanove slitiny, slozen z min. 2.
Naposledy upravil(a) izak dne 02 říj 2011 23:26, celkem upraveno 1 x.
Black
Příspěvky: 284
Registrován: 29 pro 2006 20:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Damascus aka Damasteel aka "Damašek"

Příspěvek od Black » 02 říj 2011 20:08

V jednom máš pravdu. Damasteel je opravdu zdobná, a velmi kvalitní ocel. Je to prášková švédská ocel RWL34, plus ještě jedna. Ale damaškové nože, to je teda pěkný blábol. Jakpak asi zaručíš kvalitu, když kovářské sváření se provádí odhadem? Na základě zkušeností daného kováře. A co se týče svářkových ocelí, je tady v čr pár lidí, co dělají vlastní tavby, kdy tímto dokazují, že to možné je. Je to však krom velmi vysoké pracnosti ve vlastnostech lepší? Já si to rozhodně nemyslím.
Damašek mohu s klidem doporučit lidem, co tíhnou ke starým tradicím. Pokud chcete kováři sponzorovat jeho touhu kovat svářkové železo, a víte, že si kupujete rezavějící kudlu do vitríny, proč ne. Výroba je pracná, a kovář musí mít praxi, aby se mu ty vrstvy nerozpadly. A že jsem viděl špatně svařených damašků docela dost. A zhledem ktomu, že i já jsem už nějaký ten damašek vykoval, tak mám představu, jak to je. Ale měl jsem velké plus. Za zády mi stál špičkový kovář, a radil mi. A když vám to ukážou, jak na to, ukove to kdejaký trouba. Ale ten trouba naprosto nebádá nad tím, které oceli s kterými budou mít poté ty a ty vlastnosti. Současní kováři mezi sebou jen zápolí v tom, kdo vykove složitější vzor, a hodnotí se vlastně zdobnost. Pokud za takových podmínek je zákazník s tím vším srozuměn, nechť sponzoruje kovářům jejich koníček.
Udějte co můžete, s tím co máte, tam kde jste. T. Roosevelt
anonim
Příspěvky: 225
Registrován: 29 pro 2011 13:29

Re: Damascus aka Damasteel aka "Damašek"

Příspěvek od anonim » 19 črc 2012 13:49

:?:
Přílohy
damašek.jpg
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: Damascus aka Damasteel aka "Damašek"

Příspěvek od Kubajzz » 19 črc 2012 19:11

To vypadá jako pravý damašek nebo wootz nebo bulat nebo jak se to nazývá.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Bullterier5
Příspěvky: 146
Registrován: 14 dub 2012 11:23
Bydliště: Slezsko

Re: Damascus aka Damasteel aka "Damašek"

