Fórum GunShop.cz - zbraně, střelivo, optika

Diskuzní fórum o zbraních, střelivu,optice

Právě je 18 lis 2017 09:03

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Cestování do zahraničí se zbraní
PříspěvekNapsal: 02 lis 2009 19:59 

Zdravím, rád bych se zeptal jestli má někdo zkušeností z cestami do zahraničí konkretně Německo, Belgie, Holandsko. Jsem vlastníkem ZP i Evropského zbrojního pasu, ve kterém mám samozřejmě zapsanou svou krátkou kulovou zbraň. Ale na Policii mi bylo řečeno že to není tak jednoduché vycestovat se zbraní. Děkuji

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 02 lis 2009 22:59 

ahoj, zkušenost s cestováním se střelnou zbraní nemám, ale jako velký fanda nožů-motýlků ti můžu jen říct, že v německu i v belgii jsou zakázané pod dost vysokou pokutou-i když u nás, také členy EU ne, a například ve švýcarsku, když jsem prodavačovi ve zbraních vysvětloval, co to je motýlek, pak jsem na tu jeho angličtinu neměl nervy a rovnou jsem vytáhl z kapsy ukázat to, na co jsem se ptal, tak na mě regulérně zavolal policajty. Zmizel jsem tehdy z krámu, než se vzpamatoval a do rána jsem nevystrčil nos z hotelu.

Proto, ač o tom nemám ani páru, dovolím si podle svých zkušeností s blbými noži předpokládat, že pokud mluvíš o vycestování s krátkou kulovou, tak pokud nejsi člen ochranky nějakého vysokého politika nebo voják ve výkonu služby, je to nejen obtížné, ale prakticky legálně nemožné. Navíc zbrojní zákon v těchto zemích je jiný než u nás, a třeba tvůj zde legálně držený zásobník na 15 ran (je to jen PŘÍKLAD) může být v cílové zemi zakázaný. Zkusím se zeptat naopak - je možné, aby si sem cizinec legálně přivezl krátkou střelnou zbraň?

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 02 lis 2009 23:33 

O těch nožích jsem to už také slyšel. Dnes se ke mně dostalo i to že z velké části tyto pasy používají myslivci a sportovní střelci, kteří právě cestují do zahraničí buď na lov zvěře nebo na nějaký střelecký mezinárodní závod. No tak to mám asi smůlu ani jedno s toho nejsem.

Předmět příspěvku: .
PříspěvekNapsal: 19 lis 2009 12:21 

Jenom co vím, tak vycestovat se do zahraničí dá, ale musíš mít k dovozu zbraně důvod. Potřebuješ jednak evropský zbrojní pas a pozvání na akci na kterou jedeš. Například pokud jedeš na závody, neměl by v tom v podstatě být žádný problém. Stačí EZP a pozvání na akci. Samozřejmě nemůžeš přijet se zbraní, které jsou tam zakázané. Krátké kulové ve většině problém nejsou, ale například v Británii nebo Irsku jsou zakázané, takže se tam ani žádná taková soutěž nemůže konat. V Rakousku pokud vím nejsou dovolené pumpy. Zkrátka koná li se tam nějaká akce typu závody, ale snad i nějaký výcvik nebo tak, dostaneš pozvání, EZP a mělo by to být OK. Ale netvrdím, že toto jsou vyčerpávající informace.

Rovněž je třeba si uvědomit, že EZP v žádném případě není obdoba českého zbrojáku platná v zahraničí!! Je to pouze dokument, který v EU ulehčuje cestování se zbraní, ale musí k tomu být jasné důvody. Snad nejdůležitější je to, že EZP tě v žádném případě neopravňuje zbraň nosit!!! Na to si nech zajít chuť neboť v EU je prakticky všude zcela nepřípustné nošení zbraní civilisty a zbraně tam všeobecně nejsou pro sebeobranu. Jsou přípustné maximálně pro výkon povolání (třeba sekuriťák) nebo typicky sport a lov. Takže pokud jsi to myslel takto, tak NE NE NE! Ale vycestovat na nějakou soutěž, či jinou rozumnou akci je bez problému možné. Pokud si chceš jenom sebou vzít do Německa pistoli, abys šel na místní střelnici, tak těžko...

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 19 lis 2009 18:10 

Základní informace
Evropský zbrojní pas je veřejná listina, která opravňuje jeho držitele při cestách do jiných členských států Evropské unie vézt s sebou zbraň v něm zapsanou a střelivo do této zbraně v množství odpovídajícím účelu použití, pokud členský stát Evropské unie, do kterého cestuje nebo přes který cestuje, udělil povolení k cestě s touto zbraní (§ 49 odst. 1 zákona o zbraních).

Před cestou do jednotlivých členských států Evropské unie se zbraní a střelivem na základě evropského zbrojního pasu je třeba se předem informovat o podmínkách vstupu s tímto dokladem a se zbraněmi a střelivem na území daného členského státu. Informace mohou poskytnout zejména zastupitelské úřady jednotlivých členských států Evropské unie.

Odbor bezpečnostní politiky, 17.7.2009

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina