cisteni vzduchovky

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 12 kvě 2007 18:24

A co ho takhle opatrně vytlačit vytěrákem?


epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 12 kvě 2007 18:28

Co zkusit tohle?

http://www.megaobchod.cz/notebooky/air- ... 400ml.html

Ale u vzduchovky bych se nebál jednoho výstřelu naprázdno.

A nebo si pořídit čistící sadu :)


Vzduch úspěšně používám na čistění špatně dostupných míst.
Hlavně když jsem líný něco rozebírat a přesto je tam bordel,
kterého se chci zbavit.

Ale mít dobrej kompresor, tak to nepotřebuju .)
Ostrawak
Příspěvky: 17
Registrován: 24 úno 2007 10:55
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Ostrawak » 12 kvě 2007 19:24

Tomu vytěráku jsem se chtěl právě vyhnout, protože ten papír je asi 10cm od ústí hlavně a vytěrákem bych ho musel tlačit zpět k závěru. Zkusím jednu naprázdno 8)
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Příspěvek od pbrejsa » 12 kvě 2007 22:43

užitečné informace v angličtině o čištění hlavní:
http://www.potfire.com.au/info/reno3.htm

U vzduchovky radši hlaveň nečistěte, používejte raději kvalitní suché střelivo. Ač to pro některé může být s podivem, pravitelné a časté čištění opotřebí hlaveň obvykle mnohem více než kvalitní střelivo. Pokud jde o přesnost, důkladně vyčištěná hlaveň střílí poněkud jinak než hlaveň po několika stech výstřelech. Nedá se však jednoznačně říct co střílí přesněji, jestli důkladně vyčistěná hlaveň a nebo hlaveň po několika stech výstřelech. Měření s Combro Mk4 mi ukázala, že největší rozdíly v úsťové rychlosti a tedy i přesnosti byly zjištěny především mezi prvními 50 ranami po čištění. Měřil jsem to u hlavní zahrdlených s niklovaným i neniklovaným vývrtem i u hlavně s válcovým vývrtem. Takže jsem se rozhodnul hlavně u vzduchovek pravidelně nečistit.

Když už hlaveň čistím, tak nejprve použiju Konkor a pak "po odstátí" přehnutým vlascem protahuji čisté kousky bavlněné jemné látky tak dlouho, až na bavlněné látce neznikají špinavé stopy mastnoty a olova. Látku zavlečenou za přehnutý vlasec protahuji od nabíjecí komory směrem k ústí.
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 13 kvě 2007 03:32

to je snad normální čistit dokud nevychází čistící hadříky absolutně čisté ne?
pbrejsa
Příspěvky: 304
Registrován: 05 dub 2007 06:59
Bydliště: pha5

Příspěvek od pbrejsa » 13 kvě 2007 06:10

No, tak u vzduchovek totak docela nomání být nemusí. Olovo ušpiní hlaveň velmi rychle a po pár ranách ho tam pro hadřík máte znovu dost. Spíš vadí mastnota z čistícího prostředku a především různé lubrikanty používané některými výrobci diabolek, které používají ať už z důvodů výrobních, tak konzervačních

Ale moje otázka je, jestli vůbec pravidelně čistit? Co vy nato?

Poznamenávám: Vždyť ani u zbraní 22LR to s čištěním není tak jednoduché a nebýt rizika koroze u dlouhodobě uložených (odložených) zbraní a také vzniku nárůstku z nečistot - spalin kolem ústí hlavně eventuálně zanešení nábojové komory, které znemožňuje například řádné dosednutí náboje, které vyvolá selhání výstřelu, ale též nabíjení a vyhazování nábojnic 22LR např u libovolné pistole...... ,tak říkám nečistit, čištění škodí zdraví, dyť je to volovo! Jak by asi poznamenal Švejk.
radimp
Příspěvky: 75
Registrován: 19 bře 2007 19:56
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od radimp » 13 kvě 2007 07:10

Já používám na čištění hlavně vzduchové pistole bambusové jehly na barbecue (třeba z Tesca), na konci namotanou vatu a olej, který je po ruce (Konkor, WD40, na kola) má to velkou výhodu, že bambus je tvrdý, neohýbá se a neláme.
Uživatelský avatar
J.Laser
Příspěvky: 477
Registrován: 20 bře 2007 00:51
Bydliště: Podřipsko

Příspěvek od J.Laser » 13 kvě 2007 09:52

Já taky čistím zbraně až po lovecké sezoně a nebo když na lovu hodně promoknu,ale ani ne tak laufy jako mechaniku.Používám konkor a ani lauf nevytírám dosucha u palných zbraní ten olej shoří a vzduchovku nepotřebuju aby střílela přesně na padesát metrů a na deset metrů je pro mě úchylka zanedbatelná.
radimp
Příspěvky: 75
Registrován: 19 bře 2007 19:56
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od radimp » 13 kvě 2007 10:41

