Crosman 1322

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Vypišek
Příspěvky: 217
Registrován: 06 pro 2012 18:14
Bydliště: DLK

Re: Crosman 1322

Příspěvek od Vypišek » 12 pro 2012 18:31

Díky konečně něco použitelného,jen zjistit o kolik ten kanálek zvětšit u 5,5.CHrono mám tak můžu bádat.Začnu tím čepem.Problém je že když ten kanálek udělám moc tak zpět to půjde blbě co?Nějaká vložka nebo tak něco.


Nějaké to PCP se najde ale EV 2 je moje nej
Uživatelský avatar
Queeg 512
Příspěvky: 695
Registrován: 04 dub 2012 20:59
Bydliště: Cajzlov

Re: Crosman 1322

Příspěvek od Queeg 512 » 12 pro 2012 18:51

Toho bych se nebál, pokud jsi si 1322ku pořídil z jiného důvodu než je lov vran a toulavých psů na maso, neměl by jsi mít problém k náhradní sadě těsnění přihodit i další transferport, stojí 2.85 GBP (http://www.gmaccustomparts.com/epages/B ... s/1322A026).

Ještě jsem pak v pojednání o tuningu zapoměl na přídavné těsnění/o-kroužek na horní stranu trasferportu (t.j. mezi něj a hlaveň), v tuning shopech je běžně dostupný (samostatně a obvykle bývá i v sadách těsnění). Asi je dostupný i někde v ČR jako obecný o-kroužek, bohužel jsem jej zapoměl změřit tak neznám rozměr.
Vypišek
Příspěvky: 217
Registrován: 06 pro 2012 18:14
Bydliště: DLK

Re: Crosman 1322

Příspěvek od Vypišek » 13 pro 2012 20:27

Myslíš čistě teoreticky při dosažené rychlosti 180-200m/s že hrozí už poškození těla větrovky?U te 5,5 by to nemělo být
tak namáhané ne? je účinější než 4,5 menší spotřeba vzduchu
Nějaké to PCP se najde ale EV 2 je moje nej
Uživatelský avatar
Queeg 512
Příspěvky: 695
Registrován: 04 dub 2012 20:59
Bydliště: Cajzlov

Re: Crosman 1322

Příspěvek od Queeg 512 » 13 pro 2012 21:12

Nevím co přesně myslíš poškozením těla, každopádně pokud chceš střílet pumpovačkou pořád na maximální výkon, musíš počítat s rychlejším opotřebením a výrazně kratší životností v počtu výstřelů. To výrazně jsem zdůraznil protože je potřeba si uvědomit že síla s kterou je nutné pumpovat s každým dalším pumpnutím roste a opotřebení odpovídá integrálu průběhu této síly, t.j. pokud si do grafu zobrazíš jak ta síla roste, opotřebení bude vyjádřeno plochou pod křivkou. Pokud by např. síla rostla lineárně (s každým pumpnutím by se zvětšila o X%), platilo by, že opotřebení by při N krát větším počtu pumpnutí bylo větší N-na-druhou-krát (t.j. 3x víc pumpnutí = 9x věší opotřebení). Na tohle je dobré myslet i při zplošťování těla pístu a ventilu, to taky zvětšuje pupmovací sílu.

S tímhle nic moc dělat nejde, kromě toho, co už zde padlo o čepu, kovovém objímkošpuntu a přídavných šroubkách mezi něj a trubku by snad ještě šlo vysoustružit vhodnou vložku a vyztužit jí rameno (prostě tu díru pro čep v rameni rozšířit a navařit do ní něco masivního v maximální možné tloušťce).

Pokud s tím ale chceš v těch 16J střílet denně a ve velkém, chtělo by to ještě pár sad těsnění a možná i náhradní ventil, kdyby něco, přece jen v takové situaci pojede na max nejen pumpa, ale i on. 1322/1377 jsou sice v některých oblastech nepřekonatelné, např. jako záložní vzduchovka, příp. pokud nějaký survivalista hledá vzduchovku do evakuačního zavazadla tak lepší volbu neznám, pořád ale platí že daní za nezávislost je vyšší opotřebení zbraně kvůli potřebě odpracovat na ni energii potřebnou k výstřelu a při častém používání se tomu nevyhneš... Ale když utečeš k PCP pistoli a budeš ji živit pumpama od Hatsanu, tak nejspíš po pár pumpách zjistíš, že to moc velká výhra nebyla a že cenu dílů/servisu z provozních nákladů jinak než placením za stlačený vzduch nedostaneš. Z pohledu vzduchovkáře je sice těch 16J strašně málo, z pohledu vzduchovky to ale není jen tak.
jurasek59
Příspěvky: 291
Registrován: 17 čer 2010 15:15
Bydliště: Šumperk

