Delate krome strelby i bojova umeni?

V minulosti fórum o online-chatu, nyní již takový obecný pokec ;) a nezařazené témy

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
andrewl
Příspěvky: 104
Registrován: 18 zář 2006 21:10

Děláte kromě střelby i bojová umění?

Příspěvek od andrewl » 08 pro 2009 10:33

Ahoj, má otázka se týká zejména těch, kteří nosí zbraň pro sebeobranu. Trénujete se zbraní i jinak než jenom střílení na střelnici? Myslím reálné situace, jak odrazit prvotní útok a vytáhnout zbraň apod. Zejména by mě zajímalo, jestli třeba neděláte bojová umění? Osobně si myslím, že je to docela užitečné. Pokud mě někdo napadne holýma rukama, snažím se ubránit bez střelné zbraně. Střelnou zbraň bych použil pouze pokud na mě někdo vytáhne nůž, teleskop či boxera. Nebo pokud by mě opravdu už v nějaké bitce šlo o život a útočníci by byli ve velké přesile.
Osobně dělám jiu jitsu, ale přicházím pravidelně do styku i s jinými sebeobrannými styly - Musado, Krav-Maga apod... Dobré jsou tvrdší bojové sporty zejména muay thai (thai box) apod. Zbraň je hezká věc, ale osobně jsem přesvědčen, že je to jenom část celkové sebeobranné přípravy. Velmi zajímavý byl kurz boje se střelnou zbraní na velmi krátkou vzdálenost, kde bylo jasně vidět, že podstatou sebeobrany před většinou útoků není střelba, ale spíše sebeobranné techniky bez použití zbraně, zbraň a případná střelba je zpravidla až druhý krok, kdy útok odrazíme a máme čas zbraň vytáhnout. Samozřejmě velmi záleží na typu a zákeřnosti útoku, někdy lze prostě vytáhnout zbraň a střílet, ale někdy to nejde a jsou potřeba bojové dovednosti. Zvláště pokud je útočník těžší a silnější.


Uživatelský avatar
pussylala
Příspěvky: 1429
Registrován: 31 srp 2007 23:54
Bydliště: Praha 5
Kontaktovat uživatele:

Re: Děláte kromě střelby i bojová umění?

Příspěvek od pussylala » 09 pro 2009 22:20

Já si myslím, že jakékoliv boj. umění (karate, kung-fu, jiu jitsu, aikido atd.) jsou efektivní až když to člověk trénuje desítky let. Nejrychlejší co si člověk může osvojit je box, kickbox a thaibox. To jsou sporty, kde za relativně krátkou dobu může být člověk hodně zdatný. Základní údery (celkem 3, kromě thaibox), pár kopů a pak už jen pilovat, v ringu zdokonalovat a nabývat zkušenosti. :wink: No a konec konců se člověk nesmí bát rvačky, jinak je to "vo hovnu". :wink:
sportovec
Příspěvky: 1542
Registrován: 09 čer 2006 08:34
Bydliště: Praha - Hlubočepy / "Prokopák"

Re: Děláte kromě střelby i bojová umění?

Příspěvek od sportovec » 10 pro 2009 04:56

Taky hodně učnný je trénování běhu. Kilometr za tři minuty je dostatečný výkon pro účinnou sebeobranu :). Jinak souhlas s Pussylalou.
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Re: Děláte kromě střelby i bojová umění?

Příspěvek od kesi » 11 pro 2009 20:40

Dělal jsem karate, ale klouby a šlachy to špatně snášely, tak teď už radši namáhám jen pružinu. :mrgreen:

Obrázek
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Herr Rauch
Příspěvky: 60
Registrován: 04 led 2010 16:07

Re: Děláte kromě střelby i bojová umění?

Příspěvek od Herr Rauch » 22 led 2010 14:46

Já osobně si rád vždy vyberu ty nejednodušší a nejpraktičtější techniky z jakýchkoliv stylů ale jako základní koncept není nad ten kickbox (thai,sanda apod.). Ale pokud jde o pouliční situace, je dobrý to říznout i něčím méně sportovním.
Prostě zlatá střední cesta např. v kung-fu se sice naučí smrící údery jako jsou seky na krk apod. ale většinou chybí sparring a bez něj si pak můžou jen myslet že už něco umí než je někdo vyvede z omylu protože útok už není tak přímočarý jako nacvičené situace.
Uživatelský avatar
kayakero
Příspěvky: 804
Registrován: 22 zář 2008 14:12

Re: Děláte kromě střelby i bojová umění?

Příspěvek od kayakero » 09 čer 2010 13:38

kesi píše: ... tak teď už radši namáhám jen pružinu. :mrgreen:
??? to s tím pérem vážně takhle veřejně hlásíš ?Obrázek


jináč: boj(o/a)ví umělci se dle mé zkušenosti chovají v bitce jako všichni ostatní umělci (herci, malíři, sochaři, básníci, ... ): pracují s pocity svými (bojovností, zvládáním strachu, ...) či cizími (zastrašení, zaskočení, vyvolání paniky), usilují o dokonalost formy (eleganci, krásu a ladnost pohybů) - a s myslí vytíženou těmito pitomostmi nestihnou včas postřehnout, že od toho zdravého venkovského kluka (i stejné váhové kategorie), před kterým machrovali (ve falešné iluzi vlastní technické převahy) začali nezadržitelně chytat ránu za ranou - a šmahem od něho dostanou po hubě. Obrázek


To se týká jak nepřipravených naivních žáčků, tak velmistrů co cvičí už dekády, zvykli si nechat platit atraktivní sumy převážně za to, že studenty-pubescenty peskují, drezírují, ponižují, krmí jim uši bláboly o tygřích tlapách v nekonečnu pronikajících žulovou horou - díky čemuž žijí v iluzi vlastní neporazitelnosti: a pak nedokážou ani neplnoletému narušenému podvyživenému frackovi z rozvrácené rodiny vzdorovat více nežli 4sec, které převážne ztráví tím, že mu pomateně pasivně dělají boxovací pytel.
Obrázek
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 3504
Registrován: 27 srp 2008 15:18
Bydliště: Müglitz
Kontaktovat uživatele:

Re: Děláte kromě střelby i bojová umění?

Příspěvek od kesi » 11 čer 2010 17:21

kayakero píše:
kesi píše: ... tak teď už radši namáhám jen pružinu. :mrgreen:
??? to s tím pérem vážně takhle veřejně hlásíš ?Obrázek
Při mojí práci bych to ani nezvládal... :lol:

Děláte kromě střelby i bojová umění? Ano, sázím chleba do pece. :) Nemám čas si ani usrat. :evil: Kdepak je potom čas na internet a na nějaké koníčky, i kdyby to mělo být to honění, na to fakt nezbývá síla a přítelkyně musí zabrat. :twisted:
AA TX200 HC 5,5 FAC & EO HELIX 6-24X50 SFP APR-1C MRAD
Odpovědět