Já budu mít radši u vzduchovky chvilku dieseling, než orezlou hlaveň na vývrtu. Není problém před střelbou vytřít hlaveň a po střelbě namazat. Měl jsem v rukou několik nemazaných starých vzduchovek (jednu Slavii 620 mám i ještě doma) a většinou měly rezavý vnitřek hlavně a vývrt. K čištění používám výhradně bavlněnou vatu a nějaký jemný olej. Cokoliv jde na fintě opravit, kromě vnitřku hlavně (stačí jedna skvrnka). Výsledkem vnitřní koroze je potom po výstřelu zpravidla na obvodu jednostranně ohoblovaná diabolka, určitě to přesnosti nepřidá :-(. Vzduchovky se skladovaly všelijak, na půdě, ve sklepě, ve skladech, v zimě no hrůza. Nevěřím, že při opatrném protáhnutí vnitřku hlavně vatou něco poškodím - ze vzduchu při natahování se kolikrát nacucne prach nebo nečistota a taky o tom člověk neví a stejně jde ven hlavní.
Ostrawak
Příspěvky: 17
Registrován: 24 úno 2007 10:55
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Ostrawak » 13 kvě 2007 10:42

Od nákupu QB78 jsem vystřelil cca 450 diabolků JSB EXACT 4.50 a překvapilo mne, jak jsem protáhnul hlavní první papírek, tak ten byl úplně černý. Takže hlaveň po cca 500 ranách raději protáhnu.
Uživatelský avatar
TELESCOPIC
Příspěvky: 173
Registrován: 03 čer 2007 14:02

Příspěvek od TELESCOPIC » 10 čer 2007 11:40

jak je to vlastne s tím lidským potem při styku s kovovými částmi vzduchovky? Někdo mi říkal, že mu jeho agresivní pot úplně zničil vnější stranu hlavně...Byla rezavá a byly tam vidět ty otisky prstů. Znamená to tedy, že je potřeba pokaždé ošetřovat kovové části na zbrani, kde se dotýkáme? Vím, že pot je dost agresivní, ale nechce se mi věřit, že to může na oceli způsobit takovou neplechu...Dík
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Příspěvek od Alfonss » 10 čer 2007 11:51

Je to člověk od člověka, něčí pot je v pohodě, někdo potí kyselinu. Opravdu jsou lidé kteří když šáhnou na něco železnýho tak je to během chvilky rezavý :)

Kvalitní povrchovka by tomu měla zabránit, u těch míň kvalitních je to problém a musí se udržovat mírně mastný.
Uživatelský avatar
tomcat
Moderátor
Příspěvky: 1204
Registrován: 08 zář 2006 00:19
Bydliště: SK

Příspěvek od tomcat » 10 čer 2007 17:34

to o poteni kyseliny je aj moj pripad... po kazdom strielani hlaven ocistim konkorom... uz som to raz podccenil, stacili 2 dni a uz to zacalo kvitnut na mieste kde som chytal hlaven a to tam bola takmer nova povrchovka... urcite nepodcenovat a radsej si najsť tych 5 minut na cistenie...
Uživatelský avatar
LOVEC7
Příspěvky: 260
Registrován: 12 čer 2007 22:45
Bydliště: ARKONA

Příspěvek od LOVEC7 » 13 čer 2007 10:29

s tym suhlasim.nazory typu:"ja mam vzduchovku uz 10 rokov,vobec ju necistim a striela" su uplne scestne...vzduchovka je zbran...a o zbrane sa treba starat..podla toho nam budu sluzit.uz som sa stretol aj s nazorom polovnika po polovacke ze,zbran nevycisti,lebo si to vraj nezasluzi :shock: ked som to pocul,vlasy sa mi zjezili...vsak ta zbran podla toho aj vyzerala,a pravdepodobne aj strielala...

ja pouzivam jedine Balistol...
Perún prosím, zošli búrku nám, my vztýčime slnko k nebesám!
Yizreel
Příspěvky: 128
Registrován: 10 bře 2006 11:46
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Yizreel » 13 čer 2007 10:42

No, já si asi tu vzduchovku nezasloužím, ale když jsem odolovnovaťoval hlaveň působením Konkoru a druhý den prostrkováním hajzlpapíru, dokud nebyl čistej jako před spláchnutím, tak mi začala zanášet 2 cm doprava a jeden dolů na 10 m (pevná mířidla!). Naštěstí se to už začíná srovnávat. U těch dalších už mě čistit nějáké olovo ani nenapadne.
Slavia 620+šmelo 4x20, vz.47
Odpovědět