Re: Crosman 1322

Příspěvek od jurasek59 » 13 pro 2012 21:23

Vy jako myslíte že z té pistolky vymáčknete 16 j ?Ja teda nee
Uživatelský avatar
Queeg 512
Příspěvky: 695
Registrován: 04 dub 2012 20:59
Bydliště: Cajzlov

Re: Crosman 1322

Příspěvek od Queeg 512 » 13 pro 2012 21:30

Jestli prodlouží lauf a vytuní ventil tak by k tomu daleko mít nemusel... ale ty těsnění budou profukovat každou chvíli a bude je muset kupovat po pytlech, bude na to potřeba nejen aby ventil vypustil víc vzduchu o větším tlaku, ale taky aby to kontejner udržel a pumpa to do něj narvala. A to bude pro konstrukci určenou do blistru s cenovkou $60 fakt záběr.

EDIT: ještě mě napadlo že není od věci do toho matematického výplodu výše doplnit fakt, že výkon s počtem pumpnutí roste pomaleji a pomaleji.. Pokud by se to zjednodušilo tak že počet pumpnutí potřebný na N-násobné zvýšení výkonu také odpovídal zhruba druhé mocnině N, tak by spolu s tím výše platilo N-krát víc výkonu = N-na-druhou-krát pumpnutí = N-na-čtvtou krát větší opotřebení. T.j. možná není nereálné narazit na situaci, kdy 3x větší výkon = 81x větší opotřebení.
Naposledy upravil(a) Queeg 512 dne 13 pro 2012 21:46, celkem upraveno 1 x.
jurasek59
Příspěvky: 291
Registrován: 17 čer 2010 15:15
Bydliště: Šumperk

Re: Crosman 1322

Příspěvek od jurasek59 » 13 pro 2012 21:38

Za ty kačky co do toho vrazí se to určitě nevyplatí to už je lepší koupit zorku
Uživatelský avatar
Queeg 512
Příspěvky: 695
Registrován: 04 dub 2012 20:59
Bydliště: Cajzlov

Re: Crosman 1322

Příspěvek od Queeg 512 » 13 pro 2012 21:50

Obávám se že fyzikální a ekonomické zákony moc očůrat nejdou, pro Zorku musí platit obdobné pravidla, za N krát větší cenu sice musíš dostat něco navíc (řekl bych že u Zorky je to výkon), ale když s tím někdo bude chtít střílet desítky tisíc výstřelů, bude to nakonec všechno o tom samém.
jurasek59
Příspěvky: 291
Registrován: 17 čer 2010 15:15
Bydliště: Šumperk

Re: Crosman 1322

Příspěvek od jurasek59 » 13 pro 2012 21:59

Ale to je u každé zbraně že střílenim se opotřebovává a materiál slábne
honda
Příspěvky: 791
Registrován: 06 úno 2007 17:55

Re: Crosman 1322

Příspěvek od honda » 13 pro 2012 22:11

Queeg 512
o-kroužek se dá použít ze zapalovače
Uživatelský avatar
Queeg 512
Příspěvky: 695
Registrován: 04 dub 2012 20:59
Bydliště: Cajzlov

Re: Crosman 1322

Příspěvek od Queeg 512 » 13 pro 2012 22:14

To jurasek59: Tj, ale u PCP/CO2 v porovnání s pumpou/pružinou velkou část opotřebení odnáší kompresor na vzduch nebo mašina na bombičky/hasičáky, a námahání zbraně je nesrovnatelně menší (účinnost je jen do 100% a ty v praxi nedosáhneš, na výstřel o určité energii musíš odpracovat ještě víc energie, a když to děláš na zbrani, samozřejmě to odnese taky). Energie co opotřebovává pumpovačku i PCP při výstřelu je IMO v porovnání s energií co pumpovačku opotřebovává při pumpování naprosto zanedbatelná (podloženo zkušenostma s 1377 a 2240... ta druhá je v porovnání s tou první věčná... ne že by ta první byla nějaký šunt ale ten rozdíl v principu prostě dělá svoje).

