9mm vs. .40S&W vs. .45ACP

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 04 pro 2005 13:31

Jistě, u pušky je to v tomto případě ještě markantnější. Zatím, co 9mm Luger potřebuje k předání veškeré své energie asi 40 cm těla, 308 Win na předání energie v mase potřebuje min. 1,3 metru (a to je kolik útočníků? a maminek s kočárky, bezbranných důchodců a školáků za nimi).

Zatím, co Luger nemá skoro sekundární traumata po dynamické dutině, u 308 Win jsou právě ona traumata při zásahu dominantní.

Ale z hlediska sebeobranného (a to je, milý kolego Doogs, hlavní důvod tohoto fóra) je použití jakékoliv puškové munice absolutně mimo hru. Nikdo pro sebeobranu nepotřebuje porostřelit několik útočníků, na co mu stačí puškový náboj. A navíc, málokdo pro sebeobranu nosí nic víc než krátkou zbraň s výkony max. 500J.


Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Doogs

Příspěvek od Doogs » 04 pro 2005 13:56

Jde spíše o nedorozumění já mám na mysli celkovou nízkou zastavovací schopnost pistolové munice.Všude kde je téma tohoto druhu je podle mého zbytečně moc rozruchu okolo .45,.40.a 9. Tato munice si je velmi blízká a záleží více na místě zásahu a počtu,než na ráži,ta je u těchto tří ráží irelevantní.Vemte si takovou čtyřicítku /preferuji ji i já/ rychlejší než .45,energie stejná,větší průbojnost.Oproti devítce pomalejší,energie také srovnatelná,ale nižší průraznost.Vše co tady píšu všichni v oboru znají moc dobře.U nás není ještě tolik rozšířená ráže .357 sig.v našich podmínkách je její hlavní nevýhodou k obranému použití její vysoká průbojnost a díky tomu minimální schopnost předání energie tělu útočníka,ve státech kde je dovoleno používat munici s upranenou střelu se naopak jedná o vyhledávaný obranný náboj.Chce to jen jedno,umět štřílet přesně a rychle,ale když jde o život nejde to tak dobře jako na střelnici.Proto mám čtyřicítku,tolik neprostřelí/neohrožuje nezučastněné/ a mám víc kulí v zásobníku než .45
Návštěvník

HanuIV: respekt ve všem co děláš, ale

Příspěvek od Návštěvník » 05 pro 2005 07:49

...téma tohoto fóra není obrana, někdo chodí do lesa střílet s 6" revolverem 44 Mag s optikou a zajímá ho účinek v půl metru masa, ne zastavovací účinek na člověka... to jen tak na okraj.
Spoustu lidí také zajímá účinek dané ráže s různými střelami - a tím nemyslím jen prvních 5 mm střely uříznutých pilkou na železo - zároveň ale I TO.
Obě situace se dají legálně nazkoušet na střelnici - tam je zcela legální použití jakkoli doma upravenou munici. A zase v případě obrany proti napadení v nemovitosti (kde se souhlalsem vlastníka je nabitá zbraň vždy jen v režimu držení, ne nošení, to je klička nového zákona, díky níž je nabitá zbraň v této situaci postavena na roveň vybité zbrani) je možno použít jakoukoli zbraň - brutální krumpáč, zákeřnou žiletku, prostě cokoli. Rozhodně bych se nebál bránit se s mým ZP skupiny B (jenom B) proti někomu, kdo mi vleze do baráku, zasáhnout pomocí toho sportovního střeliva, které doma mám. Žádné jiné nekupuji resp. nevyrábím - a není co řešit. Nic jiného jsem použít nemohl. Tj. použiji 9 MM olovo s plochou špicí, olověný 12 Gauge slug s nekrytou kuželovou dutinou uprostřed, 7,62x39 poloplášť (případně i s dutinou) atd. Nikdo po mě nemůže chtít, abych uprostřed noci rozsvěcel a přebíral patrony podle typu střely. Slyším šramot, nabíjím, slyším otvírání dveří, střílím.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 05 pro 2005 08:44

JJ asi tak.
Když by po mně někdo doma šel, tak je mi náboj jedno. Pokud vím, tak při posuzování nutné sebeobrany se u soudu vůbec neposuzuje ani legální či nelegální držení zbraně, natož tvar nějakého náboje. To je třeba případ v domě se bránící manželky, která nemá ZP. Ten soudní postup má svou logiku.

A taky se musím vždycky pousmát, jak mají někteří lidé strach z průstřelu útočníka a pak ještě z několika lidí za ním. :lol:
Často se tento "argument" uvádí. Uvědomte si, že je stokrát větší pravděpodobnost, že útočníka minete a ta kulka poletí ještě někam kilometr daleko, než že dostanete "dva jednou ranou".
Kolik takových případů s prostřelením dvou lidí najednou se stalo?
Kromě toho, není ta průbojnost spíš výhodou? Např. při střelbě do skupiny útočníků? :wink:
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 05 pro 2005 09:17

Kubajzz píše: Kolik takových případů s prostřelením dvou lidí najednou se stalo?
Za poslední rok asi čtyři případy. Není to zas až tak nic mimořádného.

