Benchrest

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 02 zář 2008 22:44

Nevim jak kdo, ale jedna ze zakladnich poucek strelby z dlouhe zbran s optikou je
"follow through" coz samo o sobe vylucuje koukani nekam jinam.
Ja vim ze napr. S. Vrestiak, nastavi flintu a do skla nekouka, kouka na vitr a kdyz se mu zda OK, odmackne.
tvar spouste
nevim, nikdy jsem to neresil. Vzhledem k tomu ze strilim asi z 5ti ruznych dlouhych zbrani dost pravidelne a z nescetne cizich pri jejich nastrelovani ci hledani laboraci, tak jedine co je pro mne rozhodujici je chod spouste a jeji "tvrdost".
Bohuzel je spousteni jedna z hlavnich pricin nepresnosti zavinene strelcem a to i s flintou vazici 8kg a BR spusti.


Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 02 zář 2008 22:54

O siluetach jsem nikdy nikde nic nerikal .. to sis musel splest .. o nich narozdil od BR vubec nic nevim..

Ohledne BR - ja tu jsem sam za sebe a prezentuji jen sve nazory .. to ze mam roli admina je jen proto, abych pomohl provozovateli cistit forum od spamu a dalsich nesmyslu .. nikoli proto, abych zde zastaval nebo prezentoval nazory provozovatele fora - coz sis mohl overit tehdy, kdyz jsem napriklad kritizoval souteze timto provozovatelem castecne poradane..

Nehodlam se nikterak stranit diskuzim kvuli tomu administratorstvi .. a uz vubec ne diskuzim o BR. Kdyz mam na vec nazor, povazujice jej za prinosny pro ostatni, tak jej zverejnim .. od toho tu forum je ..

Ze jsem i od Tebe nacerpal dost informaci je pravda pravdouci - ale rozhodne se timto necitim nikterak BenchRestu zavazan - abych ted musel mlcet - obzvlast ne, kdyz mne neco zajima a povazuji to za zajimave i pro ostatni.. Sam jsem take dost informaci novackum nezistne predal a nepovazuji to za duvod, aby mne prijemce zato chvalil nebo mi nejak blahorecil..

Povazuji to za nesmyslne vyusteni Tvych osobnich antipatii ke mne .. ktere zde zbytecne zasiraji forum .. nerad bych v tomto OT dal pokracoval..
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 02 zář 2008 23:03

Tak ja jsem byl temer presvedceny, ze nejlepsi je prohnuta plocha spoust, prave jako ma SUHLka, kde si clovek diky prohnuti najde polohu, ktera mu sedi .. a macka vzdy v ose - kolmo na plosku .. ale ted jsem videl treba toto:

Obrázek

Nebo:

Obrázek

Jak to mam chapat .. proc jsou takto stavene spouste "lepsi"?
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 02 zář 2008 23:08

Shiva píše: Takze pokud neco potrebujes vedet, nebo slyset nazor, tak, jako admin, bys mel vedet jak se maji spravne tyto dotazy psat.
Jestli tu nekdo neco bere osobne, tak si precit co jsem napsal a co jsi na to napsal ty. Proste prekrucujes to.
Proste dej dotaz tak jak se ma, jako admin bys to mel vedet.
Shiva píše: Myslim, ze drive nez si rekl, ze ti to strili BR neumi strilet a ze lidi co strileji siluety neumi strilet,
Pamatujes si, jen to co potrebujes. Rekl jsi ze neumime strilet ja ti na to odpovedel ze mezi nami jsou lidi co strili na mezinarodni urovni Siluety a to dost dobre, a to svedci ze asi strilet umi a ze to strili dost dlouho, drive nez zacli s BR, a ty jsi na to rekl, ze to jeste neznamena ze umi strilet.
Shiva píše: tak jsme meli docela dlouhe telefoni hovory, kde jsem ti zcela nezistne a bez jakychkoli postranich umyslu ci koukani skrz prsty, zodpovedel mnoho tvych dotazu.
Nemyslim, ze to zni tak ze po tobe neco vyzaduji, to je proste konstatovani.
Nic jineho po tobe nechci nez abys svymi neodbornymi a neodpovednymi nazory na sttreleckou disciplinu tuto neposkozoval.

Me osobni antipatie vuci tve osobe, ty by mel kazdy, komu bys uverejnil z kontextu vytrzene pasaze z nasi soukrome korespondence.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 02 zář 2008 23:16

Podstatne dulezitejsi nez tvar spouste je vlastni mechanismus spouste, umisteni spoustoveho mechanismu. Rovnez udernik, hraje dost velkou. staci se podivat jak vypada udernik na Aschutz a jak na Suhl.
Jedna z pricin vertikalnich posunu muze byt i unavena pruzina uderniku.
B. Calfee napsal tri male knizecky o malorazkach. Velice zajimave cteni.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 02 zář 2008 23:19

Aha a jsme u toho .. Tebe zere, ze jsem nekdy nekde uverejnil nektery z tvych nazoru, ktery jsi mi prezentoval v soukrome korespondenci .. no to se nedivim .. protoze vim presne ktery nazor mas na mysli - a ten ti rozhodne nelichoti - ale vracet se k tomu nebudu!!

A ohledne tech siluet - jen jsi dokazal, jak umis prekrucovat cizi nazory .. ja jsem pouze rekl, ze fakt, ze nekdo strili urcitou disciplinu DLOUHO jeste neznamena, ze to dobre umi!

Ja jsem treba dlouho chytal ryby .. jezdim uz dlouho autem .. a presto vim, ze jako rybar i jako ridic stojim za prd!
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 02 zář 2008 23:22

Ohledne tech knizecek - jsou nekde k dosazeni? .. nejaky link?
Shiva
Příspěvky: 984
Registrován: 19 říj 2005 20:07
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva » 02 zář 2008 23:26

ne mne vadi, ze byl vytrzen z kontextu.

a ja jsem rekl, ze reprezentanti, nekteri dokonce na MS byli na bedne, strilejici dlouho, strili BR. A zes je urazil tim, ze jsi rekl ze BR strelci neumi strilet.

Nema to cenu resit, proto rikam, chces neco vedet, tak napis jak se slusi a patri.
kdyz to budu vedet odpovim, ne proto ze ses to ty, jsi mi ukradenej, ale proto ze z toho budou tezit ostatni lidi.
Good shooting
Nepište SZ, pište dotazy přímo na mail gunshop@sniper.cz
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 03 zář 2008 07:57

To Shiva and Swdr.: Kluci, obou si vás vážím nejen za výsledky, kterých dosahujete, ale i za to, že dokážete předávat ROZUMNÉ informace dalším střelcům, což je neocenitelné. Ale nesnižujte prosím svou úroveň vzájemným napadáním a invektivami. Já vím, člověku to občas nedá, někdy v té bezkontaktní internetové diskuzi věci vyzní jinak, než autor zamýšlel (taky jsem si už naběhl). Jste oba rozumný chlapi, tak nedávejte prosím průchod zbytečným emocím, ať se to tu dá číst. Dík.

No a teď k těm spouštím - jasně, že záleží na konstrukci mechanizmu, aby odpal byl maximálně rychlý, přičemž chod spouště musí být ve všech režimech plynulý bez zadrhnutí a skoků a to vše musí být zabezpečeno při relativně malé hmotnosti pohybujících se součástí. Proto např. nemůže 456, v jejímž závěru běhá ocelový "ingot", konkurovat např. MC 12, kde je úderník jako peříčko, stejně tak u Anschütz 1907, 1913, 2013 atd. Naproti tomu "ingot" rovněž běhá v závěrech Anschütz 1903 apod. Jenže on stejně důležitý je tvar jazýčku spouště, protože je klíčovým prvkem přenosu "myšlenky a síly" na zbraň - je to vlastně styčný prvek člověka a zbraně. Proto mu musí být věnována značná pozornost. Především je důležitá vzdálenost od pistolové rukojeti (pokud se nespouští "štípáním" jako někteří střelci BR). Při umístění ukazováku na spoušť prst nesmí být příliš napnutý, aby v něm nevznikal svalový tonus vedoucí při delší střelbě k vibracím. Příliš napnutý ukazovák rovněž vede k nechtěnému zapojování ostatních prstů a dlaně do režimu spouštění, což vede k nežádoucímu silovému působení na pistolovou rukojeť a možné odchylce zásahu. Stejně tak prst nesmí být příliš pokrčený, aby bylo umožněno umístění jazýčku spouště doprostřed bříška prvního článku, kde je možno spoušť nejvíce procítit. Spouštění špičkou článku vede ke sklouzávání, spouštění v ohbí mezi prvním a druhým článkem vede k šikmému spouštění a tím strhávání, resp. stranovému odmáčknutí. Nejvýhodnější tvar a rozměry jazýčku si musí každý odzkoušet sám. V nabídce střeleckého příslušenství je proto mnoho různých "jazýčků" od různě prohnutých a zdrsněných, různě širokých přes různé "tlačítkové" spouště až po vyložené "hroty". Stačí se podívat na stránky Mirka Vargy, případně firem MEC nebo Centra.Nelze jednoznačně říci, co je nejlepší, každému pro jeho vnímání vyhovuje něco jiného. Důležitá je možnost nastavení spouště nejen v podélné, ale taky příčné rovině, event. možnost úhlového natočení kolem svislé osy.Tohle vše platí v plné míře pro terčové zbraně dle ISSF, omezeně u MaO a domnívám se, že ještě omezeněji u BR, což je dáno charakterem střelby. Účelem nastavení je, aby střelec tlak na spoušť vyvozoval silou působící rovnoběžně s podélnou osou zbraně. Čím je stabilnější poloha, tím snese hrubější spuštění, nicméně stržená rána je prostě stržená i ve stojanu a v bagu. To už je ale jiná písnička a bylo by to na ještě delší povídání.......
Uživatelský avatar
rimfireBR
Příspěvky: 527
Registrován: 01 bře 2007 16:43
Bydliště: Mníšek pod Brdy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od rimfireBR » 03 zář 2008 09:54

takže zas chvilku bez emocí :wink: to sidewinder :
cca půl roku jsem na Anče 1913 používal a to především proto, že byla součástí dodávky tuto spoušť, na které jsem ale měl problém najít tu stabilní polohu bříška ukazováku a po trápení jsem přešel na spoušť ze Sulky, kterou Všici dobře známe a možná tím, že je užší a má menší rádius mě vyhovuje více. Přiznám. že tu co máš na fotce viz. tvůj příspěvek bych rád odzkoušel. Pro BR střelbu by to nemuselo být zlé ale zkušenosti zatím nemám :shock: Ale jak psal harp bude tvar spouště a nastavení spoušťového mechanizmu asi i dost indivuduální. Někteří střelci třeba S. Vrestiak a třeba P. Effeneberger mají spoušť opravdu takzvaně na fouknutí zatím co já mám čitelné obě polohy spouště :wink:
Jen doufám, že jsem opět jako II. vícemistr Světa v rimfire BR :D :D :D zas svým příspěvkem někoho nezarmoutil :) to bych nerad. I když Váš veřejný výstup ten opravdu překonat bude nad lidské schopnosti :wink: :wink: :wink: :wink:
Přílohy
bild.jpg
bild.jpg (2.43 KiB) Zobrazeno 3780 x
sportovec
Příspěvky: 1542
Registrován: 09 čer 2006 08:34
Bydliště: Praha - Hlubočepy / "Prokopák"

Příspěvek od sportovec » 03 zář 2008 10:16

Honzo, koukám, že jsme oba dva problém vyřešili úplně stejně. S tím jazýčkem co je na 1913 viz. Tvé foto jsem nebyl schopen stabilně, přesně střílet. Vyzkoušel jsem tři tvary a nakonec jsem tam dal jazýček spouště ze Suhl. / Standa V. to má taky tak / Ale co mě u 1913 trochu pořád vadí, že i když odpor spouště mám na minimum, tak pořád klade větší odpor než u Suhl. Možná se dá spoušťový mechanizmus ještě dál štelovat po jeho rozebrání, ale do toho se už pouštět nebudu.
Uživatelský avatar
rimfireBR
Příspěvky: 527
Registrován: 01 bře 2007 16:43
Bydliště: Mníšek pod Brdy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od rimfireBR » 03 zář 2008 10:32

to sportovec : No já jsem se dokonce do ladění spoušťového ústrojí ani nepouštěl s nastavením mě pomohl p. Varga, ladil to asi podle sebe a tak to používám do dnes :shock: Jinak tuto spoušť viz. foto třeba používá H.Tesař a je sní spokojen 8)
sportovec
Příspěvky: 1542
Registrován: 09 čer 2006 08:34
Bydliště: Praha - Hlubočepy / "Prokopák"

Příspěvek od sportovec » 03 zář 2008 12:35

Jenze Jenda je skromny kluk a skvely strelec. Proste na co sahne to mu jde :). Ja co nevyladim k dokonalosti a tvrde nenatrenuji, tak proste nemam. A co se tyka spousteni, tak po ruznych pokusech a omylech jsem se ustalil na rychlem ale plynulem stisku spouste. Ale to asi vsichni Mistri take tak, nebo snad jinak ? :))
qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Příspěvek od qwer » 03 zář 2008 15:25

Chod spouště u Anschutz (1913) se ladí nejenom pomocí šroubků na samotném spoušťovém mechanismu. Velký vliv na tuhost spouště má nastavení (zašroubování) zadní matice na závěru. Je dobré matici dotáhnout až na doraz a pak ji povolovat, při tom počítat cvaky. Po nalezení optimální funkce závěr-spoušť, počet cvaků zapsat a stejně pak nastavovat po každém větším čištění.

Jazýček spouště na fotce co poslal FOX je dnešní sériovka 1913. Také ho mám a nepoužívám jej. Vyhovuje mi starší "Ančickovej" podobný Suhl.
Tento nový se ale hojně používá u disciplín ISSF na 300m.
Uživatelský avatar
rimfireBR
Příspěvky: 527
Registrován: 01 bře 2007 16:43
Bydliště: Mníšek pod Brdy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od rimfireBR » 29 zář 2008 09:41

výsledky MČR BR 2008 :

http://www.benchrest.cz/br_competition.php?ID=148

terče si pamatuji jen svoje ale třeba časem budou i ostatních :

250 6x
245 7x
247 9x

čau FOX
Odpovědět