Příspěvek od Bullterier5 » 19 črc 2012 20:40

Jsem rád,že tohle téma se otevřelo.
Nejsem kovář a nezabývám se ani strojním obráběním,ale pozorně si všímám všeho,co kdo napíše-zpravidla o výrobku,který sám ukoval a nejednou v životě jsem podlehl chtíči ten či onen nůž vlastnit,abych se přesvědčil,co je na těch pověrách pravdy.Žel,většina těchto nožů letěla po čase do oběhu,protože mne ničím neoslnily.
Nevěřím magickým vlastnostem kovaných čepelí ať uhlíkových či damaškových(vyjma Damasteelu z RWL) a jsem skeptický i k pověstem,které se o těchto materiálech tradují.Tyto nože jsou náchylné k extrémní korozi a člověk se stává otrokem kusu železa,pokud se rozhodne ten nůž používat,jestli jej jen nenamaže a nevystaví v almaře.Nemají žádné magické,tajemné nebo zázračné vlastnosti,to jsou jen pohádky.Četl jsem onehdá pojednání jednoho "zasvěcence" který psal o sekání japonskou katanou z plných sil do žulové kostky-kdy po každém seku pozorně kontroloval ostří a marně hledal poškození :lol: V doušce uvedl,že tyto zázračné vlastnosti má meč proto,že byl kalen vražením žhavého meče do útrob otroka.Tohle mi víc než magický kovářský postup připomíná projev velmi dobře známé perverze Japonců.
Pokud si to tady přečte-ať mi to sekání do žuly bez stop na břitu osobně předvede,a pokud dokáže,že ta pohádka je pravdivá-jsem připraven zveřejnit omluvu v novinách,které si určí.
Jinak tyhle žvásty považuju za reklamní tah výrobce(ono magický nůž bude každý chtít a magický nůž musí být drahý) asi na stejné úrovni,kdy mi trhovec nabízí kilová rajčata a tvrdí že nejsou uměle vyhnaná :lol: A NAVÍC TYHLE DŘISTY ŠKODÍ TĚM,KTEŘÍ SE SNAŽÍ DĚLAT OPRAVDU KVALITNÍ VĚCI!!!
Damašky jak tady správně podotkl Black,nabízejí majiteli především hledisko estetické,protože NĚKTEŘÍ špičkoví kováři opravdu umí vykovat nádhernou kresbu.Pokud někdo po takové kudle touží,je to jeho věc.
To nic nemění na věci,že pokud budu chtít nůž na práci a ten nůž mi má nabídnout to,co od něj čekám,půjdu do nástrojovky,nebo v lepším případě do práškovek.
Nedojímá mně kalení stoleté oceli (špičkovým metalurgům neznámá)za úplňku,ani popouštění za soumraku,ani jiné marketingové tahy toho,kdo chce prostě prodat a tvrdím,že průmyslově vyrobené oceli vyšších tříd daleko předčí cokoliv,co je schopen někdo ukovat jen na základě úsudku a řemeslné zručnosti.
anonim
Příspěvky: 225
Registrován: 29 pro 2011 13:29

Re: Damascus aka Damasteel aka "Damašek"

Příspěvek od anonim » 19 črc 2012 23:11

O damašku vznila spousta mýtů. V době uhlíkových ocelí, kdy šlo o to
zda se motyka zlomí, nebo jen ohne to byl průkopnický přístup.
Z meče určeného pro mlácení po hlavě se stala sečná zbraň :wink:
Se stejnou filosofií se i my setkáváme kolem sebe neustále i dnes.
Kombinace různých vlastností dvou materiálů je všude kolem nás.
Železobeton. SK řezné materiály, Cermety (kovokeramika)
Lamináty, plasty plněné vlákny skla, uhlíku, bóru....
Obyčejná pilka na železo má dnes a houževnatém nosiči navařené bříty z RO.
Žijeme v době nerezi. I tak raději u nože sáhnu po klasické uhlíkovce. PROČ :shock:
No, kdo dnes viděl kosu z nerezi ??? :lol: :lol: :lol:
Black
Příspěvky: 284
Registrován: 29 pro 2006 20:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Damascus aka Damasteel aka "Damašek"

Příspěvek od Black » 20 črc 2012 12:54

Kosu z nerezi nemám, ale kosit umím velmi dobře, včetně naklepání kosy. Kde musí být břit dobře "kujný", aby šel naklepat. Nože vyrábím i z uhlíkových ocelí, a to ocelí, které se metalurgy a nožíři ale také uživateli nožů osvědčily. Takže pérové oceli na sekáče, a nástrojové oceli na nože. Oblíbil jsem si 19312,19191. Neoblíbil jsem si D2.
K damašku, je to paráda, sledovat týpka, co to umí vyrobit, a vyrobí meč. U meče je to o veliké řemeslné zručnosti, a mnoha pokusech, kdy se mu to při kalení rozpadlo, než našel ideál, kdy vše dopadne dobře. Já plně chápu chlapy, co toužili tuhle práci dělat, a vynaložili hodně sil, aby se to naučili, že nyní chtějí svou práci mít i zaplacenou. A když se ta práce udělá dobře, a potom se majitel o nůž bude starat, a bude to jeho hobby, proč ne.
Stejně tak, když někteří kováři skovou nástrojovou ocel na břitu, a na boky dají třeba nerez. Jsou to ve výsledku pěkné nože s kusem ruční práce. Pro někoho to má prostě cenu, že to bylo ve výhni, a někdo do toho matroše mlátil kladivem nebo bucharem. A je pak ochoten si za to připlatit mnohdy i vícenásobek ceny, za kterou by měl nůž z kvalitní nástrojovky.
Když je to hobby, cena hračky je vždy iluze. Pokud má už výrobce renomé, pracuje na PR, a má jméno, proč ne, ať to prodá, co nejdráž to jde. Všichni nožíři chceme taky slušně žít, a za práci odvedenou, a prodanou chceme také mít víkendy na horách, a třeba dovolenou. Takže, jakost je v dnešní době celkem vedlejší věc, když jde o krásno. Ty nože fungují de facto všechny. Chleba i buřt ukrojí, a tank se otevírá tříštivou střelou, a ne nožem. Takže, všechny tyhle nože fungují. A je jen na nadšeném nožofilovi, kterou další hračku si pořídí. Někdo ji má na chlubení, někdo do vitríny, někdo na práci. A to vše je jen a jen na tom konkrétním majiteli nože, co s ním dělá.
Pokud se nebudou zbytečně zdůrazňovat pohádky o zázračné jakosti damašků, nechme kováře dělat práci, která je baví, a je i krásná, když se to umí. Každý ať se živí tím, čím dokáže.
Udějte co můžete, s tím co máte, tam kde jste. T. Roosevelt
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: Damascus aka Damasteel aka "Damašek"