Mimochodem, prostřelení útočníka může snad být výhodou pokud útočníci stojí za sebou. Ale to si zas nedovedu představit, že ten druhý představuje nějaké nebezpečí.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 05 pro 2005 09:52

Ale já jsem myslel případ oprávněného použití zbraně proti útočníkovi, jeho průstřelu a zranění nevinné osoby.
Nemyslel jsem postřelení nešťastnou náhodou na střelnici nebo někde na služebně při čištění.
A taky by se mělo vzít do úvahy, kam to ten první postřelený dostal. Jestli ho to jenom škráblo na ruce, tak je jedno co to byl za náboj.

To s tou výhodou při střelbě do více útočníků jsem myslel v nadsázce. :wink:
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 05 pro 2005 10:48

Opravdu to není nic mimořádného. Bohužel většinou při střelbě nelegálními zbraněmi.... Legální střelba se koná opravdu velmi zřídka.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 05 pro 2005 11:43

No právě.
A proto myslím, že z hlediska pravděpodobnosti, nemá cenu o této eventualitě při praktické sebeobraně uvažovat.

Mnohosetnásobně víc zranění nezúčastněných osob se stalo netrefením cíle. Takže bych vůbec neřešil vybírání vhodného střeliva s ohledem na případ možného prostřelení útočníka a následného zranění jiných osob.
Decoy
Příspěvky: 203
Registrován: 24 srp 2005 17:30
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Decoy » 05 pro 2005 14:33

Souhlasím, že jsou to tu velmi "akademické" diskuse. V kritické situaci budete rádi za jakýkoliv náboj v hlavni. Už jsem dříve někde uvedl, že jsem před mnoha lety viděl střelné zranění člověka nábojem .38 Speciál WC (od SB) na vzdálenost asi 10-15m. O tomto náboji nikdo neuvádí, že by měl nějaký spec. zastavovací účinek nebo zvýšenou ranivost, ale masakr ve svalové tkáni a orgánech způsobil taky pěkný. Vlastně nepěkný. K průstřelu samozřejmě nedošlo, střela fragmentovala, části vytahovali ještě po měsících, díky olovu, mazivu a dalším nečistotám došlo k silnému zánětu. Ten člověk zasažený do zad v místě dolních žeber, to jen tak tak přežil. Po zásahu jen hekl a šel k zemi ve směru letu střely, i když původně měl namířeno jiným směrem a měl dobrých 90 kilo.
Myslím, že v každé ráži od 9mm nahoru jakákoliv těžká pomalá olověná střela (třeba ještě vylepšená žluklým mazivem) udělá skoro totéž co reklamami zbrojovek vychvalované speciály (pamatujte, že jim jde hlavně o obchod a navíc se zbožím, které pokud nesplní deklarované vlastnosti, budete asi těžko reklamovat) a nemusíte si vůbec lámat hlavu z legislativou ani s cenou. Můžete klidně trénovat stejnou municí, protože důležitější než čím se trefit, je hlavně se trefit. A vo tom to vlastně je.....
joot

Příspěvek od joot » 05 pro 2005 15:42

Decoy píše: ....třeba ještě vylepšená žluklým mazivem...
no jo, ale kdo má čekat než se ta gangréna ujme?
Návštěvník

Nejlepší je tvrdit, že se tam ten ricin dostal náhodou

Příspěvek od Návštěvník » 05 pro 2005 15:51

Policie se může klidně ujmout úkolu dokazovat, že náboj, který jsem vystřelil, neležel na závodě před 3 měsíci na podložce, kde si někdo leštil malorážkové patrony ricinovým olejem, "aby mu fungoval Walther P22".
Takže já jsem v tom nevinně, a ricinu do krevního oběhu stačí dostat fakt malinko :-) Smrt do dvou dnů zaručena. Tj. svědčit už zasažený určitě nepůjde.
Decoy
Příspěvky: 203
Registrován: 24 srp 2005 17:30
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Decoy » 05 pro 2005 15:52

Ricin je velmi dobré vylepšení! Jinak střela účinkuje hned, gangréna je prémie pro toho dacana, pokud to přežije.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 05 pro 2005 16:02

Však bulharského novináře Markova střelili komanči z bulharské rozvědky v Londýně 1mm platinovou kuličkou naplněnou ricinem ze střílejícího deštníku a za pár dnů byl pod drnem.

Spolehlivé to je.
Akorát s tím zastavením trvajícího útoku to nevidím nijak růžově. :lol:
Decoy
Příspěvky: 203
Registrován: 24 srp 2005 17:30
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Decoy » 05 pro 2005 16:16

Solidní pánský deštník má zastavovací účinet docela dobrý.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 07 pro 2005 09:40

Někde na půdě mám ještě po dědovi starý pánský deštník. Není skládací, ty ramena jsou ocelové a na konci má dobrých 10cm ocelovou špičku.
Myslím, že nablízko by proti mě neměl nikdo šanci. Ani s devítkou, než by si vzpomněl kde ji má, už by řešil pneumotorax.
Škoda, že je potrhaný. :lol: :wink:
Odpovědět