To honda: dík za tip
Vypišek
Příspěvky: 217
Registrován: 06 pro 2012 18:14
Bydliště: DLK

Re: Crosman 1322

Příspěvek od Vypišek » 13 pro 2012 22:28

Tak mám asi rok 410 a vystřílel jsem tak 2000 diabol u 1322 počítám tak 500 ročně na plechovky a blbnutí tak to tunění
chci jen s citem.Povedlo se mi celkem slušně nastřílet na cca 75M a začalo mě to bavit.Řekl jsem si chci střílet dál i s Crosmanem ale je jasné že to nemůžu srovnávat s puškou.Prostě vezmeš kam potřebuješ a blbneš bez láhve a td.
A to pumpování taky má své kouzlo hlavně na spotřebu diabol.Prostě snažím se najít takovej jednoduchej tuning aby to bylo srovnatelné s Zorkou ultra
Nějaké to PCP se najde ale EV 2 je moje nej
Uživatelský avatar
Queeg 512
Příspěvky: 695
Registrován: 04 dub 2012 20:59
Bydliště: Cajzlov

Re: Crosman 1322

Příspěvek od Queeg 512 » 13 pro 2012 22:44

Tak obecně se dá říct že aby zbraň měla smysl, tak musí být rozumě vybalancovaná, a 1377/1322 a ostatně i Zorku výrobce prostě vybalancoval tak, aby za svou cenu při doporučeném počtu pumpnutí dávala svůj výkon a v tomto režimu vydržela rozumě dlouho fungovat. Při tuningu si tohle všechno budeš muset sladit sám a co vím, tak u 13xx existují asi takovéto možné stavy/levely:

1) Nechat to tak, jak je to z výroby, a střílet na doporučený počet pumnutí (t.j. 10)

2) Vyměnit čep ramena a pořídit zásobou těsnění, a střílet do takového počtu pumpnutí, kolik ventil zvládne vypustit najednou (což je obvykle okolo 15), a v případě profouknutí těsnění vyměnit. Od věci nená vyztužit i tu trubku a rameno okolo čepu, to ale může záviset i na jiném než výkonovém tuningu (např. kovový objímkošpunt se sice hodí pro lepší upevnění do trubky, ty strašné prachy ale za něj člověk obvykle dává kvůli 1/2" UNF závitu před hlaveň a ne kvůli upevnění co potřebuje na výkon).

3) Vše výše popsané vč navaření vložky do ramene a k tomu plochý píst a úpravy ventilu. To už je extrém a je potřeba to vyladit tak, aby to při své ceně vydrželo dost dlouho. 3dny ladit ventil a pak ho za 3 týdny při 1500 výstřelech odrovnat a kupovat a další 3 dny ladit nový nemusí být pro každého úplně přijatelná situace... ale určitě by se našli i vyjímky kterým přesně něco takového vyhovuje.

Od varianty 2) dál je na místě mít hradla pro posuzování stavu těsnění podle výkonu.
honda
Příspěvky: 791
Registrován: 06 úno 2007 17:55

Re: Crosman 1322

Příspěvek od honda » 13 pro 2012 22:52

U všech pumpovaček platí optimální počet pumpnutí pro max. optimální výkon a nemá cenu potom přidat další 1J za cenu dalších 10 pumpů. Možná nebudete věřit, že největší opotřebení způsobí paradoxně mazání na nesprávnym místě a to namazat před pístem. Dojde pak doslova k podpálení ventilu, z pístu skrábete napečenej karbon.

Než to sesmolím tak už to kolega popsal.
xmenm05
Příspěvky: 52
Registrován: 17 kvě 2011 14:02

Re: Crosman 1322

Příspěvek od xmenm05 » 14 pro 2012 11:11

Otázka je, co od toho člověk očekává ... na dělání děr do papíru stačí relativně málo, Potkanů jsem pár dostal i Lov 21 a zhasli "v ohni" (zásah na krk, hned za hlavu) a to Lov 21 rozhodně není dělo ...

Mám 1322, hodně natuněnou (delší hlaveň, flat top valve a flat top piston, zesílené uložení pumpy, komplet nový spušťový mechanismus), a stejně pumpuju "jen" 10x a v pohodě, na 25 metrů to dokáže trojlístek.
Výkon člověk ocení s rostoucí vzdáleností a s růstem velikosti hlodavce, ale výkon není náhrada za přesné umístění zásahu.
Nemá smysl to tunit a čekat stejné výkony jako od Matadora nebo malorážky ... je to prostě fajn vzduchovka, bez potřeby dodatečného zázemí (lahve, kompresor ...), ale s výkonem, který odpovídá té absenci zázemí ... No a holt amíci jsou hraví, tak se dá neskutečně tunit, ale pořád je to jednoduchá flinta s malým výkonem (v porovnání s plnokrevnýmy větrovkami).
Odpovědět