Příspěvek od Kubajzz » 20 črc 2012 13:52

Hlavně o těch japonských mečích se vypráví úplné báchorky. Třeba se furt setkávám s historkou, jak tím za války sekali hlavně amerických kulometů. :lol: Kdo někdy viděl jak vypadá hlaveň u kulometu se tomu snad ani nemůže smát.
Osobně jsem jednou byl na výstavě originálních japonských mečů a zbroje a musím říct, že z jejich kvality jsem byl mírně řečeno vyděšen. Japonsko byla poměrně chudá země a vzhledem ke své izolaci a nedostatku přírodních zdrojů navíc technologicky zaostalá, tak to tam bouchali z čeho se dalo.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Red arrows
Příspěvky: 132
Registrován: 13 dub 2012 19:52

Re: Damascus aka Damasteel aka "Damašek"

Příspěvek od Red arrows » 20 črc 2012 15:35

Damašek má tedy nepopiratelnou výhodu ve vzhledu a dokonalym využití legendy která ho provázela.Já bych viděl problém v tom, že jako vyždycky když něco zmódní a všichni perfektně vědí že je to super non plus ultra, musí to mít každej jouda s tlustym krkem kterej pak k tomu ještě přidá nějaký to moudro, nejlíp z akčňáku americký ninja 4,25 a je to.Druhá chybka je, že pak se na výrobu vrhnou i v zemích proslulých vysokou kvalitou zpracování-čína,pálistán,indie http://www.alibaba.com/product-free/110 ... t=10&cids= (je výhoda že se to u nich dá nakoupit za 10 a prodat za 100).Čímž se to zprofanuje, no a posléze vlna opadne a je to.
Já bych to viděl jako všechno někam doprostřed s vlatnostma, kdyby to byl ten zázrak co se tvrdívá, proč by sakra nedělala damaškový nože každá pořádná fabrika?
Japonský meče řekl bych obdoba předchozího.Věřim že pár skvělejch kusů bylo(a dost se toho zachovalo protože japani skočili de facto ze středověku rovnou do moderní doby a neprodělali nějakej zmat jako my, aby to skončilo ve sběru) ale víra jak každej japonec byl samuraj a měl doma katanu od Hattoriho je jako věřit že každej tady měl brnění(možná v ruce :lol: ).Konečně, jak se osvědčili strašní bojovníci ninja a jak rytířští byli japonci se svejma špikovačkama se ukázalo za druhý světový :lol:.Mě ty prasárny kterejch se dopouštěli na civilistech, moc bušido nepřišlo(takže bušido, další magorárna :lol: )
Hele do šutru taky sekal damascénskou šavlí Old Shatterhad alias Kara ben Nemsí (taky fajn znalecký doporučení pro damašek).
Black
Příspěvky: 284
Registrován: 29 pro 2006 20:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Damascus aka Damasteel aka "Damašek"

