Brocock Concept

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Altaros
Příspěvky: 839
Registrován: 08 dub 2006 22:24
Bydliště: Jičín, Liberec

Brocock Concept

Příspěvek od Altaros » 03 kvě 2014 18:54

Na základně domluvy s majitelem pušky jsem se rozhodl na tuto pušku založit vlákno a napsat minirecenzi.
Pušku jsem od majitele obdržel se žádostí o instalaci regulátoru. Jelikož to byl první regulátor pro tuto pušku, tak mi majitel pušku dopravil do dílny na zjištění, zda osazení regulátoru bude možné a na měření a celkové zhodnocení.
Nejprve začnu obecně. Puška vychází z klasické anglické koncepce s pěknou dobře formovanou pažbu, která se i dobře drží a jednoduše ji lze sejmout podobně jako u pušek AirArms vyšroubováním jednoho šroubu zespoda pažby.
Oproti AirArms puškám je koncepce těla pušky postavená na podobném systému jako má například benjamin marauder, kdy spodní díl tvoří jediná trubka, která tvoří nosný rám pro ventil, úderník a spoušť a zároveň slouží jako kartuše. K této spodní trubce je uchycený frézovaný blok na kterém je rybina pro montáž puškohledu a v kterém je uchycena hlaveň a natahovací klička pro natáhnutí úderníkového mechanizmu, sloužící zároveň jako podavač diabolek do hlavně. Pro plnění kartuše je pod hlavní umístěna rychlospojka, stejná jako u marauderu, kterou je možné schovat pod šroubovací zátku.
Provedení této konkrétní testované pušky bylo jednoranné s klasickým systémem drážky, do které se vloží diabolka a do hlavně zasune podávací tyčkou obdobně jako u CZ 200 v základu.

V předchozích řádcích jsem vesměs neřekl nic zajímavého, co by si člověk nezjistili pár letmými pohledy na obrázek na webu a proto se teď dostane k té důležitější části, proč jsem se vůbec recenzi rozhodl napsat. Touto částí je především funkční zpracování pušky a její střelecké výsledky.
Jako u každé jiné pušky, která se mi dostane do dílny na nějaké testy, nejprve změřím úsťovou rychlost střel pro celý tlakový rozsah kartuše. V tomto případě, kdy je pušku možné natlakovat na maximální tlak 200bar, to byl rozsah od 200bar do 85bar.
Chci jen upozornit, že s puškou jsem předtím vůbec nic nedělal, ani nevypouštěl a to stejné můžu prohlásit o majiteli, jelikož to byla nová puška a jak později vysvětlím, nic provádět ani nebylo možné.
Výsledky je možné vidět v grafu pod textem. Vše bylo stříleno s JSB exact 4,5mm a počet výstelů je o něco větší, jelikož puška měla větší množství vzduchu o cca 20ml, což odpovídá vzduhu v hadicích připojených na rychloplnění, aby bylo možné měřit tlak v kartuši, jelikož puška nemá manometr.
bez regulatoru.jpg

Jak můžete vidět v grafu tak konzistence nebyla dobrá, nebyla ani špatná, nazval bych ji katastrofální. Takto špatnou vídám u pušek které se mi dostaly do dílny od lidí, kteří koupili pušku z druhé ruky, v které se předtím někdo „odborně“ povrtal a když zjistil, že je v koncích tak ji prodal, nebo od lidí, kteří pušku svěřili jinému člověku, aby mu ji „vytunil“ a ten někdo to udělal bez ohledu na přesnost = konzistenci a šel jen po výkonu a tzv. přes tehnické mrtvoly pušky.



Po konzultací výsledků s majitelem pušky mi on sám potvrdil, že pušku nebylo možné prakticky ani nastřelit na terč a o přesně střelbě už nemohla být řeč vůbec. Jelikož měl dříve cz 200 a vlastní i jiné pušky, tak měl opravdu s čím porovnávat.
Po rozdělání pušky, respektive pouze konce kartuše s rychloplněním se ukázalo, že by regulátor neměl být problém udělat. Samotná kartuše má objem 132ml, takže prostor pro regulátor zde je.
Výsledky pušky s regulátorem jsou zde:
s regulatorem.jpg
Zde je porovnání pušky před a po instalaci regulátoru:
porovnani.jpg
Jelikož jsem po další konzultaci byl požádán, zda by bylo možné zkusit zvýšit výkon na 16J, tak jsem se pokusil pušku částečně rozebrat a naladit. Zároveň jsem chtěl zjistit, zda nebyl problém v konzistenci ve špatném naladění pušky. Bohužel tato koncepce se rozebírá špatně, jelikož by znamenalo kompletně všechny funkční části vytáhnout ven a ani horní část s hlavní nelze jednoduše rozebrat například jako u AirArms, kde jsou zde příslušné šrouby.
Nejprve jsem povolil šrouby držící spoušťový mechanizmus. Tyto šrouby drží zátku pružiny a pokud při povolování šroubu tuto krytku nedržíte, tak vám pravděpodobně vyletí ven včetně pružiny. Po demontáží a prohlédnutí celého systému jsem došel k závěru, že puška nemá prakticky žádné, normálně dostupné ladící prvky a tedy její konzistenci, nelze jednoduše ovlivnit.
Oproti například zmíněné cz 200 tato puška nemá žádný boční šroubek pro omezení průtoku do hlavně, nemá žádný laditelný šroub pro přítlak pružiny úderníku a jelikož je úderník těžký a pružina silná, tak by ani tento šroub nijak zvlášť nepomohl. Možná jediný laditelný prvek, který by na konzistenci měl vliv, se nachází uvnitř spodní trubky na ventilu, což znamená celý mechanizmus vytáhnout ven a pak ho následně zasunout do trubky, což velmi často znamená následný problém s únikem tlaku, jelikož dojde k poškození o-kroužků o hrany děr trubky při vytahování a zandávání mechanizmu zpět.
Osobně se domnívám, že konzistence je pravděpodobně dána technologicky (velikosti průtoku do hlavně, typ sedla ventilu, atd) a bez regulátoru jí bude problém ovlivnit.
Pokud mám pušku celkově zhodnotit, tak puška má velmi dobře tvarovanou pažbu a i výrobní provedení ostatních dílů je na dobré úrovni. Vše ostatní co se samotné střelby týče je hodně špatné, jelikož rozsah použitelných výstřelů je ve velmi malém tlakovém rozsahu, což navíc ještě komplikuje fakt, že puška nemá manometr a tak ani není možné si daný rozsah najít. Nemohu hodnotit střelecký potenciál po instalaci regulátoru, jelikož pušku jsem testoval pouze přes chronometr, ale dle tohoto výsledku by měla být puška již použitelná pro přesnou střelbu. Toto hodnocení nechám na majiteli, až odstřílí větší počet výstřelů.

Závěrem chci říci, že pokud si tuto pušku koupí začáteční a bude mít stejnou konzistenci, jako měla tato puška, tak je velmi pravděpodobně, že se střelbou s větrovkami velmi rychle nadobro skončí, jelikož lepší výsledek bude dosahovat s 20 let starou Slávií 631.


Uživatelský avatar
dalajlamax
Příspěvky: 219
Registrován: 17 pro 2007 19:35
Bydliště: ZVOLEN, SR
Kontaktovat uživatele:

Re: Brocock Concept

Příspěvek od dalajlamax » 03 kvě 2014 19:26

Teda Ondro, keby na fore boli TAKETO clanky, vratane testov konzistencie o kazdej vetrovke za poslednych par rokov, kopec ludi by usetril desiatky tisic korun... Skvela praca, fakt ze hej, objektivna a v rozumnom rozsahu... Klobuk dolu (smekam)
Uživatelský avatar
mates444
Příspěvky: 484
Registrován: 01 bře 2013 20:56
Bydliště: u Brna

Re: Brocock Concept

Příspěvek od mates444 » 03 kvě 2014 19:30

To snad ani není možný, jak to z výroby střílelo :shock:
Steyr LG 110 + Sightron SIH
http://www.hft-brno.cz
Uživatelský avatar
dykmore
Příspěvky: 1065
Registrován: 09 led 2008 12:58
Bydliště: Ostrava - Hrušov

Re: Brocock Concept

Příspěvek od dykmore » 03 kvě 2014 19:54

Pěkná recenze a poklona za to,že autorita "v oboru" směle srovnává brocock s cz200,která se v návalu všemožných načančaných anglických větrovek dostává neprávem do povědomí jako něco méněcenného.
Pořádná bouchačka je z plastu a oceli, a nosí se v kydexovém pouzdru.
Uživatelský avatar
_Stalker_
Příspěvky: 859
Registrován: 11 črc 2007 23:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Brocock Concept

Příspěvek od _Stalker_ » 03 kvě 2014 22:00

dykmore: no hned mi blesklo hlavou, že to porovnaní je v ČR už normální.