Příspěvek od Black » 20 črc 2012 16:54

V damašku byl fenoménem v podstatě bimetalový spoj. Tvrdá, křehká ocel promíchaná s měkší, houževnatou ocelí. Takže celkem slušná tvrdost, vysoká řezivost díky těm vrstvám,a velká pružnost, tedy schopnost absorvovat rázy. Což u špičkového meče důležité je. U nože je to jedno. Ale ty meče, to je jiná třída. Třeba takoví vikingové měli také špičkové meče z vrstvených, tordovaných čepelí. A představte si dva 120kg týpky, co jsou nasraní, a jdou se zabít s mečem v ruce. Takže ty meče se nesměly zlomit, a musely vydržet střet dvou zuřivých býků. Tvrdé meče které by byly z (schválně vymyslím blbost )D2, by se vyštípaly. Když by byly z plechovek, tak by se jim zase ohly. Takže ve své době tohle bylo úžasné, na co kováři-výrobci mečů dokázali stylem pokus-omyl, přijít.
Udějte co můžete, s tím co máte, tam kde jste. T. Roosevelt
Uživatelský avatar
Beaver
Příspěvky: 540
Registrován: 11 bře 2012 15:43
Bydliště: Brno - venkov

Re: Damascus aka Damasteel aka "Damašek"

Příspěvek od Beaver » 21 črc 2012 14:27

Kubajzz píše:Hlavně o těch japonských mečích se vypráví úplné báchorky. Třeba se furt setkávám s historkou, jak tím za války sekali hlavně amerických kulometů. :lol: Kdo někdy viděl jak vypadá hlaveň u kulometu se tomu snad ani nemůže smát.
Osobně jsem jednou byl na výstavě originálních japonských mečů a zbroje a musím říct, že z jejich kvality jsem byl mírně řečeno vyděšen. Japonsko byla poměrně chudá země a vzhledem ke své izolaci a nedostatku přírodních zdrojů navíc technologicky zaostalá, tak to tam bouchali z čeho se dalo.
Jsi mírně mimo. Historky o sekání kulometů (ať už je šířil kdokoliv) jsou samozřejmě blbost, japonský meč z principu není určený na styk kov na kov (a v tomto ohledu ani meč proti meči). Pokud jsi viděl staré meče, tak ty většinou jsou v původním stavu (myšleno nejsou nijak renovované) a tudíž si na nich zub času vzal svou daň. Nové vypadaly úplně jinak - mrkni na meče vystavené na hradech, to taky nejsou blýskavé kusy oceli. Faktem je, že ocel používáná na samurajské meče byla naopak poměrně kvalitní, leč získávána celkem komplikované z železitého písku (tamahagane) a mnohonásobným překováváním se docilovalo rovnoměrného rozložení uhlíku. Mimo to japonští mečíři vyvinuli metodu jak udělat meč pružný a zároveň s tvrdým ostřím vysoké kvality, kdy zakovali měkké jádro do tvrdého obalu a následně také ostří diferenciálně kalili (což vytváří známou vlnku na ostří - hamon). Celý tento proces měl za cíl vytvořit zbraň určenou na sekání (do lidí) a nikoliv zbraň pro šermířský souboj (všechny filmy kde se mlátí samurajové 5 minut až lítají jisrky jsou blbost). Při kontaktu s tvrdým předmětem takový meč většinou přijde o kus ostří, které se vylomí. Nicméně i tak se jednou testovalo, co taková katana vydrží a pálili na ostří z kulometu ráže .50 - několik střel bylo rozseknuto a meč nakonec prasknul patrně kvůli vysokému pnutí z vibrací. Takže bych ho zase úplně nepodceňoval :wink:
Alfa 641
Black
Příspěvky: 284
Registrován: 29 pro 2006 20:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Damascus aka Damasteel aka "Damašek"

Příspěvek od Black » 21 črc 2012 15:43

Tady tento nadšený mladík se učí od Pavla Bolfa jeho fígle. Na koleně udělal tavbu na japonský způsob. Zaslouží si uznání, že má chuť takto pracně vyrábět ocel, a pak ji čistit překládáním a prokováním.
http://www.knife.cz/Default.aspx?tabid= ... =2650&p=77
Udějte co můžete, s tím co máte, tam kde jste. T. Roosevelt
Odpovědět