Porovnávat totiž CZ 200 s AA
Je stejné jako Škodovku a VW

:)
schw
Příspěvky: 54
Registrován: 08 čer 2010 15:35
Bydliště: Slovensko

Re: Brocock Concept

Příspěvek od schw » 03 kvě 2014 22:15

Takýto pekný článok by si zaslúžil aj fotku pušky .
Gamo CFX Royal
lion600
Příspěvky: 121
Registrován: 16 dub 2012 22:08

Re: Brocock Concept

Příspěvek od lion600 » 05 kvě 2014 16:21

Zajímavý článek. Nedávno jsem si koupil taky Brocock Concept cal. 22. Ale žádné vady jak tady popisujete jsem naštěstí nezaznamenal. Na 50 metrů s přehledem trefuji víčka od petlahve. Střely my začnou klesat až tak po 50-55 výstřelech. Asi měl pán smůlu na špatný kus. Já za sebe může zase doporučit. Ale ten manometr by nebyl od věci. :)
Daystate Huntsman XL 22.
Glock 19 9mm
Glock 43 9mm
TAU 200 cal .177
Pixly
Příspěvky: 233
Registrován: 27 zář 2011 17:47

Re: Brocock Concept

Příspěvek od Pixly » 05 kvě 2014 16:50

_Stalker_ píše:dykmore: no hned mi blesklo hlavou, že to porovnaní je v ČR už normální.

Porovnávat totiž CZ 200 s AA
Je stejné jako Škodovku a VW

:)
No popravdě pokud bych si měl vybrat Superb, nebo Pasat, nevím co bych vybral. A u té CZ mi jen v základu chybí výbava (zásobník, QuickFill, Regulátor), jako u levnějších AA (krom QuickFillu). Zatím jsem nepřišel na to, co je na AA lepší, snad krom pažby, která mi bohužel nesedí.
Uživatelský avatar
Alexxxus
Odborník na vzduchovky
Příspěvky: 10825
Registrován: 29 črc 2006 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Brocock Concept

Příspěvek od Alexxxus » 05 kvě 2014 17:30

Já jsem prohnal Brococka přez chrony také a ne jednoho pokud budu střílet od tlaku 180 bar do tlaku 110 tak jeko kozistence +-5 metrů.
Mimo jiné regulík je dobrá věc a proto jsem objednal z Anglie regulíky u kterých neodcházejí těsnení.
Zítra proběhne měření dalšího Conceptu :-)
Daystate Griffin - special edition 007/150 .177 + Deon March 1-10x24
AirArms ProSport .177 + Sightron SIII 10 x 42 MMD
Anschutz HP 9015 + Deon March
Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků
lion600
Příspěvky: 121
Registrován: 16 dub 2012 22:08

Re: Brocock Concept

Příspěvek od lion600 » 05 kvě 2014 17:35

No Aleši na ten Regulátor se ti asi brzo ozvu. Myslím že to bude užitečná věc. :)
Daystate Huntsman XL 22.
Glock 19 9mm
Glock 43 9mm
TAU 200 cal .177
vassana
Příspěvky: 76
Registrován: 15 bře 2014 23:48

Re: Brocock Concept

Příspěvek od vassana » 05 kvě 2014 17:50

Ano článek pěkný, plný hodnotných informací a přínosný pro lidi kteří chtějí začíc s PCP.
Je dobré vědět, že se objevují další alternativy k A400 pro začátečníky a mnohdy lépe vybavené než A400 a taky za lepší cenu. Protože písničky kup A400 je to to nejlepší co můžeš udělat mám plné zuby a chci alternativy, chci vlastní cestu.

Co se týče CZ200 tam stojí otázka takto. Stojí AA o to aby CZ byla plně konkurenčně schopná jejich zbraním? Já si myslím, že ne. Ale to je na delší úvahu.

S pozdravem vassana
mobydick
Příspěvky: 11
Registrován: 11 dub 2013 11:52

Re: Brocock Concept

Příspěvek od mobydick » 05 kvě 2014 18:14

My sme to tiež skúšali, kamoš má Brocoka nedávno, tá konzistencia neni ako u pcp s regulátorom ale je celkom slušná.
vassana
Příspěvky: 76
Registrován: 15 bře 2014 23:48

Re: Brocock Concept

Příspěvek od vassana » 05 kvě 2014 18:28

4 mobydick
a za kolik se prodávají plně regulované PCP?

S pozdravem vassana
mobydick
Příspěvky: 11
Registrován: 11 dub 2013 11:52

Re: Brocock Concept

Příspěvek od mobydick » 05 kvě 2014 18:51

Cena môže byť aj dvojnásobok ale ide o to, že som s Brocokom spokojný.
vassana
Příspěvky: 76
Registrován: 15 bře 2014 23:48

Re: Brocock Concept

Příspěvek od vassana » 05 kvě 2014 19:34

No právě proto jsem se ptal. Tvůj komentář mi přišel nešikovný.
Jak můžeš srovnávat pušku za 12.500,- s puškami za dvoj nebo trojnásobnou cenu. Brocock Concept jsem držel v ruce a za ty peníze stojí - alespoň si myslím. A na začátek je to solidní zbraň.
Domnívám se, že je potřeba srovnávat srovnatelné.

S pozdravem vassana
Odpovědět